Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #11  
Παλιά 31-01-07, 23:04
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω μέσα όμως δε νομίζω ότι θα βρείς τέτοια παραδείγματα. ΟΛΟΙ μας φροντίζουμε τα ψάρια μας να είναι σε περιβάλλον που πρέπει, με τις συνθήκες που πρέπει.
Μια ένσταση για αυτό το όλοι.... και φέροντας παράδειγμα τον εαυτό μου... μπορώ να σου πω ότι αν και διατηρώ ψάρια από τις αρχές της δεκαετίας του 90, πολλά βασικά στοιχεία και απαντήσεις σε απορίες π.χ. γιατί έχανα ψάρια λύθηκαν όταν βρήκα αυτό το φόρουμ... συνεπώς αν και το φιλοζωικό ένστικτο - κίνητρο προϋπήρχε.... δεν νομίζω ότι φερόμουν (έστω και ασυνείδητα) με τον πιο φιλοζωικό τρόπο στα ψάρια μου... κάλλιο αργά παρά ποτέ μάλλον!

Επίσης δεν νομίζω πως αποτελώ εξαίρεση στο παραπάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπωσδήποτε δεν είναι στη λίμνη ή στη θάλασσα από όπου κατάγονται, αλλά οι συνθήκες στις οποίες ζουν στα σπίτια μας δεν έχουν καμία σχέση με οτιδήποτε θυμίζει "βάρβαρες αιχμαλωσίες".
Μη λες μεγάλες κουβέντες.... πάντα υπάρχει έλλειψη λίτρων και συμβιβασμοί γιατί στα σπίτια μας δεν μένουμε μόνοι για να τα κάνουμε πισίνες... και τα λίτρα είναι μόνο μια κατηγορία απαιτήσεων... αν πάμε σε ποιότητα νερού συγκάτοικους κλπ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε αν μπορούσε κάποιος να ρωτήσει έναν ψαρούλη τι προτιμάει, να είναι στη θάλασσα και να κινδυνεύει να φαγωθεί από κάποιον μεγαλύτερο ψαρούλη και να τρώει όταν και αν βρίσκει τροφή, ή να είναι στο ενυδρείο σου με ψάρια που σίγουρα δε θα τον φάνε και θα έχει την τροφή του σωστή και τακτικότατη, δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι θα διάλεγε το πρώτο.
Αν ρώταγες τον ψαρούλη αν προτιμάει να αντιμετωπίσει την μοίρα του (να το πω?), ή να αγοραστεί για να στρώσει ενυδρείο και να μπει μετά σε γυάλα (χρυσόψαρα), ή να γίνει ζωντανή τροφή για θηρευτές.... ή να γεννηθεί με διαφορετική μορφή για να ταιριάζει πιο πολύ στην αισθητική μας (επιλεκτικές αναπαραγωγές), ή ή ή..... εγώ αναρωτιέμαι μήπως θα προτιμούσε να φαγωθεί εξ άρχής από τον μεγαλύτερο ψαρούλη.

Για όλα τα υπόλοιπα για τον αστακό σαφώς και συμφωνώ μαζί σου. Στο μόνο που διαφωνώ συνολικά είναι για την ωραιοποιημένη εικόνα που έχεις για το σύνολο των χομπιστων. Και μη με παρεξηγείς.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10144 seconds with 14 queries