Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-09, 22:08
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Βοήθεια - "κατσαρωμένα" φύλα...

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα-μυστήριο: ένα από τα φυτά στο ενυδρείο μου "κατσαρώνει" τα φύλα του, σαν να τα "διπλώνει-τυλίγει" προς τα μέσα. Το πρόβλημα εμφανίζεται στα _νέα_ φύλλα μόνο.

Το φυτό δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς - μου φαίνεται όμως σαν κάποιο είδος Ludwigia ή Hygrophila polysperma, αν και τα φύλα της είναι μικρότερα από ότι η polysperma. Είναι το φυτό που φαίνεται δεξιά-μπροστά στη φωτογραφία:
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....3&d=1242153921

Μπορεί να είναι τυχαίο, αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε ιδιαίτερα έντονα από τότε που έβαλα μπουκάλα Co2. Φαντάζομαι ότι η αφθονία διοξειδίου έκανε τα φυτά να απορροφούν πιό γρήγορα τα ιχνοστοιχεία και μπορεί να δημιουργήθηκε κάποια έλλειψη ή ανισορροπία. Δεν έχει επηρρεαστεί κανένα άλλο φυτό προς το παρόν.

Οι ερωτήσεις μου τώρα:

1) Διάβασα τον οδηγό διάγνωσης και έψαξα εδώ κι εκεί - και υποτίθεται ότι το κατσάρωμα των φύλλων οφείλεται σε έλλειψη ασβεστίου. Όμως, το νερό μου (χρησιμοποιώ βρύσης) έχει ΚΗ=11, οπότε θα περίμενα να έχει αρκετό ασβέστιο. Αλλά τότε τι στο καλό μπορεί να είναι;

2) Αν είναι έλλειψη ασβεστίου, υπάρχει κάτι εύκολο και φτηνό που να μπορώ να ρίξω (όπως fleet π.χ. για φωσφορικά);

3) Διάβασα επίσης ότι υπερβολικό Κάλιο μπορεί να οδηγήσει σε συμπτώματα έλλειψης ασβεστίου. Δεν μπορώ να μετρήσω το Κάλιο, αλλά ρίχνω το ισοδύναμο περίπου 60ml Seachem Potasium σε 150 λίτρα (βγαίνει περίπου 15ppm) τη βδομάδα. Μήπως είναι πάρα πολύ;


Γενικές πληροφορίες: Το ενυδρείο τρέχει εδώ και ένα 9μηνο περίπου. Διαστάσεις 100χ40χ50, φωτισμός Rio hi-light 2x45W+reflectors για 10ωρες/μέρα. Από λιπάσματα ρίχνω KNO3, K2SO4, fleet, και Seachem Iron, Seachem Trace.
Διατηρώ τα Νιτρικά στο 15ππμ, τα Φωσφορικά στο 1ππμ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-09, 00:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το φυτο σου μοιαζει με Η.polysperma οντως.
Λοιπον, καλιο ριχνεις οντως παραπανω απ οσο πρεπει αλλα δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα...
Μην ξεχνας οτι εχει αρκετο Καλιο μεσα και το ΚΝΟ3 και θα πρεπει να το υπολογισεις και αυτο. Γενικα θα ελεγα να μην ξεπερνας το μισο κουταλακι του γλυκου K2SO4 ανα 2 μερες, που σημαινει περιπου 2-2μισυ κουταλακια την εβδομαδα.
Το κατσαρωμα των φυλλων μπορει να οφειλεται και σε ελλειπες CO2 αλλα οχι σε αυτο το ειδος που γενικα δεν ειναι απαιτητικο σε διοξειδιο.
Ενα αλλο Μακροστοιχειο που μπορει να λειπει ειναι το μαγνησιο αν ειναι χαμηλα τα ποσοστα του στο νερο βρυσης ή αν κανουμε πολυ αραιες αλλαγες νερου. Ουτε κι αυτο ομως μου φαινεται πιθανον στην περιπτωση σου.

Επειδη τα εχω περασει, εδω θα ηθελα να πω κατι...συνηθως το πρωτο συμπτωμα που μας δειχνουν τα φυτα ειναι το σωστο και αν αντιμετωπιστει η ελλειψη, επανερχονται. Αν δεν το προσεξουμε ή το παραμελησουμε, τοτε εμφανιζονται κι αλλα συμπτωματα ,διαφορετικα που μπορει να μπερδεψουν την κατασταση.Θεωρω πολυ πιθανον το κατσαρωμα να ειναι δευτερευον συμπτωμα. Μηπως πριν απ αυτο παρουσιαστηκε εστω και ελαφρα χλωρωση;
Στην θεση σου θα τσεκαριζα τον σιδηρο και τα trace
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-09, 00:21
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φυτο σου μοιαζει με Η.polysperma οντως.
Λοιπον, καλιο ριχνεις οντως παραπανω απ οσο πρεπει αλλα δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα...
Μην ξεχνας οτι εχει αρκετο Καλιο μεσα και το ΚΝΟ3 και θα πρεπει να το υπολογισεις και αυτο. Γενικα θα ελεγα να μην ξεπερνας το μισο κουταλακι του γλυκου K2SO4 ανα 2 μερες, που σημαινει περιπου 2-2μισυ κουταλακια την εβδομαδα.
OK - αυτό που ρίχνω ισοδυναμεί με 1 κουταλάκι/εβδομάδα περίπου, άρα δε φαίνεται να είναι πολύ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κατσαρωμα των φυλλων μπορει να οφειλεται και σε ελλειπες CO2 αλλα οχι σε αυτο το ειδος που γενικα δεν ειναι απαιτητικο σε διοξειδιο.
Ενα αλλο Μακροστοιχειο που μπορει να λειπει ειναι το μαγνησιο αν ειναι χαμηλα τα ποσοστα του στο νερο βρυσης ή αν κανουμε πολυ αραιες αλλαγες νερου. Ουτε κι αυτο ομως μου φαινεται πιθανον στην περιπτωση σου.
Οι αλλαγές είναι 50% κάθε εβδομάδα, οπότε κι εγώ δε νομίζω να φταίει το Mg...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τα εχω περασει, εδω θα ηθελα να πω κατι...συνηθως το πρωτο συμπτωμα που μας δειχνουν τα φυτα ειναι το σωστο και αν αντιμετωπιστει η ελλειψη, επανερχονται. Αν δεν το προσεξουμε ή το παραμελησουμε, τοτε εμφανιζονται κι αλλα συμπτωματα ,διαφορετικα που μπορει να μπερδεψουν την κατασταση.Θεωρω πολυ πιθανον το κατσαρωμα να ειναι δευτερευον συμπτωμα. Μηπως πριν απ αυτο παρουσιαστηκε εστω και ελαφρα χλωρωση;
Στην θεση σου θα τσεκαριζα τον σιδηρο και τα trace
Δεν πρόσεξα χλώρωση - μάλιστα τα πάνω-πάνω φύλα είναι γενικά προς το κόκκινο. Το σίδηρο τον κρατάω στο 0.1-0.15ppm. Σε κάποια φάση έπεσε κάτω από 0.05, αλλά όχι για περισσότερο από 3-4 μέρες, και δεν είδα κανένα σύμπτωμα έλλειψης.

¶λλα traces γενικά δε ρίχνω - ίσως αυξήθηκαν οι ανάγκες λόγω CO2, και πρέπει να τα αρχίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-09, 00:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ξεκινα με τα trace και βλεπουμε, νομιζω κι εγω οτι αυτο φταιει, αν αναλογιστεις οτι παρουσιαστηκε πρωτα στην Ηygrophila επειδη ειναι γρηγορης αναπτυξης φυτο.
Εφοσον παρουσιαστηκε σ αυτη πρωτα η ελλειψη, να την εχεις σαν δεικτη απο εδω κι εμπρος.
Αλγες εμφανιστηκαν εξ αιτιας της ελλειψης;
Η ροη του νερου μεταφερει θρεπτικα στο συγκεκριμενο φυτο, ή ειναι σε νεκρη περιοχη;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-09, 09:30
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινα με τα trace και βλεπουμε, νομιζω κι εγω οτι αυτο φταιει, αν αναλογιστεις οτι παρουσιαστηκε πρωτα στην Ηygrophila επειδη ειναι γρηγορης αναπτυξης φυτο.
Αυτό θα κάνω - ρίχνω λίγο Seachem trace παραπάνω σήμερα, και θα δω τι γίνεται...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλγες εμφανιστηκαν εξ αιτιας της ελλειψης;
Η ροη του νερου μεταφερει θρεπτικα στο συγκεκριμενο φυτο, ή ειναι σε νεκρη περιοχη;
Τις τελευταίες 3 μέρες, σαν να έχω μια ιδέα παραπάνω καφέ άλγη, και σε ένα ξύλο είδα κάτι που μοιάζει με αρχή τριχοειδούς, το οποίο δεν είχα ποτέ. Αλλά επειδή πριν 3 μέρες έκανα γερό κλάδεμα και έφυγε αρκετή ποσότητα φυτομάζας, περίμενα να συμβούν κάποια σκαμπανεβάσματα...

Η ροή στο σημείο εκείνο είναι αρκετά καλή (από πίσω απ'το φυτό βρίσκεται το μπαστούνι εισόδου του φίλτρου) οπότε θρεπτικά πρέπει να μεταφέρονται, λογικά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-09, 10:37
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Κανε αυτο που σου ειπε ο Αλεξανδρος και το βλεπεις πως θα παει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά επειδή πριν 3 μέρες έκανα γερό κλάδεμα και έφυγε αρκετή ποσότητα φυτομάζας, περίμενα να συμβούν κάποια σκαμπανεβάσματα...
Γενικα ειναι ψιλοκαταστροφικό να βγαζεις μεγαλες ποσοτητες φυτομαζας κατευθείαν απο το ενυδρειο ειδικα αν βγαζεις πολλα γρηγορης ανάπτυξης φυτα γιατι τα σκαμπανευασματα που θα εχεις δεν θα ειναι καθολου μικρα, μπορει να χαθουν τελειως οι ισορροπίες και να ψαχνεσε παλι απο την αρχη με αλγες και ολα αυτα. Το εχω παθει στο παρελθον και αργησαν αρκετα να παρουν παλι μπρος ολα, οποτε ας εχεις στο μυαλο σου οτι μπορει να ειναι και κατι τετοιο.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-09, 16:18
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Διάβασα τον οδηγό διάγνωσης και έψαξα εδώ κι εκεί - και υποτίθεται ότι το κατσάρωμα των φύλλων οφείλεται σε έλλειψη ασβεστίου. Όμως, το νερό μου (χρησιμοποιώ βρύσης) έχει ΚΗ=11, οπότε θα περίμενα να έχει αρκετό ασβέστιο. Αλλά τότε τι στο καλό μπορεί να είναι;
Έχω την εντύπωση ότι το gh είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-09, 17:12
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την εντύπωση ότι το gh είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αν είναι έτσι, εφ'όσον GH > KH, παλι δεν θα έπρεπε να λείπει ασβέστιο, έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-09, 18:36
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

¶ν και με την χημεία δεν τα πήγαινα ποτέ καλά ξέρω ότι δεν είναι απαραίτητα Gh > Kh .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-06-09, 01:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιεις νερο δικτυου- και μαλιστα στη Θεσσαλονικη- και να εχεις προβλημα χαμηλου Gh/KH !
Θα ελεγα οτι στην περιπτωση σου δεν χρειαζεσαι ουτε καν Gh booster ή equilibrium, αν ακολουθεις την μεθοδο Estimative Index.
Αυτα που θα τσεκαρα εγω, ειναι τα trace και το Μg.
Αν πας σε Power 4 θα σου ερθει πολυ πιο οικονομικα απ οτι το trace της Seachem ,αλλα τα ποσοστα μαγνησιου δεν ειναι αρκετα και θα πρεπει να συμπληρωνεις και με θειικο μαγνησιο- ΜgSO4 (epsom salts).Προσοχη μονο: το Μg αυξανει το Dh 2 φορες περισσοτερο απο το Aσβεστιο.Μολις 4,4ppm Μg αυξανουν κατα 1βαθμο την Dh.
Επισης διαβασα καπου, αλλα δεν θυμαμαι που... ουτε και συγκρατησα τον λογο.. οτι μετα απο το κλαδεμα καλο ειναι να αυξανουμε λιγο την δοση του σιδηρου. Ενδιαφερον αλλα θελει λιγο ψαξιμο αν ισχυει και γιατι...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-06-09, 20:37
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιεις νερο δικτυου- και μαλιστα στη Θεσσαλονικη- και να εχεις προβλημα χαμηλου Gh/KH !
Θα ελεγα οτι στην περιπτωση σου δεν χρειαζεσαι ουτε καν Gh booster ή equilibrium, αν ακολουθεις την μεθοδο Estimative Index.
Αυτα που θα τσεκαρα εγω, ειναι τα trace και το Μg.
Αν πας σε Power 4 θα σου ερθει πολυ πιο οικονομικα απ οτι το trace της Seachem ,αλλα τα ποσοστα μαγνησιου δεν ειναι αρκετα και θα πρεπει να συμπληρωνεις και με θειικο μαγνησιο- ΜgSO4 (epsom salts).Προσοχη μονο: το Μg αυξανει το Dh 2 φορες περισσοτερο απο το Aσβεστιο.Μολις 4,4ppm Μg αυξανουν κατα 1βαθμο την Dh.
Επισης διαβασα καπου, αλλα δεν θυμαμαι που... ουτε και συγκρατησα τον λογο.. οτι μετα απο το κλαδεμα καλο ειναι να αυξανουμε λιγο την δοση του σιδηρου. Ενδιαφερον αλλα θελει λιγο ψαξιμο αν ισχυει και γιατι...
Μέτρησα το GH σήμερα - ήταν 18. Οπότε λογικά πρέπει να έχει μπόλικο ασβέστιο. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο για το "στρίψιμο" των φύλλων.

Υπάρχει περίπτωση το GH μου να οφείλεται μόνο σε Mg, και το Ca να έχει μειωθεί ώστε να δημιουργείται έλλειψη;

Από σίδηρο πάω καλά - 0.15ppm. Traces έριξα λίγο παραπάνω, ο νέος "ύποπτος" είναι το Βόριο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-09, 01:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οπως σου ειπα και πιο πριν εχω περασει την ιδια φαση με καποια απαιτητικα φυτα. Η Proserpinaca palustris για μηνες ,ειχε "καραμπινατα" σημαδια ελλειψης ασβεστιου, κατσαρωμενα φυλλα και ωχρη εμφανιση. Παραλληλα ομως με μπερδευε με μαυρες τρυπες στα φυλλα, παγωμα και στριψιμο της κορυφης, νεκρωση και πτωση των παλιων φυλλων κλπ.
Τα συμπτωματα ολα εδειχναν σοβαρη ελλειψη ασβεστιου ή μαγνησιου.
Αρχισα λοιπον να αποκλειω σιγα σιγα και ενα προς ενα τα στοιχεια που πιστευα οτι φταιγανε.
Στην αρχη αυξησα το καλιο αλλα δεν ειδα διαφορα. Επειτα αυξησα τον φωσφορο αλλα ουτε κι αυτο εφταιγε...Επειτα ο Τom Barr μου συνεστησε να αυξησω το CO2 και να το κρατω σταθερο. Ουτε κι αυτο ομως ηταν η αιτια.
Οταν ομως αυξησα τα trace απο 5ml σε 15ml, και τον σιδηρο απο 5ml σε 15-20ml ανα δοση, τα φυτα που ειχαν το προβλημα ανεκαμψαν εντος μιας εβδομαδας και εκτοτε δεν ξαναπαρουσιασαν προβλημα.
Με το μαγνησιο δεν ψαχτηκα γιατι απλως βρηκα την αιτια και σταματησα. Εξαλλου παραλληλα με την αλλαγη νερου απο βρυση που περιεχει ικανοποιητικα ποσοστα Μg (υποθετω)..αναπληρωνω και με νερο απο Α/Ο με την προσθηκη Discus trace της seachem που περιεχει κι αυτο αρκετο μαγνησιο.

Θα ελεγα λοιπον πριν αρχισεις να προσθετεις ασβεστιο/γυψο κλπ που θα εκτοξευσει την σκληροτητα στα υψη, να ψαξεις με την μεθοδο της απαγωγης εις ατοπον και να βρεις τι λειπει απο τα φυτα σου.
Αν θες να μαντεψω..θα πονταρα 50ευρω στον σιδηρο

--------Α, και κατι ακομα...flourish ριχνεις ;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-09, 06:17
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

50 ευρώ, έ ; ξαναέκανα τεστ Fe - δείχνει 0.1ppm - υποτίθεται ότι είναι αρκετό, έτσι δεν είναι; Ή υπάρχει περίπτωση να θέλουν υψηλότερα επίπεδα; Γενικά με βάση τις δοσολογίες μου κυμαίνεται γύρω στο 0.1-0.15 πάντα.

Βασικά ακολουθώ τη μέθοδο που πρότεινες αποκλείοντας 1-1 τα διάφορα πιθανά στοιχεία.

Χτες βρήκα ότι έλλειψη Βορίου μπορεί να οδηγήσει σε κατσάρωμα φύλλων επίσης, οπότε έριξα πολύ λίγο διάλυμα βόρακα. Μέχρι το βράδυ, το pearling είχε αυξηθεί ραγδαία, αλλά ίσως ήταν τυχαίο.

Seachem flourish ρίχνω, αλλά πολύ λίγο (1-2ml τη βδομάδα), βασικά για τα ιχνοστοιχεία του, γιατί τα NPK και Fe τα ρίχνω χωριστά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-06-09, 13:33
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
ξαναέκανα τεστ Fe - δείχνει 0.1ppm.
Δεν πας και τοσο καλα με 0.1ppm σιδηρο.. δοκιμασε να αυξήσεις τουλαχιστον στο διπλασιο το σιδηρο,εγω το εχω περιπου στα 0.5ppm και επισης αυξησε και το flourish εγω σε 120lt ριχνω γυρο στα 4ml την εβδομαδα σπαστα.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-06-09, 19:59
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πας και τοσο καλα με 0.1ppm σιδηρο.. δοκιμασε να αυξήσεις τουλαχιστον στο διπλασιο το σιδηρο,εγω το εχω περιπου στα 0.5ppm...
Για το σίδηρο, βλέπω διάφορες "γνώμες" (π.χ. της Seachem που συνιστά 0.1ppm, και σε άλλα forums) για 0,1-0,2ppm. Εγώ το έχω στα 0.15 συνήθως και δε βλέπω χλώρωση πουθενά, οπότε δεν υποπτεύομαι έλλειψη σιδήρου.

Αναρωτιέμαι σε τι επίπεδα έχουν το σίδηρο οι περισσότεροι μποστανάδες εδώ μέσα...

Βασικά η πορεία του φυτού φαίνεται να επιβεβαιώνει ότι ήταν έλλειψη Βορίου. Από την Πέμπτη που έριξα λίγο Βορικό οξύ η hygrophyla έχει βγάλει αρκετά νέα φυλαράκια, τα οποία φαίνονται νορμάλ προς το παρόν. Τα ήδη κατσαρωμένα δεν στρώνουν, αλλά διαβάζω ότι η έλλειψη Βορίου προκαλεί μη-αναστρέψιμη ζημία. Προς το παρόν συνεχίζω την παρακολούθηση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για "εξάρτημα" λαμπών φθορίου cobaingr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 14-11-05 21:31
Elephant nose fish me "cloudy eyes" (thola matia m AlGOUR Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 17-01-05 06:21
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06909 seconds with 13 queries