Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-08, 16:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Τριχοειδής άλγη

Καλημέρα σε όλους!

Όπως λέει και ο τίτλος.. μέρα με τη μέρα, γεμίζω με τριχοειδή άλγη! Κάτι που μάλλον το περίμενα, γιατί στο ενυδρείο δεν υπάρχει ακόμη καμία σωστή ισορροπία.. Να γίνω συγκεκριμένος:

- Το ενυδρείο τρέχει από το τέλος του Δεκέμβρη του 07. Πριν από 1 μήνα περίπου το άδειασα και άλλαξα εκείνο το απαίσιο κόκκινο χαλίκι που είχα με Seachem Flourite. Ένας πρώτος πιθανός λόγος, λοιπόν, όπως λέει και στο Γη&Υδωρ είναι ο συνδυασμός του πλούσιου σε θρεπτικά συστατικά υποστρώματος με τα λίγα φυτά που είχα.. Οπότε σταδιακά προσθέτω όλο και περισσότερα.. (Παρένθεση εδώ: Juwel 70άρι, έχω τώρα μέσα Ludwigia, Limnophila, Crinum, Anubia, Hygrophila, Echinodorus, Ceratophyllum, Java Moss)
Όσο περνάει ο καιρός τα φυτά αυξάνονται, οπότε το πρόβλημα αυτό θα πρέπει σιγά σιγά να μειώνεται.

- Μία βδομάδα μετά την αλλαγή, έριξα λίγο υγρό λίπασμα της JBL (λάθος μου μεγάλο προφανώς..), δεν το ξανάκανα από τότε, πάντως αυτή ήταν και η στιγμή που η άλγη πρωτοεμφανίστηκε.. Επί τη ευκαιρία, πότε να ξεκινήσω λίπανση? Να πάρω κάποιο τεστ? Τι να μετρήσω?

- Διπλασίασα το φωτισμό (έβαλα 2η λάμπα), και έχω τώρα μία Sera Plant Color (14.00-1.00, 12 ώρες) και μία Sera Tropical (15.00-21.00, 6 ώρες, το οποίο ξεκίνησε από 4 ώρες και αυξάνει σταδιακά, λέω να το φτάσω στις 8-9 ώρες..). ¶λλος ένας λόγος λοιπόν για την εμφάνιση άλγης.. Που όμως δε θέλω να την κλείσω τη 2η λάμπα, την προχωράω πάρα πολύ αργά, μέχρι να καταλήξω να έχω καλό φωτισμό και να ισορροπήσουν τα πράγματα εκεί..) Να σημειώσω εδώ ότι έχω CO2 της Nutrafin.

- Οκ, τα παραπάνω υποθέτω ότι θα ισορροπήσουν κάποια στιγμή.. Το βασικότερό μου πρόβλημα είναι το εξής: έχω με υγρά της Sera, ΝΗ4=0, ΝΟ2=0, ok αυτά, αλλά και ΝΟ3=0! Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί! Μήπως τα NO3 καταναλώνονται από τα φυτά? Δύσκολο με βάση αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.. Τα ψαράκια μου δεν είναι και λίγα (μετά από κάποιες απώλειες, έχω 6guppy, 2molly, 3platy, 1ροδόστομο, 3 καρδινάλιους & 1 apple snail - μη μου πείτε για τη σύνθεση, τα ξέρω..).. Μήπως τα νιτρικά καταναλώνονται από το πράσινο σφουγγαράκι απονιτροποίησης που έχει η Juwel στο φίλτρο της? Να το βγάλω ίσως?

Φοβάμαι μήπως έχω πολλά φωσφορικά, και κακή αναλογία με τα νιτρικά, και αυτό ενισχύει την άλγη σε βάρος των φυτών. Το απόγευμα θα περάσω να πάρω το σχετικό τεστάκι.. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από υπομονή? Μήπως πρέπει να μετρήσω PO4 και να προσθέσω μετά ΚNO3 για να φτάσουν σε μια σωστή αναλογία? Παίζει κάτι τέτοιο?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-08, 17:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Συχνές αλλαγές!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-08, 17:30
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Όλα τα παραπάνω φίλε μου είναι λόγοι δημιουργίας άλγης. Η προτεινόμενη λύση συχνές αλλαγές νερού,μείωση ταϊσματος και αύξηση διοξειδίου. Επίσης τα SAE την τρώνε (αν είναι νηστικά). Τα νιτρικά σου πάντως πρέπει να τα αυξήσεις είτε με προσθήκη νιτρικού καλίου είτε με κάποιο έτοιμο σκεύασμα πχ nitrogen Seachem
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-08, 20:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αλλάζω περίπου 35% ανά 5-6 μέρες.. Θα το αυξήσω, θα το κάνω 2 φορές την εβδομάδα.. Πρέπει να είναι μαύρη τριχοειδής σε κάποια σημεία.. Θα φύγει μόνη της με τον καιρό? Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει? Γιατί μου φαίνεται δύσκολο να την καθαρίσω εγώ.. (1η ερώτηση)

Για τα υπόλοιπα τώρα: (άλλες 4 ερωτήσεις..)
- να μήν πειράξω το φωτισμό, εε? δε θέλω να ισορροπήσω το σύστημα με χαμηλό φωτισμό, έχω προβλήματα με την ανάπτυξη κάποιων φυτών (π.χ. πέφτουν συνεχώς τα κάτω φύλλα της ludwigia & του hygrophilla, σχηματίζονται μεγάλα μεσογονάτια στο limnophyllum, κ.τ.λ.) οπότε προτιμώ να έχω προσωρινά άλγη, και μακροπρόθεσμα να ισορροπήσει το ενυδρείο με καλύτερο φωτισμό, παρά να τον μειώσω, και να καθυστερήσω κι άλλο αυτή την πολυπόθητη ισορροπία..
- Πού μπορώ να μάθω για τα νιτρικά, να διαβάσω λίγα περισσότερα? Πώς αποφασίζω αν πρέπει να προσθέσω, και πόσο πρέπει να προσθέσω? Φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα! Τι να κάνω με το πράσινο σφουγγαράκι της Juwel?
- Τι άλλο πρέπει να αρχίσω να μετράω? PO4? Πόσα PO4 πρέπει να έχω κανονικά?
- Από πότε θα πρέπει να αρχίσω λίπανση με κάποιο υγρό? Πότε δηλαδή σταματούν να επαρκούν τα συστατικά που απελευθερώνει το υπόστρωμα? Τι θα πρέπει να μετρήσω? Fe? Είναι ενδεικτικό? (αυτήν εδώ την ερώτηση ίσως θα πρέπει να την κάνω σε άλλο post.. αν είναι πείτε μου.. ο λόγος που την κάνω εδώ είναι γιατί απ'όσο διαβάζω, ο καλύτερος τρόπος καταπολέμησης της άλγης είναι η εξασφάλιση ιδανικών συνθηκών ανάπτυξης για τα φυτά)

Υ.Γ. Από CO2 μάλλον είμαι OK. Περιμένω να μου έρθει και ένα ηλεκτρονικό pH/μετρο από eBay, για ακριβέστερες μετρήσεις..
-------------------------
Please, κάποιος?
Συγνώμη που επιμένω, αλλά αν είναι να πάρω π.χ.
1. Test PO4
2. Seachem Nitrogen
3. κάποιο test για Fe, ίσως
θέλω να προλάβω τα μαγαζιά πριν τις 9!

Υ.Γ. Τελικά, όσο το σκέφτομαι (τι σκέφτομαι δηλαδή.. νέος είμαι, χειρότερος και από άσχετο..), μου φαίνεται πάντως αρκετά πιθανό να φταίει το θέμα έλλειψης NO3, καθώς λόγω του "φρέσκου" σχετικά Flourite, πρέπει να υπάρχει περίσσεια σε όλα τα άλλα θρεπτικά συστατικά, τα οποία πιθανώς θα εκμεταλλεύεται η άλγη.. Γι'αυτό ρωτάω έτσι επίμονα.. Γιατί θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τα μετρήσω όλα αυτά, άρα μάλλον θα χρειαστώ τα σχετικά test! Τι πρέπει λοιπόν να μετρήσω? Τι test να αγοράσω? (δε θέλω να κάνω λάθος ή άχρηστες αγορές πάλι..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 13-03-08 στις 20:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-08, 22:24
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Χοντρέ μου φίλε...μην πελαγώνεις με μια άλγη...δεν έγινε και τίποτα ρώτα και μας.....τους αλγοκαλλιεργητές Η τριχοειδής είναι σχετικά εύκολη...με μια παλιά οδοντόβουρτσα την τσακώνεις κάπου και μετά τη γυρνάς σα να ξηγιέσαι μακαρονάδα (ξέρεις φαντάζομαι τον τρόπο).
Ένας γενικός μπούσουλας στην αναλογία φωσφορικών - νιτρικών είναι 1 - 15 (έχω γίνει κουραστικός με αυτό αλλά δουλεύει). Η έλλειψη νιτρικών είναι όντως πρόβλημα (σε συνδυασμό με την αύξηση άλλων παραμέτρων όπως τα φωσφορικά - ακόμα και σταθερά να είναι τα φωσφορικά σου η παντελής έλλειψη νιτρικών είναι πρόβλημα). Αν το πράσινο σφουγγαράκι είναι ειδικό για την απομάκρυνση νιτρικών...ΠΕΤΑ ΤΟ. Όσο για τεστ εγώ παίζω με SALIFERT για PO4 & NO3 μόνο. Σίδηρο, μαγνήσιο, ασβέστιο κτλ δεν μετρώ. Η λίπανση μου ακολουθεί μια συγκεκριμένη ρουτίνα και από καμιά φορά προσθέτω κάτι αναλόγως της ανάπτυξης (λίγο μαγνήσιο) ή των μετρήσεων (fleet enema ή νιτρικό κάλιο). Αν μιλάς για μαύρη τριχοειδή BBA δοκίμασε και με οξυζενέ ή SAE που υποτίθεται ότι είναι και λιχουδιά γι αυτά. Αλλά να ξέρεις ότι πρόκειται για δυο διαφορετικές άλγες και δημιουργούνται κάτω από διαφορετικές συνθήκες.

Αν οπωσδήποτε θέλεις να κάνεις κάτι για την άμεση εξαφάνιση οποιασδήποτε άλγης τότε....PROTALON αλλά παίζει χημεία και δε ξέρω αν σου αρέσει κάτι τέτοιο
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-08, 22:26
Το avatar του χρήστη Ronnie21
Ronnie21 Ο χρήστης Ronnie21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Φίλε μου ούτε εγώ γνωρίζω πολλά αλλά 2 για να σου δώσω μια απάντηση δεν είναι τόσο τραγική η τριχοειδής άλγη. Σε μερικούς αρέσει κιόλας (ειδικά στα ΣΑΕ ). Δεν νομίζω να εξαπλώνεται τόσο γρήγορα που αν δεν κάνεις κάτι τόσο άμεσα "θέλω να προλάβω τα μαγαζιά πριν τις 9!" Θα γίνει κάτι...
Όσο για τα φώτα, μπορείς να "παίξεις" για να μειώσεις αν όχι την ίδια την εξάπλωσή της
Για περεταίρω ας αναλάβουν οι εμπειρότεροι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-08, 22:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δεν πανικοβάλλομαι, don't worry, ήθελα μόνο να μάθω αν χρειάζεται κάποιο test, για να επανέλθω αύριο με πιο συγκεκριμένα πράγματα-μετρήσεις, να δούμε τι φταίει τελικά, αν είναι δηλαδή αυτό που υποψιάζομαι.. και επί τη ευκαιρία.. δεν είναι το προβλημά μου τόσο η άλγη, όσο το να φέρω το ενυδρείο σε μια όμορφη ισορροπία, να μεγαλώνουν καλά τα φυτά και να φαίνονται υγιή, και αντίστοιχα για τα ψαράκια.. να μην κάνω λάθη με το πώς έχω το φίλτρο μου, κ.τ.λ.. και το post παραπάνω, τέτοιο χαρακτήρα έχει.. (φιλικά πάντα..)

Και το ξέρω ότι σας πρήζω όλους με τις ερωτήσεις.. και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.. αλλά να, για παράδειγμα, το πράσινο σφουγγαράκι τελικά, μάλλον είναι λάθος! Αν δεν ήσασταν κι εσείς, δε θα έβγαζα με τίποτα άκρη! Ευχαριστώ και πάλι..

By the way, δεν έχω και πολύ καλό internet σπίτι (σωστά καταλάβατε, είμαι ακόμα στο γραφείο!), οπότε, αφού δεν πήρα κάτι σήμερα, θα πάρω αν είναι μέσα στο Σ.Κ., οπότε μετά πάμε για Δευτέρα..

ΟΚ, το πράσινο σφουγγαράκι θα το πετάξω λοιπόν.. Μου μένει λοιπόν άπειρος χώρος, στο εσωτερικό της Juwel! Έχω τον υαλοβάμβακα (για μηχανικό), άνθρακα τον έχω βγάλει, πράσινο θα το βγάλω, μένουν και 2 σφουγγαράκια μπλε (χοντρο και λεπτό) για βιολογικό. Να βάλω κάτι στο χώρο που μένει? Τι προτείνετε? (ή να ανοίξω άλλο post ίσως, για να είμαι εντός θέματος..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-08, 22:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Να μην πετάξεις ούτε το πράσινο σφουγγαράκι ούτε τίποτα!!
Να ξεκινήσεις με συχνές αλλαγές και συσκότιση! Αν δεν αποδώσουν εδώ είμαστε! Υπάρχουν και άλλες λύσεις εκτός της οδοντόβουρτσας και του οξυζενέ! ποιο εύκολες και αρκετά αποδοτικές!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-08, 22:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Substrat pro, siporax, bioballs....περί ορέξεως...ξέρεις εσύ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σημειώσω εδώ ότι έχω CO2 της Nutrafin.

πράσινο σφουγγαράκι απονιτροποίησης που έχει η Juwel στο φίλτρο της
Γιατί να μην βγάλει το σφουγγάρι απονιτροποίησης αν δεν έχει καθόλου νιτρικά; Μόνο με το να ρίχνει ζουμιά δεν πρόκειται να αυξηθούν

και φίλε χοντρέ μόλις είδα ότι το σύστημα διοξειδίου που έχεις είναι nutrafin. ίσως λοιπόν το co2 δεν είναι αρκετό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην πετάξεις ούτε το πράσινο σφουγγαράκι ούτε τίποτα!!
Να ξεκινήσεις με συχνές αλλαγές και συσκότιση! Αν δεν αποδώσουν εδώ είμαστε! Υπάρχουν και άλλες λύσεις εκτός της οδοντόβουρτσας και του οξυζενέ! ποιο εύκολες και αρκετά αποδοτικές!
τι πιο οικονομικό, άμεσο και καθόλου βλαβερό για τη βιολογία
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 13-03-08 στις 22:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-08, 22:54
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Από CO2 μάλλον είμαι OK. Περιμένω να μου έρθει και ένα ηλεκτρονικό pH/μετρο από eBay, για ακριβέστερες μετρήσεις..
Είναι λίγα τα λίτρα, και φαίνεται πως επαρκεί.. τουλάχιστον με βάση το πινακάκι, πρέπει να παίζω γύρω στο 15-20ppm.. όπως είπα, περιμένω για ακριβέστερες μετρήσεις..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-08, 23:00
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

εγώ απλώς παρακολουθώ τα φυτά και την άλγη. έχω άλγη; ανεβάζω το co2 keeping it simple
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-08, 23:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

¶λλο ένα πράγμα που για την ώρα προσπαθώ να αποφύγω.. ή να καθυστερήσω, έστω.. τη μπουκάλα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-08, 23:04
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

σε καταλαβαίνω αλλά θα δεις το φως σου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-08, 23:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Για να διώξεις την ΒΒΑ το σημαντικό είναι να βρεις την αιτία της!
Στην παρούσα φάση η αιτία είναι πολλά θρεπτικά χωρίς κατανάλωση!
Με την οδοντόβουρτσα θα βγάλει τα κομμάτια που βλέπει όχι αυτά που είναι ανάμεσα σε διακοσμητικά κλπ. (βέβαια όντως είναι το ποιο οικονομικό σύστημα η οδοντόβουρτσα είναι φθηνή.)

Σχετικά με το Co2 η σκάλα της Hagen και το DYI σύστημα που χρησιμοποιεί ο φίλος μας για τα λίτρα του είναι υπεραρκετό!
Το να προσπαθήσει να αυξήσει το Co2 σε λογικά πλαίσια είναι θεμιτό, θέλει όμως προσοχή και εμπειρία παράλληλα με συχνές μετρήσεις ΡΗ ΚΗ.
Μια ακόμη πιθανή αιτία είναι τα ΡΟΡ4 και τα μηδενικά ΝΟ3.

Όμως επειδή η ΒΒΑ είναι πολλές φορές συνδιασμός πραγμάτων πιστεύω οτι βήμα βήμα πρέπει να βρούμε την αιτία που τις δίνει το χώρο να αναπτυχθεί, παράλληλα με την προσθήκη φυτών.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-08, 23:10
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Το πρασινο σφουγγαρι εχει διαρκεια ζωης ως απονιτροποιητης. Μετα απο αυτη τη διαρκεια λειτουργει σαν απλο σφουγγαρι. Εγω το εχω βγαλει κ εχω προσθεσει περιπου μισο λιτρο substrat. Αυτο το ΣΚ ομως θα βγαλω ολο το εσωτερικο/κουμουτσα επιτελους.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-03-08, 23:11
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μια και λέτε και ξαναλέτε γι' αυτό το σφουγγαράκι!!
Μπορεί κάποιος αποδεδειγμένα να μας πείσει οτι κάνει απονιτροποίηση?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-08, 23:17
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Thanx a lot, Πασχάλη, να'σαι καλά για την βοήθεια κάθε τρεις και λίγο.. Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ.. Να μαθαίνω θέλω, βήμα βήμα, και να βρω τι φταίει..

¶ρα λοιπόν, επανερχόμαστε στα ίδια, αρχικά ερωτήματα:
1. CO2 το λήξαμε το θέμα, οκ..
2. θέλω ένα test για PO4 οπωσδήποτε..
3. το πράσινο σφουγγαράκι το αφήνω τελικά ή το βγάζω?
4. να πάρω Nitrogen ή όχι?
5. για να πάρω μια ιδέα του τι άλλο (και πόσο) απελευθερώνει το Flourite, τι να μετρήσω? Fe? ή δε χρειάζεται?

Υ.Γ. Για να καταλάβω λίγο κι εγώ το θέμα NO3-PO4, τα φωσφορικά παράγονται κι αυτά από τα περιττώματα των ψαριών, από τα υπολείμματα τροφών κ.τ.λ.? Και καταναλώνονται από τα φυτά, και απομακρύνονται με τις αλλαγές νερού? Όπως τα ΝΟ3?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-08, 23:22
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να διώξεις την ΒΒΑ το σημαντικό είναι να βρεις την αιτία της!
Στην παρούσα φάση η αιτία είναι πολλά θρεπτικά χωρίς κατανάλωση!
Με την οδοντόβουρτσα θα βγάλει τα κομμάτια που βλέπει όχι αυτά που είναι ανάμεσα σε διακοσμητικά κλπ. (βέβαια όντως είναι το ποιο οικονομικό σύστημα η οδοντόβουρτσα είναι φθηνή.)

Σχετικά με το Co2 η σκάλα της Hagen και το DYI σύστημα που χρησιμοποιεί ο φίλος μας για τα λίτρα του είναι υπεραρκετό!
Το να προσπαθήσει να αυξήσει το Co2 σε λογικά πλαίσια είναι θεμιτό, θέλει όμως προσοχή και εμπειρία παράλληλα με συχνές μετρήσεις ΡΗ ΚΗ.
Μια ακόμη πιθανή αιτία είναι τα ΡΟΡ4 και τα μηδενικά ΝΟ3.

Όμως επειδή η ΒΒΑ είναι πολλές φορές συνδιασμός πραγμάτων πιστεύω οτι βήμα βήμα πρέπει να βρούμε την αιτία που τις δίνει το χώρο να αναπτυχθεί, παράλληλα με την προσθήκη φυτών.
Συμφωνώ απόλυτα και αναφέρομαι ξεκάθαρα σε αυτά στο παραπάνω ποστ μου. Η οδοντόβουρτσα παίζει ΜΟΝΟ στη περίπτωση πράσινης τριοχειδούς (ο φίλος μας στην αρχή δεν αναφέρει ξεκάθαρα τι αντιμετωπίζει "σε κάποια σημεία μαυρίζει" ). Όσο για το σφουγγαράκι το συστήνει η εταιρεία ως τέτοιο και βέβαια χωρίς τεστ δεν μπορείς να πει κάποιος κατά πόσο δουλεύει ικανοποιητικά. Υπάρχει όμως λόγος να αμφισβητήσει κάποιος την εταιρεία; Τα νιτρικά είναι απαραίτητα σε φυτεμένο. Η εταιρεία πουλάει ενυδρεία για να βάλεις ψάρια. Σου δίνει κι αυτό θέλοντας να σε βοηθήσει να έχεις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια σου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-08, 23:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εγώ πάντος αμφισβητώ τα λεγόμενα της εταιρείας!
Δεν παίζει με τίποτα η παστίλια που έχει μέσα το σφουγγαράκι να κάνει απονιτροποίηση!

Φίλτατε xontros εδώ σε θέλω με τα χημικά σου!!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-08, 23:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ποιος σου είπε ότι ξέρω από χημικά? Εγώ φίλε τρώω μόνο βιολογικά προιόντα, ντόπιο κρέας και τα σχετικά..

Ε, ρε και να ήτανε οι άλγες παϊδάκια.. Τίποτα δε θα είχε μείνει..

Το καλύτερο το είπε ο chemical mac παραπάνω:
Παράθεση:
περί ορέξεως...ξέρεις εσύ


Λοιπόν.. σοβαρευόμαστε.. τελικά, στις 5 παραπάνω ερωτήσεις, τι να κάνω?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-08, 23:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

1) έχει απαντηθεί
2) Ναι θα έλεγα
3) Το αφήνεις ως έχει
4) Όχι να κατέβεις στον σύλλογο και να πάρεις (αφού γίνεις μέλος αν δεν είσαι) ΚΝΟ3.
5) Αν θέλεις να το κάνεις στο τέλος φούλ φυτεμένο πιστεύω οτι θα σου χρειαστεί.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-08, 23:55
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πολύ (για άλλη μια φορά..)!

Και στο σύλλογο θα κατέβω, και μέλος θα γίνω, δεν το συζητάμε καν.. Πέραν της βοήθειας όλων που πραγματικά είναι ανεκτίμητη, και πέραν των όλων όσων θα μπορούμε να κουβεντιάσουμε κι από κοντά, απ'όσο καταλαβαίνω πρέπει να είστε όλοι χαβαλέδες full! ¶σε που διαβάζω από δω και από κει και κάτι για μπριζολίδια και τέτοια μετά τις συναντήσεις.. Δεν ξέρω βέβαια ο ανταγωνισμός πως είναι.. θα μείνει τίποτα και για μένα? μπλα μπλα μπλα.. τι να εννοώ άραγε?.. μπλα μπλα μπλα..

Πότε θα προλάβω δεν ξέρω! Κάθε φορά το λέω, και ποτέ δε μου κάθεται! Το Σάββατο αυτό, χλωμό το βλέπω πάλι.. Το επόμενο ξαναβλέπουμε!

Σ'ευχαριστώ και πάλι! Θα κάνω τα ψώνια μου (PO4), και θα επανέλθω με νεότερα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-03-08, 22:38
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

εγώ έκανα ένα test με αλάτι...σε κάνα 2 πέτρες και σε ένα καραβάκι που έχω ήταν σαν μπάλες με maura μαλλιά μέσα σε 30 λεπτά κοκκίνισαν και σε μια ώρα τέλος... τώρα είναι σαν καινούργια... αυτή την στιγμή κάνω test με 1 Anubia... σε διάλυμα με νερό σε ένα πιαto στα 10 πρώτα λεπτά η Τριχοειδής άλγη
κοκκίνισε..θα σας ενημερώσω ... ...........πάει το φυτό hahahahahahaah
-------------------------
τελικά με το μπανάκι που έκανα την
Anubia σε αλμυρό νερό 30min η Τριχοειδής άλγη....μας τελειωσε....και το φυτό φαίνεται μια χαρά !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas72 : 14-03-08 στις 22:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-03-08, 15:16
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τα νεότερα:
NO3=0! (με υγρά Sera)
PO4=0! (με υγρά RedSea)

Επίσης, με συχνότερες αλλαγές νερού (30% ανά 4-5 μέρες), έχω την αίσθηση πως η άλγη έχει σίγουρα σταματήσει να εξαπλώνεται, και ίσως σιγά σιγά φεύγει.. Ευχάριστο νέο δηλαδή..

¶ρα λοιπόν, μάλλον την αποδίδω αφενός στις αλλαγές που έχω κάνει τελευταία και που γράφω παραπάνω (φωτισμός, κ.τ.λ.)..

Πιθανώς όμως και σε κάτι άλλο: το Flourite που έχω σαν υπόστρωμα, μπορεί να απελευθερώνει διάφορα συστατικά, τα οποία ίσως να μην μπορούν να απορροφήσουν τα φυτά λόγω των μηδενικών NO3, PO4, με αποτέλεσμα να τα καταναλώνει η άλγη.. Σημειώνω εδώ, ότι επειδή το υπόστρωμα είναι καινούριο (λίγο παραπάνω από 1 μήνα), δεν είχα ξεκινήσει κάποια λίπανση, την οποία απ' ότι φαίνεται ήρθε ο καιρός να ξεκινήσω..
(δεν ξέρω αν ευσταθεί αυτό, και περιμένω αν θέλετε τα σχόλια σας..)

(όσο για το θέμα λίπανση, ξεκίνησα ένα thread εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23629)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-03-08, 10:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Με τις μεταφορές θεμάτων έχω μπερδευτεί!
Εφόσον έχεις φρέσκο υπόστρωμα δεν χρειάζετε ακόμη κάποιο είδος λίπανσης εκτός ίσως από το "γενικό" που σου δώσαν.
Αυτό που θέλεις είναι περισσότερο CO2 και λίγα ΝΟ3 τα οποία έχουμε πει μπορείς να έρθεις στον σύλλογο να γίνεις και μέλος και να πάρεις
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-03-08, 15:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ για την πρόσκληση, ελπίζω το Σάββατο να τα καταφέρω..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-03-08, 12:16
antonis_p Ο χρήστης antonis_p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Υψηλά φωσφορικά

Διαβάζοντας το post και για να μην ανοίγω άλλο...

Ψάχνοντας την αιτία που φίλος έχασε κάποια ψάρια (είχα ανοίξει θέμα αλλά τελικά έγινε μπλέξιμο με ψάρια που πέθαναν από παράσιτα, ενώ τα υπόλοιπα για άγνωστο λόγο) πήρα εχθές ένα test της JBL για φωσφορικά. Μέτρησα τρεις φορές 10mg/l !!!!. Πανικόβλητος του έδωσα ένα phosguard της seachem για το φίλτρο του και θα δούμε πώς θα πάει.

Είναι πιθανό να έχασε τα ψάρια από αυτό; Υπενθυμίζω ότι το ενυδρείο είναι 110λτμε 12 guppy, 4 gurami chuna, 2 molly και 6 corydoras (2 panda, 4 leopard).

ph 7,2-7,4, kh 6 gh 8, 24C, νιτρικά 2,5, φωτισμός μόνο 18W για 11 ώρες, τάισμα (εδώ παίζεται...), 7 ριζες βανισλέρια, 2 ανούμπιες.

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε βάλει μερικές κουταλιές από seachem ph7, το οποίο έχει φωσφορικά, προσπαθώντας να κατεβάσουμε το ph από το 7,8 της βρύσης.

Όποιες απόψεις και συμβουλές δεκτές. Το τελευταίο guppy το έχασε προχθές αμέσως μετά το τάισμα. Να αναφέρω ότι από εχθές έχουμε βελτιώσει και την κυκλοφορία του νερού στο ενυδρείο, όπου μέχρι τώρα - κακώς - και τα δύο φίλτρα είχαν την εξαγωγή προς τα πάνω για λόγους οξυγόνωσης. Την αεραντλία την έχει σταματήσει γιατί το οξυγόνο με αυτήν ήταν στα 10mg/l και ανέβαζε το ph (προφανώς διώχνει το CO2)....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-03-08, 14:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όταν μπλέκεις με τα ζουμιά!
το ποιο πιθανό είναι να έχασε τα ψάρια από απότομη πτώση του ΡΗ.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τριχοειδής αλγη monomaxos_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 4 05-02-08 11:41
Τριχοειδής Αλγη Filippos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 04-11-05 16:22
Πρόβλημα με τριχοειδής άλγη Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 08-08-05 10:42
Τριχοειδής άλγη:τρόποι αντιμετώπισης και άλλες ερωτήσεις... GIWRGOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 31-03-05 22:03
Τριχοειδής άλγη Gandalf72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 16-03-05 12:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10088 seconds with 15 queries