Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-10-17, 14:21   #1
Τύρφη
George A
Member
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος 15-10-17, 14:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στην παρέα

Σκέφτομαι να βάλω στο φίλτρο τύρφη (το ενυδρείο είναι ~80 L και ο χώρος λίγος) ώστε να κατεβάσω λίγο το ph σταδιακά από 8 που είναι τώρα κάπου μεταξύ 7,2 με 7,5 και υπάρχουν οι εξής απορίες:

1) πόσο καιρό είναι ενεργή η τύρφη ώστε να πρέπει να αντικατασταθεί ?

2) επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα προετοιμασίας του νερού όταν θα γίνονται οι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού από την βρύση θα υπάρχει σοβαρή - επικίνδυνη αυξομείωση του ph για τα ψάρια ?

3) είναι καλό να μοιραστεί η ποσότητα της τύρφης στα 2 ώστε η αντικατάσταση της να γίνεται εναλλάξ ή δεν είναι απαραίτητο ?

4) υπάρχει κάποιος τύπος ή εμπειρικά για την ποσότητα τύρφης που θα χρειαστεί για να το σταθεροποιήσω στις τιμές που θέλω ?


και κάτι ακόμα εγκυκλοπαιδικά, κάτι αναβράζοντα δισκία co2 βοηθάνε τα φυτά, μήπως να πειραματιστώ με το exel ή να τα αφήσω στην ησυχία τους ?

Για δώστε μου τα φώτα σας
Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 6037
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-17, 18:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

1) πόσο καιρό είναι ενεργή η τύρφη ώστε να πρέπει να αντικατασταθεί ?

Εξαρταται απο την ποιοτητα της τυρφης, γενικα. Χρειαζεται παρατηρηση με μετρησεις για ακριβη απαντηση. Ανα 15 μερες περιπου θα θελει αλλαγη, να υπολογιζεις.

2) επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα προετοιμασίας του νερού όταν θα γίνονται οι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού από την βρύση θα υπάρχει σοβαρή - επικίνδυνη αυξομείωση του ph για τα ψάρια ?

Αν δεν υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα νερου εισαγωγης-ενυδρειου, κανεις αργα τις αλλαγες νερου και δεν αλλαζεις πολυ μεγαλο ποσοστο, δεν θα εχεις προβλημα.

Στα επιπεδα που σκεφτεσαι να κινηθεις, επειδη το εχω κανει και εγω, με αργες και προσεκτικες αλλαγες νερου, θεωρω δεν θα εχεις προβλημα.

3) είναι καλό να μοιραστεί η ποσότητα της τύρφης στα 2 ώστε η αντικατάσταση της να γίνεται εναλλάξ ή δεν είναι απαραίτητο ?

Καλυτερο ειναι να εχεις 2 ιδια καλτσακια με ιδια ποσοτητα τυρφης, που θα αλλαζεις ανα 10-15 μερες. Ετσι δε θα υπαρχουν αυξομειωσεις που θα οφειλονται στη δραστικοτητα της τυρφης. Απλα να φροντισεις να εισαι ακριβης στη μερα αλλαγης, ωστε να υπαρχουν σταθερες συνθηκες.


4) υπάρχει κάποιος τύπος ή εμπειρικά για την ποσότητα τύρφης που θα χρειαστεί για να το σταθεροποιήσω στις τιμές που θέλω ?

Εχει να κανει με την τυρφη. Περιπου απο μια χουφτα σε καθε καλτσακι, να υπολογιζεις στην περιπτωση σου. Στενες μετρησεις χρειαζεσαι καθημερινα, μεχρι να βρεις τη σωστη ρουτινα.

Υ.Γ. Αν εχεις ευκολη προσβαση στα υλικα του φιλτρου, ισως να μη βαρεθεις γρηγορα την ολη διαδικασια. Αν οχι,να αναφερω οτι επειδη εχω κανει το ιδιο, ανοιγοντας ενα eheim classic ανα 10 μερες, σε μερικους μηνες πηρα αντιστροφη οσμωση.

και κάτι ακόμα εγκυκλοπαιδικά, κάτι αναβράζοντα δισκία co2 βοηθάνε τα φυτά, μήπως να πειραματιστώ με το exel ή να τα αφήσω στην ησυχία τους ?

Δε νομιζω οτι θα σου φανουν χρησιμα τα αναβραζοντα δισκια. Excel χρησιμοποιει αρκετος κοσμος με θετικα και αρνητικα αποτελεσματα. DIY CO2, επισης. Θα βρεις πολλα θεματα με αναζητηση στο φορουμ. Εχει να κανει και με τι φυτα εχεις, παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-17, 19:59
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Στα 60 λίτρα μου είχα τον ίδιο ακριβώς στόχο με σένα και μέχρι τώρα χρησιμοποιώ τύρφη. ¶ρχισα από τον περασμένο Νοέμβριο με ph 8 και σιγά σιγά αύξανα ποσότητα με τον περιορισμό ότι το φίλτρο μου είναι εσωτερικό οπότε δεν έχω έτσι κι αλλιώς περιθώρια για μεγάλες ποσότητες. Κατέληξα σε δύο καλτσάκια των 50 γρ το καθένα ώστε να την ανανεώνω εναλλάξ και το ph είναι σταθερά στο 7,4. Την ανανέωση την κάνω ανα μήνα και προς το παρόν* βάζω την τύρφη της SERA. Αλλαγές κάνω 50% την εβδομάδα και κάθε εβδομάδα μετράω ph gh kh.Όταν ξεκίνησα μετρούσα κάθε δεύτερη μέρα.
Εκτός από το 7,4, η KH κινείται γύρω στο 5 και η GH 10 ενώ το νερό της βρύσης μετρούσε αντίστοιχα 10 και 14-15. Όλα με υγρά τεστ API και μάλιστα για το PH μετράω και με τα δύο γιατί η τιμή είναι στα όρια των δύο τεστ.
Στην πορεία επίσης πρόσθεσα φύλλα catappa και για λίγο καιρό έβαζα κι ένα ζουμί blackwater. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν επηρεάσει αυτά.

*Λέω προς το παρόν γιατί έχω διαβάσει εδώ μέσα για χρήση κηπουρικής αλλά δεν έχω προχωρήσει να αγοράσω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-17, 21:17
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις θα το παλέψω και αν χρειαστεί κάτι επανέρχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-17, 06:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

παιδιά να ξέρετε πως τύρφη με αυτή τη μέθοδο θα σας κουράσει
καθώς επίσης έχει και πολλές αυξομειώσεις
και αν βάζετε τυρφη εμπορίου θα σας κοστίζει ο κουκος αηδόνι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-17, 08:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω ειμαι της αποψης οτι αργα ή γρηγορα, καποιος που θελει ψαρια μαλακου νερου, θα οδηγηθει στην αντιστροφη οσμωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-17, 20:26
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

όσο πιο πολύ το ψάχνω στο τέλος καταλήγω στις απόψεις σας Τάκη & nazgul και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-17, 01:01
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αφού αργά ή γρήγορα όπως είπατε η λύση θα ήταν μονόδρομος, τι το ψάχνουμε παραπάνω πάρτην λέω να τελειώνουμε και σήμερα παρέλαβα το δέμα από την waterwave
Η ερώτηση είναι το ενυδρείο έχει ~65 λίτρα καθαρά και GH βρύσης 15, TDS 237, PH 8, για να κατεβάζω τις τιμές σταδιακά μην έχουμε κανένα θέμα, στα 22 λίτρα της αλλαγής αν κάνω μίξη 50% α/ο + 50% βρύσης (βάση και του τύπου που έγραψε ο delta66) είναι καλά ?
Μετά από πόσο διάστημα ξανακάνω αλλαγές μέχρι να φτάσω στα επιθυμητά επίπεδα (για ph 7,2) ?
Που θα πάει σιγά σιγά θα τα μάθουμε και αυτά !!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  24581031_876214375872132_813073106_n.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  35,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-17, 08:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν θα ξεκινήσεις 50/50 αλλά πιο μικρή αναλογία από Α/Ο
πχ 30 ΑΟ 70 από βρύση
στην επόμενη αλλαγή 40/60
Μετά 50/50 κοκ για να φτάσεις τη GH εκεί που θες
Το Ph θα πέσει μόνο του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-17, 09:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οπως τα γραφει ο Τακης. Σιγα σιγα οι αλλαγες. Το ph θα πεσει σταδιακα και οχι γρηγορα, ενω πρωτα πεσει η kh.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-12-17, 14:27
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Thanks παίδες
Ποιό διάστημα προσαρμογής πιστεύεται ότι είναι καλά για τα ψάρια μέχρι τις επόμενες διορθωτικές αλλαγές νερού, μετά από 12 ώρες, 24, 48, κάθε εβδομάδα ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-12-17, 19:00
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μια άλλη λύση για την σταδιακή πτώση του Ph είναι η μείξη σε ξεχωριστό δοχείο νερού όπου θα φροντίσεις η διαφορά να είναι περίπου 0.2 πιο κάτω από την τιμή ενυδρείου (μιλάμε για Ph που και το 0.2 κάποιοι το θεωρούν απότομη αλλαγή).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-12-17, 10:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ασφαλής υπολογισμός μίξης νερών με διαφορετικό πεχα δεν μπορεί να γίνει.
Δλδ δεν μπορείς να πεις θα κάνω αλλαγή 50% με νερό που έχει 6.5 πεχα σε ενυδρείο που έχει 6.7 πεχα, και θα μου βγει νερό με 6.6.
Έχει γίνει σχετική ανάλυση και παλιότερα με τον xontros. Δεν έχω πρόχειρο λινκ.
¶σε που σε σκέτο ωσμωσης δεν μπορείς να κανεις αξιοπιστη μετρηση πεχα (λόγω μηδενικης KH).

Μια πιο ασφαλής μέθοδος ειναι να κατεβάσεις σταδιακά τις GH/KH.
Αυτές μπορούν να υπολογισθούν με ακρίβεια στη μιξη των νερών.
Με λίγα λογια, μη ψάξεις να φτιαξεις το πεχα στο ενυδρείο.
Φτιάξε τη gh/kh σωστη, και το πεχα θα έρθει μόνο του εκεί που πρέπει και με σωστό τρόπο.

Εγώ ακολουθούσα αυτη τη μέθοδο για σταδιακή πτώση.
Έκανα καθημερινά η καθε δυο μερες, μια μικρή αλλαγή με σκέτο ωσμωσης έτσι ώστε να πέσει μια μονάδα η GH.
Όταν ερχόταν η μέρα της αλλαγής ρουτινας, έκανα κανονικά την αλλαγή με μιξη βρυσης-ωσμωσης, με υπολογισμό έτσι ωστε να πέσει και πάλι μια μοναδα η GH.
Όλο αυτο το έκανα μέσω μέτρησης tds με όργανο, που ειναι πολυ πιο αξιόπιστη και εύκολη.
Αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν αδιευκρίνιστης προέλευσης διαλυτα στο ενυδρειο (πχ αλάτι που επηρεάζει τη μέτρηση tds χωρίς να αλλάζει τη gh) και να συμβαδίζουν οι μετρήσεις gh tds, ετσι ώστε να ισχυει η γνωστή ισότητα gh-tds, 1 προς 17.8 (δεν χρειάζεται και απολυτη ισότητα, πάντα μπορει να υπάρχουν μερικά διαλυτα στο νερό).
Αυτο το εξακριβωνουμε με μετρηση gh και tds και αν ισχυει η παραπάνω αναλογια προχωράμε με έλεγχο μονο tds.
Δλδ έκανα αλλαγή με σκέτο ωσμωσης, σε ποσοστό τέτοιο ώστε να πέφτει το tds στο ενυδρειο 15-20 ppm.

ΥΓ βέβαια η πλάκα ειναι οτι μπορει να αργήσει πολυ να πέσει το πεχα με ώσμωση (ή να μη πέσει και ποτε αν υπάρχουν ασβεστουχα υλικά στο ενυδρείο), αφού απαιτείται η παρουσία οξεων για να πέσει το πεχα. Οξέα που παρέχει πχ η τύρφη.
Και ετσι στο τέλος να χρειάζεται και τύρφη
Ξαναρχομαστε λοιπόν σε αυτο που είπα πιο πάνω.
Φτιάχνουμε τα gh kh tds και το μόνο που μας ενδιαφέρει στο πεχα ειναι η σταθερότητα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-17, 19:05
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτιάχνουμε τα gh kh tds και το μόνο που μας ενδιαφέρει στο πεχα ειναι η σταθερότητα του.
Πολύ σωστό!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-12-17, 01:53
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

merci για τις διευκρινήσεις, θα προχωρήσω από αύριο σύμφωνα με τις υποδείξεις σας και αν χρειαστεί επανέρχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-17, 14:46
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Μερικές ερωτήσεις παιδιά
Το καθαρό νερό της Α/Ο αφού είναι και ''νεκρό'', (χωρίς χρήση αεραντλίας-κυκλοφορητή) μετά από πόσο καιρό χαλάει? μπορεί να διατηρηθεί για χρήση και με ποιο τρόπο? στο βαρελάκι, σε μπουκάλια, σε σκοτεινό-δροσερό σημείο, στο ψυγείο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-12-17, 16:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George A Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές ερωτήσεις παιδιά
Το καθαρό νερό της Α/Ο αφού είναι και ''νεκρό'', (χωρίς χρήση αεραντλίας-κυκλοφορητή) μετά από πόσο καιρό χαλάει? μπορεί να διατηρηθεί για χρήση και με ποιο τρόπο? στο βαρελάκι, σε μπουκάλια, σε σκοτεινό-δροσερό σημείο, στο ψυγείο?
Θεωρητικα δεν χαλαει, αλλα πρεπει να αποθηκευθει και σε πληρως αποστειρωμενο δοχειο αεροστεγως.
Εγω το εχω φυλαξει και 1 εβδομαδα στο βαρελι συλλογης του, χωρις να εχω κανει καποια ιδιαιτερη προετοιμασια στο βαρελι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-12-17, 18:36
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ delta66 για την απάντηση και εγώ για ~1 εβδομάδα σκεφτόμουν αν αντέχει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-12-17, 01:02
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους όπως αναφέρει παραπάνω ο delta66 ετσι ώστε να ισχυει η γνωστή ισότητα gh-tds, 1 προς 17.8 κάτι που δεν το γνώριζα μήπως υπάρχει αντίστοιχη σχέση/απόκλιση και μεταξύ kh/gh ? μήπως υπάρχει και με το ph ?
Επειδή διαβάζοντας κάποιες παρατηρήσεις σας μερικές φορές σε μέλη που δίνουν μετρήσεις ότι κάτι δεν σας αρέσει/συμβαδίζει στις αναλογίες μεταξύ τους, δεν είναι σωστή, μήπως έχουν κάνει λάθος κλπ πως καταλήγετε στα συμπεράσματα σας για τις σωστές αναλογίες που θα πρέπει να υπάρχουν? εμπειρικά ή βάση κάποιων κανόνων/σχέσεων?
Είμαστε και μιας ηλικίας και δεν τα πιάνουμε εύκολα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-12-17, 02:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι. Μονο για το tds-GH υπαρχει και δεν ειναι αμφιδρομη η ισοτητα.
Δλδ GH 1 dgh = TDS 17.9 ppm αλλα δεν ισχυει και το αντιθετο TDS 17.9 ppm = GH 1 dgh.
Οπως εγραψα, αν υπαρχουν κι αλλα διαλυτα στο νερο (πχ αλατι), η μετρηση tds δεν μας δειχνει μονο την GH (που ουσιαστικα αντιπροσωπευει το ασβεστιο και το μαγνησιο) αλλα και τα υπολοιπα διαλυτα στο νερο.
Πχ μπορει να μετραμε TDS 142 ppm και η GH να ειναι 4 και οχι 8 (142:17.8 = περιπου 8 ). Η GH δλδ μπορει να ειναι 4χ17.8=71ppm και τα υπολοιπα 71ppm να ειναι κατι αλλο.
Γιαυτο μετραμε πρωτα GH με τεστ GH (κανουμε και καμια διασταυρωση με αλλο τεστ αν γινεται, για επιβεβαιωση) και αν δουμε οτι συμβαδιζει με το TDS και την αλλογια 1/17.8 (ή περιπου τοσο), τοτε απο εκει και μετα ελεγχουμε με TDS meter για ευκολη καθημερινη μετρηση της GH.
Και φυσικα κανουμε κατα καιρους και παλι μετρηση με τεστ GH μηπως αλλαξε κατι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-12-17, 13:41
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Thumbs up

Σε ευχαριστώ delta66 για την άμεση και αναλυτικότατη απάντηση σου κάτι που τεκμηριώνει και τον διακριτικό τίτλο σου (professor)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-18, 22:37
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Επανέρχομαι με μια ερώτηση απορία για τις παραμέτρους
χρησιμοποιώ πλέον Α/Ο 60% και βρύσης 40% με μετρήσεις
pΗ: 7,5
GΗ: 8
KΗ: 7
τα παραπάνω μένουν σταθερά
το θέμα είναι με τα TDS ξεκινάω με ~150 την 1η μέρα της αλλαγής και κάθε μέρα ανεβαίνουν ~7-8ppm και φτάνω την τελευταία μέρα στα ~195ppm κάνω αλλαγή 30% και ξανά τα ίδια στην ανηφόρα είναι φυσιολογικό αυτό ?
άλλα διαλυτά είναι τα υγρά λιπάσματα που ρίχνω για τα φυτά, τροφή δεν περισσεύει μπορεί να οφείλετε σε αυτά ?
ή πτώση από 195 στα 150 δεν μου αλλάζουν πλέον την gh,kh είναι νορμάλ ?
μήπως επηρεάζει σε κάτι τα ψάρια η απότομη μεταβολή ?

Υπάρχει καμιά άποψη ? merci
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-18, 01:12
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Γιώργο εννοείται ότι οι σκόνες που κάνουμε τα DIY λιπασματα ανεβάζουν το tds.

http://www.plantedtank.net/forums/11.../topics/125407
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-18, 19:36
George A Ο χρήστης George A δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

merci Στέφανε το φαντάστηκα αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσω, άλλωστε αν δε ρωτήσεις κάποιον πιο έμπειρο δεν μαθαίνεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τύρφη κηπουρικής VS ενυδρειακή τύρφη Undertaker Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 52 09-11-18 23:29
Τύρφη kospets Δίσκοι 4 25-01-12 14:57
Χύμα τύρφη... kostasz87 Γλυκό νερό - Γενικά 3 17-10-11 12:01
Τύρφη Krisos Bettas 7 20-07-10 15:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08224 seconds with 16 queries