Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-07, 04:40
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο!

Καλησπέρα παιδιά.Νέος στο forum με κάποια σχετική πείρα(προ 10ετίας).Λοιπον αφού έπεισα τη γυναίκα να πάρουμε ενυδρείο(ένα μικρό 100λτ) "δουλεύω" υπογείως για ένα δεύτερο(για αρχή) μεγάλο μόνο για δίσκους.Επειδή θα μπει στο σαλόνι και προέχει ο αισθητικός ρόλος (αφού καλυφθούν πλήρως οι απαιτήσεις των "παιδιών") παράκληση για διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών επί παραγγελεία στην Αθήνα που να αναλαμβάνουν όλο το "πακέτο" (ενυδρείο ,επιπλο,sub κλπ).Αν κάποιος πάλι έχει τις γνώσεις ,όρεξη,πείρα και κυρίως χρόνο (παράκληση 2) να με βοηθούσε περνώντας από το σπίτι (Ν.Κηφισιά ,κερνάω καφεδάκι) στο σχεδιασμό της εγκατάστασης ,ιδέες κλπ και για ένα fish room γιατί έχω πελαγώσει με RO, Ph Gh KH meter κλπ (και εδώ διευθύνσεις ,τηλ. -προτιμώ από Ελλάδα).Υπερβολικό αυτό που ζητάω αλλά στα λίγα καταστήματα που πήγα αντιμετώπισα αδιαφορία και εντελώς πελατιακή θεώρηση στις ερωτήσεις μου(ούτε λόγος για επιτόπου σχεδιασμό).Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-07, 09:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Ολα αυτα που ζητας παρα ειναι πολλα για να εξαντληθουν σε μερικά ποστ.
Δυο βασικα πραγματα.
Αν θες καποιον να αναλαβει να στησει τα παντα τοτε αυτος ειναι ενας τροπος.
Αν παλι θες καποιον απλα να κατασκευασει την γενικη ιδεα που εχεις ηδη καταληξει ειναι ενα αλλο θεμα.

Οταν θα εχεις καταληξει σε αυτα, μπορεις να κανεις μια περιγραφή, καθως και τι budget εχεις και θα παρεις αρκετες γνωμες.
Οσο για το fish room, μην βιαζεσαι, υπαρχουν πολλα ωραια για να το γεμισεις...
Παρολα αυτά η βασική σου ενημερωση ως προς τον εξοπλισμο θα πρεπει να ειναι το Ιnternet.
Γενικα η αποψη του μπαινω μεσα σε ενα μαγαζι και αγοραζω τα παντα ειναι καλή μεν, αλλα καλο ειναι να ξερει κανεις τι αγοραζει για να μην παρει φυκια για μεταξωτες κορδελες και κυριως πραγματα που ισως τελικα δεν χρειαζεται.


Με την ευκαιρια να ξαναπω οτι η φαση του σχεδιασμου ενος (η περισσοτερων) ενυδρειων ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες. Απολαυσε το.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-07, 00:33
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός .Το μόνο ενυδρείο για το οποίο θέλω να γίνει επαγγελματικός σχεδιασμός είναι αυτο το οποίο θα τοποθετηθεί στο σαλόνι.Εκεί κατά τη γνώμη μου δεν σηκώνει customμιες ,αφενώς γιατί θέλω άψογο αισθητικό αποτέλεσμα ,αφετέρου γιατί θέλω να έχει υψηλό Δ.Σ.Α (Δείκτη-Συζηγικής-Αποδοχής) .Τη χαρά (και τη λύπη ,απογοήτευση,αγανάκτηση βάλε ότι άλλο θέλεις )να στήνεις και να διατηρείς ενυδρεία πίστεψέ με την έχω ζήσει ,σε υπερθετικό βαθμό μάλιστα.'Εχω σπουδάσει Σόφια και έχω κρατήσει ενυδρεία τουλάχιστον 13 συγχρόνως (από 80 έως 450 lt χωρίς τις γεννήστρες και τις καραντίνες) με προτώγονες συνθήκες και απίστευτες πατέντες(λόγο έλλειψης τόσο τεχνολογίας όσο και χρημάτων).Έχω κάνει άπειρα χιλιόμετρα με custom made zaz (όποιος δε το έχει οδηγήσει δεν μπορεί να καταλάβει) για να πάμε σε λιμνούλες κοντά στα σύνορα με Γιουκοσλαβία για να πιάσουμε daphnia και νύμφες για να ταίσουμε με ζωντανη (και επικίνδυνη είναι αλήθεια ) τροφή τα "παιδιά" .Έχω ξενυχτήσει σε απίστευτους σταθμούς να περιμένω δίσκους από Μόσχα και να προσπαθώ να τους συνεφέρω από ταξίδι 23 ωρών σε άθλιες συνθήκες( ο τύπος τους έφερε με αντλία αέρα μπαταρίας!!!!) .Τα RO, αυτόματα Phμετρα κτλ αποτελούσαν σενάρια επιστημονικής φαντασίας .Αν θέλεις πιστεψέ το αλλά έχω κάνει επέμβαση κοίλης δίσκου(όχι ψαριού )ακριβώς λόγω της τρέλλας μου(μιλάμε για άπειρους κουβάδες και ενυδρεία).Έζησα όμως κι από κοντά την τρέλλα αυτών των ανθρώπων ,που μπορεί οι ίδιοι να μην είχαν να φάνε (κυριολεκτικά) αλλά ξόδευαν τα πάντα για τα ψάρια τους.Είχαν μια απίστευτη ενυδρειακή κοινότητα και απίστευτη αγάπη γιαυτό που έκαναν.Έτσι κόλησα.
Σήμερα όμως έχουν αλλάξει πολλά (γάμος ,δουλειά ,παιδί) και δεν έχω την δυνατότητα να ασχοληθώ ολοκληρωτικά με τα (μελλοντικά) ενυδρεία μου. θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με τους δίσκους και για μένα , από πρακτικής άποψης RO και τα συναφή (hardware)αποτελούν μέχρι στιγμής απλά θεωρεία.Μελέτησα πολύ και ειδικά από το συγκεκριμένο forum και επειδή μου φαίνεται ότι και σεις έχεται εκείνο το "ψώνιο" που είχα διακρίνει τότε ,απόφάσησα να γράψω ζητήσω κάποιες κατευθυνσεις -συμβουλές(για μάρκες ,μοντέλα κτλπ) κυρίως στον υλικοτεχνικό τομέα.Επειδή μάλιστα το πρώτο (σαλονιού) θα είναι ο προπομπός -αφετηρία για τα επόμενα και το fish room ,πρέπει να είναι αισθητικά άψογο(απαγορεύονται καλώδια κουβάδες,εμφανείς σωλήνες ,σωληνάκια κι ότι άλλο ,λόγω Δ.Σ.Α )ι'αυτό το λόγο θέλω επαγγελματία για το σχεδιασμό (κυρίως του επίπλου βάσης)-τοποθέτηση.
Ελπίζω να μην σας έπρηξα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-07, 00:42
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
...θέλω να έχει υψηλό Δ.Σ.Α (Δείκτη-Συζηγικής-Αποδοχής)...
Απαιχτο!
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-07, 01:12
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

πιστευω οτι αμα διαβασεις εδω μεσα με το τσουβαλι και κανεις αρκετο καιρο λεπτομερως σχεδια σε συνεργασια με εμας εδω θα φτιαξεις ενα ενυδρειο για το σαλονι σου που κανεις δεν μπορει επι πληρωμη να στο φτιαξει.....αλλο να το φτιαχνεις απο μερακι αλλο να το φτιαχνεις για να παρεις φραγκα...γιαυτο λοιπον εγω θα το φτιαχνα μονος μου στη θεση σου διαθετοντας τα λεφτα που θα παιρνε καποιος ''ειδικος'' σε εξοπλισμο και υλικα....ειμαι σιγουρος οτι ετσι θα ναι καλυτερο το αποτελεσμα θα παρεις μεγαλυτερη ικανιποιηση....και αποτι καταλαβα απο μερακι δεν εχεις ελειψη
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-07, 03:24
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευω οτι αμα διαβασεις εδω μεσα με το τσουβαλι και κανεις αρκετο καιρο λεπτομερως σχεδια σε συνεργασια με εμας εδω θα φτιαξεις ενα ενυδρειο για το σαλονι σου που κανεις δεν μπορει επι πληρωμη να στο φτιαξει.....αλλο να το φτιαχνεις απο μερακι αλλο να το φτιαχνεις για να παρεις φραγκα...γιαυτο λοιπον εγω θα το φτιαχνα μονος μου στη θεση σου διαθετοντας τα λεφτα που θα παιρνε καποιος ''ειδικος'' σε εξοπλισμο και υλικα....ειμαι σιγουρος οτι ετσι θα ναι καλυτερο το αποτελεσμα θα παρεις μεγαλυτερη ικανιποιηση....και αποτι καταλαβα απο μερακι δεν εχεις ελειψη
Ο χρόνος είναι το πρόβλημα .Έχω και έναν 10ρι pigeon που ασφυκτιά στη γυάλα που έχω τώρα
Εκτός από ro-man και internet υπάρχει κάποιο καλό κατάστημα στην Αθήνα για ΑΟ ,προφίλτρα κλπ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρήσιμες Διευθύνσεις Liolios ¶λλα ζώα 0 18-11-06 02:14
Ειδη μακροαλγης και και που θα τα βρω??? stergios Φύκη -€“ ¶λγες 4 26-06-06 02:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04325 seconds with 14 queries