Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-18, 14:28
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

σωστο μου φαινεται.αν θελεις,μπορεις να βελτιωσεις μονο το 1ο σταδιο,κλεβοντας μια ιδεα απο τους θαλασσινους,δηλαδη να ενσωματωσεις μια προφιλτρανση.δες το sub της red reef.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-18, 14:34
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Μάλλον έχω κάνει και άλλο λάθος. Λογικά η είσοδος στο fluidized bed πρέπει να γίνει από κάτω και η έξοδος από πάνω.

Φαντάζομαι μπορώ να αφαιρέσω το τμήμα των bio-balls ή αν θέλω να υπάρχουν, να έχω μόνο ένα foam στην μηχανική και να βάλω και sock στην αντλία για 2 επίπεδα μηχανικής, και κάτω από το egg crate (κάτω από τα foams) να βάλω όσες bio-balls χωράνε.

Έτσι, μπορώ να χρησιμοποιήσω ακρυλικά baffles για το fluidized bed και να κάνω τρύπες κάτω για την εισαγωγή του νερού και τρύπες πάνω για την εξαγωγή του (όπως είδα σε ένα βίντεο του diyking)

'Η αφήνω και τα bio-balls όπως τα έχω και μπαίνει ένα ακρυλικό baffle αμέσως μετά με τρύπες στο κάτω μέρος του.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-18, 20:38
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά κάπως έτσι θα το έκανα..

Όπου στο πρώτο διαμέρισμα Μπλε=Χοντρό Σφουγγάρι,γαλάζιο=λεπτό σφουγγάρι και κόκκινο=Ενυδρειακο βαμβάκι..
Εν συνέχεια το γκρι είναι ελαφρόπετρα..αντίστοιχα προς το τέλος τα ίδια(απλά αντίστροφα) + ένα refugium για τα νιτρικά σου...
Και εφόσον βρισκόμουν στην θέση σου θα υπολόγιζα και μια τρύπα Φ25-32 στο τελευταίο διαμέρισμα της αντλίας σχετικά 10 cm πιο κάτω από την επιφάνεια..
Όπου τοποθετείς ένα ρακορ δεξαμενής Αντίστοιχο Φ ανάλογα με αυτό που θα επιλέξεις..γωνιά 90 μοιρών λάστιχο και πάει αποχέτευση,αν υπάρχει δυνατότητα κιόλας το λάστιχο να είναι μόνιμα σε μια αποχέτευση τότε δεν παίζει να πλημμυρίσεις ποτέ
Θα σε διευκολύνει αργότερα αυτό στις αλλαγές νερού μιας και αποφάσισες να βάλεις σαμπ..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump.jpg
Εμφανίσεις:  156
Μέγεθος:  77,4 KB  
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-18, 20:49
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Είδα έβαλες και refugium, εγώ το άφησα απέξω γιατί δεν έχω ιδέα (ακόμη) πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να συντηρήσεις σωστά τα φυτά εκεί. Μου αρέσει σαν ιδέα βέβαια.

Μια ερώτηση, τα 15cm δεν είναι λίγα? Μήπως να εγκαταλείψω τα 40 cm του fluidized bed, πάρω 15 cm από αυτά τα 40 και δώσω 5 στις bio-balls ώστε να γίνουν 10 και δώσω και άλλα 10 σε διαμέρισμα με σακούλες με μακαρόνι stacked τη μία πάνω στην άλλη. Έτσι, το refugium θα γίνει 15 που είναι τώρα, συν 25 που έμειναν από το fluidized bed και γίνει 40 cm.

Επίσης, τα 10 cm πριν από τις bio-balls στο σχέδιο σου, τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-18, 20:58
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδα έβαλες και refugium, εγώ το άφησα απέξω γιατί δεν έχω ιδέα (ακόμη) πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να συντηρήσεις σωστά τα φυτά εκεί. Μου αρέσει σαν ιδέα βέβαια.

Κερατόφυλλο θα έβαζα και όλα καλά ούτε να το φυτέψεις ούτε τπτ,απλά το αφήνεις μέσα,βάζεις κάτι σαν eggcrate από πάνω του ώστε να μην πάει πουθενά,και αυτό κάνει την δουλειά του απορροφώντας σαν τρελό τα νιτρικά,βέβαια με μια λαμπίτσα 6 ώρες φωτισμό και βλέπεις.
Δεν θέλεις και το τρελό διαμέρισμα για το κερατοφυλλο σε θέμα μεγέθους.


Μια ερώτηση, τα 15cm δεν είναι λίγα?
Εμένα ναι μου μοιάζουν λίγα (απλά έκανα μια μετατροπή στο σχέδιο σου)
Μήπως να εγκαταλείψω τα 40 cm του fluidized bed,(σαν ιδέα μου αρέσει αν και δεν το έχω δουλέψει ποτέ) πάρω 15 cm από αυτά τα 40 και δώσω 5 στις bio-balls ώστε να γίνουν 10 και δώσω και άλλα 10 σε διαμέρισμα με σακούλες με μακαρόνι stacked τη μία πάνω στην άλλη. Έτσι, το refugium θα γίνει 15 που είναι τώρα, συν 25 που έμειναν από το fluidized bed και γίνει 40 cm.

Επίσης, τα 10 cm πριν από τις bio-balls στο σχέδιο σου, τι είναι?
Ελαφρόπετρα
Εγώ στα σαμπ μου συνήθως έχω ελαφρόπετρα,βιόμπαλες μακαρόνι,λεπτό χοντρό σφουγγάρι ενυδρειακο βαμβάκι και θα ήθελα refugium
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-18, 21:05
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Η αλήθεια διαβάζω είναι ότι το fluidized bed κάνει δουλειά, αλλά όσες κατασκευές έχω δει, πιάνει παααάρα πολύ χώρο. Ίσως είναι καλύτερα για εμένα, να μην το κάνω έτσι τελικά, αλλά όπως το έχεις σχεδιάσει εσύ, μεγαλώνοντας το refugium (ίσως για να δεχτεί και κανέναν ζωντανό βράχο), μεγαλώνοντας λίγο τις βιο-μπάλες και δημιουργώντας ένα διαμέρισμα ακόμα, ίσο με αυτό των βιο-μπαλων για να δεχθεί μακαρόνι.

Θα κάτσω να κάνω το σχέδιο καθαρό, να μετρήσω και τα πάντα από διαστάσεις και μου λέτε στο τέλος αν είναι οκ.

Υ.Γ. Ωραία θα ήταν για μόνιμη αποχεύτεση, αλλά το βρίσκω δύσκολο σε εντοιχιζόμενη κατασκευή που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο (χωρίζει τραπεζαρία με σαλόνι). Νομίζω δεν έχω τρόπο να τρέξω γύρω-γύρω κανάλι και λάστιχο και να βγω και σε αποχεύτεση που θα είναι χαμηλότερα από το sump.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-18, 21:09
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Αυτό με το σαλόνι είναι ένα θέμα...λογικό μου ακούγεται..
Βέβαια τις αλλαγές σου πώς έχεις σκεφτεί να τις κάνεις?

Υ.Γ Ζωντανό Βράχο γτ?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριο στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου tnick Reef 290 15-05-17 00:50
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
Κατασκευή ενυδρείου GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-11-11 02:31
Κατασκευή Ενυδρείου theodoros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 59 15-05-10 14:53
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05364 seconds with 15 queries