Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-09, 20:40
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Ερωτήσεις για 'μαιευτήριο'

Καλησπέρα

Πρόσφατα είχα γέννα γκάπυ και έβαλα κάποια από τα μικρά σε ενυδρειάκι (περίπου 17λτ νερό) με ένα στρώμα ψιλό χαλίκι, θερμαντήρα scuba 25W και ένα μικρό φίλτρο boyu.

1 Το ενυδρειάκι δεν έχει λάμπα. Το έχω τοποθετήσει σχεδόν κολλητά με το κυρίως ενυδρείο για να φωτίζεται για 10h κάθε μέρα (έστω και λίγο). Τα μικρά χρειάζονται επιπλέον πηγή φωτός ?. Δεν έχω φυτά μέσα.

2 Τα 17-18λτ νερού μπορούνε να συντηρήσουν 20+ νεογνά γκάπυ για περίπου 1 μήνα μέχρι να τα δώσω ? Έχω πολλά μέσα για τα λίτρα μου ?

3 Έχω διαβάσει πως μετά από μεταφορά νεογνών σε νέο ενυδρείο δεν πρέπει να ταίσω για 24h. Ισχύει ? Ισχύει το ίδιο και μετά από αλλαγή νερού ? Έχω το TetraMinBaby, κάτι άλλο που θα μπορούσα να ταίσω τα μικρά ? Βοηθάνε οι βιταμίνες (πχ sera fishtamin) ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-09, 22:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vodka Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Πρόσφατα είχα γέννα γκάπυ και έβαλα κάποια από τα μικρά σε ενυδρειάκι (περίπου 17λτ νερό) με ένα στρώμα ψιλό χαλίκι, θερμαντήρα scuba 25W και ένα μικρό φίλτρο boyu.και πολυ καλα εκανες...

1 Το ενυδρειάκι δεν έχει λάμπα. Το έχω τοποθετήσει σχεδόν κολλητά με το κυρίως ενυδρείο για να φωτίζεται για 10h κάθε μέρα (έστω και λίγο). Τα μικρά χρειάζονται επιπλέον πηγή φωτός ?. Δεν έχω φυτά μέσα.οχι...μια χαρα θα ειναι.

2 Τα 17-18λτ νερού μπορούνε να συντηρήσουν 20+ νεογνά γκάπυ για περίπου 1 μήνα μέχρι να τα δώσω ? Έχω πολλά μέσα για τα λίτρα μου ? δε θα εχεις κανενα προβλημα με αλλαγη νερου καθε 2 μερες....(οχι μονο για τον αριθμο αλλα επειδη τρωνε συχνα και πολυ)

3 Έχω διαβάσει πως μετά από μεταφορά νεογνών σε νέο ενυδρείο δεν πρέπει να ταίσω για 24h. Ισχύει ? Ισχύει το ίδιο και μετά από αλλαγή νερού ? Έχω το TetraMinBaby, κάτι άλλο που θα μπορούσα να ταίσω τα μικρά ? Βοηθάνε οι βιταμίνες (πχ sera fishtamin) ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
να ταισεις...και αλλαγες νερου οπως ειπαμε πολυ συχνες...αν μπορεις και καθε μερα το 10% θα εισαι αρχοντας. (μιλαμε για 2 λιτρα νερο..σιγα το πραγμα).
οι βιταμινες μονο καλο μπορουν να κανουν.
εκολλαψε αρτεμια να δεις διαφορα σε αναπτυξη και υγεια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-09, 23:38
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση Έχω αφήσει τα μικρούλια ατάιστα για ώρες γιατί δεν ήξερα αν θα τα πειράξει η τροφή τόσο νωρίς ... θα τους δώσω λίγο φαγάκι επιτέλους και λίγες σταγόνες βιταμίνη ...
2 λιτράκια νερό τη μέρα δεν είναι τίποτα
για αρτέμια έχω παίξει με κάποιες diy κατασκευές (διαβάζοντας το υπόμνημα του xontros καθώς και άλλα άρθρα σε άλλα site) αλλά δεν έχω τίποτε έτοιμο αυτή τη στιγμή (δεν περίμενα γέννες τόσο νωρις ! αύριο το βράδι μετά τη δουλειά θα βάλω μπρος, είχα διαβάσει πως για γκάπυ δεν είναι απαραίτητο αλλά όπως και να χει είμαι περίεργος για την όλη διαδικασία και φαντάζομαι πως μόνο καλό θα κάνει στα μικρά)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-09, 12:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι..δεν ειναι απαραιτητο...αλλα αν εχεις μεγαλωσει γκαπυ με τριμμενη τροφη μονο..θα εκπλαγεις απο τη διαφορα με την αρτεμια...εξαλλου δε θελει τιποτα δυσκολο..μερικες ωρες υπομονη μονο...
το ποσο ταιζει ενας χομπιστας δεν ειναι στανταρ..οποτε σου προτεινω τις συχνες αλλαγες 10% αλλα μη ξεχνας πως θα κινηθεις με βαση τις μετρησεις σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-09, 17:45
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Λίγες ερωτήσεις ακόμα.

Από βδομάδα περιμένω και πάλι γέννα και προμηθεύτηκα ένα ακόμη ενυδρειάκι, φίλτρο και θερμαντήρα. Το φίλτρο το έχω στο κυρίως ενυδρείο αλλά σε καμία περίπτωση δεν προλαβαίνει να στρώσει το σφουγγάρι μέσα σε 3-4 μέρες (έχω στίψει και λίγη 'βρωμιά' από το μεγάλο φίλτρο). Μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο νέο μαιευτήριο (με καθημερινές αλλαγές νερού) ?

Ρωτάω γιατί έχω δει πολλά ποστ του στυλ "βάλε τα μικρά σε τάπερ με φίλτρο και θερμοστάτη και θα είσαι εντάξει". Μιλάμε για καινούριο άστρωτο φίλτρο ?

Τέλος, πέρα από φυτά τι άλλες λύσεις υπάρχουν για κρυψώνες ? Έχω 6 φυτά (σε μάλλον κακή κατάσταση αλλά αυτό είναι θέμα άλλης κατηγορίας) και όσα μικρά έχω αφήσει μέσα στο ενυδρείο έγιναν μεζεδάκι για τα ενήλικα.

Και πάλι χρόνια πολλά παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-09, 18:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κανενα
μονο σιχνες αλλαγες νερου καθε 2 μερα το νερο σε ιδια θερμοκρασια και ph kh gh + αντιχλωριο μη το ξεχνας
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-09, 19:52
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ευχαριστώ harris.

Το προηγούμενο μαιευτήριο μου πήρε κάποιες βδομάδες να το στρώσω (προφανώς ήτανε χαμένος χρόνος/κόπος) αλλά είχα διαβάσει πως γενικά τα μικρά είναι 'βρωμιάρικα' (για να μην μιλήσω για την επιβάρυνση του νερού λόγω υπερβολικού ταΐσματος σαν νέος χαζομπαμπάς, ακόμα ταίζω λίγο περισσότερο απ'ότι πρέπει νομίζω ...)

Αλλαγές νερού στο μαιευτήριο που έχω τώρα κάνω 10%+ κάθε μέρα (εννοείται με αντιχλώριο και έλεγχο θερμοκρασίας) αλλά δεν τεστάρω το νερό της αλλαγής για ph/kh/gh (νερό βρύσης είναι και η αλλαγή είναι λίγο παραπάνω από 10% δε νομίζω πως χρειάζεται να το μετράω).

Παραξενεύομαι λίγο πως δεν χρειάζεται να είναι στρωμένο το φίλτρο αλλά πάλι τα μικρά είναι ... πολύ μικρά οπότε υποθέτω πως με συχνές αλλαγές νερού θα είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά και πάλι !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-09, 19:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τα μωρά όπως όλα άλλωστε κατουράνε πολύ
αν μπορείς να κανεις καθημερινές αλλαγές 30 - 40 % είναι ακόμα καλύτερα 1 δεν θα ανεβεί η αμμωνία 2 τα ψαρια θα πάρουν μπόι γρήγορα
αλλα μη το αμελείς τα μωρά είναι ποιο ευαίσθητα συν ότι είναι μικρούλικα και δε θα δεις συμπτώματα και τέτοια θα τα βρείς στον πατώ και είναι κρίμα άμα βάζεις μονο νερό βρύσης απλά βάζε αντιχλωριο και να το έχεις στην ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο
-------------------------
βαλε μια αγγελια για μπολι απο καποιον χομπιστα που μενει κοντα σου θα στρωσει πολυ ποιο γρηγορα το φιλτρο σου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 25-12-09 στις 19:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-09, 13:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vodka Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτάω γιατί έχω δει πολλά ποστ του στυλ "βάλε τα μικρά σε τάπερ με φίλτρο και θερμοστάτη και θα είσαι εντάξει". Μιλάμε για καινούριο άστρωτο φίλτρο ?.
αυτη την ατακα τη χρησιμοποιω κι εγω...αλλα φυσικα λεμε για στρωμενο φιλτρο.
γιαυτο καλο ειναι το μαιευτηριο να ειναι ετοιμο απο πριν ωστε οταν εχουμε γεννα να δεχεται τα νεα ψαρακια....
αν δεν εχεις στρωμενο φιλτρο τοτε χρησιμοποιεις μπολι αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ να εισαι τυπικος με μετρησεις και απαιτουμενες αλλαγες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2 ερωτήσεις fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 1 06-10-08 12:30
Ερωτήσεις vaios Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-05-08 21:01
Μαιευτήριο-Tank για mbuna nickall13 Malawi 2 21-10-06 10:03
Ερωτήσεις CO2 koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 02-06-05 09:50
Διατήρηση ενυδρείου - μαιευτήριο medoc30 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-08-04 17:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05290 seconds with 15 queries