Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-09, 23:55
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Γιατί τα μωρά μου (γκάπις) χάνονται τόσο εύκολα;

Ποστάρω ξανά μετά από πολύ καιρό... Έχω ένα 70άρι ενυδρείο που από την αρχή είχε μόνο γκάπις με τον εκάστοτε μικρό plecostomus, και από πέρυσι τον Οκτώβρη που το έστησα έχει περάσει πολλά. Μετά από μια κρίση θανατικού που έπεσε τον Αύγουστο (αφού το νερό μου έφτασε 32 βαθμούς...) αποφάσισα αρχές Οκτωβρίου να κάνω ένα νέο ξεκίνημα.

Τα χαρακτηριστικά, το περιεχόμενο (χλωρίδα & πανίδα), οι μετρήσεις μου, φωτογραφίες & τα καθέκαστα βρίσκονται όλα εδώ. Όποιος έχει το κουράγιο διαβάζει και τα λόγια.

Το ότι είχα ελάχιστες γέννες ως τώρα μπορώ να το καταλάβω - πιθανότατα λόγω της άγνοιάς μου το νερό δεν ήταν σχεδόν ποτέ αρκετά καλό ώστε τα ψάρια να αισθανθούν άνετα να γεννήσουν, αν και οι μετρήσεις μου στα βασικά ποτέ δεν έδειξαν κάτι το τρομακτικό. Ακόμα και το ότι η πρώτη γέννα της "νέας σεζόν" ήταν μόνο 6 μικρά μπορώ να το θεωρήσω λογικό - δεν έχω άλλο ενυδρείο να βάλω τις μαμάδες και τις αφήνω να γεννάνε μέσα στο 70άρι, και όσα φυτά κι αν υπάρχουν μπορεί αρκετά να τρώγονται από τους μεγάλους (σημ. ότι ταίζω 1 φορά τη μέρα όταν υπάρχουν μόνο ενήλικες και 2 μικρότερες δόσεις όταν έχει μέσα και μωρά, ρίχνω flakes για guppies και κατεψυγμένη γαρίδα 3-4 φορές την εβδομάδα).

Αλλά γιατί τα χάνω τόσο εύκολα αφού έχουν περάσει 3 ή και 4 εβδομάδες από τη γέννησή τους;

Ένα γκαπάκι 3 εβδομάδων είναι, μαζί με την ουρά, πάνω από 1cm, πιο γρήγορο και ξέρει πολύ καλύτερα το ενυδρείο από ότι ένα νεογέννητο, άρα το να τα τρωνε είναι λίγο απίθανο - χώρια που δε δείχνουν πια να ασχολούνται τόσο μαζί τους οι μεγάλοι όταν έχει περάσει τόσος καιρός. Μήπως δεν τα ταίζω αρκετά; Φοβάμαι όμως μην παραφορτώσω το ενυδρείο με φαγητό που θα γίνει αμμωνία. Και δε νομίζω να τα ρουφάει το φίλτρο, και πάλι είναι αρκετά δυνατά. Δεν έχω βρει εξήγηση για ποιο λόγο επιβιώνουν 2-3 εβδομάδες και μετά τα χάνω πάνω που αρχίζω να πιστεύω οτι θα μεγαλώσουνε. Κι ενώ φάινονται τα άτιμα υγιέστατα - τρώνε, τρέχουν περα δώθε, κανένα σημάδι στο σώμα, μια χαρά.

Καμιά ιδέα;;;

(Αλλάζω νερό 2 φορές την εβδομάδα τώρα με τα μικρα και βάζω στο νέο νερό αντιχλώριο και 1 γερή κουταλιά αλάτι πριν το ρίξω μέσα).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-09, 08:00
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

για να σε βοηθήσουμε δώσε τιμές νερού ph kh gh no2 no3 nh4 θερμοκρασία μήπως τα ρουφάει το φίλτρο?? λέω εγω τώρα ..
ποσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-09, 08:10
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Εμ γι'αυτό έδωσα το λινκ στο blog, τα έχω όλα εκεί από τιμές και τέτοια...

πληθυσμός : 3 ενήλικα guppies (1Α/2Θ), 2 μωρά guppies (2Θ?), 1 plecostomus, 1 corydoras habrosus
  • θερμοκρασία : 25°C
  • NH3 : 0
  • ΝΟ2 : 0
  • ΝΟ3 : 15-20mg/l
  • pH : 7,2
  • γενική σκληρότητα νερού (GH) : 7dH
  • ανθρακική σκληρότητα (KH) : 3dH
Τα ε΄χ δει να κολυμπάνε κοντά στην είσοδο του φίλτρου χωρίς πρόβλημα πάντως. Το ενυδρείο τρέχει 1 χρόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-09, 08:20
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ γι'αυτό έδωσα το λινκ στο blog, τα έχω όλα εκεί από τιμές και τέτοια...

πληθυσμός : 3 ενήλικα guppies (1Α/2Θ), 2 μωρά guppies (2Θ?), 1 plecostomus, 1 corydoras habrosus
  • θερμοκρασία : 25°C
  • NH3 : 0
  • ΝΟ2 : 0
  • ΝΟ3 : 15-20mg/l
  • pH : 7,2
  • γενική σκληρότητα νερού (GH) : 7dH
  • ανθρακική σκληρότητα (KH) : 3dH
Τα ε΄χ δει να κολυμπάνε κοντά στην είσοδο του φίλτρου χωρίς πρόβλημα πάντως. Το ενυδρείο τρέχει 1 χρόνο.
συγνώμη τώρα γιατί θα χαζέψω ρίχνεις και αλάτι και έχεις αυτές της τιμές ??
-------------------------
καταρχήν cory + πλέκo με γκάρι δεν ταιριάζουν
μήπως μετράς λάθος το νερό ??
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 17-11-09 στις 08:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-09, 08:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Kαλημερα!
Δεν ειναι απιθανο να τα τρωνε τα γκαπυ η ο πλεκο!
Ο οποιος πλεκο ... γινεται τεραστιος! Μαζι με το κορυ εχει τελειως διαφορετικες "απαιτησεις" απο τα γκαπυ σε παραμετρους νερου κανοντας τα ασυμβατα μεταξυ τους! Επισης το αλατι ενοχλει τους 2 παραπανω κυριους! Τα κορυ εκτος των αλλων πρεπει να τα εχουμε σε κοπαδακι και οχι μονα τους... κατι που ειναι απαγορευτικο για τα λιτρα σου!
Λογικα χρησιμοποιεις νερο βρυσης που ειναι πιο σκληρο ... απο οσο μετρας! Βαλε περισσοτερα φυτα να κρυβονται τα μικρα ... και βγαλε πλεκο και κορυ!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-09, 09:16
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Βρε παιδιά όταν λέτε βγάλε τι εννοείτε ακριβώς... Τα παίρνουν πίσω τα μαγαζιά; Τον πλεκο τον έχω πάντως αρκετό καιρό και δεν έχει δείξει κάτι περίεργο. Και ομολογώ ότι δεν είχα ξανακούσει ότι δεν πάνε με τα γκάπις. Ποιος θα μου τρώει τις άλγες μετά; (Έχω αρκετές! Τα τζάμια μου θα γίνουν εντελώς πράσινα άμα τον διώξω...)

Ο πλέκο μπορεί να φάει τα μικρά γκάπις; Εγώ νόμιζα ότι είναι χορτοφάγος, αφού μάλιστα μου'χανε δώσει και ταμπλέτες άλγης για να μην φωμολυσάει. Και δεν έχει μεγαλώσει ούτε ένα εκατοστό, είναι περίπου 6 εκ. από τότε που τον πήρα. Είναι σίγουρο ότι θα γίνει τερατάκι;

Α, και παρεμπιπτόντως, όλα εκτός από την αμμωνία τα μετράω με στικς. Μου είναι λίγο πολυτέλεια τα τεστάκια των 20Ε το ένα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-09, 09:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά όταν λέτε βγάλε τι εννοείτε ακριβώς... Τα παίρνουν πίσω τα μαγαζιά; Τον πλεκο τον έχω πάντως αρκετό καιρό και δεν έχει δείξει κάτι περίεργο. Και ομολογώ ότι δεν είχα ξανακούσει ότι δεν πάνε με τα γκάπις. Ποιος θα μου τρώει τις άλγες μετά; (Έχω αρκετές! Τα τζάμια μου θα γίνουν εντελώς πράσινα άμα τον διώξω...)

Ο πλέκο μπορεί να φάει τα μικρά γκάπις; Εγώ νόμιζα ότι είναι χορτοφάγος, αφού μάλιστα μου'χανε δώσει και ταμπλέτες άλγης για να μην φωμολυσάει. Και δεν έχει μεγαλώσει ούτε ένα εκατοστό, είναι περίπου 6 εκ. από τότε που τον πήρα. Είναι σίγουρο ότι θα γίνει τερατάκι;

Α, και παρεμπιπτόντως, όλα εκτός από την αμμωνία τα μετράω με στικς. Μου είναι λίγο πολυτέλεια τα τεστάκια των 20Ε το ένα...
άκου μια λύση
άνοιξε μια αγγελία και χαρισετα η ανταλαξετα με 2 3 μηλοσαλιγκαρα κάνουν και δουλειά όχι σαν τον pleco καλύτερη
σταματα να ρίχνεις αλάτι
νεράκι και αντιχλωριο όπως κανεις κάθε τόσο μίκρηνε τα λίτρα στης αλλαγές για να μη πέσει η αλατότητα του νερού απότομα
νομίζω ότι ο πειραιάς έχει αρκετά σκληρό νερό
για να βάζεις αλάτι πρέπει να το μετράς όχι κουτουρού το πως ζούνε είναι και ένα θαύμα άμα σε κάθε αλλαγή βάζεις αλάτι
άσε που τα φυτά πάνε περίπατο
πάρε και μπόλικο κερατοφιλο μετά από κάνα μηνα και νομίζω είσαι κομπλέ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-09, 09:43
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
άκου μια λύση
άνοιξε μια αγγελία και χαρισετα η ανταλαξετα με 2 3 μηλοσαλιγκαρα κάνουν και δουλειά όχι σαν τον pleco καλύτερη
σταματα να ρίχνεις αλάτι
νεράκι και αντιχλωριο όπως κανεις κάθε τόσο μίκρηνε τα λίτρα στης αλλαγές για να μη πέσει η αλατότητα του νερού απότομα
νομίζω ότι ο πειραιάς έχει αρκετά σκληρό νερό
για να βάζεις αλάτι πρέπει να το μετράς όχι κουτουρού το πως ζούνε είναι και ένα θαύμα άμα σε κάθε αλλαγή βάζεις αλάτι
άσε που τα φυτά πάνε περίπατο
πάρε και μπόλικο κερατοφιλο μετά από κάνα μηνα και νομίζω είσαι κομπλέ
Δεν είναι κακή λύση αυτή... Πάντως μη νομίζεις, δεν βάζω τίποτα τρελές ποσότητες αλάτι. Μια κουταλιά σε έναν μεγάλο κουβά μια φορά στις 2 εβδομάδες περίπου, οχι σε κάθε αλλαγή.

Κερατόφυλλο έχω ήδη κάμποσο, έχω και τη ντοματιά, αυτά τα 2 αν δεν τα κλαδεύω θα μου γεμίσουν τον τόπο από μόνα τους anyway...

Ευχαριστώ, ακούγεται καλό.

Ρε τον πλέκο...!

ΥΓ Έχω βέβαια αρκετά από τα ενοχλητικά σαλιγκαράκια και "κοχυλάκια" (έτσι τα λέω γιατί μοιάζουν με αυτά της θάλασσας) και μάλιστα έλεγα να τους βάλω μια ταμπλετίτσα που τις λατρεύουν σε ένα πιατάκι για να τα μαζέψω να φύγουν. Τα μηλοσαλίγκαρα είναι πολύ πιο όμορφα αλλά θα κάνουν την ίδια δουλειά μόνο 2-3; Ή μήπως να πάρω και έξτρα; Ενοχλητικά-ξεενοχλητικά, αυτά μου τρώνε την περισσότερη άλγη τελικά...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-09, 23:35
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Και εγώ συμφωνώ: θα έλεγα να κόψεις το αλάτι.
Δεν είναι αναγκαίο ούτως ή άλλως. Το αλάτι επίσης δεν εξατμίζεται και αν συμπληρώνεις μια κουτάλια κάθε φορά είναι πιθανό να αυξήσεις την αλατότητα.
Επίσης θα συμφωνήσω σχετικά με το κερατόφυλο. Το ενυδρείο σου δεν έχει αρκετές κρυψώνες για τα μικρά.
Δε χρειάζεσαι ψάρια για να καθαρίζουν την άλγη ένα μηλοσαλιγκάρι είναι αρκετό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-09, 01:06
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν ριχνεις ενα κουταλακι αλατι σε 70 λιτρα ενυδρειο σε καθε αλλαγη δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα γκαπυ σου,μπορουν να ζησουν και να γεννησουν σε υψηλοτερες αλατοτητες.
Μια εκδοχη ειναι να τα τρωει ο πλεκο.
Μια αλλη ειναι αν πεινανε οι γονεις να τα τρωνε αυτοι.
Ασε τα φυτα σου να φτασουν στην επιφανεια ωστε να κρυβοντε τα μικρα.
Οταν εχεις μικρα τριψε το φυλλαρακι και κανε το σκονη ωστε να μπορουν να τραφουν ευκολοτερα τα μωρα.
Οταν εχεις μικρα ταισε οσες περισσοτερες φορες μπορεις μικρες ποσοτητες.
Επισης φτοντισε με καποιον τροπο,εστω να δανειστεις μια δυο φορες υγρα τεστ ,να μετρησεις το ph,kh διοτι ειναι πολυ χαμηλο για νερο βρυσης του Πειραια,αν ειναι σωστες οι μετρησεις ειναι ιδανικες για τον πλεκο και το μοναχικο σου κορυ αλλα οχι οτι καλυτερο για τα γκαπυ.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-11-09, 01:41
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Θα ψάξω άμεσα για υγρά τεστ guys, ευχαριστώ.

Κερατόφυλλο έχω ήδη σεμια άκρη και ανεβαίνει μέχρι πάνω, κάθε τόσο κόβω ένα κομμάτι και ξαναπετάει σχεδόν αμέσως...! Έχω και άλλα φυρά, τα μικρά πάντως προτιμούν το χώρο πίσω από το φύλο μοπάνι και ανάμεσα στα φύλλα μιας cryptocorine που έχω... Εκεί τη βγάζουν τον περισσότερο καιρό, ή στη βάση του κερατόφυλλου.

Όσο για το φαϊ, όταν ρίχνω κανονικά flakes και τα μεγάλα τα σπάνε μετά πέφτουν κάτω όλα τα ψίχουλα και τα αρπάζουν τα μωρά. Αν και τώρα πια ορμάνε και στις κατεψυγμένες γαρίδες που ρίχνω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-09, 22:30
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παιδιά πήρα τεστάκια υγρά και μέτρησα τις τιμές... Το pH βγαίνει γύρω στο 7,5, ίσως 7,6, ενώ η σκληρότητα, αν μετράμε σε γερμανική κλίμακα (d) είναι 4. Χαμηλή δηλαδή, και κοντά σ'αυτό που μου έδειχναν τα στικς. Τι μπορώ να κάνω γιαυτό;

Παρεμπιπτόντως, η μαντάμ ξαναγέννησε κάτι ψειρούλες (τα μικρότερα που'χω δει ποτέ, σαν εφταμηνίτικα είναι...) αλλά δεν βλέπω να επιβιώνουν, ήταν 4-5 μόνο και σήμερα είδα 2. Χλωμά τα βλεπω. Χτυπα ξύλο πάντως τα 2 του προηγούμενου μήνα δείχνουν πλέον μεγάλα σχετικά, τρώνε μαζί με τους ενηλικες...

Πόσα ενήλικα γκάπις μπορώ να φιλοξενήσω στα 70λ, αν υποθέσουμε ότι κάποια μικρά μεγαλώσουν; 8-9 είναι πολλά; Αν ας πούμε διώξω τον κόρυ και τον πλέκο και βάλω σαλιγκάρια...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-11-09, 22:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορεις να ανεβασεις το kh βαζοντας μεσα μια ασβεστολιθικη πετρα,οποτε βρες μια-δυο πετρες που αρεσουν σε σενα και πανε και με το διακοσμο σου και μπλουμ,αρκει να ειναι ασβεστολιθικη (οι περισσοτερες ασπρες και ανοιχτοχρωμες ειναι).
Και αφου θεωρω δεδομενο οτι θα βγαλεις το κορυ και τον πλεκο αφου θα ανεβασεις σκληροτητες οπως ειπες 8-9 ενηλικα ψαρακια ειναι μια χαρα η αλλιως κρατας μια πενταδα και βαζεις μια ακομη πενταδα απο διαφορετικα ζωοτοκα οπως πλατυ ή ξιφοφορους (πλατυ καλυτερα διοτι ειναι πολυ ειρηνικα,παντως ή πλατυ ή ξιφο οχι και τα 2 ειδη γιατι υβριδιζουν).
Και οπως ειπαμε για τις γεννες,ασε τα φυτα σου να φτασουν στην επιφανεια του νερου και ειδικα το κερατοφυλλο να "πλαγιαζει" πανω στην επιφανεια ωστε να εχουν καταφυγιο τα μωρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-11-09, 02:52
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ωραιότατα, θα κατέβω στη Φρεαττύδα και θα βρω 1-2 και θα τις βράσω καλά καλά.... Αν και διάβασα στο υπόμνημα ότι αυτό ανεβάζει και το GH που σ'εμένα είναι 7+. Με παίρνει να το ανεβάσω;

Επίσης, ελπίζω να μην τους πέσει αποτομη η αλλαγή...!

Σκοπεύω να το κρατήσω αποκλειστικά με guppies, μου αρέσουν πάρα πολύ... Έχω δει και τα άλλα ζωοτόκα, οι ξιφοφόροι είναι πολύ όμορφοι αλλά την ποικιλία χρωμάτων που έχουν τα γκαπάκια δεν την έχουν τα άλλα! Και μόνο το ότι γεννιέται ένα μικρούλι και περιμένεις να μεγαλώσει για να δεις τι συνδυασμό έχει βγάλει η φύση στην ουρίτσα...

Thanks.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-11-09, 11:09
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ναι σε περνει να ανεβασεις την σκληροτητα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-11-09, 17:11
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Εμ... Ωραία, έβαλα ένα στρουμπουλό βότσαλο αφού πρώτα του έριξα ακουαφόρτε και το έβρασα και το ξέπλυνα... Πόσο καιρό θα πάρει μ'αυτόν τον τρόπο να αυξηθεί η σκληρότητα ώστε να φτάσει από το 4-5 που τη μετράω τώρα στα επίπεδα του "σκληρού", δηλαδή 10 και πάνω;

Διάβασα ότι υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος, δηλαδή να ρίξεις στην επόμενη αλλαγή νερού μια πολύ μικρή ποσότητα μαγειρικής σόδας. Φοβάμαι όμως ότι κάτι τέτοιο μπορεί να τους έρθει πολύ απότομο, καθώς 2 κουταλάκια σόδα στα 50λ μπορούν να ανεβάσουν και 4 βαθμούς το ΚΗ.

Το θέμα είναι ότι το μαλακό νερό ίσως να φταίει για πολλά που έχουν κατά καιρούς συμβεί στο ενυδρείο μου με τα γκάπις - καθυστέρηση επ'αόριστον σε γέννες από θηλυκές που φαίνονταν έτοιμες για γέννα, και ανεξήγητοι κατ'α τ'άλλα και αργοί θάνατοι, ενώ το νερό φαινόταν εντάξει. Θέλω να αυξήσω τη σκληρότητα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να μην υποβάλλω άλλο τα ψαράκια σε μια ταλαιπωρία που δεν ήξερα ότι υφίσταντο τόσο καιρό, χωρίς όμως να τα στρεσάρω με απότομες αλλαγές. Να αφήσω το βότσαλο ή να προχωρήσω με τη σόδα; Ιδού η απορία.

Σόρι κιόλας για τις ατέλειωτες ερωτήσεις επί σπαστικών λεπτομερειών αλλά νταξ, είμαι μια αγχώδης Παρθένος, είναι στη φύση μου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-11-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οταν εριξες ακουαφορτε στην πετρα αφριζε?Αν ναι ηδη το νερο σου θα εχει ανεβασει σκληροτητα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-11-09, 17:20
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ναι άφριζε, αλλοιώς δεν θα την έβαζα μέσα...

Πάντως την έχω μια μέρα μέσα και μέτρησα την ίδια ακριβώς σκληρότητα χτες βράδυ με τη μέτρηση πριν τη βάλω. Ίσως να βάλω μια μεγαλύτερη που μάζεψα αν μετρήσω κι απόψε και δε δω αλλαγή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-11-09, 17:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αστο λιγακι ακομα και μετρα σε 2-3 μερες.
Αν δεν σε ικανοποιει η σκληροτητα τοτε προσθετεις κι αλλες ασβεστολιθικες πετρες μεχρι να εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-12-09, 01:41
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Τζίφος η υπόθεση... σήμερα πάλι, αρκετές μέρες πλέον μετά, μέτρησα και είναι 5 η ΚΗ. Μάλλον πρέπει να καταφύγω στη λύση της σόδας στην αλλαγή που θα κάνω το ΣΚ διότι αρκετά τα ταλαιπώρησα. Μετράω με υγρό τεστ της JBL, αυτό όπου κάθε σταγόνα είναι ένας βαθμός μέχρι να γίνει το νερό από γαλάζιο κίτρινο. Και των άλλων εταιριών με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν; Λήγει το 2012 οπότε είναι εντάξει θεωρητικά.

Παρεμπιπτόντως, ανακάλυψα, μετά από ανάγνωση διαφόρων τόπικς του φόρουμ, ότι τον πετροβάμβακα που έχουν τα φυτά γύρω από τις ρίζες όταν τα παίρνεις πρέπει να τον βγάζω... Και στα 4 φυτά που έχω μέσα τον έχω αφήσει, και μάλιστα τις προάλλες πήρα 2 εχινόδωρους και έβαλα όλο αυτό το πράγμα κάτω απ'το χαλίκι. Υπάρχει περίπτωση αυτό το υλικό να σαπίζει και να επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού; Και άντε από τους φρεσκοφυτεμένους εχινόδωρους να το βγαλω εύκολα... Η κρυπτοκορίνα μου που την έχω μήνες κι έχει θεριέψει παρ'ότι έχει αυτό το πράγμα στη βάση της... Από εκεί πως να το βγάλω;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-12-09, 17:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κατι δε μετρας καλα στο νερο της βρυσης!! Αθηνα εχουμε πολυ σκληρο νερο ... αν εισαι η περιπτωση θα πρεπει να μετακομοισω κοντα σου αφου εγω θελω χαμηλα kh - gh!! Δεν νομιζω ομως να εχει τοσο μεγαλες διαφορες το νερο βρυσης απο περιοχη σε περιοχη ... Τη gh ποσο μετρας με υγρα τεστ? Η σοδα αυξανει τη kh και με συνεπεια να ανεβαινει και το ph ... αν εχεις οπως λες τοσο μαλακο νερο ... θα πρεπει να αυξησεις και τη gh με ειδηκα σκευασματα!
Οσο για το πετροβαμβακα που εχουν τα φυτα οταν τα αγορασες γνωμη μου ειναι να τον βγαλεις με προσοχη μη τραυματισεις τοσο τις ριζες ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-12-09, 20:55
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Μετράω το νερό του ενυδρείου με το τεστάκι αυτό σύμφωνα με τις οδηγίες και μου βγαίνει μονίμως 4 ή 5. Για GH δεν έχω τεστ υγρό, αλλά και όταν τα μέτραγα όλα με στικς μου έβγαιναν έτσι χαμηλά - η ΚΗ στο 3-4 και η GH γύρω στο 7. Μιλάμε τώρα ότι με στικς μετρούσα από πέρσι τον Οκτώβρη που πρωτοέστησα το ενυδρείο και είχα πάντα αυτές τις τιμές.

Το pH δεν θέλω ν'ανέβει, είναι 7.5 που νομίζω ειναι καλό για τα guppies. Όλες οι σκληρότητες διάβασα ότι ανεβαίνουν με CaCO3 αλλά που να το βρω καθαρό αυτό...;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χάνονται cardinal στο δισκοενυδρείο arkoujohn Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 25-05-09 07:55
γιατί η ανεμώνες θεωρούνται τόσο δύσκολες ? Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 19 12-03-07 01:13
Ειναι δυνατον να επεσε το PH τόσο απότομα, και τόσο πολυ? andreasp Γλυκό νερό - Γενικά 16 04-01-06 08:28
Εύκολα φυτά για όλα τα ενυδρεία. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08768 seconds with 15 queries