Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #27  
Παλιά 21-03-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι σιγουρος φιλε μου οτι θελεις τοσα πολλα λιτρα???
Αν ναι ξεχνα τα DIY φιλτρα.....

Οπως και ναχει το πραμα, βλεπω παντως οτι αρχιζουμε σιγα σιγα να στηνουμε λιμνες με το σωστο τροπο και με το σωστο εξοπλισμο....

Εχουμε ανεβει επιπεδο και μπραβο μας!!!!

Καλησπερα σε ολους σας κ ευχαριστω για τις απαντησεις

Απο το πρωτο ποστ του τοπικ αυτου καταλαβαινουμε ολοι οτι οχι δεν ειμαι σιγουρος για το αν θελω τοσα πολλα λιτρα!(μακαρι να μπορουσα να εχω κ την θαλασσα ολοκληρη αλλα.....) Ξεκινησα με την ιδεα οτι παω για 15.000 λιτρα περιπου αλλα βλεποντας οτι το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο,οπως κ τα κοι το σπιτι τους ασφαλες , ειναι το μπετο κ γενικοτερα χτιστινη λιμνη. Οποτε λεω αφου το κανεις που το κανεις-ισωπεδωσετα ολα!Αλλα απο οτι καταλαβαινω εχω ξεφυγει πολυ κ μαλλον θα με περιορισω στα 20-25.000....Δεν ξερω,θα το σκεφτω 'λιγο' κ θα δω....


Εχω βεβαια στο πισω μερος του μυαλου μου οτι αν μεινω απο "βενζινη" θα την συνεχισω μετα την καλοκαιρινη σεζον οπου τα ρεζερβουαρ ελπιζω να εχουν γεμισει ....Γενικοτερα Δεν βιαζομαι...

Για την στεγανοποιηση το fiber glass δεν το αποφευγω ετσι!? Ενοοειτε οτι εδω οσους εχω ρωτησει με κοιτανε σαν εξωγηϊνο!! "μπετο-αμμο θαλασσης κ τελος μου λενε" .... Εννοειτε πως δεν παιζει κατι τετοιο στο μυαλο μου!Εκτος αν παιζει κ κανας αλλος τροπος(σωστος!) τοτε ναι..να το δουμε κ αυτο!



Ευχαριστω κ παλι...

Αυτο που ειπε ο μαστορας για το χτισιμο με πετρα παιζει τελικα? Θα δω αυτες τις μερες κανα 2 εργολαβους ακομα που εχω γνωστους να μου πουν κ αυτοι την γνωμη τους.....ο ενας σημερα μου ειπε οτι την πισινα του (στο σπιτι) την εχει κανει με πληθρα...Δεν μου ειπε ποσο μεγαλη ειναι αλλα υποθετω οχι μικροτερη απο την λιμνη μου!


Αν οντως παιζει να κανω τα πλαϊνα τοιχια με πετρα γλυτωνω αρκετα κυβικα μπετο.......
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη apostolis veroia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 221 12-09-10 11:22
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17864 seconds with 15 queries