Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-11, 12:33
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αν δεν υπήρχε το GAB και κάποια άτομα που βοήθησαν τόσο πολύ στο να πάει μπροστά το χόμπυ μας στην Ελλάδα, αν δεν βοηθούσαν ανιδιοτελώς σπαταλώντας χρόνο και χρήμα για να μας ξεστραβώσουν, αν δεν υπήρχαν κάποιοι "βαρεμένοι" να σκεφτούν χρόνια πριν την δημιουργία ενός συλλόγου τότε που θα ήταν το χόμπυ μας σήμερα ;

Δεν θα υπήρχαν τόσα ενυδρειακά φόρα, δεν θα υπήρχαν ενημερωμένα και "ψαγμένα" καταστήματα, δεν θα υπήρχαν ελληνικά e-shops, δεν θα υπήρχαν συναντήσεις όπου θα βρισκόμασταν για να ανταλλάσσουμε απόψεις.Δεν θα υπήρχαν τα "δωράκια", τα δωρεάν κλαδέματα, οι ανταλλαγές ψαριών και η κάθε είδους βοήθεια σε αρχαρίους και μη.
Δεν θα ερχόταν άτομα παγκοσμίου κύρους στην Ελλάδα για εκδηλώσεις και σεμινάρια.

Θέλω μόνο να σκεφτείτε σοβαρά πόσα χρήματα έχετε γλυτώσει το τελευταίο διάστημα. Πόσα δωρεάν κλαδέματα πήρατε, τι βοήθεια έχετε πάρει.

Είναι τα 50 ευρώ πολλά ;;;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-11, 12:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πολυ σωστα!!!
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-11, 13:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν υπήρχε το GAB και κάποια άτομα που βοήθησαν τόσο πολύ στο να πάει μπροστά το χόμπυ μας στην Ελλάδα, αν δεν βοηθούσαν ανιδιοτελώς σπαταλώντας χρόνο και χρήμα για να μας ξεστραβώσουν, αν δεν υπήρχαν κάποιοι "βαρεμένοι" να σκεφτούν χρόνια πριν την δημιουργία ενός συλλόγου τότε που θα ήταν το χόμπυ μας σήμερα ;

Δεν θα υπήρχαν τόσα ενυδρειακά φόρα, δεν θα υπήρχαν ενημερωμένα και "ψαγμένα" καταστήματα, δεν θα υπήρχαν ελληνικά e-shops, δεν θα υπήρχαν συναντήσεις όπου θα βρισκόμασταν για να ανταλλάσσουμε απόψεις.Δεν θα υπήρχαν τα "δωράκια", τα δωρεάν κλαδέματα, οι ανταλλαγές ψαριών και η κάθε είδους βοήθεια σε αρχαρίους και μη.
Δεν θα ερχόταν άτομα παγκοσμίου κύρους στην Ελλάδα για εκδηλώσεις και σεμινάρια.

Θέλω μόνο να σκεφτείτε σοβαρά πόσα χρήματα έχετε γλυτώσει το τελευταίο διάστημα. Πόσα δωρεάν κλαδέματα πήρατε, τι βοήθεια έχετε πάρει.

Είναι τα 50 ευρώ πολλά ;;;;;
Γιώργο εσύ το ρίχνεις στο συναίσθημα, ενώ εγώ μιλάω για μάρκετιγκ, για εγγραφές νέων μελών που δεν πρόλαβαν τίποτε από αυτά.
Όλα όσα λες είναι σωστά και πρέπει να τονίζονται, αλλά αφορούν το παρελθόν και μια ήδη διαμορφωμένη (χάρη σε σας) κατάσταση.
Συνεπώς η ερώτηση αν είναι πολλά τα 50 ευρώ, επιδέχεται 2 απαντήσεις: Υποκειμενικά είναι πολύ λίγα, αντικειμενικά είναι πάρα πολλά.
Όταν ο άλλος τα έχει όλα όσα ανέφερες δωρεάν, η μόνη περίπτωση να πληρώσει συνδρομή, είναι να το δει ρομαντικά, πράγμα σπάνιο.
Με αυτή την λογική λοιπόν απευθυνόμαστε στους λίγους ρομαντικούς και όχι στους πολλούς ρεαλιστές που κοιτούν το σήμερα και το αύριο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-11, 13:14
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Εκεί είναι η διαφορά στον τρόπο σκέψης Κώστα.
Εγώ δεν πιστεύω στον ανταποδοτικό χαρακτήρα της συνδρομής.
Γουστάρω να ανήκω κάπου και το στηρίζω με όλους τους τρόπους.
Και δεν με νοιάζει τι θα μου φέρει πίσω !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-11, 14:12
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Αν μου επιτρέπετε να εκτραχύνω λίγο την συζήτηση...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί είναι η διαφορά στον τρόπο σκέψης Κώστα.
Εγώ δεν πιστεύω στον ανταποδοτικό χαρακτήρα της συνδρομής.
Γουστάρω να ανήκω κάπου και το στηρίζω με όλους τους τρόπους.
Και δεν με νοιάζει τι θα μου φέρει πίσω !
Γι αυτό άλλωστε έχεις και διαρκείας στον Αρη!!!

Τωρα για το σοβαρό μέλος της συζήτησης, μολις σταματήσω να πονάω απο την τενοντίτιδα στα χέρια και απο την λαρυγγίτιδα στη φωνη, ευχαρίστως να πιουμε καφέ!!!
Πάντως υπάρχουν τρόποι, υπάρχει και θέληση..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-11, 14:22
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Νομίζω τα δείγματα καλής θέλησης φαίνονται και από την διοργάνωση του σεμιναρίου και από την προσέλευση των φίλων στην πρόσκληση μας για βοήθεια για την Ζωοτεχνία.
Και αν μη τι άλλο η χαρά της συμμετοχής σε κάτι που όλοι μας αγαπάμε είναι μεγάλη.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-11, 15:03
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω θα μεινω στο οτι : ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ (οσο ειμουνα μελος-) γνωρισα το συλλογο και τα ατομα τα οποια (πανω κατω τα ιδια) ηταν εκει καθε φορα ''βρεξει-χιονισει'' να ανοιξουν τα γραφεια και να υποδεχτουν τους συνχομπιστες..Αυτο που εμαθα απο την πρωτη στιγμη(και υποστηριξα ) ηταν πως Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ...δεν χρειαζοταν να εισαι μελος για να μπορεσεις να ακουσεις-δεις-διαβασεις-γνωρισεις ολα αυτα που λεγονταν εκει καθε σαββατο...Με πολυ χαρα (ψυχικη) εδωσα τα 30ε για να εγγραφω σε μια ομαδα που με γεμιζε καθοτι αγαπουσα(-πω) αυτο το χομπυ...Διχως να εχω ενημερωθει προηγουμενως για αλλαγες στον χωρο του συλλογου ,παρευρεθηκα οσες φορες μπορεσα τον τελευταιο καιρο(αφου η θεση του μαθητη με περιοριζει πολυ-βεβαια οσοι με εβλεπαν εκει τα σαββατα ξερουν περισσοτερο) ,για να βοηθησω σε μαζεματα κλπ κλπ...Διαβαζω τωρα για την αυξηση της συνδρομης ,την συμμετοχη σε εκδηλωσεις κατοπιν πληρωμης κ.α Προσωπικα πιστευω οτι: και οσο ειχε μελη ο συλλογος που ερχοταν στα γραφεια (ειτε γραφονταν καποιο σαββατο) ,και οποιους γνωρισαμε απο κοντα σε τυχον σεμηναρια,τους εχει επειδη αγαπανε αυτο που κανουν και επειδη ειναι ενας χωρος που συγκεντρωνονται ολα αυτα...Η συνδρομη οντως ειναι μεγαλη ,καθως και το θεμα πληρωμης σε εκδηλωσεις ισως δεν ειναι σωστο...Καλυτερα να υπαρξει επανεξεταση για τα παραπανω ,καθως και μελλοντικα περισσοτερες ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ-ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΕΚΔΡΟΜΕΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ κ για να προσελκυθουν μελη και για τα ηδη υπαρχοντα !!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-11, 15:30
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα μεινω στο οτι : ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ (οσο ειμουνα μελος-) γνωρισα το συλλογο και τα ατομα τα οποια (πανω κατω τα ιδια) ηταν εκει καθε φορα ''βρεξει-χιονισει'' να ανοιξουν τα γραφεια και να υποδεχτουν τους συνχομπιστες..Αυτο που εμαθα απο την πρωτη στιγμη(και υποστηριξα ) ηταν πως Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ...δεν χρειαζοταν να εισαι μελος για να μπορεσεις να ακουσεις-δεις-διαβασεις-γνωρισεις ολα αυτα που λεγονταν εκει καθε σαββατο...Με πολυ χαρα (ψυχικη) εδωσα τα 30ε για να εγγραφω σε μια ομαδα που με γεμιζε καθοτι αγαπουσα(-πω) αυτο το χομπυ...Διχως να εχω ενημερωθει προηγουμενως για αλλαγες στον χωρο του συλλογου ,παρευρεθηκα οσες φορες μπορεσα τον τελευταιο καιρο(αφου η θεση του μαθητη με περιοριζει πολυ-βεβαια οσοι με εβλεπαν εκει τα σαββατα ξερουν περισσοτερο) ,για να βοηθησω σε μαζεματα κλπ κλπ...Διαβαζω τωρα για την αυξηση της συνδρομης ,την συμμετοχη σε εκδηλωσεις κατοπιν πληρωμης κ.α Προσωπικα πιστευω οτι: και οσο ειχε μελη ο συλλογος που ερχοταν στα γραφεια (ειτε γραφονταν καποιο σαββατο) ,και οποιους γνωρισαμε απο κοντα σε τυχον σεμηναρια,τους εχει επειδη αγαπανε αυτο που κανουν και επειδη ειναι ενας χωρος που συγκεντρωνονται ολα αυτα...Η συνδρομη οντως ειναι μεγαλη ,καθως και το θεμα πληρωμης σε εκδηλωσεις ισως δεν ειναι σωστο...Καλυτερα να υπαρξει επανεξεταση για τα παραπανω ,καθως και μελλοντικα περισσοτερες ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ-ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΕΚΔΡΟΜΕΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ κ για να προσελκυθουν μελη και για τα ηδη υπαρχοντα !!!
Τάσο πρέπει να ομολογήσω ότι δεν κατάλαβα ιδιαίτερα τι ακριβώς θέλεις να πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-11, 13:30
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο εσύ το ρίχνεις στο συναίσθημα, ενώ εγώ μιλάω για μάρκετιγκ, για εγγραφές νέων μελών που δεν πρόλαβαν τίποτε από αυτά.
Όλα όσα λες είναι σωστά και πρέπει να τονίζονται, αλλά αφορούν το παρελθόν και μια ήδη διαμορφωμένη (χάρη σε σας) κατάσταση.
Συνεπώς η ερώτηση αν είναι πολλά τα 50 ευρώ, επιδέχεται 2 απαντήσεις: Υποκειμενικά είναι πολύ λίγα, αντικειμενικά είναι πάρα πολλά.
Όταν ο άλλος τα έχει όλα όσα ανέφερες δωρεάν, η μόνη περίπτωση να πληρώσει συνδρομή, είναι να το δει ρομαντικά, πράγμα σπάνιο.
Με αυτή την λογική λοιπόν απευθυνόμαστε στους λίγους ρομαντικούς και όχι στους πολλούς ρεαλιστές που κοιτούν το σήμερα και το αύριο.
και για αυτό αποφάσισε η ΓΣ. καμιά εκδήλωση του ΠΣΦΕ δεν θα είναι πλέον δωρεάν, παρά μόνο για τα μέλη του
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-11, 13:35
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τα 50 ευρώ πολλά ;;;;;
τον χρονο αν δεν κανω λαθος ε?
ε, ναι ειναι πολλα... ειναι χομπυ. ειναι ο ελευερος σου χρονος που γουσταρεις να ασχοληθεις με κατι.. τα 50 για συνδροη ειναι πολλα.
πχ. εγω ειμαι γραμμενος στον συλλογο των βιβλιοπωλων του πειραια. δινω 35 ε τον χρονο, και εχω πλεονεκτηματα αρκετα.(πιστευω, δεν χρειαζονται αναλυση) αλλα, τα δινω για την δουλεια μου. απο αυτο ζω παιδια, βγαζω το ψωμι μου, οποτε, ουσιαστικα, "πρεπει" να τα δωσω αυτα τα χρηατα.
τωρα, απο την αλλη για κατι που κανεις απο αγαπη και ευχαριστηση, να πρεπει να δινεις και 50 ε το χρονο, πιστευω ειναι πολλα. αν και δεν ειμαι μελος και σχετικα νεος στο χομπυ και εννοειται πως θελω να παει μπροστα αυτο στην χωρα μας, παλι ομως τα 50 τα βρισκω αρκετα χρηματα. και κατι ακομα..
επειδη οι χομπιστες τα σκανε.. προσπαθηστε απλα να προσελκυσεται κοσμο και αφου τον εχετε, στο χερι σας ειναι να τον κρατησετε..η διαρκεια πρεπει να σας ενδιαφερει και οχι τα "κανονια". τα περισσοτερα ενεργα μελοι ειναι που θα κανουν την διαφορα και να ειστε σηγουροι πως αν ο καθενας μας νοιωσει ανετα εκει που ειναι, θα δωσει...το κατι παραπανο, επειδη γουσταρει και αγαπαει αυτο που κανει..

αυτα φιλικα απο ενα ταπεινο μελος του GAB
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-02-11, 10:45
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν υπήρχε το GAB και κάποια άτομα που βοήθησαν τόσο πολύ στο να πάει μπροστά το χόμπυ μας στην Ελλάδα, αν δεν βοηθούσαν ανιδιοτελώς σπαταλώντας χρόνο και χρήμα για να μας ξεστραβώσουν, αν δεν υπήρχαν κάποιοι "βαρεμένοι" να σκεφτούν χρόνια πριν την δημιουργία ενός συλλόγου τότε που θα ήταν το χόμπυ μας σήμερα ;

Δεν θα υπήρχαν τόσα ενυδρειακά φόρα, δεν θα υπήρχαν ενημερωμένα και "ψαγμένα" καταστήματα, δεν θα υπήρχαν ελληνικά e-shops, δεν θα υπήρχαν συναντήσεις όπου θα βρισκόμασταν για να ανταλλάσσουμε απόψεις.Δεν θα υπήρχαν τα "δωράκια", τα δωρεάν κλαδέματα, οι ανταλλαγές ψαριών και η κάθε είδους βοήθεια σε αρχαρίους και μη.
Δεν θα ερχόταν άτομα παγκοσμίου κύρους στην Ελλάδα για εκδηλώσεις και σεμινάρια.

Θέλω μόνο να σκεφτείτε σοβαρά πόσα χρήματα έχετε γλυτώσει το τελευταίο διάστημα. Πόσα δωρεάν κλαδέματα πήρατε, τι βοήθεια έχετε πάρει.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο σύλλογος με τα φόρα.Σε τι βοήθησε την ύπαρξή τους; Να το λέγαμε για το gab ίσως. Αλλά ο σύλλογος;
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω ειδικά το τελευταίο κομμάτι
Παράθεση:
τι βοήθεια έχετε πάρει.
Δηλαδή όλη η βοήθεια που παίρνουν οι χοπύστες στην Ελλάδα οφείλεται στο σύλλογο; Η δεν βοηθάει κανείς άλλος τους χομπύστες εκτός από τα μέλη του συλλόγου;
Μια εξήγηση μπορώ να έχω παρακαλώ;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-02-11, 10:50
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Πόσα πράγματα μπορούν να γίνουν σε ατομικό επίπεδο και πόσα, αλλά και σε τι μέγεθος,
σε συλλογικό.Αυτονόητο πιστεύω.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 05-02-11 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περί αναπαραγωγής... Maverick Αναπαραγωγή 39 08-11-19 01:02
Περί ξύλων... panos1972 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 08-12-09 09:43
Περί άμμου.... Tkagem DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 23-09-06 09:21
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07600 seconds with 14 queries