Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 08-05-09, 18:15
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια δεν έχω καταλάβει εντελώς πως δουλεύει το σύστημα του Γιάννου. Υποθέτω ότι το βαρέλι έχει λάστιχο που καταλήγει στην λίμνη. Άρα θα πρέπει η κατασκευή να είναι αεροστεγές. Άντρο είναι έτσι?
Σε μια τέτοια περίπτωση, θα τραβάει μόνο αερα και καθόλου νερό. Δεν είναι έτσι?

Ειλικρινά, μπορεί να κάνω και λάθος...
Όχι νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αν κατάλαβα καλά πως δουλεύει το σύστημα του Γιάννου (και όχι Άνδρο χεχεχε ) η σωλήνα είναι άχρηστη.
βάζω στην πρώτη εικόνα χαλουμι1πως θεωρώ ότι δουλεύει τώρα.
και μια δεύτερη φωτο χαλουμι2 για το ίσως πως θα δούλευε σωστά.

Υ.Γ θα έπρεπε να αλλάξουμε όνομα στο θέμα και να το ονομάσουμε τα φίλτρα των πικραμένων όλοι οι πικραμένοι εδώ μαζευτήκαμε


έτσι ξεκίνησα και εγώ το σκεπτικό μου και τελικά έφτασα εκεί που έφτασα νομίζω ότι και το χαλουμι2 θα έχει πρόβλημα στο να ξεμείνει από νερό και να καεί η αντλία οπότε πρέπει να μπει το πρώτο δοχείο μέσα στο νερό!!!!! = πάμε στην κατασκευή που κάνω εγώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  xaloymi_1.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  22,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  xaloymi_2.jpg
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  38,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 08-05-09, 18:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Έλα βρε Βασίλη, αφού έτσι και αλοιώς για φίλτρα μιλάμε.

Έτσι απλά για να σας προετοιμάσω για τη δική μου κατασκευή:

1. αναρρόφηση θα βρίσκεται στο βαθύτερο σημείο της λίμνης
2. μετά θα υπάρχει ένας χώρος σαν προφίλτρο για τη χοντρή ύλη λίγο έξω από τη λίμνη (δεν θα υπάρχει άμεση επαφή)
3. ως φίλτρανση θα χρησιμοποιήσω μεγάλο φίλτρο πιέσεως
4. ακολούθως ένα κομμάτι DIY για επιπρόσθετο βιολογικό καθαρισμό και ακολούθως μια σειρά από 1 μέτρο πάπυρους.

Άρα για να φανταστείτε την κατασκευή, θα είναι περίπου 1 κυβικό νερού σε πλήρη ανάπτυξη του φίλτρου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 08-05-09, 19:04
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα βρε Βασίλη, αφού έτσι και αλοιώς για φίλτρα μιλάμε.

Έτσι απλά για να σας προετοιμάσω για τη δική μου κατασκευή:

1. αναρρόφηση θα βρίσκεται στο βαθύτερο σημείο της λίμνης
Δε ξερώ το σκεπτικά και Εγώ πριν καιρώ αλλά είπα ότι σε όλες της λίμνες πιάνει λάσπη και βιολογία μαζί αν την αφαιρέσω θα είναι σαν να καταστρέφω και την βιολογία. νομίζω ότι θέλει και λίγο μπιχλα ο πάτος. το πολύ αν πιάνει πολύ λάσπη βάζεις την αντλία μέσα και τα πετάει έξω
2. μετά θα υπάρχει ένας χώρος σαν προφίλτρο για τη χοντρή ύλη λίγο έξω από τη λίμνη (δεν θα υπάρχει άμεση επαφή)
3. ως φίλτρανση θα χρησιμοποιήσω μεγάλο φίλτρο πιέσεως
4. ακολούθως ένα κομμάτι DIY για επιπρόσθετο βιολογικό καθαρισμό και ακολούθως μια σειρά από 1 μέτρο πάπυρους.

Άρα για να φανταστείτε την κατασκευή, θα είναι περίπου 1 κυβικό νερού σε πλήρη ανάπτυξη του φίλτρου.

Από ότι κατάλαβα θα ρίξεις ένα λάστιχο μέσα στην λίμνη πάνω από το λαινερ και το οποίο θα καταλήγει το ένα σημείο στο βαθύτερο σημείο της λίμνης και το άλλο σε μια εξωτερική λιμνούλα με δικό της λάινερ η κάποια κατασκευή. μετά ένα φίλτρο πιέσεως το οποίο δεν ξερώ τι είναι? Θα πετάει το νερό σε ένα άλλο χώρο που θα έχει πάπυρο που θα είναι ποιο ψηλά από την κύριος λίμνη και το νερό θα καταλήγει με υπερχείλιση στην κύριος λίμνη???

Σωστά?
Η κάπου έχασα τον δρόμο?

Άρα σύνολο 2 αντλίες? Μια να τραβάει από των πάτο της λίμνης και μια να δίνει στους παπύρους?

Εσύ είσαι χειρότερος από όλους μας ακόμα ποιο περίπλοκα πράματα.

Αν έχεις μονοκατοικία έτσι είναι κανείς και ένα δωμάτιο βιολογικό φίλτρο
Ελα σε πειράζω πλακά κάνουμε καλυτέρα να κάνουμε χαβαλέ παρά να τσαντιζόμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 08-05-09, 19:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ποιός σου είπε ότι τσαντίζομαι.... εγώ είμαι ήρεμος και απαντάω όταν γνωρίζω. Άσε που πολλές φορές η γραφή φαντάζει τσαντίλα και νεύρα. Αν ήταν να τσαντίζομαι και εδώ, θα σταματούσα κάθε δράση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 08-05-09, 20:02
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παιδιά αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν και αν θες να φας εεεε συγνώμη ....να έχεις ψάρια θα βρέξεις τον ποπό σου.Συντήρηση δεν μπορούμε να αποφύγουμε.Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι εγκατάσταση τέτοια ώστε να είναι οσο πιο αραιη και κυρίως να γίνεται ΕΥΚΟΛΑ και ΓΡΗΓΟΡΑ ώστε να μην γίνεται επώδυνη διαδικασία.Ολοι προσπαθήσαμε να σκεφτούμε τρόπο διαταξης που να επιτυγχανει καθαρισμό του νερού σε μεγάλο βαθμό πριν την είσοδο και επιβάρυνση της αντλίας.Πέρα απο καποια προφιλτρα που θα πρέπει να καθαρίζονται συχνά πάλι δεν βλέπω φώς.....
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 08-05-09, 20:26
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα βρε Βασίλη, αφού έτσι και αλοιώς για φίλτρα μιλάμε.

Έτσι απλά για να σας προετοιμάσω για τη δική μου κατασκευή:

1. αναρρόφηση θα βρίσκεται στο βαθύτερο σημείο της λίμνης
2. μετά θα υπάρχει ένας χώρος σαν προφίλτρο για τη χοντρή ύλη λίγο έξω από τη λίμνη (δεν θα υπάρχει άμεση επαφή)
3. ως φίλτρανση θα χρησιμοποιήσω μεγάλο φίλτρο πιέσεως
4. ακολούθως ένα κομμάτι DIY για επιπρόσθετο βιολογικό καθαρισμό και ακολούθως μια σειρά από 1 μέτρο πάπυρους.

Άρα για να φανταστείτε την κατασκευή, θα είναι περίπου 1 κυβικό νερού σε πλήρη ανάπτυξη του φίλτρου.
Οταν λες φιλτρο πιεσεως Βασιλη τι εννοεις?? Εμποριου η DIY και ποσα λιτρα??
Ο χωρος που θα υπαρχει σαν προφιλτρο? Θα ειναι με σφουγγαρια κλπ??
Εκει σε βλεπω να την βγαζεις...απο την μπιχλα Πλακα κανω....
Παντως ρε παιδια εγω δεν εχω κανενα προβλημα με το φιλτρο πιεσεως που εχω και παρα του οτι ειναι 50λιτρο μια χαρα τα παει και οχι μονο αυτο...σε συνδιασμο με την αντλια στελνει το νερο και 2 μετρα υψος απο την επιφανεια της λιμνης οπου μετα απο υπερχυλιση της μικρης, το νερο επιστρεφει πισω στη μεγαλη μεσο καταρρακτη.
Αμα σας ανεβασω φωτο απο το βιολογικο υλικο του φιλτρου ειδικα απο τις βιομπαλες να δειτε πως εγιναν.... δεν θα το πιστευετε
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 08-05-09, 22:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες φιλτρο πιεσεως Βασιλη τι εννοεις?? Εμποριου η DIY και ποσα λιτρα??
Ο χωρος που θα υπαρχει σαν προφιλτρο? Θα ειναι με σφουγγαρια κλπ??
Εκει σε βλεπω να την βγαζεις...απο την μπιχλα Πλακα κανω....
Παντως ρε παιδια εγω δεν εχω κανενα προβλημα με το φιλτρο πιεσεως που εχω και παρα του οτι ειναι 50λιτρο μια χαρα τα παει και οχι μονο αυτο...σε συνδιασμο με την αντλια στελνει το νερο και 2 μετρα υψος απο την επιφανεια της λιμνης οπου μετα απο υπερχυλιση της μικρης, το νερο επιστρεφει πισω στη μεγαλη μεσο καταρρακτη.
Αμα σας ανεβασω φωτο απο το βιολογικο υλικο του φιλτρου ειδικα απο τις βιομπαλες να δειτε πως εγιναν.... δεν θα το πιστευετε
Άντρο, όπως ξαναείπα, πάω για ποικιλίες ΚΟΙ, αυτό ήταν και το όνειρό μου βασικά. Άρα η καθαριότητα της θα είναι το κυριότερο μου μέλημα, σε συνδιασμό με την μόνημη βιολογία. Μελλοντικά θα αγοράσω και σκούπα βυθού, γι' αυτό το σχήμα της θα είναι σχεδόν ορθογώνιο με μόνο δύο θέσεις βαθμίδων και μέγιατο βάθος τα 1,40εκ.
Δυστυχώς όπως μου προέκυψαν τα πράγματα, πρέπει να περιορίσω τους χώρους μου ώστε να κερδίσω σημαντικά κυβικά νερού στη λίμνη.

Βάσει αυτών των παραμέτρων, έχω κινηθεί σχεδιαστικά ώστε να περιορίσω όσο το περισσότερο το θέμα μπίχλας στο πρώτο στάδιο φίλτρανσης.

Έτοιμο πιεστικό φίλτρο εννοώ, για κάλυψη λίμνης 12,000 λίτρων, με ανάλογη εφαρμογή UV .

Μπορώ να φανταστώ την κατάσταση των βιομπάλων δύο χρόνια μετά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 08-05-09, 22:44
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φίλτρο πιέσεως τι εννοείτε ? την αντλία μέσα στο βαρελάκι?

Εγώ έχω καταλάβει πάντως από το ψάξιμο και της διαφορές συζητήσεις στο φόρουμ ότι όσο ποιο μεγάλη λίμνη τόσο ποιο εύκολα τα πράματα αλλιώς μια ζωή τυραννία

Εγώ ξερώ ότι νερό δεν έχουν στη Κύπρο κάνουν λίμνες και εμείς εδώ στην Ελλάδα με “πολλά” αποθέματα νερού σχετικά με τους Κυπρίους αν κάνουμε λίμνες κάνουμε μινιατούρες.

Αν είχα χώρο πάντως ξερώ τι θα έκανα αλλα δεν εχω
βάζω φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fanstastic_1.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  50,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 08-05-09, 22:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλτρο πιέσεως τι εννοείτε ? την αντλία μέσα στο βαρελάκι?

Εγώ έχω καταλάβει πάντως από το ψάξιμο και της διαφορές συζητήσεις στο φόρουμ ότι όσο ποιο μεγάλη λίμνη τόσο ποιο εύκολα τα πράματα αλλιώς μια ζωή τυραννία

Εγώ ξερώ ότι νερό δεν έχουν στη Κύπρο κάνουν λίμνες και εμείς εδώ στην Ελλάδα με “πολλά” αποθέματα νερού σχετικά με τους Κυπρίους αν κάνουμε λίμνες κάνουμε μινιατούρες.

Αν είχα χώρο πάντως ξερώ τι θα έκανα αλλα δεν εχω
βάζω φωτο
Ρε Βασίλη, όλα από εδώ θα ξεκινήσουν. Πίστεψέ με ότι αφού στηθεί σωστά η κατηγορία, μετά από δύο-τρία χρόνια θα μιλάμε για πολλούς λιμνόφιλους. Υπομονή.

Βασίλη το πιεστικό φίλτρο, μπορεί να γίνει και DIY, αλλά υπάρχουν και έτοιμες λήσεις με εφαρμωσμένη UV για εξοικονόμηση χώρου. Υπάρχουν μάλιστα τέτοια φίλτρα, που αλλάζεις πορεία του νερού και καθαρίζεται το φίλτρο από μόνο του με την πίεση του νερού που δίνει η αντλία. Ψάξε στο διαδίκτυο για "Self cleaning pond filters". Προ λίγων ημερών είχες παρουσιάσει ένα δείγμα και νόμιζα ότι γνωρίζεις γι' αυτά. Αυτό που παρουσίασες όμως στοιχίζει αρκετές εκατοντάδες ευρώ και είναι και πελώριο.

Όσο μικρότερη είναι η λίμνη, τόσο περισσότερο πρέπει να ανησυχείς Βασίλη. Το βλέπω εγώ καθημερινά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 08-05-09, 23:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μπα λόγω κακών αγγλικών δεν μπαίνω καν στο κόπο να κοιτάξω για ξένα σίτε και ξένα φόρουμ ΚΤλ
Ακόμα και την αντλία αν την πάρω από εξωτερικό θα αγγαρέψω άλλων.
ίσως λες για το σύστημα που ανέφερε ο exetlaios και προσπάθησα να δω πως δουλεύει. Αν το κατάλαβα σωστά η όχι δε ξερώ.
Δεν ξερώ από αντλίες γι αυτό και άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα αρχικά.
Με την λίγη ερευνά στα μαγαζιά και της υποδείξεις των φιλών είδα κάποια συστήματα αλλά λόγω τιμής και όπως έχω πει ότι δε θέλω ακριβό εξοπλισμό στην λίμνη δε μπήκα στο κόπο να ασχοληθώ σε σωστα αυτοματα-αυτονομα συστηματα.
Αν μας αξιώσει ποτέ ο θεός και πάρουμε καμιά μονοκατοικία τότε θα έψαχνα τα πάντα.

Για λάμπα UV το ξεκαθάρισα στων εαυτό μου ότι δε θα βάλω. Θα προσπαθήσω να παιδευτώ με διαφορά και αν δε τα καταφέρω τότε ίσως και πάλι λέω ίσως τότε μονό βάλω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 09-05-09, 07:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα λόγω κακών αγγλικών δεν μπαίνω καν στο κόπο να κοιτάξω για ξένα σίτε και ξένα φόρουμ ΚΤλ
Ακόμα και την αντλία αν την πάρω από εξωτερικό θα αγγαρέψω άλλων.
ίσως λες για το σύστημα που ανέφερε ο exetlaios και προσπάθησα να δω πως δουλεύει. Αν το κατάλαβα σωστά η όχι δε ξερώ.
Δεν ξερώ από αντλίες γι αυτό και άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα αρχικά.
Με την λίγη ερευνά στα μαγαζιά και της υποδείξεις των φιλών είδα κάποια συστήματα αλλά λόγω τιμής και όπως έχω πει ότι δε θέλω ακριβό εξοπλισμό στην λίμνη δε μπήκα στο κόπο να ασχοληθώ σε σωστα αυτοματα-αυτονομα συστηματα.
Αν μας αξιώσει ποτέ ο θεός και πάρουμε καμιά μονοκατοικία τότε θα έψαχνα τα πάντα.

Για λάμπα UV το ξεκαθάρισα στων εαυτό μου ότι δε θα βάλω. Θα προσπαθήσω να παιδευτώ με διαφορά και αν δε τα καταφέρω τότε ίσως και πάλι λέω ίσως τότε μονό βάλω.
Βασίλη, υπάρχουν πολύ αξιόπιστες εταιρείες στο χώρο με πιεστικά φίλτρα, που στοιχίζουν από 100 μέχρι 250 ευρώ, στο πακέτο εσσωκλείεται και η UV.

Εντάξει, UV αν θέλεις δεν βάζεις, αλλά θα πρέπει να βρεθούν οι ισορροπίες μεταξύ βιοφορτίου και φυτών. Είναι δυστυχώς μονόδρομος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 09-05-09, 13:56
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα λόγω κακών αγγλικών δεν μπαίνω καν στο κόπο να κοιτάξω για ξένα σίτε και ξένα φόρουμ ΚΤλ
Ακόμα και την αντλία αν την πάρω από εξωτερικό θα αγγαρέψω άλλων.
ίσως λες για το σύστημα που ανέφερε ο exetlaios και προσπάθησα να δω πως δουλεύει. Αν το κατάλαβα σωστά η όχι δε ξερώ.
Δεν ξερώ από αντλίες γι αυτό και άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα αρχικά.
Με την λίγη ερευνά στα μαγαζιά και της υποδείξεις των φιλών είδα κάποια συστήματα αλλά λόγω τιμής και όπως έχω πει ότι δε θέλω ακριβό εξοπλισμό στην λίμνη δε μπήκα στο κόπο να ασχοληθώ σε σωστα αυτοματα-αυτονομα συστηματα.
Αν μας αξιώσει ποτέ ο θεός και πάρουμε καμιά μονοκατοικία τότε θα έψαχνα τα πάντα.

Για λάμπα UV το ξεκαθάρισα στων εαυτό μου ότι δε θα βάλω. Θα προσπαθήσω να παιδευτώ με διαφορά και αν δε τα καταφέρω τότε ίσως και πάλι λέω ίσως τότε μονό βάλω.

Αυτο αγαπητε ειναι φιλτρο πιεσεως της sera
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06285.JPG
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  152,0 KB  
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 09-05-09, 19:31
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο αγαπητε ειναι φιλτρο πιεσεως της sera
Αυτό δεν είναι φίλτρο φιλε Andros. Είναι γομάρι
πολύ σωλήνας και κακό λες και είναι ρομπότ.
Φαντάζομε τι θα βγάζεις από εκεί όταν το καθαρίζεις πρέπει να τα ρουφάει όλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 09-05-09, 20:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν είναι φίλτρο φιλε Andros. Είναι γομάρι
πολύ σωλήνας και κακό λες και είναι ρομπότ.
Φαντάζομε τι θα βγάζεις από εκεί όταν το καθαρίζεις πρέπει να τα ρουφάει όλα.
Βρε Βασίλη, αυτό είναι το μικρότερο σύστημα φίλτρανσης που μπορείς να κάνεις για τη λίμνη σου. Γομάρι είναι βασικά το DIY με την έκταση που θέλει. 50 λίτρα μόνο είναι αυτό του Άντρου και φαίνεται να είναι και το πρώτο αξιόπιστο που έχουμε εδώ για την ώρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 09-05-09, 20:32
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν είναι φίλτρο φιλε Andros. Είναι γομάρι
πολύ σωλήνας και κακό λες και είναι ρομπότ.
Φαντάζομε τι θα βγάζεις από εκεί όταν το καθαρίζεις πρέπει να τα ρουφάει όλα.
Χωρις υπερβολη οταν βγαζω τα σφουγγαρια για καθαρισμα ζυγιζει το καθε ενα 5 κιλα
Ρουφαει πολυ πραμα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 09-05-09, 23:01
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Θηρία :
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...24d07.52607663

http://www.aquaristikshop.com/e_Prod...ilter-3455.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 09-05-09, 23:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιώργο, πολύ βοηθητικό το λίνκ, όπου θα βρείτε αρκετά τέτοια συστήματα. Δυστυχώς όμως και οι δύο αυτές εταιρέιες δεν στέλλουν στην Κύπρο. Έχω μιλήσει ήδη μαζί τους.

Το πιο κακό είναι ότι τα καλύτερα ονόματα του χώρου, δεν υπάρχουν αντιπροσωπίες ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Κύπρο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 09-05-09, 23:11
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kαι γιατί δεν στέλνουν στην Κύπρο ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο κακό είναι ότι τα καλύτερα ονόματα του χώρου, δεν υπάρχουν αντιπροσωπίες ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Κύπρο.
Όπως ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 09-05-09, 23:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι γιατί δεν στέλνουν στην Κύπρο ;
Γιώργο, το απαντητικό τους μύνημα βρίσκεται στην δουλειά. Την Δευτέρα, θα ανεβάσω την απάντηση τους. Απλά απάντησαν ότι δεν στέλνουν στην Κύπρο, Μάλτα και κάποιους άλλους νησιώτικους προορισμούς. Άλλωστε στους κανονισμούς αποστολής το λέει ρητά (το είδα αργότερα βέβαια).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 09-05-09, 23:18
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το aquaristikshop όμως λέει ότι η Κύπρος είναι στην Ζώνη 3 (για τα μεταφορικά έξοδα)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 09-05-09, 23:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Το aquaristikshop όμως λέει ότι η Κύπρος είναι στην Ζώνη 3 (για τα μεταφορικά έξοδα)
Γιώργο έχεις δίκαιο. Οι δύο αυτές εταιρείς αποστέλλουν στην Κύπρο. Μια ανάλογη σελίδα που αναφέρθηκε στο GAB προ λίγων ημερών ήταν. Δεν θυμάμαι όνομα τώρα. Θα το βρώ όμως. Βρήκα αρκετά πράγματα εκεί πέρα, ενδιαφέρθηκα για δύο πραγματάκια και μου απάντησαν αρνητικά.

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω, γιατί την εν λόγω εταιρεία την είχα αφαιρέσει από τις επιλογές μου, νομίζοντας το πιο πάνω. Βρήκα και το φίλτρο που θέλω.... To Fish Mate UV+Bio 1500 Pressurized Filter και είναι και σε εξαιρετικά καλή τιμή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 09-05-09, 23:45
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο έχεις δίκαιο. Οι δύο αυτές εταιρείς αποστέλλουν στην Κύπρο. Μια ανάλογη σελίδα που αναφέρθηκε στο GAB προ λίγων ημερών ήταν. Δεν θυμάμαι όνομα τώρα. Θα το βρώ όμως. Βρήκα αρκετά πράγματα εκεί πέρα, ενδιαφέρθηκα για δύο πραγματάκια και μου απάντησαν αρνητικά.

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω, γιατί την εν λόγω εταιρεία την είχα αφαιρέσει από τις επιλογές μου, νομίζοντας το πιο πάνω. Βρήκα και το φίλτρο που θέλω.... To Fish Mate UV+Bio 1500 Pressurized Filter και είναι και σε εξαιρετικά καλή τιμή.
Τι χωρητικοτητας ειναι Βασιλη????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 09-05-09, 23:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι χωρητικοτητας ειναι Βασιλη????
Άντρο, για 15000 λίτρα. Η λίμνη μου θα είναι 11,000 λίτρων, αλλά θα υπάρχει άλλο ένα κυβικό στόυς χώρους της φίλτρανσης. Το φίλτρο των 10,000 σίγουρα δεν με καλύπτει και βέβαια δεν το ρισκάρω.

Ρε παιδιά, έφαγα τον κόσμο να το βρω. Υπάρχει ΜΟΝΟ μια εταιρεία στην Μ. Βρεττανία που το αποστέλλει και με ξυρίζει στα έξοδα αποστολής, ή δύο-τρεις αμερικάνικες εταιρείες που θα με ξυρίσει το τελωνείο της Κύπρου. Γιώργο, νά' σαι καλά...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 09-05-09, 23:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βρε Γιώργο, το avatar σου σε χαρακτηρίζει απόλυτα. Είσαι ο βασιλιάς των λινκς.

Δώσε κι' άλλα αν έχεις. Θα μαζέψουμε όσα περισσότερα μπορέσουμε να τα κάνουμε θέμα για την κατηγορία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 10-05-09, 09:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Από λίμνες δεν έχω ιδέα.Αν θέλεις να ψάξω κάτι στείλε μου πμ.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 10-05-09, 11:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Από λίμνες δεν έχω ιδέα.Αν θέλεις να ψάξω κάτι στείλε μου πμ.
Η αλήθεια είναι ότι έχω ήδη αρκετές σελίδες διαδικτύου που τις έχω καταχωρήσει ως "favorite" ώστε με την πρώτη ευκαιρία να τις ανεβάσουμε για βοήθεια των λιμνόφιλων.

Ευχαριτσώ ξανά για το ενδιαφέρον σου Γιώργο και η βοήθεια σου είναι πολύτιμη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 10-05-09, 20:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρο, για 15000 λίτρα. Η λίμνη μου θα είναι 11,000 λίτρων, αλλά θα υπάρχει άλλο ένα κυβικό στόυς χώρους της φίλτρανσης. Το φίλτρο των 10,000 σίγουρα δεν με καλύπτει και βέβαια δεν το ρισκάρω.

Ρε παιδιά, έφαγα τον κόσμο να το βρω. Υπάρχει ΜΟΝΟ μια εταιρεία στην Μ. Βρεττανία που το αποστέλλει και με ξυρίζει στα έξοδα αποστολής, ή δύο-τρεις αμερικάνικες εταιρείες που θα με ξυρίσει το τελωνείο της Κύπρου. Γιώργο, νά' σαι καλά...
Βρε ποσα λιτρα χωραει ο καδος εννοω
Και ποσα λιτρα την ωρα θα γυριζει η αντλια?
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 10-05-09, 21:01
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...s//vid/PetMate
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 10-05-09, 21:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Γιωργο ευχαριστω.

Εχω κανει ενα τεραστιο λαθος τον καιρο που αγορασα τον εξοπλισμο της λιμνης.

Η αντλια γυριζει 12000 λιτρα την ωρα ενω το φιλτρο που εχω δεχεται maximum ροη 10000 λιτρα την ωρα και αυτο που φοβαμαι ειναι οτι καποια στιγμη ενδεχωμενος απο την πιεση να τα τιναξει.

Τωρα αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι ή να βαλω πιο μεγαλο φιλτρο αναλογο της αντλιας ή να βαλω και δευτερη εξοδο στο φιλτρο (λαστιχο) για να μειωσω την πιεση.

Ειμαι σε διλημμα και δεν ξερω τι να κανω αφου δεν ειναι καιρος για αλλα εξοδα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροή νερού μέσα στο φίλτρο egohome Αρχάριοι γλυκού νερού 18 14-11-08 11:25
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
φίλτρο νερού και μετρησεις αλλαγων PanosII Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-07-07 15:09
βοήθεια για έξοδο νερού chrisb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-04-07 14:48
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11212 seconds with 14 queries