Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-06, 14:13
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Aποριες Αρχαριου

Χαιρετω ολα τα μελη του Greek Aquarist!Συγχαρητιρια για το forum και οφειλω να πω οτι ειναι απο τα λιγα Ελληνικα που ειναι τοσο ενεργο απο οσο γνωριζω...
Τωρα οι ερωτησεις.Σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο για το σπιτι και να αντικαταστησω το ηδη υπαρχων των 90λιτρων με ενα νεο marine γυρω στα 170 -200λιτρα και εχω καποιες αποριες
1)Ως αρχαριος στο marine απο θελω να ξεκινησω αρχικα μονο με ψαρια και στη συνεχια να βαλω ζωντανο βραχο,θελω λοιπον να μαθω τι εξοπλισμο θα χρειαστω μονο για ψαρια απο λαμπες,φιλτρα κλπ απο το ηδη υπαρχων ενυδρειο εχω ενα κυκλοφορητη και ενα εξωτερικο φιλτρο fluval 204 αλλα πιστευω οτι πρεπει να παρω και ενα ακομα και το ενα να γινει χημικο και το αλλο βιολογικο,γνωριζω οτι πρεπει να παρω skimmer οποσδοιποτε αλλα απο εκει και περα τι αλλο χρειαζεται για ενυδρειο μονο με ψαρια δε γνωριζω.Υποψην οτι θελω να βαλω αμμο στον πατο οποτε θα θελα να μαθω για εξοπλισμο συμβατο με αυτο το στησιμο.
2)To Skimmer ειναι μονο κρεμαστο η υπαρχουν και εξωτερικα οπως στα φιλτρα και ποια ειναι πιο φθηνα?Ειναι σημαντικη η ερωτηση αυτη για τι θα επηρεαση το σχεδιασμο του ενυδρειου.
3)Θεσεις για 4 συνολικα λαμπες ειναι επαρκης για ενυδρειο μικτο?η χρειαζονται περισσοτερες αφου θελω μελλοντικα και βραχο και κοραλλια?
Θα θελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει το συντομοτερο γιατι βιαζομαι να κατασκευασω το ενυδρειο και οι ερωτησεις ειναι καθωριστικες για το μεγεθος και το σχημα του.Και θα θελα οι προτασεις να ειναι για την οσο οικονομικοτερη λυση υπαρχει.
Ευχαριστω και ελπιζω να μη σας κουρασα με πολυ χαζες και βασικες ερωτησεις....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 10-08-06 στις 14:15
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-08-06, 15:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κατ΄ αρχάς καλώς σε βρήκαμε…

Εφόσον το ενυδρείο δεν υπάρχει και πρόκειται να το κατασκευάσεις, θα πρέπει να σκεφτείς και την λύση του sump. Είναι αρκετά βασικό αυτό για τον περαιτέρω σχεδιασμό. Προσωπικά είμαι υποστηρικτής αυτής της λύσης που έχει πολλά μα πολλά πλεονεκτήματα. Δες και εδώ στο forumαλλά και στο netπερί τίνος πρόκειται και για ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε.

Καλύτερα για υπόστρωμα να προτιμήσεις αραγωνίτη και όχι απλή άμμο. Και αν μπορείς για γρηγορότερο στρώσιμο, ζωντανό – νεκρό.
Αν κάνεις sump, υπάρχουν πολλά skimmerπου απλά μπαίνουν μέσα. Αν όχι τότε η μόνη λύση είναι κρεμαστό.
Επίσης πιο καλά από τα κανονικά φίλτρα είναι τα φίλτρα άμμου.
Τέσσερις λάμπες πόσων Watt? Αν και για fishonlyδεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Τέλος θα σου προτείνω να ψάξεις εδώ στο forumγια παρόμοιες ερωτήσεις έτσι ώστε να σχηματίσεις μια καλύτερη άποψη.

¶λιμο μένω και εγώ, οπότε από Σεπτέμβριο θα μπορέσουμε να τα πούμε και από κοντά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-06, 20:52
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω φιλε μου,παω τωρα να δω τα περι sump αν και πσιλοκαταλαβα τι εννοεις.(το εσωτερικο φιλτρο).Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-06, 21:47
Το avatar του χρήστη Eustratios
Eustratios Ο χρήστης Eustratios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Περιοχή: Germany
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

^To kalitero pou exeis na kaneis file mou einai na rixeis mia matia edo www.tsamisaquarium.com/selides/thalassino.htm
__________________
Με Αγαπη για το Χομπι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-06, 22:15
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Λοιπον απο οτι καταλαβα το sump
ειναι ενα ειδος εξωτερικου φιλτρου που φτιαχνειs μονο σου με γυαλι που χωριζειs σε τμηματα οριζοντια και μορεισsνα χρησιμοποιησεις τον κυκλοφορητη που εχεισ για την κυκλοφορια του νερου,μπορω να βαλω και σκιμμερ μεσε σε αυτο?και αν ναι πως πρεπει να χωρισω το τμημα του σκιμμερ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-08-06, 08:11
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το sump δεν είναι μόνο ένα φίλτρο! Για την ακρίβεια βέβαια δεν είναι, απλά σε μέρος του βάζουμε βιολογικό υλικό και λειτουργεί και σαν φίλτρο.
Γενικότερα το sump
  • Αυξάνει τα λίτρα του νερού στο ενυδρείο μας
  • Τοποθετούμε μέσα σε αυτό τα διάφορα μηχανήματά μας (θερμοστάτες, skimmer, κλπ.) και δεν φαίνονται στο ενυδρείο μας.
  • Καταλήγει εκεί το νερό διαφόρων βοηθητικών μηχανημάτων (calciumreactor, chillerκλπ.)
  • Κάνουμε τις αλλαγές νερού από εκεί.
  • Προσθέτουμε τυχόν βελτιωτικά νερού εκεί.
  • Μπορούμε εκτός των βιολογικών υλικών, να βάλουμε και χημικά υλικά (αντιφώσφορο, κάρβουνο κλπ.)
  • Η στάθμη του νερού μας στο ενυδρείο παραμένει σταθερή και η όποια εξάτμιση νερού φαίνεται στο sump.

Υπάρχουν βέβαια και αρνητικά στοιχεία τα οποία όμως προκύπτουν είτε από αστοχία υλικών είτε από λάθη τα οποία δεν «συγχωρούνται». Εφόσον αναγκάζουμε το νερό να «βγει» από το ενυδρείο μας, με το παραμικρό λάθος ή την μη σωστή σχεδίαση, υπάρχει περίπτωση να πλημμυρήσουμε.

Έτσι λοιπόν το sumpείναι ένα απαραίτητο (όχι κατ΄ ανάγκη βέβαια) μέσο για την σωστή λειτουργία του ενυδρείου μας και αν γίνει σωστός σχεδιασμός εξ΄ αρχής, δεν θα αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-06, 10:25
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ok!Το τελικο μεγεθος ειναι 1,23μηκος,60 υψος και 36 μηκος λογο του οτι θα ειναι εντοιχισμενο.Λοιπον,λεω να παρω ενα ακομα φιλτρο εξωτερικο(το ενα για βιολογικο το αλλο μηχανικο καθαρισμο),δυο κυκλοφοριτες,μια λαμπα,αφου αρχικα θα βαλω μονο ψαρια,αραγωνιτη για δαπεδο και ενα σκιμμερ εσωτερικο καθως και αλατι αντιχλωριο κιτ δοκιμων κλπ.Θα ηθελα καμια ιδεα για την αγορα σκιμμερ εσωτερικου η καποια αλλη λυση γιατι δεν μπορω να βαλω κρεμαστο λογο κατασκευης,για το ενυδρειο που θα εχει 205 λιτρα νερο...Παρακαλω ομως να μου προτεινετε μετριες και φθηνες οικονομικες λυσεις γιατι το κοστος ειναι βασικος παραγωντας,στο μελλον βεβαια θα γινει σιγουρα αλλαγη γιαυτο και θα θελα μια απλη βιωσημη λυση για να ξεκινησω το ενυδρειο μονο με ψαρια και οταν με το καλο αποφασισω να βαλω και βραχο και ασπονδυλα να αναβαθμισω τον εξοπλισμο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 12-08-06 στις 10:30
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-08-06, 11:26
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το βάθος του ενυδρείου είναι μικρό. Εφόσον όμως δεν μπορείς να κάνεις τπτ…
¶λλη λάμπα δεν χωράει? Το ύψος είναι αρκετά καλό, αλλά θα πρέπει να βάλεις και μια επιπλέον λάμπα.

Εσωτερικά skimmerέχω την εντύπωση ότι υπάρχουν μόνο με την ξυλόπτερα. Είναι από τα απλούστερα skimmers–και τα πιο φτηνά- αλλά και με τις λιγότερες επιδόσεις. Έχει η aquamedicκαι η redsea.

Επίσης να μελετήσεις τι θα κάνεις με το θέμα της θερμοκρασίας. Μάλλον για ανεμιστηράκια. Απλά δες πως θα τα τοποθετήσεις σε σχέση με το καπάκι.

…και διάβασμα βέβαια…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-08-06, 15:14
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Thanks για τις συμβουλες!Βασικα υπαρχει χωρος για 4 λαμπες,απλα δεν ξερω τι ειδους πρεπει να βαλω αρχικα μονο για ψαρια,το βαθος του ενυδρειου ειναι οντως μικρο αλλα τι να γινει δεν χωραγε αλλιως...Το καπακι δεν το εφτιαξα ακομα θα δω πως θα το κανω...Θα chekaro τα σκιμμερ που μου προτεινες να παραγγειλω αν ειναι κανενα απο το internet να τελειωνω.Πες μου αν μπορεις και δυο ειδοι λαμπτηρων που πρεπει να παρω μονο για ψαρια ετσι ωστε αργοτερα να xρειαζεται να προσθεσω μονο αλλες δυο για να κανω reef για να τα παρραγειλω ολα μαζι.Κανα site με προιοντα aquamedic και redsea που να στελνει Ελλαδα γνωριζει κανεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 13-08-06 στις 15:39
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-08-06, 18:15
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

http://www.um-um.pl/product_info.php...oducts_id=1852
2http://www.um-um.pl/product_info.php...oducts_id=1039
3http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...0&t=temartic_e


Ποιο πιστευεις οτι ειναι καλυτερο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη infer0s : 13-08-06 στις 18:22
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-08-06, 18:18
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Εσωτερικό skimmer είναι το MCE500 αλλά μπορεί να βάλει και το 600 αν σχεδιάσει το sump του για αυτό το σκοπό .
Με 200 e κόστος δεν είναι ακριβό skimmer.
Μπορείς αργότερα να βάλεις και δεύτερο και να μην τον αλλάξεις με μεγαλύτερο.
Να διαφωνήσω στο ότι να βάλεις από την αρχή βράχο γιατί εκτός από βιολογία και επιθυμητά ζωύφια θα σου δώσει και κρυψώνες για τα ψαριά σου και θα αποφύγεις αρρώστιες από stress.
100% ζωντανό.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-08-06, 18:27
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

http://www.meerwasser-aquaristik.de/...og/default.php

http://www.aquadiskont.com/shop/default.php

Δεν και αυτά εναλλακτικά εκτός από τα γνωστά.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-08-06, 18:58
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Τα αρχικα κοματια του ενυδρειου εχουν κολλησει τωρα εχω να βαλωτις κοντρες.οι κοντρες ειναι λιγο μργαλες και πρεπει να τισ τροχισω κανα 2 χιλιοστα...θα θελα να ρωτησω τισ κατω κοντρες τισ κολλαμε πανω στον πατο με την μεγαλη επιφανεια τους να ειναι κολλημενη πανω στον πατω και οχι στα προστινα τζαμια και βαζουμε πρωτα τις μεγαλες πλευρες και μετα τις μικρες στα πλαγια πανω απο τις μεγαλες ομοιως και οι πανω,σωστα?Σε ευχαριστω γιατα site που μου προτεινες αλλα με δυσκολεψαν λιγο τα γερμανικα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-06, 00:02
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Και εμένα αλλά άμα τα ψάξεις θα βρεις πραγματάκια να κανείς τα ψώνια σου φτηνά και να σου περισσέψουν χρήματα για βράχο.

Π.χ. http://www.meerwasser-aquaristik.de/shop/catalog/product_info.php?cPath=56&products_id=509

Το aquadiskont έχει και αγγλικά .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-08-06, 09:57
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιον skimmer, διότι δεν έχω ιδία άποψη ή δεν έχω κάποια γνώμη από άλλον χομπίστα.
Οι λαμπτήρες που μπορείς να πάρεις είναι αυτές των 10.000 Kelvin και ακόμα καλύτερα Τ5. Όταν αποφασίσεις να πας σε reefτις κρατάς και προσθέτεις.
Aquamedicέχει και το aquaristic αλλά μόνο στη γερμανική γλώσσα. Δες τιμές και σύγκρινε και με τα εγχώρια καταστήματα.
Θα συμφωνήσω με τον Διονύση για το θέμα βράχου. Μόνο καλό μπορεί να σου κάνει αυτή η κίνηση.
Για τις κόντρες έτσι είναι.
κολλάμε στον πάτο. Υπάρχουν βέβαια και άλλοι τρόποι αλλά δεν είναι επί του παρόντος. Προσοχή μεγάλη εφόσον είναι το πρώτο ενυδρείο που φτιάχνεις.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-08-06, 19:09
infer0s
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ΟΚ.Σχεδον τελειωσε η κατασκευτη μονο οι πανω κοντρες εμειναν...Τελευταια ερωτηση τυποποιημενο ξυλο για να ντυσω τον πατο και το πανω μερος του ενυδειου για να μην φεναιτε η λαμπα που μπορω να βρω?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-08-06, 07:21
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μπορείς να πας στο Practiker(δίπλα σου είναι), στο τμήμα της ξυλείας. Εκεί μπορείς να βρεις ξύλινες τάβλες σε διάφορα πάχη. Με ένα καλό λουστράρισμα, θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Υπάρχει και ξύλινη γωνιά. Εγώ την έχω βάλει στις γωνίες του ενυδρείου μου. Προσωπικά το αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-08-06, 16:36
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Εγώ την έχω βάλει στις γωνίες του ενυδρείου μου. Προσωπικά το αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ! [/FONT]
Και εμενα μου αρεσει το αποτελεσμα στα ενυδρεια σου φιλε accnt !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος? mikenuke Αρχάριοι γλυκού νερού 0 03-07-05 01:12
Στρωσιμο και μερικες αποριες Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-12-04 14:42
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07998 seconds with 13 queries