Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-09, 22:43
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Κατανάλωση/αναλογίες NPK σε φυτεμένο...

Μετά από μετρήσεις που έκανα, βρίσκω ότι το μισο-φυτεμένο μου Rio 180 "τρώει" περίπου κάθε βδομάδα τις εξής ποσότητες λιπάσματος:

Nitrogen: 32mg/L (διατηρεί τα νιτρικά μου σε επίπεδα 15mg/L περίπου)
Phosphorus: 1.2mg/L (διατηρεί τα φωσφορικά περίπου στο 0.75mg/L)

Τα παραπάνω τα μέτρησα με υγρά τεστ (τα 2 πρώτα API).

Στις ποσότητες αυτές δεν προσμετράται ο φώσφορος ή το άζωτο που προέρχονται από την τροφή των ψαριών (αυτή τη στιγμή 10 εντλεράκια, 15 μωρά μελανοταινίες και 4 ΣΑΕ) - άρα η πραγματική κατανάλωση είναι μεγαλύτερη.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1. Διάβασα κατά καιρούς ότι η αναλογία κατανάλωσης NPK είναι περίπου 7:1:10. Είναι σωστό αυτό; Γιατί με βάση τις μερήσεις μου η κατανάλωση αζώτου φαίνεται να είναι πολύ μεγαλύτερη.
(Υποθέτω ότι η περιεκτικότητα της ψαροτροφής είναι περίπου στο 7 ή 8 προς 1 Ν:P, στηριζόμενος κυρίως στο βιβλίο της Diana Walstad).

Είναι "μούφα" η αναλογία 7:1:10 που κυκλοφορεί; Αλλιώς γιατί να έχει τόση μεγάλη κατανάλωση σε Ν; Μήπως κάποια φυτά (π.χ. κερατόφυλο, που έχω λίγο) συνθέτουν τους ιστούς τους με περισσότερο Ν παρά P σε σχέση με άλλα;

2. Με βάση το ότι δεν έχω τεστ να μετρήσω το Κάλιο, υπάρχει κάποια ενδεικτική αναλογία για το πόσο θα έπρεπε να ρίχνω; Π.χ. 7:10 άζωτο/κάλιο;


(¶ρχισα να ψάχνω το θέμα γιατί εδώ και πολύ καιρό η hygrophila polysperma μου έχει μικρές τρυπούλες στα παλιά φύλα της. Οι τρύπες φαίνονται σαν να είναι ανοιγμένες με μεγεθυντικό φακό στον ήλιο - έχουν δηλαδή "καμένο" περίγραμμα. Νόμιζα ότι ευθύνεται η έλλειψη Καλίου, αλλά ρίχνω περίπου 75mg/L τη βδομάδα και δεν βελτιώνεται η κατάσταση, άρα σκέφτηκα ότι μάλλον δεν φταίει το Κάλιο, και ψάχνω να βρω ένα μπούσουλα για τη δοσολογία του για να μη το παρακάνω...)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-09, 14:01
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αυτά είναι! Ομορφιές!

Πριν κοιτάξουμε τα νούμερα, πρέπει να ξεκαθαρίσεις πού αναφέρεσαι σε Ν και Ρ και που σε ΝΟ3 και ΡΟ4..

Σε ό,τι αφορά πάντως στο κάλιο, εγώ ξεκίναγα με έναν παρόμοιο μπούσουλα..

Έλεγα ότι θέλω ΝΟ3 γύρω στο 10-15ppm και K γύρω στο 30ppm.. Το απαιτούμενο ΝΟ3 το βρίσκεις με τεστάκια, γιατί καθορίζεται και από την κατανάλωση των φυτών, και από την ιχθυοφόρτιση και το τάισμα.. Κατέληγα έτσι σε μία ποσότητα προστιθέμενου ΝΟ3..

Και έλεγα ότι το Κ που θα πρέπει να ρίξω θα πρέπει να είναι περίπου 2-πλάσιο με 3-πλάσιο..

Έβρισκα το ΚΝΟ3 που χρειάζεται για να πετύχω τα σωστά ΝΟ3, υπολόγιζα το Κ που έριχνα με τον τρόπο αυτό, και το υπόλοιπο, το έριχνα ως Seachem Potassium (προφανώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις Κ2SO4)..

Βέβαια, ΝΟ3 έχεις όπως είπαμε και από την ιχθυοφόρτιση και το τάισμα.. ¶ρα, Κ, θα χρειάζεσαι κατά τι περισσότερο.. Αυξάνεις λοιπόν λιγάκι τη δοσολογία, σε συνδυασμό με την παρατήρηση της πορείας των φυτών σου..

Πάντως, αν και δε βλέπω να το διαβάζει άλλος (εκτός από εμάς τους δύο και το raven), ωραίο θέμα άνοιξες!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-09, 14:13
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι! Ομορφιές!

Πριν κοιτάξουμε τα νούμερα, πρέπει να ξεκαθαρίσεις πού αναφέρεσαι σε Ν και Ρ και που σε ΝΟ3 και ΡΟ4..

Σωστή παρατήρηση - όπου μιλάω για μετρήσεις, εννοούσα φυσικά ΝΟ3/PO4. Τώρα, για τις αναλογίες 7-1-10, νομίζω ότι αναφέρονται σε στοιχεία ΝPK αλλά δεν είμαι σίγουρος, οπότε θα πρέπει να τις ανάγω σε ΝΟ3-PO4-Κ (?)

Σε ό,τι αφορά πάντως στο κάλιο, εγώ ξεκίναγα με έναν παρόμοιο μπούσουλα..

Έλεγα ότι θέλω ΝΟ3 γύρω στο 10-15ppm και K γύρω στο 30ppm.. Το απαιτούμενο ΝΟ3 το βρίσκεις με τεστάκια, γιατί καθορίζεται και από την κατανάλωση των φυτών, και από την ιχθυοφόρτιση και το τάισμα.. Κατέληγα έτσι σε μία ποσότητα προστιθέμενου ΝΟ3..

Και έλεγα ότι το Κ που θα πρέπει να ρίξω θα πρέπει να είναι περίπου 2-πλάσιο με 3-πλάσιο..

Αυτό ακριβώς έψαχνα. Όταν λες "2-πλάσιο" εννοείς αναλογία ppm Νο3 και ppm K;

Έβρισκα το ΚΝΟ3 που χρειάζεται για να πετύχω τα σωστά ΝΟ3, υπολόγιζα το Κ που έριχνα με τον τρόπο αυτό, και το υπόλοιπο, το έριχνα ως Seachem Potassium (προφανώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις Κ2SO4)..

Βέβαια, ΝΟ3 έχεις όπως είπαμε και από την ιχθυοφόρτιση και το τάισμα.. ¶ρα, Κ, θα χρειάζεσαι κατά τι περισσότερο.. Αυξάνεις λοιπόν λιγάκι τη δοσολογία, σε συνδυασμό με την παρατήρηση της πορείας των φυτών σου..

Πάντως, αν και δε βλέπω να το διαβάζει άλλος (εκτός από εμάς τους δύο και το raven), ωραίο θέμα άνοιξες!
Λοιπόν πολύ χρήσιμο το datapoint σου περί 2χ-3χ φορές Κ σε σχέση με ΝΟ3. Επειδή απο κάλιο έριχνα περίπου 2Χ όσο ήταν η κατανάλωση νιτρικών, ανησυχούσα μήπως το παράκανα, και οι τρύπες στα φύλα που βλέπω οφείλονταν σε κάτι άλλο - αλλά έτσι όπως φαίνεται ίσως χρειάζεται να ρίξω και παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-09, 14:17
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό ακριβώς έψαχνα. Όταν λες "2-πλάσιο" εννοείς αναλογία ppm Νο3 και ppm K;
Oui monsieur.. Exactement!

Παράθεση:
Λοιπόν πολύ χρήσιμο το datapoint σου περί 2χ-3χ φορές Κ σε σχέση με ΝΟ3. Επειδή απο κάλιο έριχνα περίπου 2Χ όσο ήταν η κατανάλωση νιτρικών, ανησυχούσα μήπως το παράκανα, και οι τρύπες στα φύλα που βλέπω οφείλονταν σε κάτι άλλο - αλλά έτσι όπως φαίνεται ίσως χρειάζεται να ρίξω και παραπάνω.
Ρίχνε άφοβα, μήν το λυπάσαι.. Ακόμα και πριν την όλη φιλοσοφία του estimative index, περί άφθονης παροχής θρεπτικών στα φυτά, η περίσσεια καλίου αναφερόταν πάντα ότι δεν προκαλεί προβλήματα με άλγες (όπως λέγεται π.χ. για την περίσσεια σιδήρου)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-09, 18:13
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Όσον αφορά το κάλιο όπως σου είπε και ο xontros ριχνε αφοβα και γενικα μην πολυσπας το κεφαλι σου για το συγκεκριμένο. Φρόντισε άπλα να είναι τουλάχιστον σε συγκέντρωση x3 των νιτρικών λαμβάνοντας υπόψιν οτι αν ριχνεις ΚΝΟ3 περιέχει και 38.7% Κ. Εγω πάντως φροντίζω να ρίχνω και παραπάνω απο 3πλασιο Κ απο Ν χωρις να το παρακανω και δεν ειχα ποτε προβλημα με το συγκεκριμένο
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-09, 11:11
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ξεκινώ λοιπόν να ανεβάζω το Κ περίπου στο 2.5-3Χ τα νιτρικά μου, και θα αναφέρω αποτελέσματα σε καμμιά 20αριά μέρες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναλογίες: Φυτά - Υπόστρωμα - CO2 - Λίπανση cobalt Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 24-10-08 13:39
Κατανάλωση ρευματος jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 9 03-05-07 09:18
Κατανάλωση ρεύματος boardman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 19-05-06 18:02
Νέο ενυδρείο: Πόσες κιχλίδες, ποιές, σε τι αναλογίες ? mmbuna Malawi 9 12-06-04 04:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05017 seconds with 13 queries