Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-16, 00:02
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Ηλία dactylogyrus gyrodactylus δεν σου δείχνει συμπτώματα. Όταν το αντιληφθείς το στάδιο είναι προχωρημένο και μι αναστρέψιμο. Συνήθως τα πρώτα συμπτώματα είναι όταν το ζώο κάνει συχνά άλματα έρχεται να φάει και μετά το φτύνει και κάθεται στον καταρράχτη όπου εκεί το νερό έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα οξυγόνου για να βοηθηθεί στης ανάσες του. Δυστυχώς πρέπει να έχεις μεγάλη εμπειρία για να το αντιληφθείς .Στη περίπτωση σου σε 4 κυβικά λίμνη με 4 κοι μερικά χρυσόψαρα είναι αδύνατο να πάθεις αυτή τη ζημιά .Ιδικά το βράδυ που η άλγη και τα λουλούδια αποδεσμεύουν οξυγόνο. Τη μόνη ζημία που μπορείς να πάθεις σε αυτή τη περίπτωση είναι να πεθάνουν τα βακτήρια στο βιολογικό σου .Γι"αυτό και θέλει πολύ προσοχή στην επανεκκίνηση του όλα αυτά τα νεκρά βακτήρια αν πέσουν στην λίμνη είναι το νούμερο ένα ανάπτυξη παρασιτικής αρρώστιας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 24-07-16 στις 19:57
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-16, 20:14
ilias510 Ο χρήστης ilias510 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Γιάννη τα τέσσερα κοι είχαν μήκος μαζί δυο μέτρα , σου ξαναλέω τα κοι πέθαναν όλα μαζί εάν ήταν από αρρώστια δεν θα πέθαναν μαζί .
τα κοι τα είχα 6χρονια και ήταν υγιέστατα και ένα που άνοιξα ήταν καθαρό
εκείνη την μέρα είχε καύσωνα με 40 βαθμούς το χειμώνα που είχα οφ την
αντλία για δυο μέρες δεν είχαν πάθει τίποτα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 24-07-16 στις 19:57
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-16, 12:47
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Ηλία μόλων δεν με κατάλαβες .Και τριπλάσια ιχθυοφόρτωση να είχες μέσα σε 15 ώρες δεν θα ψοφούσαν τα ζώα ΜΕ ΤΥΠΩΤ¶. ¶λλωστε το νερό σου δεν πρόλαβε να γίνει βούρκος . Μαζικό θάνατο με αυτό τον τρόπο έχουμε ΜΌΝΟ ΑΠΌ ΕΣΩΠΑΡΑΣΙΤΟ. Έτσι όπως είδα εγώ την φώτο είχες καραμπινάτη περίπτωση dactylogyrus gyrodactylus.
sory αλλά από την εμπειρία μου αυτό μου λέει.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 24-07-16 στις 19:57
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-16, 13:07
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Εμένα η ταπεινή μου άποψη χωρίς εμπειρία είναι οτι μαζικό θάνατο έχουμε από οξυγόνο, χωρίς να παντρεύομαι βέβαια αυτή την άποψη. Απλά όταν ακούμε ένα ζώο με πέταλα να έρχετε από μακρυά, μπορεί να είναι και ζέμπρα με πέταλα δεν αποκλείεται, αλλά το πιθανότερο είναι να είναι άλογο. Επιμένω δεν λέω οτι ο Γιάννης έχει άδικο, απλά για μένα είναι η πιθανότερη εκδοχή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-07-16, 18:53
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosGus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα η ταπεινή μου άποψη χωρίς εμπειρία είναι οτι μαζικό θάνατο έχουμε από οξυγόνο, χωρίς να παντρεύομαι βέβαια αυτή την άποψη. Απλά όταν ακούμε ένα ζώο με πέταλα να έρχετε από μακρυά, μπορεί να είναι και ζέμπρα με πέταλα δεν αποκλείεται, αλλά το πιθανότερο είναι να είναι άλογο. Επιμένω δεν λέω οτι ο Γιάννης έχει άδικο, απλά για μένα είναι η πιθανότερη εκδοχή.
Παιδιά σε αυτό το foroum γράφουμε για να να έχουν οι νέοι μια σωστή πληροφόρηση και καθοδήγηση . Και με όλη την ευθύνη στο τι γράφουμε (γιατί κρινόμαστε). Λέω λυπών ότι δεν υπάρχουν γνώμες και άποψης τυχαίες ούτε ζέβρες και άλογα. Δεν κάνουμε εικασίες . Υπάρχουν δεδομένα γεγονότα και βιώματα μιλάμε συγκεκριμένα, και με στοιχειά τεκμηριωμένα βάση και της εμπειρίας μας . Εγώ δεν γράφω για να κάνω των πονηρό δεν θέλω να επιβεβαιωθώ αλλά ούτε να να πουλήσω μούρη και να ερχομέ σε αντιπαράθεση με εσάς άπλα προσπαθώ να μεταφέρω της γνώσης μου μέσα στην κοινότητα ανιδιοτελώς .¶λλωστε ωραία η θεωρία αλλά η πράξη είναι καλύτερη....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-07-16, 19:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιάννη ότι ήταν να γίνει , έχει γίνει ..... οπότε δεν υπάρχει λόγος να επιμένουμε . Αν κάποιος κρίνει ότι τα ψάρια του είχαν φυσιολογική συμπεριφορα πρίν το συμβάν αυτός ξέρει καλύτερα .
Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-16, 20:07
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο παράδειγμα με τις ''ζέμπρες και τα άλογα'' αναφέρθηκε σε συνέδρειο γιατρών όσο αναφορά διαγνώσεις για ανθρώπους. Πρέπει να καταλαβαίνουμε την λογική. Αν όχι δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-16, 21:15
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη ότι ήταν να γίνει , έχει γίνει ..... οπότε δεν υπάρχει λόγος να επιμένουμε . Αν κάποιος κρίνει ότι τα ψάρια του είχαν φυσιολογική συμπεριφορά πρίν το συμβάν αυτός ξέρει καλύτερα .
Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης
Δηλαδή Αρτεμισία για να καταλάβω η δικιά σου θέση πια είναι τι νομίζεις ότι έφταιξε στην περίπτωση του φύλου μας του Ηλία. Ούτως η άλως Forum είμαστε και κουβέντα κάνουμε .Εγώ αυτό το θεωρώ σοβαρό θέμα και αξίζει να το αναπτύξουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιμνούλα στην αυλή tkalamat Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 124 09-06-17 22:59
DIY λιμνούλα στο μπαλκόνι gouts0unin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-12 16:14
Αρχάριος...για λιμνούλα stam Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 18-08-11 21:01
Λιμνούλα στο μπαλκόνι υδροχόος Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 29-09-08 09:15
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04665 seconds with 15 queries