Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-06, 11:19
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Τι χρειάζεται

Εχω ξανακάνει παρόμοιο θέμα αλλά δυστυχώς δε βρέθηκε κανείς να με βοηθήσει... Αυτό που θέλψ να μάθω είναι τι θα χρειαστώ ώστε να έχω αναπαραγωγή Guppy στο μικρό ενυδρείο μου (50 λίτρα) χωρίς να έχω γεννήστρα. Γενικά θέλω να κάνω ενυδρείο μαιευτήριο. Παρακαλώ δώστε μου συμβουλές και οδηγίες. Οποιαδήποτε συμβουλη μπορεί να μου φανεί χρήσιμη... Πχ θα χρειαστώ γατόψαρο και γλύφτη φιάυτό το ενυδρείο;Τι περίπου θα μου κοστίσει ποιός είναι ο βαθμός δτυσκολίας του project κλπ. Ευχαριστ΄ψ προκαταβολικά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-06, 11:28
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

2 αρσενικά και 5-6 θηλυκά guppys για αρχή.
Πολλά φυτά (ζωντανά καλύτερα)… και κρυψώνες για τα μικρά …
5 corydoras θα ήταν μία καλή ομαδούλα για τα λίτρα σου … αν και θα σε έβρισκα οριακά.
όσο για γλείφτες … ίσος 3-4 οτόκύκλοι …

κόστος … εξαρτάτε από τα φυτά και την διακόσμηση …
τα ψάρια πάντως θα πάνε λιγότερο από 40 ευρώ …

τώρα για α έχουν νόημα όλα τα παραπάνω πρέπει να μας πεις :
τι φίλτρο έχεις ???
φωτισμό ???
υπόστρωμα ???
το ενυδρείο το έχεις στρώσει ???
έχεις διαβάσει σχετικά με τα βιολογικά και μηχανικά φιλτραρίσματα …
θα χρειαστείς λίγο διάβασμα για τα παραπάνω … και εμείς λίγες περισσότερες πληροφορίες …

καλή αρχή ..
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-06, 11:35
Το avatar του χρήστη memy
memy Ο χρήστης memy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 86
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην memy
Προεπιλογή

Γειά σου Mizi!
Δεν είμαι πολύ έμπειρη στο θέμα, αλλά έχω κάνει κι εγώ τέτοιο ενυδρείο πρόσφατα, οπότε θα μιλήσω απ'την εμπειρία μου.
Θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο αριθμό θηλυκών σε σχέση με τ'αρσενικά - 1 προς 3. Σ'αυτά τα λίτρα μπορούν να ζήσουν άνετα 3 αρσενικά και 9 θηλυκά, αλλά λάβε υπ'όψη σου ότι εφόσον γεννήσουν ο αριθμός θα πολλαπλασιάζεται και μετά θα πρέπει να τα χαρίζεις. Αν διαβάσεις προσεχτικά το φόρουμ (ζωοτόκα) θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα γκάπυ.
Γεννήστρα εγώ δεν έχω βάλει, αφήνω τη φύση να κάνει τη δουλειά της - όπως λένε εδώ τα παιδιά! Φυσικά έχω το ενυδρείο μου πυκνοφυτεμένο και κυρίως με κερατόφυλλο που επιπλέει, για να μπορέσουν να βρουν καταφύγιο κάποια μωράκια που θα γεννηθούν.
Κάνω αλλαγές νερού 2 φορές τη βδομάδα (ιδιαίτερα στην αρχή είναι σημαντικό να το κάνεις αυτό), κατά 30%. Κάθε φορά προσθέτω αλάτι σε αναλογία 1 γρ. για κάθε λίτρο. Απ'ότι έχω καταλάβει χρειάζεται το αλάτι στα γκάπυ. Το αλάτι αυτό μπορεί να είναι είτε χοντρό τυροκομικό είτε από πετ σοπ ενυδρειακό αλάτι.
Ταίζω 2 φορές την ημέρα τροφή για γκάπυ ή και άλλες τροφές που μου έχουν προτείνει (αρτέμια κ.λ.π.)
Καλή επιτυχία - προσωπικά έχω ξετρελαθεί με τα γκαπάκια μου!
__________________
Follow your dreams wherever they lead...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-06, 11:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Φίλε/η θα σου πω πως έχω εγώ το δικό μου μαιευτήριο και από εκεί και πέρα θα μας κάνουν και οι εμπειρότεροι τις δικές τους προτάσεις.

Ενυδρείο Juwel Record 60
Φίλτρο - Εσωτερικό - Μανίσιο
Λάμπα 18w daylight
Υπόστρωμα χαλαζιακή άμμος
Φυτά
Java Moss (σχεδόν χαλί)
Caboba Caroliniana
Μπόλικο κερατόφυλλο να επιπλέει!

Κόστος αγοράς ενυδρείου 100 ευρώ (όπως το δίνει η εταιρεία)
Υπόστρωμα αν θυμάμαι καλά 5 ευρώ
Φυτά (από κλαδέματα )

Ενοικοι
Η κάθε φορά εγκυμονούσα γκαμπίνα
Για την διατήρηση του φίλτρου βέβαια όταν (αν και έχει συμβεί μόνο μια φορά) αυτό που κάνω είναι να παίρνω τα μισά υλικά του φίλτρου και να τα τοποθετώ στο RIO 180 (στον κάδο που έχει τα δικά του υλικά) και όταν η γκαμπίνα μου αρχίζει να φουσκώνει τότε μεταφέρω τα υλικά πρώτα και μετά το ψάρι. Επειδή στην παρούσα φάση κάνω αναπαραγωγή μόνο γκάμπυ συνήθως όταν μεταφέρω τα μικρά ξαναβάζω την επόμενη γκαμπίνα και έτσι δεν μένει ποτέ μόνο του και η μεταφορά των υλικών δεν έχει νόημα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-06, 11:40
Το avatar του χρήστη malawi
malawi Ο χρήστης malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από memy
Γειά σου Mizi!
Δεν είμαι πολύ έμπειρη στο θέμα, αλλά έχω κάνει κι εγώ τέτοιο ενυδρείο πρόσφατα, οπότε θα μιλήσω απ'την εμπειρία μου.
Θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο αριθμό θηλυκών σε σχέση με τ'αρσενικά - 1 προς 3. Σ'αυτά τα λίτρα μπορούν να ζήσουν άνετα 3 αρσενικά και 9 θηλυκά, αλλά λάβε υπ'όψη σου ότι εφόσον γεννήσουν ο αριθμός θα πολλαπλασιάζεται και μετά θα πρέπει να τα χαρίζεις. Αν διαβάσεις προσεχτικά το φόρουμ (ζωοτόκα) θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα γκάπυ.
Γεννήστρα εγώ δεν έχω βάλει, αφήνω τη φύση να κάνει τη δουλειά της - όπως λένε εδώ τα παιδιά! Φυσικά έχω το ενυδρείο μου πυκνοφυτεμένο και κυρίως με κερατόφυλλο που επιπλέει, για να μπορέσουν να βρουν καταφύγιο κάποια μωράκια που θα γεννηθούν.
Κάνω αλλαγές νερού 2 φορές τη βδομάδα (ιδιαίτερα στην αρχή είναι σημαντικό να το κάνεις αυτό), κατά 30%. Κάθε φορά προσθέτω αλάτι σε αναλογία 1 γρ. για κάθε λίτρο. Απ'ότι έχω καταλάβει χρειάζεται το αλάτι στα γκάπυ. Το αλάτι αυτό μπορεί να είναι είτε χοντρό τυροκομικό είτε από πετ σοπ ενυδρειακό αλάτι.
Ταίζω 2 φορές την ημέρα τροφή για γκάπυ ή και άλλες τροφές που μου έχουν προτείνει (αρτέμια κ.λ.π.)
Καλή επιτυχία - προσωπικά έχω ξετρελαθεί με τα γκαπάκια μου!
επειδη καποτε διατηρουσα κ εγω γκαπακια θα συμφωνησω απολυτα με τη memy.
η προσοχη πρεπει να εστιαστει μετα απο τις πολλες γεννες(αφου αυτο κανουν συνεχεια) γιατι μολις υπερπληθυστει το ενυδρειο αρχιζουν οι επιδημιες... και αντι για ενυδρειο μαιευτηριο γινεται ενυδρειο νοσοκομειο
__________________
M A L A W I
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-06, 11:44
Το avatar του χρήστη memy
memy Ο χρήστης memy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 86
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην memy
Προεπιλογή

Από θέμα κόστους όλα είναι σχετικά. Τα ψαράκια αυτά είναι πολύ φθηνά, από κει και πέρα θα ξοδέψεις ανάλογα με το τι θες να βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου. Το κερατόφυλλο ας πούμε δε στοιχίζει πολλά, περίπου με 10 ευρώ θα βάλεις μπόλικο. Μπορείς να βάλεις ανούμπιες (τις έχω βρει από 5 μέχρι 9 ευρώ) και elodea που δε θυμάμαι πόσο έκανε, αλλά κάπου εκεί πάντως. Εγώ τους έχω βάλει κι ένα ξύλο που έχει ανοίγματα (κι εκεί θα μπορούσαν να κρυφτούν νεογέννητα). Όρεξη να'χεις και λεφτά για ξόδεμα!
Αυτό είναι το δικό μου ενυδρείο

URL=http://imageshack.us][/URL]
__________________
Follow your dreams wherever they lead...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-06, 23:58
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Έχω και άλλες απορίες!!!!

Λοιπόν αρχίκα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας!!!!. Τώρα μάλλον θα γίνω κουραστικός αλλά δεν είμαι και ειδικός!!! Λοιπόν τα πάντα σχετικά με τομ εξοπλισμό μου θα σας τα πώ την άλλη εβδομάδα που θα έχω τα κουτιά από τα μηχανήματα! Θα ήθελα να ρωτίσω γιατί μου προτείνατε 3-4 γλύφτες... Ένας δε φθάνει; Τι ακριβώς είναι τα corrydoras και ποιές είναι οι κατάλληλες τροφές για τα Guppy;Μπορώ να κατασκευάσω μόνος μου τροφές; Δεν ξέρω τι φυτά εχω... Αν σας δείξω φωτογραφίες μπορείτε να μου πείτε τι είναι και αν είναι κατάλληλα;Ευχαριστώ και ελπίζω να μην γίνομαι ήδη κουραστικός γιατί αργότερα θα παραθέσω και άλλες απορίες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-06, 00:31
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/guppy.htm
http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-06, 08:39
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο Γιώργος ….
Σε αυτό το site θα λύσεις όλες σου τις απορίες … ( διάβασμα … διάβασμα … διάβασμα … )


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-06, 13:30
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Και οι απορίες συνεχίζονται

Οκ τώρα ξέρω αρκετά για τα Guppys. Μπορείται μήπως να με κατατοπίσετε γύρω από την φροντίδα και τα είδη των φυτών που θα χρειαστώ; Με την παροχή CO2 τι παίζει; Μου είναι απαραίτητη; Πόσο κοστίζει και πόσο δύσκολη είναι στη χρήση και τη συντήρησή της; Ευχαριστώ πολύ παιδιά για άλλη μια φορά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-06, 13:36
Το avatar του χρήστη Nrgman
Nrgman Ο χρήστης Nrgman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2006
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 147
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nrgman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr
Οκ τώρα ξέρω αρκετά για τα Guppys. Μπορείται μήπως να με κατατοπίσετε γύρω από την φροντίδα και τα είδη των φυτών που θα χρειαστώ; Με την παροχή CO2 τι παίζει; Μου είναι απαραίτητη; Πόσο κοστίζει και πόσο δύσκολη είναι στη χρήση και τη συντήρησή της; Ευχαριστώ πολύ παιδιά για άλλη μια φορά!!!
΄

Μάλλον δεν διάβασες αρκετα.

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2b.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-09-06, 13:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν πας στα εύκολα φυτά π.χ. Κερατόφυλο και Campoba ή και java moss δεν θα έλεγα οτι χρειάζεσε Co2 ίσως και λέω ίσως ελάχιστο λίπασμα αλλά και πάλι όταν θα έχεις γέννες με τα Νο3 να ανεβαίνουν το ποιο πιθανό είναι να μην το χρειαστείς και αυτο
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-06, 13:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα σου :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr
Λοιπόν τα πάντα σχετικά με τομ εξοπλισμό μου θα σας τα πώ την άλλη εβδομάδα που θα έχω τα κουτιά από τα μηχανήματα!
Περιμένουμε !


Θα ήθελα να ρωτίσω γιατί μου προτείνατε 3-4 γλύφτες... Ένας δε φθάνει;
Αναλόγως με το τι εννοείς για "γλύφτη"

Τι ακριβώς είναι τα corrydoras

Υπάρχει άρθρο στο ΓΥ & ΥΔΩΡ

Και ποιές είναι οι κατάλληλες τροφές για τα Guppy;

Αντιγράφω από το άρθρο που διάβασες :
Δεν είναι απαιτητικά στο θέμα της διατροφής τους. Ιδανική τροφή για αυτά είναι οι λάρβες κουνουπιών, αλλά μπορούν και με τροφή σε φυλλαράκι ή ταμπλέτες να μεγαλώνουν σωστά. Χρειάζονται και φυτικές τροφές, αλλά συνήθως στις πλήρεις τροφές των πιο πολλών εταιρειών υπάρχει και ένα ποσοστό τροφής τέτοιας προέλευσης.



Μπορώ να κατασκευάσω μόνος μου τροφές;

Μπορείς


Δεν ξέρω τι φυτά εχω...
Αν σας δείξω φωτογραφίες μπορείτε να μου πείτε τι είναι και αν είναι κατάλληλα;

Μπορούμε !!

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην γίνομαι ήδη κουραστικός γιατί αργότερα θα παραθέσω και άλλες απορίες

Δεν γίνεσαι κουραστικός ... κουραστικοί γίνονται οι αγενείς και οι εξυπνάκηδες.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ....θα βρεις από μόνος σου πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-06, 15:43
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Όσο περισσότερα μαθαίνω τόσο περισσότερο απογοητεύομαι

Καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!! Κάθε μέρα μαθαίνω όλο και περισσότερα και ανακαλύπτω το φτωχό γνωστικό μου επίπεδο. Πιστεύω όμως πως με τη θέληση που έχω στο τέλος θα καταφέρω να έχω πυκνοφυτεμένο ενυδρείο αποκλειστικά για Guppys.Υπάρχει καμία σχετίκα εύκολη συνταγή για να παρασκευάσω τροφή ειδικά για Guppys; Ποιά πιστεύετε πως είναι η ιδανική θερμοκρασία για τα ψάρια αυτά; Υπάρχει τροφή μακράς διαρκείας ή κάτι σαν αυτόματη ταίστρα γιατί σαν φοιτητής μπορεί να χρειαστεί να λείπω; Χαρά στο κουράγιο σας που μου απαντάτε ακόμα!!! Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-09-06, 15:46
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υπαρχει τροφη που μπροει να παρασκευαστει και να κρατηθει στην καταψυξη - αλλά νομιζω οτι δεν χρειαζεται να μπλεξεις με αυτα, μια καλης ποιοτητας τροφη του εμποριου θα σε καλυψει πληρως.

Ταίστρες αυτοματες υπαρχουν επισης, ας σου γραψει καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια, εγω ειμαι λιγο κατά γιατι πολλες φορες πιανουν υγρασια, ριχνουν παραπανω κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-06, 14:09
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Εξοπλισμός

Παιδιά έπειτα από ομολογουμένος αρκετό ψάξιμο κατάφερα (στο περίπου) να βρώ τι εξοπλισμό έχω. Καταρχήν το ενδυδρείο μου είναι ένα GENESIS 50 (50 λίτρα). Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό έχει σφουγγάρι και άνθρακα (έχει κάτι σαν μαύρη σκόνη μέσα σε φακελάκι που αφήνει σημάδια σαν αυτά από το καρβουνο όταν το πιάνω) και νομίζω πως η κατασκευάστρια εταιρία είναι η ΒΙΟ. Επιπλέον έχω έναν θερμοστάτη (νομίζω 40 watt, πάντως λέει πως είναι κατάλληλος για ενυδρεία 40 έως 100 λίτρα) και μία παροχή οξυγόνου terratec (ελπίζω να το γράφω σωστά) που βγάζει οξυγόνο από ένα σωληνάκι που έχω περάσει κάτω από το υπόστρωμα. Ο φωτισμός μου είναι daylight αλλά δεν ξέρω πόσα watt είναι. Αυτά κατάφερα να μάθω για τον εξοπλισμό μου. Είναι αρκετός για το project που θέλω να κάνω; Τί άλλο μπορεί να μου χρειαστεί; Ακούω προτάσεις-συμβουλές για τροποποιήσεις και αλλαγές. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-10-06, 14:20
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Και κάτι άσχετο!!!! Προσπαθώ να βάλλω φωτογραφία στο profile μου και μου λέει invalid file. Τι είδος εικόνας πρέπει να βάλλω;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-10-06, 19:42
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Καταστροφή

Παιδιά επαθα ζημιά!!!! Μόλις επέστρεψα σπίτι όπου είχα αφήσει το ενυδρείο για στρώσιμο νερού και ανακάλυψα πως τα φυτά μου έχουν αρχίσει να σαπίζουν και παρατήρησα πως μέσα στο ενυδρείο μου κάνουν βόλτα μικρά σαλιγκάρια!!!! Τι να κάνω για να σώσω τα φυτά και να απαλλαγώ από τα σαλιγκάρια;;;Είμαι απελπισμένος plz help!!!! Και κάτι άσχετο... Το φίλτρο που ανέφερα δεν είναι BIO αλλά BRIO 3
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-10-06, 22:30
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr
Και κάτι άσχετο!!!! Προσπαθώ να βάλλω φωτογραφία στο profile μου και μου λέει invalid file. Τι είδος εικόνας πρέπει να βάλλω;
Σημείωση: Το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος των προσαρμοσμένων εικόνων σας είναι 100 επί 100 pixels ή 64,0 KB (ότι είναι μικρότερο).

Ο άνθρακας να φύγει...δε σου χρειάζεται
Για τα σαλιγκάρια διάβασε στο Γη & Ύδωρ ... δεν διάβασες καλά το μάθημα σου

http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a_bridgesi.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a/schnecke.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../schnecke2.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-06, 02:07
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Σαλιγκάρια Τέλος

Τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές έχω απομακρύνει (με το χέρι) τα δύο μικρά σαλιγκάρια που είχαν εμφανισθεί. Ελπίζω να μην ξαναέχω παρόμοιο πρόβλημα! Για τα φυτά μου τί μπορώ να κάνω; Απλά τα φύτεψα χωρίς να ρίξω κανένα χημικό!!!! Πρέπει να προσθέσω κάτι;Το ενυδρείο μου έχει ήδη δουλέψει 10 μέρες χωρίς ψάρια (έβαλα μπροστά τα μηχανήματα και έριξα αντιχλώριο και μια άλλη ουσία που μου έδωσαν στο μαγαζί από όπου το πήρα για να στρώσει το νερό). Τι λέτε είναι η κατάλληλη στιγμή να βάλω ψάρια ή πρέπει να περιμένω ακόμα λίγο; Μου είπαν πως σύντομα θα έχω προβλήματα με την άλγη... Τί μπορώ να κάνω γι΄αυτό; Πόσα ψάρια να βάλω για αρχή;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-10-06, 07:44
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν δεν διαβάσεις-αναζητήσεις στο φόρουμ πως πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο σου δεν είσαι έτοιμος για να βάλεις ψάρια!
Για τα φυτά σου πες μας τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο τι φωτα πόσες ώρες τα ανάβεις κλπ!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-06, 08:38
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Είναι λίγο χαοτικό

Μπορείτε να με πείτε χαζό μπορείτε να με πείτε τεμπέλη αλλά θεωρώ πως το forum ΜΑΣ είναι τόσο πλούσιο σε ύλη που πολλές φορές σε αποπροσανατολίζει! Έτσι προτιμώ να μην διαβάζω επιπλέον θέματα όταν μου έχουν δοθεί συγκεκριμένες οδηγίες...Τώρα αν μπορείτε να μου στείλετε τα links για το τί πρέπει να προσέξω μέχρι να είμαι έτοιμος να βάλω τα πρώτα μου ψαράκια είναι καλοδεχούμενα. ¨Οσων αφορά στα φυτά μου σύντομα θα σας στείλω φωτογραφίες για αναγνώριση. Εγώ από την πλευρά μου απλά θα φροντίσω (άρχισα από χθες γιατί απότη στιγμή που τα φύτεψα και για περίπου 10 μέρες έλλειπα από το σπίτι και δεν είχα ανάψει καθόλου το φώς) να δέχονται καθημερινά 10 με 12 ώρες φώς. Είναι αρκετό αυτο; Τί άλλο πρέπει να κάνω; Θαχρειαστώ κάποιο λίπασμα; Τα φυτά είναι φυτεμένα maz;i me to γλαστράκι σε ειδικό χώμα που έχω τοποθετίσει κάτω από το υπόστρωμα ( tetraplant completesubstrate )
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-10-06, 08:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τα φυτά τα φυτεύουμε χωρίς το γλαστράκι !
Για τον φωτισμό αγόρασε έναν χρονοδιακόπτη έτσι ώστε καθημερινά να αναβοσβύνουν τα φώτα σου αυτόματα.
Η περίοδος φωτισμού να είναι 11-12 ώρες.
Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και διάβασε για το στρώσιμο του ενυδρείου σου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-10-06, 08:52
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και όχι απότομα το φως στις 10 ώρες γιατί θα γεμίσεις πιθανότατα άλγη (ας με βοηθήσουν οι εμπειρότεροι στα φυτά) αλλά ξεκινάς από τις 8 ώρες και αυξάνεις σταδιακά μέχρι τις 10 και 11 ώρες ανάλογα τα φυτά.
Λίπασμα πάλι ανάλογα τα φυτά.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-10-06, 10:36
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Έκανα γκάφα;;;;

Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τα φύτα επειδή τα φύτεψα με το γλαστράκι;;;Δεν ύξερα και απλά έκανα ότι μου είπε ο καταστηματάρχης!!!! Αν εμφανισθεί άλγη τί να κάνω;Επειδή μου είπατε κάτι και για λύπασμα και εγώ δεν έχω ρίξει ( μου είπαν στο μαγαζί που αγόρασα τα φυτά ότι είναι εύκολα φύτα και δεν χρειάζονται τέτοιες προσθήκες. Επιπλέον το υπόστρωμα έχει τα απαραίτητα συστατικά για την ανάπτηξη των φυτών....).Τί ακριβώς πρέπει να κάνω; Ποιανού τις συμβουλές να ακολουθήσω;;; Μπερδεύτικα πάλι!!!! Plz δώστε μου link για να διαβάσω και να ξέρω αν είναι έτοιμο το νερό μου για να βάλω ψαράκια!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-10-06, 10:39
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Έχεις αγοράσει τεστ για να μετρήσεις αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-10-06, 10:41
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Όχι!!!! Δεν έχω αγοράσει;;; Πόσο περίπου κοστίζει;;;Είναι εύκολο στη χρήση;;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-10-06, 10:47
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Xωρίς τα τεστ δεν μπορείς να ξέρεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου.
Το πόσο κοστίζουν (είναι τρία) ας μας πει κάποιος που αγόρασε πρόσφατα.

Για τα υπόλοιπα ... διάβασε :
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a/Filters3.htm
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/test.htm
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8388
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6494
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6988
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537

Αν σε μια εβδομάδα δεν έχει μάθει απ'έξω το Γη & Ύδωρ...θα σε βάλω τιμωρία
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-10-06, 10:54
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Θα προσπαθήσω να διαβάσω όσα περισσότερα μπορώ απλά έλεγα μπας και το γλιτώσω (φέτος πέρασα πανεπηστήμιο και έλεγα να λουφάρω λίγο από το διάβασμα γιατί η περσινή χρονιά με έχει αποτελειώσει). Τέλος πάντων θα κάνω ότι μπορώ και θα σας κουράζω με μέτρο!!!! Όλα για το ΕΝΥΔΡΕΙΟ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-10-06, 16:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και μετά το κάρβουνο! Μετρήσεις!! ΤΕΣΤ ΝΗ3/ΝΗ3 - ΝΟ2 - ΝΟ3 είναι τα βασικά! Και αν μπορείς καλό είναι να πάρεις και ΡΗ τεστ. Όλα σε υγρή μορφή.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY EC/TDS meter Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 12-02-06 01:40
Νέος στα ενυδρεία που χρειάζεται συμβουλές. ThDam Χρυσόψαρα 5 20-09-04 00:40
Πόση τροφή χρειάζεται; iro Ζωοτόκα 3 20-06-03 18:54
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09873 seconds with 13 queries