Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-11-05, 09:11
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Red face Γέννα Guppies

Σας χαιρετώ! Είναι η πρώτη γέννα και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, βέβαια διάβασα αρκετά από τα topics που υπάρχουν και ελπίζω ότι δεν έχω κάνει κάποιο μεγάλο λάθος ή έστω πολύ μεγάλο.
Η θηλυκιά γέννησε εχθές και μέτρησα καμιά 40 μικρά. Δεν ήμουν στο σπίτι την ώρα της γέννας και έτσι δεν ξέρω αν είχε γεννήσει περισσότερα. Η αλήθεια είναι πως από ότι είδα δεν είχε ξεφουσκώσει τελείως όμως δεν ήθελα να το ρισκάρω και έτσι την μετέφερα στο μεγάλο ενυδρείο με τα υπόλοιπα ψάρια.
Τα μικρά τα έχω σε ένα 50λιτρο με ένα φίλτρο εσωτερικό Rena Filstar με σφουγγάρι και λάβα, θερμοστάτη στους 28 βαθμούς! Στο βυθό έχω χαλαζιακή άμμο μια σπηλιά γιατί το συγκεκριμένο το είχα πρώτα με 2 χρυσόψαρα, 3 υφασμάτινα φυτά και ένα μεγαλύτερο κομμάτι λάβα για ντεκόρ. Επίσης έχω μέσα μια πέτρα με αεραντλία για οξυγόνωση. Σε αυτό το περιβάλλον λοιπόν γεννήθηκαν. Το Ph είναι 7,2 και η αμωνία στο 0 και πιστεύω ότι είναι ικανοποιητικά τα πράγματα διότι το ενυδρείο δούλευε τουλάχιστον 3 μήνες έτσι. Για τροφή τους έριξα ήδη από εχθές τρεις σταγόνες σε υγρή μορφή της Wardley αυτή που είναι για μωρά και σήμερα το πρωί το ίδιο και τους άναψα και τα φώτα μέχρι το απόγευμα που θα επιστρέψω από τη δουλειά. Απώλειες από εχθές μέχρι σήμερα δεν μπόρεσα να δω αν και δεν είχα το πρωί αρκετό χρόνο για να παρατηρήσω το ενυδρείο όσο θα ήθελα. Μου είπαν ότι την ώρα που θα ταίζω με την τροφή αυτή θα πρέπει να κλείνω το φίλτρο. Το έκανα για λίγο και την πρώτη και την δεύτερη φορά που τάισα όμως κάτι τέτοιο με προβληματίζει.
Περιμένω τις συμβουλές σας μπας και καταφέρω να σώσω τα μικρά!!!
Και κάτι ακόμη έχω άλλες δυο θηλυκιές οι οποίες πιστεύω ότι σε κανα δυο εβδομάδες θα κοντεύουν για γέννα τι να κάνω ? Να τις μεταφέρω σε καμιά 10 ημέρες στο 50λιτρο? ή όχι?
Συγνώμη αν κουράζω με αυτά που γράφω ελπίζω να μην είμαι υπερβολικός!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγη των Guppies newfish Ζωοτόκα 8 02-02-12 19:51
χανω guppies μαλλον απο τον placostomus....παιζει??? cobaingr Ζωοτόκα 4 02-08-05 15:37
Ανταλλαγές / δωρεές guppies Fonamstel Ζωοτόκα 5 02-06-05 17:31
S.O.S. ! - Θάνατος guppies ! Fonamstel Ζωοτόκα 10 09-05-04 16:57
Baby Guppies Question Filippos Ζωοτόκα 5 07-05-04 11:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05852 seconds with 13 queries