Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-08-12, 20:40
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

έχω ακούσει οτι είστε πιο ακριβά αθήνα, αλλα όχι τόσο..
Συμφέρει να ανέβεις να τα πάρεις απο θεσσάλονίκη αμα είναι έτσι..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα μπαλωμα αρκει.
Ενα κομματι τζαμι (το περνας μονος σου με γυαλοχαρτο στις ακρες για να μην κοβει) μεγαλυτερο απο το ραγισμα, και κολλημενο μεσα στο ενυδρειο, πανω στο ραγισμα.
1-2 μερες να στεγνωσει και το ξαναστηνεις.
Επειδή υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει το ράγισμα, καλό είναι το μπάλωμα να είναι αρκετα μεγαλύτερο, και ιδανικά όλος ο πάτος..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 25-08-12 στις 20:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-08-12, 22:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβα που χρειαζεται ο ναυπηγος
Οι ναυπηγοι, οι πολιτικοι μηχανικοι και οι μηχανολογοι εχουν καλυτερη αντιληψη σε οτι αφορα τετοια πραγατα και θα δωσει πολυ καλυτερες συμβουλες απο τις "μπακαλιστικες" που μπορουμε να δωσουμε εμεις

Παράθεση:
έχω ακούσει οτι είστε πιο ακριβά αθήνα, αλλα όχι τόσο..
Συμφέρει να ανέβεις να τα πάρεις απο θεσσάλονίκη αμα είναι έτσι.

Ασε ρε φιλε, ισως ολοι οι κλεφτες να εχουν μαζευτει στον πειραια, η ισως εγω επεσα σε κλεφτες αλλα με τζαμαδες εχω χοντρο παραπονο.
2/2 που τους χρειαστηκα απλα την πατησα, και μια τριτη φορα ενας ανεκδιηγητος μου ζητησε 450 ευρω για 6 κομματια plexi που τα αγορασα τελικα απο το praktiker με 40 ευρω (γιατι θα του στοιχιζε ο πακιστανος του που θα τα εκοβε, θα πηγαινε τη δουλεια του πισω και τετοιες μπουρδες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-08-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασε ρε φιλε, ισως ολοι οι κλεφτες να εχουν μαζευτει στον πειραια, η ισως εγω επεσα σε κλεφτες αλλα με τζαμαδες εχω χοντρο παραπονο.
2/2 που τους χρειαστηκα απλα την πατησα, και μια τριτη φορα ενας ανεκδιηγητος μου ζητησε 450 ευρω για 6 κομματια plexi που τα αγορασα τελικα απο το praktiker με 40 ευρω (γιατι θα του στοιχιζε ο πακιστανος του που θα τα εκοβε, θα πηγαινε τη δουλεια του πισω και τετοιες μπουρδες)
Για να καταλάβεις τα τζάμια για ένα 70λιτρο φίλου 5mm πάχος, τα πήρα 15 ευρώ, και 3 κομμάτια 50χ50 10mm 30..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-08-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβεις τα τζάμια για ένα 70λιτρο φίλου 5mm πάχος, τα πήρα 15 ευρώ, και 3 κομμάτια 50χ50 10mm 30..

Τι να πω ρε φιλε, κι εγω ελευθερος επαγγελματιας ειμαι και ειμαι εναντιον στο χαλι της οικονομικης καταστροφης που προκαλουν οι πολυεθνικες, και ειμαι υπερ της στηριξς των μικροεπιχηρησεων αλλα αν ειναι να μυ ποιανουν τον κ... τοσο χοντρα και να με βλεπουν σαν ενα ηλιθιο θυμα, λυπαμαι αλλα προτιμω λυσεις στυλ leroy merlin...

Δε λεω, σγουρα θα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες, και ισως τελικα εγω να πηγα μονο στους κλεφτες, αλλα η εμπειριες μου ηταν πραγματικα τραυματικες

1 φορα με τον πατο που στοιχισε οσο το ενυδρειο, και 1 φορα που ειχα φτιαξει ενα τερραριουμ το οποιο ΔΕΝ το εφτιαξα αποκλειστικα με τζαμια αλλα μονο στην προσωψη και στα δυο πλαινα (πατο και πλατη ειχα βαλει μπετοφορμ) και -παλι ειχα κανει τη βλακεια και εδωσα διαστασεις χωρις να ρωτησω τιμη- με 4ρια τζαμακια μου ειπε ο κλεφτης 110 ευρω! (διαστασεις περιπου οσο ενα 100ρι ενυδρειο)
Και την τριτη φορα που ηθελα καποια κομματια plexi για μια κατασκευη και ευτυχως μου εκοψε να ρωτησω προκαταβολικα τιμη και τελικα ηταν 11+ φορες μεγαλυτερη απο την τιη του πρακτικερ ! (1100%)

τι να πω?

μετα τι παραπονιουνται?

το κακο ειναι πως οι κλεφτες στελνουν ολους εμας τους πελατες σε πολυεθνικες και μαζι χανουν τη δουλεια τους και οι τυχον σωστοι επαγγελματιες, αλλα τι φταιω εγω σαν καταναλωτης?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-08-12, 00:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ρωτηστε κι εδω ειχε καλες τιμες σε καλη ποιοτητα τζαμι
http://www.ialemporia.gr/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-08-12, 13:09
latremena Ο χρήστης latremena δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Απο κατω το ενυδρειο εχει μαυρη βαση πλαστικη. Απλως η βλακεια εγινε επειδη προσωρινα μεχρι να παρω το επιπλο που το εχω παραγγελει, το εβαλα σε 2 ενωμενα τραπεζακια. δε φανταζομουν οτι θα ραγιζε στην ενωση τους. Τωρα το παθημα εγινε μαθημα. Τελικα πηρα 2 τζαμια παχους 6 χιλιοστων απο λερου, το ενα 100 χ 30 και το αλλο για μεσα λιγο μικροτερο 98 χ 28 (αν δεν κανω λαθος γιατι πηγε ο πατερας μου να τα παρει και δεν τον εχω ρωτησει αν τελικα του ειπαν εκει το μεσα να το παρει λιγο μικροτερο). Παντως και τα 2 μαζι 10,50¤!
-------------------------
παιδια αλλη μια σημαντικη βοηθεια !!!
το κολλησαμε τωρα με τη σιλικονη, αλλα επειδη επεσε και στο μπροστα τζαμι του ενυδρειου λιγη και θα φαινεται, ξερετε πως θα βγαινει αυτη;
__________________
25-5
4-6
6-6
Σας λατρεύω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη latremena : 26-08-12 στις 13:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-08-12, 13:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, το παραδοξο θα ηταν να μην εσπαγε...
σκεψου 200-250 κιλα πιεση σε μια σχετικα μικρη επιφανεια σε τζαμι... ακομα κι ενας κοκος αμμου θα το εσπαγε οχι τα τρελα κενα που εχουν δυο εννωμενα τραπεζακια.

Παντως τα τζαμια τιμη σουπερ, καλα ελεγε ενας φιλος οτι εφτιαξε 120ρι με καπου 20 ευρω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αλλη μια σημαντικη βοηθεια !!!
το κολλησαμε τωρα με τη σιλικονη, αλλα επειδη επεσε και στο μπροστα τζαμι του ενυδρειου λιγη και θα φαινεται, ξερετε πως θα βγαινει αυτη;
με υπομονη και ξυσιμο με το νυχι η με ξυραφι αφου στεγνωσει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 26-08-12 στις 13:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-08-12, 14:21
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από latremena Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αλλη μια σημαντικη βοηθεια !!!
το κολλησαμε τωρα με τη σιλικονη, αλλα επειδη επεσε και στο μπροστα τζαμι του ενυδρειου λιγη και θα φαινεται, ξερετε πως θα βγαινει αυτη;
πριν στεγνώσει σκούπισμα με χαρτί, και το σαπουνόνερο βοηθάει λίγο, αλλα πρώτα σκούπισμα..
αμα στεγνώσει ξυραφάκι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-08-12, 18:45
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Δεν ξερω την περιοχη σου, ξερω ομως καποιον στον Αγιο Δημητριο (Αττικης), που οτι εξηγησεις μου εχει κανει ειναι πολυ ενταξει.
Κανε του ενα τηλεφωνο 210 97 03 589 Δημητρης, πες του οτι στο εδωσε το τηλεφωνο ο Σαββας με τις γαριδες απο το φορουμ, πιστευω θα θυμηθει, αλλα μια γνωμη (και τιμη) θα στην δωσει.
Ηταν παλια χομπιστας και μελος του φορουμ.

Ουπς ακυρο τωρα ειδα οτι εχεις ηδη παρει τα τζαμια.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-08-12, 22:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουπς ακυρο τωρα ειδα οτι εχεις ηδη παρει τα τζαμια.

Δεν πειραζει, τετοιες πληροφοριες ειναι χρησιμες για ολους μας (αν εμενα μου πεφτει μακρυα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-08-12, 22:12
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πειραζει, τετοιες πληροφοριες ειναι χρησιμες για ολους μας (αν εμενα μου πεφτει μακρυα)
Για αυτο δεν το εσβησα με το edit
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-08-12, 22:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πειραζει, τετοιες πληροφοριες ειναι χρησιμες για ολους μας (αν εμενα μου πεφτει μακρυα)
Εμενα πιο κοντα κι απο τον Σαββα.
Διπλα στη ΔΕΗ ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05577 seconds with 14 queries