Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-03, 20:53
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή Τελικά το τόλμησα

Μετά από καιρό σκέψης τελικά το έκανα έκατσα και έφτιαξα ένα ενυδρείο 50χ50χ50 (το είχα άχτι ένα ενυδρείο κύβο) .Αλλά επειδή είναι η πρώτη μου φορά και θα χρειασθώ βοήθεια (έκανα μερικά λαθάκια από τώρα έχουμε και το καπάκι έχουμε και βάση ) είπα να έχε έτοιμο το πόστ .
Το πρώτο λάθος που έκανα ήταν ότι μια πλευρά μου έφυγε λίγο(1 mm max) αλλά έχει αρχίσει να στεγνώνει και λέω να μην το πειράξω.
Το δεύτερο μια ραφή εσωτερική δεν κάθισε καλά ,εδώ τη κάνω προσθέτω άλλη από πάνω(είναι στην βάση και δεν θα φαίνεται) η την ξύνω όταν στέγνωση και βάζω καινούργια ;
Να του βάλω καμία ενισχύσει;
Μετά από πόσες ώρες το γεμίζω και πόσες ώρες το αφήνω;
Αυτά τα λίγα και τα ξανάλεμε.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-03, 22:17
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Μπηκες στο λουκι ε?? ας προσεχες !!
Με καμια κυβερνηση δεν πειραζεις τις κολλησεις!!περιμενε 2 μερες χωρις ουτε να ακουμπησεις τα τζαμια!!και αφου στεγνωσει,τοσο κανει για καλο στεγνωμα ,εκτος αν εχει πολλη υγρασια οποτε τις κανεις 3 τις μερες,τοτε βαλε απο πανω απο αυτη που λες δεν πετυχε αλλη μια στρωση με το δαχτυλο,αλλα κοιτα να πιασει και λιγο τζαμι οχι πανω στην αλλην..Το αλλο που λες οτι εφυγε 1 μμ αστο παει αυτο.ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙς ΣΩΣΤΑ ΤΙς ΚΟΝΤΡΕΣ!!
ΓΙΑ ΓΕΜΙΣΜΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-03, 17:12
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν μας είπες τι πάχος τζαμιού χρησιμοποίησες...

Σου έφυγε όταν κολλούσες τα τζάμια ή στο κόψιμο; (Μάλλον το πρώτο γιατί δεν πιστεύω να έκοψες τα τζάμια εσύ... διόρθωσέ με αν κάνω λάθος)

Η κλίση του 1 mm στα 500 mm μήκος που έχει το ενυδρείο είναι σχεδόν ανύπαρκτο και δεν θα επηρεάσει απολύτως τίποτα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-03, 02:49
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Πάχος 5mm για τα πλαϊνά και 6mm για την βάση, σιλικόνη μαύρη ,100% έλεγε ,δεν μύριζε έντονα και στέγνωνε πιο γρήγορα από την διαφανή.
Ναι στο κόλλημα αλλά μάλλον δεν τα είχε κόψει και τέλεια ο μαγαζάτορας ,την επόμενη φορά θα βρω άλλο μαγαζί ,μου έχει μείνει και ένα σωληνάριο σιλικόνη…
Γαύρε όταν λες κόντρες εννοείς δυο κομμάτια μακρόστενα στις άκρες ώστε να ενώνουν τα τρία τζαμιά από κάθε πλευρά η κάτι άλλο;
Επίσης πόση σιλικόνη βάζεις στο σημείο που θα καθίσει το τζαμί για νομίζω ότι εγώ το παράκανα λίγο και στο τέλος με δυσκόλεψε κιόλας.
Τελικά βάλανε και άλλοι το χεράκι τους και ενώ έλειπα στην δουλεία του ρίξανε μια μετακόμιση, εντάξει και να μην επιζήσει τουλάχιστον απόχτησα εμπειρία για το επόμενο .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-03, 18:21
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Κοντρες λεμε αυτα τα φιλετα,παχος κατα περισταση,που λειτουργουν στο ενυδρειο σαν ενα ειδος εσωτερικης μέγγενης!!Δηλαδη ,κρατανε το ενυδρειο απο μεσα να μην ανοιξει.Ομως,
εκτος του οτι κρατανε- στη δικη σου περιπτωση,τις απεναντι πλευρες,-προφυλασσουν στα μεγαλυτερα μηκη τζαμιων αυτο που λεμε κουρμπαρισμα,και το οποιο ειναι η ταση που εχει το τζαμι λογω της πιεσης του νερου να <<λυγισει>>προς τα εξω. Οι κοντρες μπαινουν περιμετρικα πανω αλλα και κατω στο ενυδρειο κατα τον ιδιο τροπο.Το ποσο σιλικονη θα βαλεις θα το καταλαβεις μονος σου,αφου αμα το πιεσεις το ενα πανω στο αλλο(προσοχη γιατι αμα εχει πολυ και γλιστραει και...πεφτει πολυ πιο ευκολα)οι πλευρες που ειναι για κολλημα <ξερνανε>την περιττη σιλικονη.Παντως θελει πολυ λεπτη στρωση,αλλα συνεχή,να μην μενουν κενα,και φυσικα ενα καλο πιστολι να μην αφηνει φυσσαλιδες -που ειναι ο θανατος του ενυδρειου. Τελικα για να παμε στις κοντρες παλι,εχουμε ενα συνολο 8 φιλετων που θα βαλεις απο 4 πανω και 4 κατω!
Ελπιζω η σιλικονη που χρησιμοποιησες να εγραφε για ενυδρεια!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-03, 18:52
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το μόνο που γράφει για την σιλικόνη είναι ότι είναι 100% καθαρή ,δεν λέει πουθενά για μυκιτοκτονο και η επωνυμία της είναι SILICONE R.T.V. 100% -NIRLAT.
Όσο για της κόντρες νόμιζα ότι μπαίνουν πάνω από κάποιο μέγεθος η μήκος τέλος πάντων μάλλον θα έπρεπε να το κάνω πριν βάλω τις εσωτερικές ραφές γιατί τώρα θέλουν ξύσιμο για να μπουν όλες αυτές οι κόντρες εκτός αν εγώ δεν κακαβά πως μπαίνουνε ,8 είπαμε
Φώτο μήπως υπάρχει;
Μήπως να έγραφες ένα sticky με τις οδηγίες;
Παντός ευχάριστο για την βοήθεια και τις φυσαλίδες
Ρεεεεεεεεεε κάτι μου λέει θα ανοίξει το βλέπω εγώ.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-03, 22:52
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το μόνο που γράφει για την σιλικόνη είναι ότι είναι 100% καθαρή ,δεν λέει πουθενά για μυκιτοκτονο και η επωνυμία της είναι SILICONE R.T.V. 100% -NIRLAT.
Η σιλικόνη που χρησιμοποιεις ειναι απο τις καλυτερες για ενυδρεία και σαφωςδεν περιεχουν αντιμουχλικα. Μην ανυσυχεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-03, 23:33
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι η σιλικονη και εγω αυτην βαζω και ειναι και η μοναδικη που την επομενη μερα ουτε καν μυριζε.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-03, 17:59
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν το έχεις κολλήσει καλά και σωστά, οι κόντρες δεν χρειάζονται αφού μιλάμε για ενυδρείο μικρού μεγέθους... λιγότερο από 100 λίτρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-03, 18:10
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τελικά έβαλα 2 κόντρες στο πάνω μέρος και έκανα και την 24 όρη δόκιμη που θα γίνει 48 για πιο σιγουριά παντός, μέχρι στιγμής καμία διαρροή !!!!!!
Σειρά έχει η βάση και το καπάκι που λέω να τα φτιάξω από ξύλο μόνο που δεν ξέρω τι βερνίκια και ξυλά να ζητήσω άσε που πρέπει και να το σχεδιάσω.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-09-03, 20:04
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

μην ξεχασεις το σκόρδο και το ματοχαντρε φιλε μου!!!

(βεβαια αν βαλεις τιποτα Δίσκους μεσα το σκορδάκι θα πεφτει μαζι με την τροφη...)

Γιατι αραγε μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν απο 6 χρόνια ;;;;;


Φιλικα
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-03, 09:15
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τελικά χάνει από ένα σημείο στην επαφή ενός πλευρικού τζαμιού με αυτό της βάσης .
Τι κάνω ; Μπορώ να προσθέσω άφθονη σιλικόνη σε αυτό το σημείο μιας και δε θα φαίνεται αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα συμφωνήσετε. Αν γίνετε διαφορετικά θα το πείτε μαλακά μη πάθω και καμία ανακοπή .
Ahar τι τα ήθελες την αναφορά στα ματοχαντρα και στα σκόρδα όσο για τους δίσκους θα σε ξανά στεναχωρήσω, μάλλον με βλέπω στο επόμενο να πηγαίνω Τανγκανίκα.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-03, 18:01
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή


ταπαμε -τα ξαναπαμε -να μην τα ξαναλεμε :P :P
Ξεκολλημα,καθαρισμα καλο με ξυραφια η χαρτοκοφτες πλαγιους και ασετον και κολλημα αφου εχουν καθαριστει Τέλεια!!!!
οσο και να βαλεις σιλικονη,εκτος του οτι θα ειναι πολυ :P :P :P ομορφο να το βλεπεις,δεν προκειται να γινει δουλεια !!
Το καταλαβες η θελεις να ......(η συνεχεια στη διαφημιση)
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-03, 18:15
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή Τελικά το τόλμησα

Γνωριζω οτι εχουν προηγηθει πολυ φιλοι σε αυτα που γραφω παρακατω,εχω ομως υποχρεωση οπως ειπα και στο μυνημα μου οτι θα το βαλω εδω.


Θα σου πω καταρχην για την σιλικονη οτι ειναι μια χαρα ,το ξερω για τι με την ιδια μαρκα εχω φτιαξει 3 ενυδρεια και κανενα δεν μου εχει ανοιξει.
Οσον αφορα τις κοντρες τωρα , δεν χρειαζεται να βαλεις παντου , πρεπει να μπουν σιγουρα στο κατω μερος του ενυδρειου και αυτο οχι περιμετρικα (για τα κυβικα που θελεις), 2 κομματια απο την μια πλευρα στην αλλη με κολλημα στον πατο και στα 3 πλαινα απο την καθε μερια ειναι πολυ καλα. Εαν εχεις στο μυαλο σου ενα τεχνητο φραγμα σε καποιον ποταμο πως ειναι φτιαγμενο θα καταλαβεις μονος σου που δεχεται μεγαλες πιεσεις και που θελει ενισχυση.
Οπως ειπαν το βασικο ειναι το πιστολι σου να μην βγαζει φυσσαλιδες ,για ευνοητους λογους.
Κολλας πρωτα τα πλαινα τα οποια τα στηριζεις και βαζεις και καποιο βαρος απο πανω και αφου στεγνωσουν την επομενη μερα το τοποθετης επανω στην βαση , κανονας ο πατος πρεπει να ειναι μεγαλυτερος απο το ολο ενυδρειο τουλαχιστον μισο ποντο ωστε τα πλαινα να κατσουν επανω του.
σε μια εβδομαδα μπορεις να βαλεις νερο και δεν θα εχεις κανενα προβλημα, στο ενδυαμεσο κανε ομως και τεστ αντοχης.
Το πρωτο μου ενυδρειο 40χ50χ50 το εκανα χωρις κοντρες και δεν εχει παθει τιποτα, το 2ο 120χ40χ40 εχω 4 κοντρες 2 επανω και 2 κατω, στο τελευταιο και μεγαλο μου 1χ1χ65 τριγωνικο δεν εχω βαλει κατω κοντρες αλλα μια μεγαλη πλακα φελιζολ που την κολλησα παντου , στο επανω μερος εβαλα κοντρες περιμετρικα εκτος την φατσα.
Αλλο ενα που πρεπει να προσεξεις ειναι το που θα διοχετευτει ολο το βαρος του νερου , γωνιες και κολλημα πατου, οσο πιο πολλες γωνιες διαθετει το ενυδρειο σου τοσο μικραινουν και οι πιεσεις σε αυτες ,καποιες επιμερους γωνιες δινουν μια αλλη αισθηση στο ματι ειδικα και αν επενδυθουν σωστα .
Τα ενυδρεια μου τα εχω σε αυτο το site μονο που το μικρο πλεον δεν υφιστατε και το νεο μου δεν το εχω βαλει ακομα http://www.qsl.net/sv2fpi/ta_enydreia_moy.htm .
Προσοχη ολες οι δοκιμες με νερο να γινουν εκτος κατοικιας , ο διαολος εχει πολλα ποδαρια.
Ελπιζω να βοηθησα , καλη επιτυχια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05663 seconds with 14 queries