Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 16-01-14, 17:27
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Going dirty...

Καλησπέρα. Έχω αρκετό καιρό που διάβαζα το εξαιρετικό υπόμνημα του Γιώργου Κ για την προετοιμασία των φυτεμένων. Με αφορμή αυτό κατέβασα και διάβασα το Ecology of the planted aquarium της Diana Walstad το οποίο είχε αρκετή πληροφορία σχετικά με το θέμα. Έχοντας πλέον πειστεί να μπω στον κόσμο του "βρώμικου" ενυδρείου έχω μερικές απορίες.
1) Αν προετοιμάσω το υπόστρωμα σε ένα κουβά και μετά τους δύο μήνες μεταφερθεί στη γυάλα θα έχω θέμα με τη βιολογία του?
2) Πως γνωρίζουμε ότι η προετοιμασία του υποστρώματος έχει ολοκληρωθεί?
3) Αν βάλω το υπόστρωμα χωρίς προετοιμασία και χωρίς φυτά, πέραν της ενδεχόμενης θολούρας και της προσοχής για αμμωνία θα υπάρχει άλλο πρόβλημα? Θα μετρήσει αυτός ο χρόνος στο 6μηνο μετά το οποίο θα έχει χάσει τη θρεπτική του αξία το υπόστρωμα? Εννοώ από τη στιγμή που δεν θα είναι φυτεμένο (επειδή ίσως να "ξεπλένεται" από τις αλλαγές του νερού του ενυδρείου)
4)Αν μεταφέρω από πάνω από το υπόστρωμα άμμο που έχει ήδη εγκατεστημένη βιολογία θα μεταφερθεί στο υπόστρωμα πιο γρήγορα?
5) Προφανώς το υπόστρωμα επηρεάζει το PH του ενυδρείου. Υπάρχει κάποιος τύπος ή εμπειρικός τρόπος να προβλέψουμε το βαθμό αυτής της μεταβολής? π.χ. έχω ενυδρείο με PH 7.8, KH 8 και GH 9. Στα 100 lt αυτού του ενυδρείου θα στρωθούν 7.5 λίτρα υποστρώματος με PH 5.8. Υπάρχει τρόπος να προβλέψω τη μεταβολή του PH?
6) Με τη πάροδο του χρόνου θα έχω αύξηση στο PH? (Το αντίστοιχο της τύρφης που ξεθυμαίνει.)
7) Πέρυσι δοκίμασα αυτό το χώμα σε κάποια κηπευτικά που είχα βάλει στο σπίτι και πήγαν όλα σφαίρα. Πιστεύετε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν υπόστρωμα. Στη ταμπέλα πάνω γράφει:
"Περιέχει: 83% Τύρφη, Φυτικό Compost, ¶μμο, GUANO, Ανθρακικό Ασβέστιο, NPK-Λίπασμα με το ¶ζωτο σε μορφή οργανική. PH 5,8 και Αλατότητα 1,1 g/l.
Διαθέσιμα (διαλυτά) θρεπτικά συστατικά:
¶ζωτο N ...................120mg/l
Πεντοξείδιο του φωσφόρου P2O5..............120mg/l
Οξείδιο του Καλίου K2O................550mg/l
Μαγνήσιο Mg....................90mg/l"
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03775 seconds with 14 queries