Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-06, 13:27
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Εντονη ριζοβολία σε Cabomba caroliniana...

Εχω στα ενυδρεία μου μερικές Cabomba caroliniana. Οταν τις πήρα, είχαν μόνο φύλλα.
Σήμερα, μετά από μερικούς μήνες, όλες έχουν πετάξει πολλές και μακρυές ρίζες σε διάφορα σημεία του "κορμού" τους, που αιωρούνται στο ενυδρείο. Και όταν λέμε μακρυές το εννοούμε..! (μέτρησα μέχρι 18 πόντους ρίζα!). Επίσης κάποιες από αυτές έχουν κιτρινίσει, ενώ η διπλανή τους πχ. είναι καταπράσινη και σε σημείο που ο φωτισμός είναι ίδιος. Αυτό συμβαίνει σε τανκ με co2 αλλά και σε άλλα χωρίς.
- Αυτή η έντονη ριζοβολία, δείχνει κάτι?
- Γιατί όταν τις πήρα δεν ήταν έτσι?
- Πρέπει μήπως να προσέξω κάποια παράμετρο του νερού σε σχέση με τα συγκεκριμένα φυτά?
- Η μήπως οφείλεται μόνο στα έντονα ρεύματα του νερού?
Αν κάποιος ξέρει σχετικά, ας γράψει κάτι, καθ' ότι το φαινόμενο με έχει προβληματίσει και είναι και αντιαισθητικό, θα έλεγα...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 16-03-06 στις 23:13
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-06, 14:32
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Γεια. Εχω και εγω το ιδιο φυτο, και μαλιστα με την ιδια συμπεριφορα.. Πολλες ριζες πααρα πολλες. Οποτε παω να το κλαδεψω, γιατι φτανει πολυ γρηγορα μεχρι την επιφανεια, σηκωνω το μισο υποστρωμα οσπου να το ξεριζωσω. Τις ριζες που βγαζει απο την μεση και πανω τις βγαζω και, μεγαλωνει το φυτο μια χαρα.. Το μονο που με ενοχλει ειναι οτι δεν βγαζει πολλα βλασταρια, ενω γενικα αναπτυσετε πολυ γρηγορα.Εχω DIY co2 και ριχνω 2 φορες την εβδομαδα tetra florapride 2-3 ml
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-06, 10:06
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

το να βγάζουν τέτοια ριζίδια τα φυτά είναι φυσικό... αυτό που φαίνεται όμως στις φωτογραφίες είναι μάλλον υπερβολικό... υποψιάζομαι οτι μπορεί να λείπει κάποιο συστατικό απο τη λίπανση... το οτι αναπτύσσονται πολύ γρήγορα μπορεί, να είναι λόγω ελλειπούς φωτισμού (προσπαθεί να φτάσει στην επιφάνεια για να πάρει περισσότερο φώς!) σε συνδυασμό ίσως με αυξυμένα νιτρικά...

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-06, 08:41
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Καλημέρα Filoxenos! Πως πάνε τα πλάτυ;

Βρήκα αυτό:
FamilyCabombaceae ContinentSouth America RegionAmerica Country of origin Height30-80+ cm Width5-8+ cm Light requirementsmedium-very high Temperature18-26 °C Hardness tolerancesoft-hard pH tolerance4-7 Growthfast Demandsmedium || A very popular aquarium plant owing to its beautiful foliage. The least demanding of the Cabomba species, but still causes problems in poorly lit aquariums. If there is not sufficient light, try Limnophila sessiliflora, which requires less light. Most decorative when planted in groups. Eaten locally as a vegetable
Από το site της τρόπικα, δεν ξέρω αν βοηθάει καθόλου...

Πάντως και τα δικά μου πετάνε ρίζες από τον κορμό, όχι όμως τόσο πολλές (τουλάχιστον ακόμα).
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 14-02-06 στις 08:43
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-06, 08:58
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Σήμερα, μετά από μερικούς μήνες, όλες έχουν πετάξει πολλές και μακρυές ρίζες σε διάφορα σημεία του "κορμού" τους, που αιωρούνται στο ενυδρείο.
Απότι βλέπω και στις 2 φωτογραφίες η cabomba αιωρείτε οπότε ειναι φυσικό να βγάλει ρίζες απο το πλάι.
Μήπως ειναι καιρός να την κλαδέψεις και να την ξαναφυτέψεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-06, 23:53
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Καλημέρα Filoxenos! Πως πάνε τα πλάτυ;...
Φίλε μου γειά σου! Τα πλατάκια που μου έδωσες είναι καταπληκτικά! Προσαρμόστηκαν αμέσως, έφαγαν και είναι μια χαρά... Σε ευχαριστώ και δημόσια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Απότι βλέπω και στις 2 φωτογραφίες η cabomba αιωρείτε οπότε ειναι φυσικό να βγάλει ρίζες απο το πλάι. Μήπως ειναι καιρός να την κλαδέψεις και να την ξαναφυτέψεις?
Τις κλαδεύω κάθε 15 ημέρες και τις διατηρώ μόνιμα σε ένα μήκος της τάξης των 20 εκ., όσο περίπου ήταν και όταν τις πήρα. Η αιώρηση που βλέπεις, οφείλεται στο ότι τις έχω πιασμένες σε βεντούζες στο τζάμι και τις παρασέρνει το ρεύμα του φίλτρου. Καμμία δεν είναι φυτεμένη. Ολες είναι στον "αέρα" στα τζάμια, σε βεντούζες "θηλιές".
Τις πλάγιες ρίζες άρχισαν να τις πετάνε μετά από 20 ημέρες περίπου. Υποψιάζομαι ότι οφείλονται στα ρεύματα του ενυδρείου, που όντως είναι δυνατά... Ομως, επειδή έχω και πολύ μικρή ανάπτυξη τριχοειδούς άλγης, σκέφτομαι μήπως σχετίζεται...
Δεν ξέρω τελικά τι γίνεται...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-06, 08:35
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Όπως είπε ο Γιάννης, πρέπει να την φυτέψεις για να σταματήσει αυτό το έντονο φαινόμενο.
Το φυτό ψάχνει απεγνωσμένα να ριζώσει.
Αν ήταν φυτεμένο θα έλεγα ότι ήταν από έλειψη τροφής-λιπασμάτων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-06, 18:58
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παιδιά εγώ δεν νομίζω ότι θα ανακάμψει το φυτό αν φυτευτεί (πέρα από τις τόσες ρίζες) . Προσωπικά έχω μεγαλώσει το παραπάνω φυτό (και άλλα φυτά βλαστού) με τον ίδιο τρόπο πάρα πολλές φορές είτε για τις ανάγκες του aquascape είτε για να έχουν το απαραίτητο φως κάποια κοντά κλαδέματα .Βέβαια οι βλαστοί πρέπει να είναι σε κάθετη σχετικά θέση και όχι να αιωρούνται στην επιφάνεια όπως σωστά σου είπαν τα παιδιά , αλλά το φυτό γενικά δεν είναι σε καλή κατάσταση. Σε μένα σπάνια υπήρχαν κάποια κοτσάνια που εμφάνιζαν τέτοια κατάσταση και ήταν αυτά που υποσκιάζονταν από τα υπόλοιπα .Πιο πιθανό βλέπω ότι έχεις λίγο φωτισμό ή-και λίγο co2 στα οποία το φυτό θεωρείται αρκετά απαιτητικό για να έχει υγιή ανάπτυξη.Θύμισέ μας λίτρα-φωτισμό-kh-ph κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-06, 23:41
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Θεωρώ αδύνατον να είναι λόγω συνθηκών (co2, κλπ) γιατί συμβαίνει σε όλα τα ενυδρεία που το έχω, με και χωρίς co2, με πολύ και με λίγο φωτισμό. Το μόνο κοινό χαρακτηριστικό, είναι αυτό του μη φυτέματος, που ανέφερα πιο πάνω και μάλλον καταλήγω ότι οφείλεται στα ρεύματα των ενυδρείων (όλα έχουν έντονη κυκλοφορία νερού).
Μόλις τελείωσα (στέγνωσε) το καινούριο ενυδρείο (115 λίτρα, 55 cm ύψος), στο οποίο δεν θα έχω έντονα ρεύματα νερού. Αύριο μπαίνει το νερό και ξεκινάει...
Μια δοκιμή θα δείξει αν είναι αυτό τελικά.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-02-06, 18:47
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Φυτεψε το και θα δεις..

ΥΓ. Γενικα θελει εντονο φωτισμο και αποροφα τα διαφορα στοιχεια απο το φυλλωμα..τουλαχιστον ετσι λεει σε ενα διαφημηστικο της sera
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Cabomba caroliniana qstavrosq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 06-03-09 09:47
Gourami vs Cabomba Caroliniana ALKAR Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 08-12-04 15:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06422 seconds with 13 queries