Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-07, 00:12
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή βοήθεια για έξοδο νερού

Γειά σε όλους,
χρειάζομαι συμβουλές για το πως πρέπει να στήσω την έξοδο απο το eheim classic 2213 στο ενυδρείο μου ώστε να μειώσω την ανατάραξη αλλά ταυτόχρονα να έχω καλή κυκλοφορία.

Το ενυδρείο είναι 100χ30 - ύψος 40 και έχει πολλά φυτά, 2 μπουκάλια diy co2, πλάτυ με μωρά, apple snails, nerite snails, και red cherry γαρίδες.

για την ώρα έχω την είσοδο του νερού πρός το φίλτρο αριστερά πίσω και κάτω και την έξοδο απο το φίλτρο πάνω δεξιά, στην στενή πλευρά και όχι στην πλάτη του ενυδρείου. Η έξοδος είναι η κουρτίνα που έχει απο τη μάνα του το eheim και την έχω λίγο βυθισμένη για να μην αναταράσσει πολύ.

δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα να μπεί η κουρτίνα στην πλάτη...

επίσης διαβάζω σε άλλο πόστ για lilly pipe.. το οποίο δεν λέτε πώς να το φτιάξουμε... πείτε ντε!

το φίλτρο μου φαίνεται πολύ δυνατό και αναγκάστηκα να του χαμηλώσω αρκετά τη ροή (στο μισό περίπου). Μήπως με σωστότερη έξοδο θα μπορώ να το τρέχω πιο δυνατά?

Επίσης προσπαθώ να σκεφτώ πώς θα έχω καλή κυκλοφορία και χαμηλά, ώστε να μην είναι σε κακές συνθήκες οι γαριδούλες μου, αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει μικρή ροή γενικά, για να μη ταλαιπωρούνται τα πλάτυ και τα φυτά.

επίσης διάβασα κάπου ότι αν το παρακάνει κανείς με την πολύ μικρή ανατάραξη, μπορεί να έχουν πρόβλημα Ο2 τα ψάρια του τις πρωινές ώρες.

βοηθάτε βρε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-07, 01:21
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

κανείς??

προσπαθώ να αποφύγω τις δοκιμαστικές αλλαγές τύπου: βάλτο 'δώ να δούμε, βάλτο 'κεί, βάλτο πιο κεί, κλπ. να μην ταλαιπωρώ και τους κατοίκους.

την εμπειρία σας...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-07, 08:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Πως του χαμηλωσες τη ροη?

Η καλυτερη θεση ειναι το spray bar (η κουρτινα που λες) κολλημενη στη στενη πλευρα ακριβως κατω απο την επιφανεια και να "κυτταει" (να βγαζει νερο δλδ) παραλληλα με την επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-07, 08:27
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ευχαριστώ,

Τη χαμήλωσα μισοκλείνοντας τη βάνα εισόδου του νερού (στην πλευρά που κατεβαίνει από το ενυδρείο).

Έτσι το έχω τώρα το spray bar, στη στενή πλευρά, αλλά πάλι κάνει χαμό αν το ανοίξω τέρμα. Γι' αυτό σκέφτηκα μήπως πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον, πχ διακλάδωση με ΤΑΥ για 2 εξόδους, ή lilly pipe, ή δε ξέρω τι άλλο, αφού διαβάζω ότι μπορεί κανείς να πετύχει "απίστευτα" ομαλή ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-07, 10:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Καλο ειναι να μην ζοριζουμε την αντλια με κλειστες βανες.
Δοκιμασε να κυτταει το spraybar αναποδα στο τζαμι στο οποιο ειναι κολλημενο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-07, 11:33
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Αξίζει τη δοκιμή αυτό που προτείνεις. Θα επανέλθω με το συμπέρασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-07, 11:36
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

...και οσο αναφορ τη ροη του 2213..μην ανυσηχεις....σε λιγο καιρο θα χασει λιγη απο τη δυναμη του....
βεβαια παιζει ρολο το τι υλικα εχεις βαλει στο πλαστικο καλαθακι του,πως τα εχεις βαλει......και ποσα εχεις βαλει.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-07, 11:56
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Εγώ είπα να μη τα ρωτάω όλα μαζί αλλά πάτε γυρεύοντας
με την ευκαιρία λοιπόν αυτού που λές klaz, έχω αφήσει τα 4 μπλέ σφουγκάρια που είχε η συσκευασία. καλά είμαι?

έχω λίγα ψάρια (δεν πρόκειται να το φορτώσω) και δεν έχω ακόμα διαβάσει αρκετά ώστε να βγάλω συμπέρασμα για τα υλικά.
αν πρέπει οπωσδήποτε να βάλω και μακαρόνι ή κάτι άλλο πείτε μου.

μου είπαν ότι το eheim substrat θέλει αλλαγή κάθε (ξέχασα πόσο) και σκέφτηκα ότι δεν με συμφέρει να πετάω κάθε τόσο τα βακτηρίδια, έστω και σταδιακά, οπότε έμεινα στα σφουγκάρια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-07, 12:02
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από air Εμφάνιση μηνυμάτων
μου είπαν ότι το eheim substrat θέλει αλλαγή κάθε (ξέχασα πόσο) και σκέφτηκα ότι δεν με συμφέρει να πετάω κάθε τόσο τα βακτηρίδια, έστω και σταδιακά, οπότε έμεινα στα σφουγκάρια...
..μμμ κακως εμεινες μονο στα σφουγγαρια...
ναι μεν θα φτιαξουν βιολογια,αλλα ειναι περισσοτερο για κατακρατηση βρωμιας,και στην ουσια το φιλτρο το δουλευεις αυτη τη στιγμη σαν μηχανικο και οχι τοσο για βιολογια.....
το substrut pro ειναι απο τα καλυτερα υλικα βιολογιας,και το αλλαζουμε (ενα μερος του) παρα-πολυ αργα.....
γνωμη μου βαλε 1-2 χουφτες μακαρονι χαμηλαγια την κατακρατηση των χοντρων.....
μετα βαλε substrat αρκετο,και ενα μπλε σφουγγαρι και μετα το λευκο(υαλοβαμβακας..
και θα εισαι κουκλος...!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 13-04-07 στις 14:36
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-07, 14:48
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Εγω διαφωνω οτι τα σφουγγαρια δεν αρκουν, ειδικα αν οπως λες δεν θα φορτωσεις το ενυδρειο με πολλα ψαρια. Μια χαρα δουλεια κανουν τα σφουγγαρια.
Οσο για την ροη, αν μεγαλωσεις αρκετα τις τρυπες που εχει η εξοδος του φιλτρου θα μειωθει η πιεση, χωρις να μειωθει η ροη. Μπορεις ευκολα να μεγαλωσεις τις τρυπες αφου ειναι πλαστικο και με ενα ζεσταμενο κατσαβιδι γινεται η δουλεια ευκολα. Η λυση δηλαδη ειναι ή να εχεις περισσοτερες τρυπες ή μεγαλυτερες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περίεργο πράγμα στην έξοδο του CO2 chrisb Αρχάριοι γλυκού νερού 13 05-03-07 15:19
βοήθεια για ΚΗ roti Malawi 3 22-12-06 00:02
βοήθεια για μετατροπή σε κιχλίδες roti Malawi 7 04-12-06 23:16
βοήθεια για συσκευή Co2 roti Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 20-11-06 00:42
Βοήθεια για αγορά ενυδρείου. babis85 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 18-08-04 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05112 seconds with 13 queries