Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-10, 22:34
Το avatar του χρήστη broson
broson Ο χρήστης broson δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2010
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

πολλα παρομοια πραγματα γινονται διπλα μας απλως δεν τα παρατηρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-10, 06:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από broson Εμφάνιση μηνυμάτων
πολλα παρομοια πραγματα γινονται διπλα μας απλως δεν τα παρατηρουμε
Θα ακολουθήσουν κι άλλα σύντομα...δυστυχώς είμαι σπίτι ελάχιστες ώρες την ημέρα, οποτε χάνω πολλά επισόδεια καθημερινά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-10, 08:10
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Υπάρχουν και κάποιες άλλες σφήκες (σκούρκοι) που τρέφουν το γόνο τους αποκλειστικά με αράχνες. Φτιάχνουν τη φωλιά τους απο πηλό, γεμίζουν με αράχνες το κελλί και γεννάνε ενα αυγο μέσα πριν το καλύψουν και αυτο με χώμα.. Αν βρείτε καποτε τετοια φωλια, αν επιχειρήσετε να τη διαλύσετε (ή τη ρίξετε μέσα σε ενα κουβα νερο), θα γεμίσει ο κόσμος πτώματα αραχνων
Σε ότι αφορα τη σφήκα αυτή τώρα και ειδικότερα όσες ανήκουν στην οικογένεια των Ιχνευμονιδών, που απλά ναρκώνουν τη τροφή τους (κάμπιες συνήθως) και γεννουν μεσα τους ενα αυγο, ωστε οταν αυτο εκκολαφθει τρωει σιγα σιγα το ζωντανο οργανισμο (στη συνηθεστερη περιπτωση τη χρυσαλιδα οταν η καμπια εχει φτιαξει το κουκουλι της απο το οποιο δε θα βγει ποτε), αυτος ο βασανιστικος θανατος δηλαδη, ήταν ο λόγος που οδήγησε το Δαρβίνο στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει Θεός και έθεσε τις αρχες για τη θεωρία του της εξέλιξης των ειδών..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-10, 14:24
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν και κάποιες άλλες σφήκες (σκούρκοι) που τρέφουν το γόνο τους αποκλειστικά με αράχνες. Φτιάχνουν τη φωλιά τους απο πηλό, γεμίζουν με αράχνες το κελλί και γεννάνε ενα αυγο μέσα πριν το καλύψουν και αυτο με χώμα.. Αν βρείτε καποτε τετοια φωλια, αν επιχειρήσετε να τη διαλύσετε (ή τη ρίξετε μέσα σε ενα κουβα νερο), θα γεμίσει ο κόσμος πτώματα αραχνων
Σε ότι αφορα τη σφήκα αυτή τώρα και ειδικότερα όσες ανήκουν στην οικογένεια των Ιχνευμονιδών, που απλά ναρκώνουν τη τροφή τους (κάμπιες συνήθως) και γεννουν μεσα τους ενα αυγο, ωστε οταν αυτο εκκολαφθει τρωει σιγα σιγα το ζωντανο οργανισμο (στη συνηθεστερη περιπτωση τη χρυσαλιδα οταν η καμπια εχει φτιαξει το κουκουλι της απο το οποιο δε θα βγει ποτε), αυτος ο βασανιστικος θανατος δηλαδη, ήταν ο λόγος που οδήγησε το Δαρβίνο στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει Θεός και έθεσε τις αρχες για τη θεωρία του της εξέλιξης των ειδών..

Δεν το ξερα αυτο με την σφήκα και το Δαρβίνο .Καλό . Ισως αρχισε να κλονίζετε η πίστη του τότε ομως τον Χριστιανισμό τον αποκήρυξε τελείως οταν πέρασε μια οικογενειακή τραγωδία
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-10, 19:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αυτή είναι η σφύκα που μαζεύει τις κάμπιες σηριβίδι από το γκαζόν στο πίσω μέρος της αυλής μου. Εδώ και 8 χρόνια δεν έχω ψεκάσει ποτέ και παραδόξως δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα από την νυκτοπεταλλούδα αυτή. Στα μέσα του Αυγούστου, η συγκεκριμένες σφύκες πηγαινοέρχονται κάτω από τα φυλλα του γκαζόν, ψάχνοντας κάμπιες. Παράλληλα, κοντινές χωμάτινες επιφάνειες γεμίσουν μικρά λαγούμια τα οποία αφού γεμίσουν, τα κλείνουν επιμελώς.

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-06-10, 19:48
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Απο φιδια Βασιλη πως παμε????

Εγω παντως εχω 6 γατες και οταν λεω γατες εννοω ολες θυληκιες
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-10, 20:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο φιδια Βασιλη πως παμε????

Εγω παντως εχω 6 γατες και οταν λεω γατες εννοω ολες θυληκιες
¶ντρο, αν και το σπίτι μου βρίσκεται λίγο απόμερα και κοντά στους αγρούς, δεν έχω εντοπίσει κανένα φίδι, εκτός μια φορά πριν 5-6 χρόνια. "Θερκό" Dolichophis jugularis, ακίνδυνο. Ήταν ομολογουμένως πολύ μεγάλο, αλλά το άφησα να κάνει τη δουλειά του... Αυτό το είδος είναι όπως γνωρίζεις ο φύλακας των περβολιών (περβολάρης λέγεται στα χωριά). Το εξημέρωναν οι περβολάριδες στο περιβόλι τους και ήταν εγγύηση ότι δεν θα άφηνε καμιά οχιά να πλησιάσει.

Βρε ¶ντρο, πολλές φορές αναρωτιέμαι πόσο πρακτικοί ήταν οι παλιοί...ένα με τη φύση και την χρησιμοποιούσαν για δική τους βοήθεια...γιατί εμείς να τα καταστρέψουμε όλα, να τα ψεκάσουμε, να τα δηλητηριάσουμε, να τα σκοτώσουμε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
μάυρα στίγματα VLASIS Αρχάριοι γλυκού νερού 10 09-04-10 09:48
Απίστευτη καταστροφή Filotas Malawi 47 10-02-09 09:36
Απίστευτη ενηλικίωση γκάππυς...! filoxenos Ζωοτόκα 5 17-01-06 15:12
Απίστευτη Φωτογραφία Γέννας!!!!! filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 21 23-12-05 17:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05295 seconds with 15 queries