Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-11, 23:25
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή αποριες για ασφαλες ξεκινημα θαλασσινου..λιγη βοηθεια...

Ας μπω κατευθειαν στο ψητο..
εχω ενα ενυδρειο 63 λιτρων και εχω διαβασει αρκετα γτ θελω να δοκιμασω να το κανω θαλασσινο.
Δεν θελω κατι πολυ ψαγμενο κανα 2 κλοουν οσελαρις και κανενα κομπυ αν μπορω..αργοτερα ισως γαριδουλες και κανενα σαλιγκαρι.
καποια ανεμωνη να παιζει τα κλοουν και αν μπορω κανενα μαλακο κοραλι.
1)ενυδρειο 60*30*35
2)φωτισμος 2*15watt(μια ακτινικη και μια κοντα στα 6500κ)
3)10 κιλα περιπου αραγωνιτης(αν μπορεσω ζωντανο κατα προτιμηση)
4)8-9 κιλα περιπου ζωντανο βραχο
5)αλατι
6)ρεφρακτομετρο
7)θερμοστατη
ανεμιστηρακια που το πιο πιθανο ειναι οτι προστεθουν
9)α/ο
10)skimmer
11)εξωτερικο φιλτρο
12)κυλοφορια νερου κοντα στα 1500λιτρα/ωρα
13)τεστ νερου

α) α/ο δεν εχω ακομη αλλα εχω σκοπο να προμηθευτω.χαζη ερωτηση αλλα επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει α/ο απο αυτην για θαλασσινο ενυδρειο κραταμε το "βρωμικο νερο"???και αν ναι βαζουμε μονο αυτο ή και καποιο ποσοστο βρυσης??
β)skimmer θα χρειαστω για αυτα που θελω να βαλω μεσα??γτ διαβασα οτι μπορω κ να μη βαλω αν εχω μικρο στοκ ψαριων και αρκετο ζβ και αραγωνιτη.
γ)εξωτερικο φιλτρο θα χρειαστω????γτ επισης διαβασα οτι μπορω να μη βαλω.εχω το tetra ex600.αν πρεπει να βαλω θα το γεμισω με ανθρακα και αντιφωσφορο και βαμβακι απο πανω.ειναι λαθος να βαλω και λιγο siporax μεσα για επιπλεον βιολογια?
και αν τελικα το χρησιμοποιησω αυτο εχει κυκλοφορια 600λιτρα/ωρα ας πουμε 350 καθαρα.αυτα τα αφαιρουμε απο το συνολο της κυκλοφοριας του νερου που θελουμε??
δ)μου ξεφευγει κατι???χρειαζεται καποια συμπληρωματα ή γενικα κατι αλλο?

συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα οι τιμες για ολα αυτα τσιμπανε και ολα ειναι ευαισθητα κ δεν θελω να ξεκινησω λανθασμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-11, 08:22
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μπω κατευθειαν στο ψητο..
εχω ενα ενυδρειο 63 λιτρων και εχω διαβασει αρκετα γτ θελω να δοκιμασω να το κανω θαλασσινο.
Δεν θελω κατι πολυ ψαγμενο κανα 2 κλοουν οσελαρις και κανενα κομπυ αν μπορω..αργοτερα ισως γαριδουλες και κανενα σαλιγκαρι.
καποια ανεμωνη να παιζει τα κλοουν και αν μπορω κανενα μαλακο κοραλι. Τίποτα σπουδαίο, mini reef!
1)ενυδρειο 60*30*35
2)φωτισμος 2*15watt(μια ακτινικη και μια κοντα στα 6500κ)
3)10 κιλα περιπου αραγωνιτης(αν μπορεσω ζωντανο κατα προτιμηση)
4)8-9 κιλα περιπου ζωντανο βραχο
5)αλατι
6)ρεφρακτομετρο
7)θερμοστατη
ανεμιστηρακια που το πιο πιθανο ειναι οτι προστεθουν
9)α/ο
10)skimmer
11)εξωτερικο φιλτρο
12)κυλοφορια νερου κοντα στα 1500λιτρα/ωρα
13)τεστ νερου

α) α/ο δεν εχω ακομη αλλα εχω σκοπο να προμηθευτω.χαζη ερωτηση αλλα επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει α/ο απο αυτην για θαλασσινο ενυδρειο κραταμε το "βρωμικο νερο"???και αν ναι βαζουμε μονο αυτο ή και καποιο ποσοστο βρυσης?? Αν ήταν να χρησιμοποιούσαμε το βρώμικο, δεν θα αγοράζαμε ΑΟ.
β)skimmer θα χρειαστω για αυτα που θελω να βαλω μεσα??γτ διαβασα οτι μπορω κ να μη βαλω αν εχω μικρο στοκ ψαριων και αρκετο ζβ και αραγωνιτη. Θα σου περιορίσει τις αλλαγές νερού, που κοστίζουν λόγο αλατιού και ΑΟ.Καλό είναι να βάλεις.
γ)εξωτερικο φιλτρο θα χρειαστω????γτ επισης διαβασα οτι μπορω να μη βαλω.εχω το tetra ex600.αν πρεπει να βαλω θα το γεμισω με ανθρακα και αντιφωσφορο και βαμβακι απο πανω.ειναι λαθος να βαλω και λιγο siporax μεσα για επιπλεον βιολογια? Αν το γεμίσεις άνθρακα τα έκαψες τα κοράλλια που θες να βάλεις μετά. 1gr στα 4lt βάζουμε, όλα και όλα θες 13gr. Υαλοβάβμακα μπορείς να βάλεις αν τον πετάς κάθε 3-4 ημέρες. Αλλιώς θα γεμίσεις νιτρικά.
και αν τελικα το χρησιμοποιησω αυτο εχει κυκλοφορια 600λιτρα/ωρα ας πουμε 350 καθαρα.αυτα τα αφαιρουμε απο το συνολο της κυκλοφοριας του νερου που θελουμε?? Ναι.
δ)μου ξεφευγει κατι???χρειαζεται καποια συμπληρωματα ή γενικα κατι αλλο?
Αν βάλεις ανεμώνη και soft, πρέπει να παίξεις με διάφορα συμπληρώματα (τροφή και μέταλλα).
συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα οι τιμες για ολα αυτα τσιμπανε και ολα ειναι ευαισθητα κ δεν θελω να ξεκινησω λανθασμενα.
Είναι πανάκριβο σπορ και αν από τώρα σκεύτεσαι μαλακά κοραλλάκια, θα έλεγα να σκεύτεσαι και περισσότερα λίτρα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-11, 16:25
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

σ'ευχαριστω για τις απαντησεις!
δεν μπορω να καταλαβω ομως..αφου με την α/ο κατεβαζουμε το ph και τις σκληροτητες στο θαλασσινο αφου θελω ph κοντα στο 8 γτ βαζουμε "καθαρο" νερο????
το ξερω οτι ειναι ακριβο σπορ αλλα εχω μονο το ενυδρειο και δεν θελω να παω για αγορα μεγαλυτερου.ηδη για τα 60 λιτρα με ολα αυτα που εγραψα παραπανω εβγαλα ενα κουστουμι κοντα στα 400 ευρω χωρις ψαρια κοραλια και τα συμπληρωματα που θα χρειαστουν αργοτερα..
εκτος ολων των παραπανω θα χρειαστω και κολλα??για το βραχο και για τα κοραλια?ιδια κολλα χρησιμοποιουμε και για τα δυο??
και κατι ακομη...
τα κοραλια πως τα ταιζουμε δλδ???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-11, 16:40
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Το ανέβασμα των τιμών το αναλαμβάνει το αλάτι και ο αραγωνίτης
Τον βράχο μπορείς να τον "δέσεις" και με tire up, αν θα βάλεις κοράλια (sps, lps) θα χρειαστείς εποξική κόλα ώστε να τα κολλήσεις στο βράχο. Ως επι το πλείστον τα κοράλια είναι φωτοσυνθετικά, απο την στιγμή που οι βασικές παράμετροι (ph - kh - ca - mg - No3 - Po4) είναι σε φυσιολογικά όρια και ο φωτισμός σωστός δεν θα έχεις πρόβλημα.Επικουρικά ρίχνουμε τροφή για κοράλια!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-11, 21:54
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

οκκκ!!!!!
νομιζω οι αποριες λυθηκαν προς το παρον!
ισως αργησει λιγο το project γτ ειναι πολλα τα λεφτα αλλα σιγα σιγα πιστευω θα το ολοκληρωσω!
ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-11, 07:58
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

H AO είναι φίλτρο νερού..

Το βρώμικο νερό είναι εκείνο που περιέχει όλα αυτά που δεν θες να έχεις στο ενυδρείο σου.. φάρμακα, λάσπη, μέταλλα κτλ.
Το καθαρό νερό (και ειδικά σε ΑΟ θαλασσινού που στο τέλος μπαίνει απιονιστής) είναι καθαρό νεράκι, 100%.

Σε αυτό το καθαρό νεράκι όταν βάλεις καλό αλάτι, προστίθονται Ca, Mg, κτλ στην ποσότητα που θέλεις (και όπως είπε και ο Κώστας, το αλάτι ανεβάζει και το pH).

Για φαί μίλησα γιατί αναφέρθηκες σε μαλακά κοράλια και είναι κάποια που τρώνε φύτοπλακτόν.

Επίσης σε αυτά που θα αγόραζες, βάλε και το κόστος της αυτόματης αναπλήρωσης (να προσθέτει καθαρό νεράκι αυτόματα όταν εξατμίζεται το νερό του ενυδρείου). Το θες για να έχεις σταθερή αλατότητα γιατί όταν εξατμίζεται νερό, το αλάτι δεν εξατμίζεται οπότε σου ανεβάζει την αλατότητα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιγη βοηθεια για ενα καλο ξεκινημα ? pantelis91 Αρχάριοι γλυκού νερού 17 27-09-10 03:28
λιγη βοηθεια christine1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-12-08 14:05
λιγη βοηθεια! kourba Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 07-05-08 11:18
λιγη βοηθεια harilaos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-12-06 17:46
ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ GREGORY Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 20-10-04 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04896 seconds with 15 queries