Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-21, 23:19
nikolsim Ο χρήστης nikolsim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2017
Περιοχή: rethymno
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Λάμπες led για φυτεμένο ενυδρείο

Καλησπέρα σας...μπορεί να έχει ξανά αναφερθεί η απορία μου και σε άλλα ποστ...αλλά παρακαλώ για την βοήθεια σας γιατί έχω πελαγωσει!!έχω ένα ενυδρείο sera cube ύψος 52, μήκος 57 και πλάτος 51.. είναι πολύ παλιό (λάμπες pl)..ειχα προσπαθήσει να βρω λάμπες που να ταιριάζουν στο καπάκι όμως δεν τα κατάφερα και έτσι προχώρησα στην μετατροπή με ledοταινιες συνδυαστικά 6500Κ και 4000Κ..δυστυχώς δεν με βόλεψε..έχασαν από απόδοση πολύ γρήγορα συν τα έξτρα προβλήματα που παρουσίασαν...σκέφτομαι για αγορά λάμπας που να μπαίνει πάνω στο ενυδρείο, αφαιρώντας το καπάκι..κοιτούσα τις SUNSUN ADE-400C φωτιστικό LED 18W (48-65cm) 7500K(1350lm) η με κάποια πατέντα να προσαρμόσω το SUNSUN ADE-500C φωτιστικό 24w-7500K (1750lm)(58-75cm).ίσως και την αγορά δύο ίδιων αν χρειαστεί για να συμπληρωθούν τα lm..έχετε κάποια άλλη λύση να προτείνετε;; ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-21, 09:17
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

καλημέρα, αν εισαι στο diy, ψαξε για αυτά, 3w ,ενα δυο τέτοια, εν δυο μπλέ, ενα δυο ασπρο ψυχρό, και αν θες για εφε, ενα πράσινο, δεν κανει τίποτα...κανε τους υπολογισμούς σου και θα εχεις οτι χρειάζεσαι και περισότερα... διαβασε grow led lights... εχω 12 σε 27 λίτρα και τα ανάβω σε 65%, αλλα δν προλαβαίνω να κλαδευω, ενα χρόνο τωρα, τα τρέχω pwm...
νομίζω τα χρησιμοποιούν και για τ άλλο το χόρτο χαχαχαχαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-21, 10:41
nikolsim Ο χρήστης nikolsim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2017
Περιοχή: rethymno
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dearangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, αν εισαι στο diy, ψαξε για αυτά, 3w ,ενα δυο τέτοια, εν δυο μπλέ, ενα δυο ασπρο ψυχρό, και αν θες για εφε, ενα πράσινο, δεν κανει τίποτα...κανε τους υπολογισμούς σου και θα εχεις οτι χρειάζεσαι και περισότερα... διαβασε grow led lights... εχω 12 σε 27 λίτρα και τα ανάβω σε 65%, αλλα δν προλαβαίνω να κλαδευω, ενα χρόνο τωρα, τα τρέχω pwm...
νομίζω τα χρησιμοποιούν και για τ άλλο το χόρτο χαχαχαχαχαχα!
Καλημέρα!! ευχαριστώ για την απαντηση..μονο που ως παντελώς άσχετη...το δοκίμασα με κατασκευή στο καπάκι αλλά πέρα του ότι ζοριστηκα να βρω ηλεκτρολόγο να μου την κανει, βαρέθηκα να αλλάζω μετασχηματιστές κ διαφορά καλώδια..δεν ξέρω τι πήγε στραβά αλλά άλλαξα δύο ηλεκτρολόγους κ μεσα σε 6 μήνες είμαι πάλι χωρίς λάμπες.τωρα έχω μια λάμπα max-s (maxspect aquarium lighting system) αλλά είναι για Κοραλία, οπότε πρέπει να βγει άμεσα γτ μου κάνει άλγη!!για αυτό ψάχνω κάτι ετοιμο γιατίε τις κατασκευές μάλλον δεν το χω...σκεφτόμουν να ρισκάρω μόνο με κατασκευή (μαραγκο) να φτιάξω κάτι σαν καπάκι για να προσαρμοσω τις μεγαλύτερες λάμπες αν πιστεύετε ότι δεν αρκούν 2 από την πρώτη κατηγορία..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dearangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, αν εισαι στο diy, ψαξε για αυτά, 3w ,ενα δυο τέτοια, εν δυο μπλέ, ενα δυο ασπρο ψυχρό, και αν θες για εφε, ενα πράσινο, δεν κανει τίποτα...κανε τους υπολογισμούς σου και θα εχεις οτι χρειάζεσαι και περισότερα... διαβασε grow led lights... εχω 12 σε 27 λίτρα και τα ανάβω σε 65%, αλλα δν προλαβαίνω να κλαδευω, ενα χρόνο τωρα, τα τρέχω pwm...
νομίζω τα χρησιμοποιούν και για τ άλλο το χόρτο χαχαχαχαχαχα!
Μια ακόμα ερώτηση..τα grow led lights τι είναι;είπαμε άσχετη εδω....δείξτε επιείκεια για τις πολλές κ χαζές ίσως ερωτήσεις μου...προσπαθώ να μάθω γιατί με ενδιαφέρει κυρίως να κάνω κάτι όσο το δυνατόν πιο σωστό, τόσο εμφανισιακά όσο και για τα ψάρια - φυτά που φιλοξενώ στο ενυδρείο μου..και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dearangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, αν εισαι στο diy, ψαξε για αυτά, 3w ,ενα δυο τέτοια, εν δυο μπλέ, ενα δυο ασπρο ψυχρό, και αν θες για εφε, ενα πράσινο, δεν κανει τίποτα...κανε τους υπολογισμούς σου και θα εχεις οτι χρειάζεσαι και περισότερα... διαβασε grow led lights... εχω 12 σε 27 λίτρα και τα ανάβω σε 65%, αλλα δν προλαβαίνω να κλαδευω, ενα χρόνο τωρα, τα τρέχω pwm...
νομίζω τα χρησιμοποιούν και για τ άλλο το χόρτο χαχαχαχαχαχα!
Καλημέρα!! ευχαριστώ για την απαντηση..μονο που ως παντελώς άσχετη...το δοκίμασα με κατασκευή στο καπάκι αλλά πέρα του ότι ζοριστηκα να βρω ηλεκτρολόγο να μου την κανει, βαρέθηκα να αλλάζω μετασχηματιστές κ διαφορά καλώδια..δεν ξέρω τι πήγε στραβά αλλά άλλαξα δύο ηλεκτρολόγους κ μεσα σε 6 μήνες είμαι πάλι χωρίς λάμπες.τωρα έχω μια λάμπα max-s (maxspect aquarium lighting system) αλλά είναι για Κοραλία, οπότε πρέπει να βγει άμεσα γτ μου κάνει άλγη!!για αυτό ψάχνω κάτι ετοιμο γιατίε τις κατασκευές μάλλον δεν το χω...σκεφτόμουν να ρισκάρω μόνο με κατασκευή (μαραγκο) να φτιάξω κάτι σαν καπάκι για να προσαρμοσω τις μεγαλύτερες λάμπες αν πιστεύετε ότι δεν αρκούν 2 από την πρώτη κατηγορία..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolsim : 03-03-21 στις 10:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-21, 14:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Γιατι δε παίρνετε ενα φωτιστικό και να βγάλετε το καπακι τελειως?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-21, 15:31
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

μία απο τις προυποθέσεις ειναι να έχεις καποια σχέση με τ ηλοκτρονικα και ηλεκτρολογικά, αυτα τα δύο συγγενευουν αρκετα, η αλλη προυπόθεση ειναι να εχειος καποια εφεση στα diy... αν όχι, η λύση που πρότεινε ο επόμενος συνχομπίστας, βγάλε καπακι και βαλε αγοραστο απο πάνω, υπάρχει πληθώρα απο αυτα ...
για να επανέλθω, τα led, δηλαδή το χρώμα, έχει διαφορετική συχνότητα ταλάντωσης, ειναι κυματομορφή, η χλωροφύλη αρέσκεται σε συγμεμριμένες περιοχές της κυματομορφής, περίπου στα UV κοντα και στα μπλέ... αν θυμάμαι καλά... Tωρα, η τεχνολογία έχει κατασκευάσει led τα οποία ακτινοβολούν, φωτοβολούν ενα φώς το οποίο ειναι πλούσιο στις περιοχές του φασματος που αρέσει στη χλωροφύλη και αναπτύσει τα φυτα κλπ κλπ... αυτο το χρώμα σε μας φαίνεται σαν ειναι ενα περιεργο χρώμα ροζ ματζέντα με μπλέ... αν μπορεις να το περιγράψεις... αυτα λοιπόν τα led που εχουν κατασκευαστει για τις καλιέργειες σε κλέιστούς χωρους, η σε βορεια κλιματα χωρίς ηλιακό φως (Ολλανδία, Σκανδιναβικές κλπ) αυτα τα λεντ, ειναι αναπτυξης και τα λεμε grow leds...
τα πράγματα ειναι απλα αλλα μόνο αν έχεις καποια σχέση και φυσικά θέλεις και να διαβασει λίγο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-21, 16:45
nikolsim Ο χρήστης nikolsim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2017
Περιοχή: rethymno
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δε παίρνετε ενα φωτιστικό και να βγάλετε το καπακι τελειως?
Αυτό ρωτάω...επειδή το ενυδρείο είναι κύβος..άρα μικρές διαστάσεις..ψάχνω αν όχι ένα ίσως συνδιασμό δύο φωτιστικών για να φτάσω στα σωστά lm..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dearangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
μία απο τις προυποθέσεις ειναι να έχεις καποια σχέση με τ ηλοκτρονικα και ηλεκτρολογικά, αυτα τα δύο συγγενευουν αρκετα, η αλλη προυπόθεση ειναι να εχειος καποια εφεση στα diy... αν όχι, η λύση που πρότεινε ο επόμενος συνχομπίστας, βγάλε καπακι και βαλε αγοραστο απο πάνω, υπάρχει πληθώρα απο αυτα ...
για να επανέλθω, τα led, δηλαδή το χρώμα, έχει διαφορετική συχνότητα ταλάντωσης, ειναι κυματομορφή, η χλωροφύλη αρέσκεται σε συγμεμριμένες περιοχές της κυματομορφής, περίπου στα UV κοντα και στα μπλέ... αν θυμάμαι καλά... Tωρα, η τεχνολογία έχει κατασκευάσει led τα οποία ακτινοβολούν, φωτοβολούν ενα φώς το οποίο ειναι πλούσιο στις περιοχές του φασματος που αρέσει στη χλωροφύλη και αναπτύσει τα φυτα κλπ κλπ... αυτο το χρώμα σε μας φαίνεται σαν ειναι ενα περιεργο χρώμα ροζ ματζέντα με μπλέ... αν μπορεις να το περιγράψεις... αυτα λοιπόν τα led που εχουν κατασκευαστει για τις καλιέργειες σε κλέιστούς χωρους, η σε βορεια κλιματα χωρίς ηλιακό φως (Ολλανδία, Σκανδιναβικές κλπ) αυτα τα λεντ, ειναι αναπτυξης και τα λεμε grow leds...
τα πράγματα ειναι απλα αλλα μόνο αν έχεις καποια σχέση και φυσικά θέλεις και να διαβασει λίγο...
Η αλήθεια είναι ότι μου ακούγονται πολλά κ δυστυχώς ακαταλαβηστικα..θέλω να βγάλω το καπάκι...απλά επειδή είναι μικρό σε μήκος το ενυδρείο βλέπω ότι η μία λάμπα έχει μόνο 1350 lm η στην χειρότερη με κάποια πατέντα να μπορέσω να στερεωσω την λίγο μεγαλύτερη που βγάζει 1750lm... Αλλά και αυτά δυστυχώς μου φαίνονται λίγα αν υπολογίσουμε τον κανόνα 30/λίτρο κ αυτό είναι το minimum..αν βάλω 2 από τις μεγάλες.. (σαν οικονομική λύση,μιας κ τα οικονομικά είναι περιορισμένα τώρα αλλά τώρα έμεινα χωρίς λάμπες) θα έκανε δουλειά αν πάρω δύο sunsun 500 που βγάζουν 7500κ και 1750lm η κάθε μία η πάλι δεν θα κάνω δουλειά;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolsim : 03-03-21 στις 16:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-21, 17:15
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ποσο budget διαθέτετε? Σε κυβο 30 x 30 εχω το Aquael leddy την εκδοση plants πολυ δυνατό με ομορφο σχεδιασμό.

Εαν δε σας φτάνει βάζετε και δεύτερο αν και για ενυδρειο χωρις co2 εαν για αρχη ειναι καλα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-21, 18:04
nikolsim Ο χρήστης nikolsim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2017
Περιοχή: rethymno
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο budget διαθέτετε? Σε κυβο 30 x 30 εχω το Aquael leddy την εκδοση plants πολυ δυνατό με ομορφο σχεδιασμό.

Εαν δε σας φτάνει βάζετε και δεύτερο αν και για ενυδρειο χωρις co2 εαν για αρχη ειναι καλα.
Έχω co2!!έβαλα μπουκάλα τέλη Δεκεμβρίου.(co2 one way 160primus Dennerle). Δυστυχώς λόγω της κατάστασης το budget μου είναι περιορισμένο...έτυχε κ αυτό σε λάθος στιγμή...μέχρι 100 δυστυχώς..αυτό που λέτε πόσο περίπου βγαίνει;;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο budget διαθέτετε? Σε κυβο 30 x 30 εχω το Aquael leddy την εκδοση plants πολυ δυνατό με ομορφο σχεδιασμό.

Εαν δε σας φτάνει βάζετε και δεύτερο αν και για ενυδρειο χωρις co2 εαν για αρχη ειναι καλα.
Κάτι τέτοιο αρκεί?
Aquael LEDDY SLIM PLANT 10W 50-70cm φωτιστικό LED λευκό
Κατάλληλο για ενυδρεία μήκους μεταξύ 50-70cm.
Ισχύς: 10W
θερμοκρασία χρώματος 8000 K/ 650 lm
Με προβληματίζουν λίγο τα χαρακτηριστικά..κυρίως τα lm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolsim : 03-03-21 στις 18:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-21, 20:30
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

https://m.youtube.com/watch?v=MYY_LBcfU8g

Καλο φαίνεται. Εμπιστευομαι την aquael εχει ποιοτικα προϊόντα.

Απο δυναμη δεν θα εχετε θεμα ειναι υπεραρκετο το φως. Με μετριο φως και co2 μεγαλωνουν τα περισσότερα ειδη φυτων. Βοηθαει πολυ να έχουμε θρεπτικο υποστρώμα. Σπανια το προβλημα ειναι το χαμηλο επίπεδο φωτισμού.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-21, 21:41
nikolsim Ο χρήστης nikolsim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2017
Περιοχή: rethymno
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
https://m.youtube.com/watch?v=MYY_LBcfU8g

Καλο φαίνεται. Εμπιστευομαι την aquael εχει ποιοτικα προϊόντα.

Απο δυναμη δεν θα εχετε θεμα ειναι υπεραρκετο το φως. Με μετριο φως και co2 μεγαλωνουν τα περισσότερα ειδη φυτων. Βοηθαει πολυ να έχουμε θρεπτικο υποστρώμα. Σπανια το προβλημα ειναι το χαμηλο επίπεδο φωτισμού.
Από aquael έχω θερμοστάτης και όντως είναι πολύ καλός!!όσον αφορά το υπόστρωμα μου κ στα τρία μαγαζιά που πήγα Κρήτη όταν έστηναν το ενυδρείο μου έδιναν το fondovivo -natural bottom material της prodac και μου είπαν ότι μόνο αυτό αρκεί.. εννοείται ότι έχω λίπασμα και co2..απλά η κατασκευή με τις λάμπες στο καπάκι μας χαιρέτησε και για την ώρα έχω δανειακές για Κοραλία οι οποίες πρέπει να βγουν άμεσα...για το λόγο αυτό έκανα κ το ποστ...οπότε θα κοιτάξω κ τις λάμπες τις aquael, η αλήθεια είναι ότι είναι μέσα στο budget και σίγουρα προσαρμόζονται στο ενυδρείο χωρίς ιδιαίτερες πατέντες...απλά βάση αυτού που διάβαζα για τα λουμεν προσπαθούσα βάση λίτρων να φτάσω γύρω στα 3900 και για αυτό μπερδευομουν όταν έβλεπα μόλις 850...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-21, 22:04
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δεν ασχολήθηκα ποτε με lumen ,ουτε τα φυτα τα νοιαζει αρκει να εχουν φως. Εαν θελουμε τεχνικά να το εξετάσουμε αυτο που μετραει ειναι το PAR.

Αυτος ειναι ο λογος που ανέφερα οτι σπανια το προβλημα ειναι το φως σε περίπτωση που δεν παει καλα καποιο φυτο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-03-21, 22:21
nikolsim Ο χρήστης nikolsim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2017
Περιοχή: rethymno
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ασχολήθηκα ποτε με lumen ,ουτε τα φυτα τα νοιαζει αρκει να εχουν φως. Εαν θελουμε τεχνικά να το εξετάσουμε αυτο που μετραει ειναι το PAR.

Αυτος ειναι ο λογος που ανέφερα οτι σπανια το προβλημα ειναι το φως σε περίπτωση που δεν παει καλα καποιο φυτο.
Οκ!!!θα το ψάξω έτσι λοιπόν...και μάλλον θα καταλήξω στις
aquael που λεγαμε...σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντησεις σας!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λάμπες για ενυδρείο Jimenez Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 22-01-15 17:01
Λάμπες για νέο ενυδρείο 240 λίτρα chrisvari Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 23-02-13 12:28
Λάμπες για φυτεμένο tzetzos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 10-01-12 01:34
Λάμπες σε ενυδρείο Μαρινόπουλου Iann_is DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 14-01-08 23:11
Λάμπες ικανές για φυτεμένο ενυδρείο? dimitris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 01-03-03 23:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06151 seconds with 14 queries