Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-12, 22:37
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Τα γκάπυ είναι πολύ σκληραγωγημένα ψάρια, αλλα γεννουν χειρότερα απο κουνέλια, και θα γεμίσει το ενυδρείο χαρούμενα μωράκια σε εκνευριστικό βαθμό. Θα πρότεινα ψαράκια κρύου νερού συμβατά με γαρίδες τσέρυ, όπως τα white clouds minnow. Είναι εύκολα στη διατήρηση τους, γεννούν κι αυτά αλλά σε πιο ελεγχόμενο βαθμό.
Την καμπόμπα μάζεψε την σε πιο πυκνά μάτσα. Θα δείχνει πιο εντυπωσιακή...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-12, 16:00
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γκάπυ είναι πολύ σκληραγωγημένα ψάρια, αλλα γεννουν χειρότερα απο κουνέλια, και θα γεμίσει το ενυδρείο χαρούμενα μωράκια σε εκνευριστικό βαθμό. Θα πρότεινα ψαράκια κρύου νερού συμβατά με γαρίδες τσέρυ, όπως τα white clouds minnow. Είναι εύκολα στη διατήρηση τους, γεννούν κι αυτά αλλά σε πιο ελεγχόμενο βαθμό.
Την καμπόμπα μάζεψε την σε πιο πυκνά μάτσα. Θα δείχνει πιο εντυπωσιακή...
Ευχαριστώ που ασχολείται με την περίπτωσή μου
Τα ψαράκια που προτείνεις είναι κρύου νερού έτσι; Προβληματίζομαι για την καλοπέρασή τους το καλοκαίρι που αναπόφευκτα η θερμοκρασία του νερού θα ανέβει στα ύψη, γιατί φυσικά δεν έχω κάποιο σύστημα ψύξης και δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να αποκτήσω. Με αυτήν την λογική (σωστή ή όχι) δεν τολμάω να πάρω ψαράκια που ξέρω ότι το μισό χρόνο θα ζουν σε συνθήκες που δεν τους πολυαρέσουν. Όσο για τα guppy μακάρι να ζουν στο ενυδρείο μου και ας γεννάν αβέρτα! Θα χαρίζω σε όποιον εδιαφέρεται!!
Την καμπόμπα προσπάθησα να την βάλω σε πιο πυκνά ματσάκια αλλά παρατήρησα ότι τα κάτω φύλλα κιτρίνιζαν και φαντάστηκα ότι ήταν από το περιορισμένο φως που έφτανε μέχρι τη βάση τους. Έτσι τις αραίωσα. Επίσης είδα ότι δύο από τα κλαδάκια της έχουν πετάξει καινούριο κοτσανάκι από τη βάση τους, οπότε φαντάζομαι θα φουντώσοουν μόνες τους με τον καιρό και θα δείχνουν πιο πυκνές. Αν και τώρα με το καινούριο φίλτρο που έβαλα, θα πρέπει να κάνω και άλλες ανακατατάξεις φυτών μήπως και μπορέσω να το καλύψω κάπως γιατί είναι ιδιαίτερα αντιαισθητικό έτσι όπως πιάνει το μισό ενυδρείο. It's a work in progress που λένε και στο χωριό μου

Επανέρχομαι τώρα στο θέμα των μετρήσεων της αμμωνίας. Χθες το απόγευμα ξαναέκανα μέτρηση και πάλι μου βγήκε 0,25ppm
Σήμερα λέω να κάνω την ίδια μέτρηση και στο νερό της βρύσης που λογικά θα έχει αμμωνία 0. Σε περίπτωση που βγει διαφορετικό από 0 τότε ή δεν κάνω σωστά το τεστ ή δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα χρώματα από την χρωματική κλίμακα της API ή ο ΟΥΑΘ μας ποτίζει αμμωνία.


Θέλω να πάρω ψαράκιαααααααααααα Ίσως βιαστώ αλλά το Σάββατο θέλω να πάρω ψαράκια...
-------------------------
Αγαπημένο μου ημερολόγιο,
πριν από λίγο έκανα μέτρηση αμμωνίας στο νερό της βρύσης και αμέσως μετά στο νερό το ενυδρείου. Βγήκαν ακριβώς ίδια τα χρώματα. Συγκρίνοντάς τα με τον χρωματικό πίνανα είναι και τα δύο δείγματα στο 0.
Για σιγουριά έκανα άλλες δύο μετρήσεις νερού βρύσης και νερού ενυδρείου. Το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο. Είχα παραταγμένα και τα 4 σωληνάκια και είχαν και τα 4 ακριβώς το ίδιο χρώμα.
Συμπέρασμα: ή εξαφανίστηκε η αμμωνία από το ενυδρείο ή τις προηγούμενες φορές δεν με βοηθούσε ο φωτισμός να διακρίνω σωστά τα χρώματα!

Μπορώ να βάλω ψαράκια (guppy, 1 αγοράκι και 3 κοριτσάκια);
Απαντήστε μουυυυυυυυυυυυυυυυυ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vipera : 24-02-12 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-12, 12:29
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι ψαροπαρέα!
Υπάρχουν εξελίξεις στο projectτης υγρής γλάστρας.. αναβαθμίστηκε! Έγινε ενυδρείο καθώς πριν από δύο εβδομάδες απέκτησε 4 κατοίκους, ένα αρσενικό guppyκαι 3 θηλυκά.
Οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές, με την έννοια ότι έχουν μια σταθερότητα στην πορεία του χρόνου. Σήμερα που σκοπεύω να κάνω αλλαγή νερού, μέτρησα:
Ph 7,8
αμμωνία 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 5,0
Τα ψαράκια φαίνονται χαρούμενα και κινητικά με ακόρεστη όρεξη για φαγητό! Την πρώτη μέρα που τα έβαλα στο ενυδρείο, φαντάστηκα ότι για λίγο καιρό θα ήταν φοβισμένα μέχρι να προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλον αλλά αυτά δεν κατάλαβαν τίποτα! Και όταν λέω τίποτα, το εννοώ! Από την πρώτη στιγμή αλώνιζαν το ενυδρείο σαν να μην συνέβη τίποτα! Δεν φοβούνται καθόλου και όποτε πλησιάζω τα ενυδρείο για να τα χαζέψω, συγκεντρώνονται μπροστά στο τζάμι σε βαθμό που νομίζω ότι τελικά αυτά με χαζεύουν περισσότερο από ότι εγώ. Πιθανολογώ ότι περιμένουν να τα ταΐσω γιαυτό και πλησιάζουν το τζάμι.
Επίσης μέσα σε αυτές τις δύο εβδομάδες, τα κοριτσάκια της παρέας έχουν φουσκώσει αισθητά και έχουν το χαρακτηριστικό μαύρο σημάδι στην κοιλίτσα τους, οπότε νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα γίνω γιαγιά!
Την μεγαλύτερη πλάκα από όλα τα ψαράκια την έχει το αρσενικό που είναι μικροσκοπικό σε σχέση με τα θηλυκά. Η διαφορά μεγέθους είναι τόσο μεγάλη που καταντάει αστεία.. είναι σαν ένας άντρας 50 κιλών να περιτριγυρίζεται από 3 υπέρβαρες κυρίες οι οποίες φυσικά τον αποφεύγουν και μερικές φορές τον κυνηγούν όταν γίνεται ιδιαίτερα πιεστικός στο φλετρ του.

Όμως δεν λείπουν και τα μικροπροβληματάκια που αφορούν τα φυτά. Το μεγαλύτερο από αυτά είναι με την Cabombacarolinianaπου αρχίζει και σαπίζει στο μέσον του ύψους της με αποτέλεσμα να αποκόπτεται το ανώτερο τμήμα των κλαδιών της. Τα κομμάτια που αποκόπτονται τα φυτεύω παραδίπλα. Επίσης, τα πιο πλατύφυλλα φυτά (που δεν ξέρω πως τα λένε), αυτά που βρίσκονται στο δεξιό άκρο του ενυδρείου (βλέπε φώτο αρχικών δημοσιεύσεων) αρχίζουν και κιτρινίζουν τα παλαιότερα φύλλα τους. Τα υπόλοιπα φοιτά την ψιλοπαλεύουν χωρίς αισθητά προβλήματα στα δικά μου άπειρα μάτια. Τουλάχιστον δεν σαπίζουν.. όμως η Vassileriana είναι σαν βαλσαμωμένη από τη στιγμή που την φύτεψα. Νομίζω ότι δεν έχει μεγαλώσει ούτε πόντο. Αντίθετα η Elodea densa ψηλώνει και μάλιστα την κλάδεψα ήδη μια φορά και τα κλαδέματα τα ξαναφύτεψα στο ενυδρείο. Ο εχινόδωρος έχει δείξει σημάδια ανάπτυξης και έχει πετάξει μερικά φύλλα πολύ μεγαλύτερα από αυτά που είχε όταν τον φύτεψα αρχικά. Νομίζω αυτός είναι η καλύτερη αγορά μου όσον αφορά τα φυτά μαζί με την Elodea densa.
Σύμφωνα με την εξέλιξη των φυτών μου, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αναζητήσω ένα λίπασμα μήπως και πάρουν λίγο τα πάνω τους. Τι με συμβουλεύετε να προμηθευτώ; Δεν έχω ιδέα από λιπάσματα και φοβάμαι μην πάω σε κανένα πετ και με φορτώσουν με άσχετα σκευάσματα που θα δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα παρά βελτίωση.
Σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-12, 12:49
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Κανείς;
Κανείς δεν έχει να μου προτείνει ένα αξιόπιστο λίπασμα για το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-12, 12:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
σε ποια κατηγορια απο τις 3 ανήκεις?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-12, 13:08
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
σε ποια κατηγορια απο τις 3 ανήκεις?
Ορθή η ερώτησή σου!!
Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να διαβάσει όλο το θέμα για να τοποθετησει το ενυδρείο μου σε μια κατηγορία ώστε να μου απαντήσει κατάλληλα!

Αν κατάλαβα λοιπόν την ερώτησή σου, τότε ανήκω στην κατηγορία Low-light Low-tech με υπόστρωμα της Terta το completesubstrate.
Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες παρά κάτι μέρες και ο φωτεισμός είναι μία λάμπα αγνώστου ταυτητας 11watt και ταυτόχρονα μία σειρά από λεντάκια αγνώστου απόδοσης. Σαφέστατη όσον αφορά τον φωτισμό ε;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-12, 13:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Υποχρεωμενος δεν ειναι κανεις να τα διαβαζει ολα ... ποσο να απανταει κιολας ... (σε πειραζω )

Εχω δικαιολογια! Διαβαζω απο το κινητο και εχω και καποια εργασια ταυτοχρονα οποτε δεν ειναι η απολυτη προσοχη μου εδω ...

Παρεθεσα το λινκ καθως αν προσδιορισεις σε τι κατηγορια εισαι ... εχεις απο το ιδιο λινκ και την απαντηση ετοιμη!!
Παράθεση:
Σε αυτή την περίπτωση, το καλύτερο είναι να επιλέξετε την μέθοδο χαμηλού φωτισμού - χαμηλής τεχνολογίας (Low-light Low-tech) η οποία δε χρειάζεται πολλές αλλαγές νερού. Για αυτά τα φυτεμένα ενυδρεία τα λιπάσματα θα πρέπει να χρησιμοποιούμε μια φορά την εβδομάδα τα οποία θα πρέπει να περιέχουν NPK και ιχνοστοιχεία. Αν και τα φυτά μπορούν να πάρουν τα περισσότερα από τα θρεπτικά συστατικά μέσω του υποστρώματος θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι το υπόστρωμα θα εξαντληθεί (σε θρεπτικά συστατικά) μετά από περίπου 6 - 12 μήνες. Για να αποτραπεί μια τέτοια εξέλιξη θα πρέπει να προσθέτουμε macro και micro θρεπτικά συστατικά μέσω των λιπασμάτων μια φορά την εβδομάδα.
αν διαβασεις στο ιδιο αρθρο λεει ποια ειναι τα macro και micro θρεπτικα οποτε μπορεις να φτιαξεις οικονομικα μονη σου το λιπασμα η να προσανατολιστεις στις "ετοιμες" λυσεις με προιοντα που κυκλοφορουν στην αγορα και περιεχουν τα παραπανω θρεπτικα!

Παρολα αυτα μερικα φυτα μπορει να σε δυσκολεψουν πολυ (ακομα και αν τους παρεχεις τις βελτιστες συνθηκες - να μη σε "πανε") ... σε τετοιες περιπτωσεις αν επιμενουν να μη "πιανουν" θα τα αντικαθιστουσα με αλλα χωρις να απογοητευομαι ...

Τα ΝΟ3 αφησε τα να ανεβουν λιγο παραπανω
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacopa monnieri σε γλάστρα brillo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-05-06 06:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05822 seconds with 14 queries