Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-06, 00:51
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Question help μαλλον γεννητουρια!!!

ενυδρειο 400 λιτρα με αυλονακαρα, αχλι, πρωτομελας, ψευδοτροφευς, λαμπιδοχρωμες, ολα σε ζευγαρια.
εχω 2 θυληκα aulonacara τα οποια οπωσ παρατηρησα σημερα δεν φαγαν καθολου τιποτα σε συγκριση με τα υπολοιπα ή οπωσ τισ προηγουμενες μερες. στο ενα μολις που διεκρινα κατι πορτοκαλι ή ροζ στο στομα του ενω στο αλλο δεν βλεπω τιποτα γιατι δεν το ανοιγει καθολου. μονο σαν να μασουλανε κατι κανουν.
ερωτησεις τι πρεπει να κανω απο εδω και περα γιατι ειναι η πρωτη μου φορα που τυγχαινει και περιμενα πολυ και καιρο. το περιεργο ειναι πωσ και τα 2 μαζι! καρπερος ο αρσενικος μαλλον... βεβαια υπαρχουν και αλλα αρσενικα αλλα ενας ειναι ο πιο μεγαλος σε μεγεθος και σε χρωμα εντονοτερος.
εχω μια γεννηστρα που χωριζει στα 2 μεροι, και ενα ενυδρειο μικροτερο 60 λιτρα, τι απο τα δυο να ετοιμασω? απο ποτε να γινει η μεταφορα? και πως?δεν ειναι ευκολο να τα πιασω, μηπως τα στρεσσαρω και δεν γινει τιποτα? μηπως να τα αφησω στο μεγαλο ενυδρειο και να αφησω την φυση μονη της, αλλα υπαρχει περιπτωση να φαγωθουν απο τα υπολοιπα. τι αλλο πρεπει να ξερω? οποιες πληροφοριες ειναι καλες για εναν νεο μπαμπα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-06, 08:01
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μπαμπα-μπαμπα μην τρεχεις !!

εχεις 3 βδομαδες καιρο για να δεις ποια ειναι πραγματικα <αυγοφερουσα>.
το θεμα που δεν θα σου αρεσει ειναι το ποιος ειναι ο πατερας οεο ??

aulonocara & ahli ζευγαρωνουν και ιβριδιζουν μια χαρα.
εδω λοιπον ειναι το ανησυχητικο της υποθεσης, αλλα τωρα δεν μπορεις
να κανεις κατι.

μολις καρατσεκαρεις λοιπον ποια ειναι η κυρια που προκειται να γινει μαμα,
την τσιμπας, παντα βραδακι και σε χαλαρη κατασταση, με σβησμενα φωτα εννοω, και την μεταφερεις στο 60αρι
ενυδρειο που λες οτι εχεις, το οποιο φυσικα πρεπει να εχεις σε λειτουργια με νερο του ενυδρειου που τα εχεις τωρα,
και ενα φιλτρακι το οποιο θα εχεις εμβολιασει με υλικα απο το ηδη υπαρχον.
αρα λοιπον, σε μια βδομαδα απο τη μερα που δεις οτι δεν τρωει καθολου το ψαρι, σενιαρεις το μικρο οπως ειπαμε πριν,
πιανεις την κυρια και την ριχνεις μεσα.

σε περιπτωση που οπως λες ειναι 2, με καποιο τροπο, ενα διχτυ , ενα πλεξι, χωρισε το στη μεση και περιμενε τις γεννες.

στην περιπτωση που αφησεις οπως λες τη φυση να ενεργησει, η βιωσιμοτητα των μικρων δε θα ξεπερασει το 10%.
τα haps τρωνε-τρωνε μωρα καργα.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-06, 00:42
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Smile

εγω τα ειδα να μην τρωνε απο την πεμπτη, αρα λοιπον η μεταφορα τους να γινει περιπου την πεμπτη ή παρασκευη που μας ερχεται, αφου ξανα τσεκαρω αν ειναι και οι 2 με αβγα. και μετα απλος περιμενω να γεννησουν, στις επομενες 3 εβδομαδες. αφου γεννησουν ποσο περιπου πρεπει να αφησω την θηλυκια μετα μικρα μαζι στον ιδιο χωρο? οσο αφορα την διατροφη τουσ πρεπει να ξερω κατι? δεν τρωνε και ανυσηχω λιγο.
οσο αφορα τον πατερα, πρεπει να ειναι αυλονακαρα και αυτος γιατι ειχα δει κατι χορευτικα ζευγαρωματος μεταξυ τους, μονο που ηταν στηυ μεση του ενυδρειου περιπου, και οχι σαν αυτα που εχω δει στον πατο απο καποια βιντεακια, ισως ηταν η αρχη και να εγινε αργοτερα που δεν τα κοιταγα και ειχαν σβησει τα φωτα η καποια στιγμη που ελειπα.
ευχαριστω για την απαντηση και για τις info και για οτι αλλο πρεπει να ξερω ειμαι ολος αυτια, γιατι θελω να μαθαινω περισσοτερα για το καλο τους αλλα και για δικες μου γνωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-06, 11:03
Το avatar του χρήστη GEORGIOS
GEORGIOS Ο χρήστης GEORGIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 93
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην GEORGIOS
Thumbs up γεννητούρια

Κατ'αρχήν μην τα μεταφέρεις άμεσα αλλά μετά τις 16 ημέρες για να μην είναι αυγά αλλά να έχουν ολοκληρωθεί με την στοματοεκκόλαψη .Στην συνέχεια μην αφήσεις τα θηλυκά μαζί με τα μικρά Στο 80% στους aulonacara τα τρώνε τα μικρά τα θηλυκά βάσει εμπειρίας.Αρα διαχωρίζεις τα θηλυκά.Η μεταφορά πρέπει να γίνει μετά τις 16 ημέρες έως τις 21 ημέρες γιατί 50% να σου φτύσει αρκετά και μετά δεν τα ξαναπαίρνουν στο στόμα τους.Επειδή θα σου γεννάνε συνέχεια μπορείς να πειραματιστείς με την συμπεριφορά των συγκεκριμένων θηλυκών.Επίσης μην ταιζεις κατεψυγμένες η ζωντανές τροφές στο ενυδρείο και να ταιζεις λιγότερο όσο έχεις μπουκωμένες αυλονάκαρες.
Τα λέμε.
__________________
400 LIT Tanganika
600 LIT Malawi Haps
240 LIT Tropheus Moorii
100 LIT labido Yellow small
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-06, 12:29
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

καλησπερα,
ειμαι στις 6 μερες και μου μενουν αλλες 10 περιπου( αγωνιας), αρα μετα τις μεταφερω, θα γινει με κλειστα τα φωτα για να καταφερω να τις πιασω.
η μια ειναι απο αυτες που μου ειχατε δωσει και η αλλη την ειχα. επιτυχια .
ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα, χωρις προβληματα.

χαρηκα GEORGIOS και θα τα πουμε




για οποιεσδηποτε info ακομα που πρεπει να ξερω ειμαι ολος αυτια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννητουρια, neolamprologus multifasciatus mikenuke Tanganyika 56 11-06-07 18:59
ΠΕΙΤΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΕΧΩ %*@#$.... medoc30 Γλυκό νερό - Γενικά 14 01-08-04 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03782 seconds with 13 queries