Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-08, 13:49
sllo Ο χρήστης sllo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-11-2005
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Αγορα RO

για σας παιδιά
Θέλω να αγοράσω μια RO και θέλω να την χρησιμοποιώ για πόσιμο νερό και για νερό για το ενυδρείο με δίσκους.
Βρήκα αυτή στο ebay: http://cgi.ebay.de/MWS-REVERSE-OSMOS...QQcmdZViewItem

ξέρει κανεις αν είναι καλή και αν κάνει για αυτό που το θέλω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-08, 21:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για τη συγκεκριμενη δε ξερω αλλα αυτο που ισχυει στις οσμωσεις ειναι οτι αλλα φιλτρα βαζουμε για χρηση απο ανθρωπο και αλλα για ενυδρειακη χρηση...το νερο που προσπαθουμε να παρουμε (σχεδον 100% καθαρο) για τους δισκους δεν ειναι για ανθρωπινη καταναλωση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-08, 17:39
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Συχώρεσε με που θα διαφωνήσω αλλα τα φιλτρα ειναι ακριβώς τα ιδια, την εχω για πόσιμο, και ο μονος λογος που εχω αλλη για τους δισκους ειναι να μην την ζορίζω μια και πίνω απο αυτην και οτι τα ενυδρεία μου ειναι σε αλλον όροφο και δεν με παίρνει να κουβαλώ κουβάδες
Το μονο που διαφέρει στην Α/ο που εχω για τους δίσκους ειναι οτι εχω προσθέσει Di (προσωπική επιλογή δεν επιβάλλετε στους δισκους αντιθετα ισως με το θαλασσινο),
Στο ποσιμο ΠΟΤΕ DI
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-08, 18:21
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο σου...
Παρε μαζι και ανταλλακτικα προφίλτρα για να μην ψάχνεις όταν θα έρθει η ώρα..

Yiannis59 το νερό που χρησιμοποιείς για πόσιμο απο την όσμωση δεν έχει μια περίεργη γεύση... Και εγώ δοκιμασα αρκετές φορές να πιω αλλα μου φαινόταν κάπως στυφό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-08, 19:13
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Απλα λίγο ... ας το πω άγευστο αλλα βαρέθηκα να αγοράζω νερο και τωρα ποια το εχουμε συνηθίσει μαγειρεύουμε και οι κατσαρόλες δεν πιάνουν ασπρίλα (αλατα) και φτιάχνει τσαι και καφε αλλο πράγμα δοκίμασε το.
Το νερο βρύσης εδω εχει Gh 21+ TDS 350 +++ σκουργια απο σωλήνες (τα φιλτρα τα αλλαζω καθε μηνα γίνονται κόκκινα)
Αγοράζαμε νερο για να πιουμε αλλα μαγειρεύαμε με νερο βρυσης ποιο το όφελος ;;;
Σώθηκα με το εργαλείο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1444.jpg
Εμφανίσεις:  245
Μέγεθος:  17,2 KB  
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-08, 19:18
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

ρε παιδιά, τι ουσία έχει να πιεις νερό από ΑΟ; Δεν σου προσφέρει τίποτε.. Κυριολεκτικά..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-08, 19:25
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδιά, τι ουσία έχει να πιεις νερό από ΑΟ; Δεν σου προσφέρει τίποτε.. Κυριολεκτικά..
Αμα δεν εχεις αλλη επιλογη φιλε μου Χαριλαε,
Μηπως σου προσφέρει να πινεις αυτα που εχει το φιλτρο (ενος μηνος) που εχω την φωτο ποιο πανω (πριν ενα μηνα ηταν καταλευκο)
Ο καθένας κανει τες επιλογές του
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-08, 20:22
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Σε καφέ δεν το έχω δοκιμάσει αν και εχω ακούσει και απο καποιον αλλο οτι ειναι πολυ καλος...

Παντως σκέτο το νερό δεν μου αρεσε και πολυ.. βεβαια ολα μια συνηθεια ειναι...
Να προσθεσω εδω οτι και καποια απο αυτα τα μεταλλα τα χρειαζεται ο οργανισμος...

Και επειδη ξεφύγαμε απο το θεμα..
Υ.Γ: sllo να την πάρεις την οσμωση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-08, 20:30
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

για ανθρωπινη χρηση υπαρχουν φυσιγγια σαν τα προφιλτρα , που μπαινουν στην εξοδο του καθαρου και αναπληρωνουν τα απαραιτητα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-08, 23:14
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καφέ δεν το έχω δοκιμάσει αν και εχω ακούσει και απο καποιον αλλο οτι ειναι πολυ καλος...

Παντως σκέτο το νερό δεν μου αρεσε και πολυ.. βεβαια ολα μια συνηθεια ειναι...
Να προσθεσω εδω οτι και καποια απο αυτα τα μεταλλα τα χρειαζεται ο οργανισμος...

Και επειδη ξεφύγαμε απο το θεμα..
Υ.Γ: sllo να την πάρεις την οσμωση!!!
Ναι εχεις δικαιο αλλα δεν τα παίρνει μονο απο το νερο (εχω μια κοιλιά απο την μασα αλλο πράγμα) χε χε χε χ ε
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-08, 00:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν ειναι διαφωνιας φιλε μου....
απλα σε καταστημα της πολης μου που πηγα και ρωτησα επρεπε να του πω οτι ειναι για ενυδρειακη χρηση γιατι μου ανεφερε οτι δε χρησιμποιουνται με τον ιδιο τροπο για ανθρωπινη και ενυδρειακη χρηση...ισως εννουσε τα φυσιγγια αυτα που αναφερθηκαν ...δεν ρωτησα παραπανω...
αλλα απο το σχολειο ακομη θυμαμαι που μας ελεγαν πως το απεσταγμενο δηλαδη καθαρο νερο δεν ειναι καταλληλο για ανθρωπινη χρηση.....ακριβως γιατι δεν περιεχει ενα σωρο ωφελιμα αλατα και ιχνοστοιχεια...
γινεται ακομη και φθοριωση του νερου ικτυου για τα παιδικα δοντια....
τα προφιλτρα και ο ανθρακας να καταλαβω οτι κανουν δουλεια....αλλα γιατι να πινεις το νερο μετα το σταδιο της μεμβρανης που στερειται τοσων πολυτιμων συστατικων??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-08, 14:52
Nikos1974
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Γεια χαρά σε όλους... είμαι καινούργιος στο forum!
Τυχαίνει να είμαι εισαγωγέας συστημάτων ανάστροφης όσμωσης και έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα... Επιτρέψτε μου να σας αναφέρω μερικά στοιχεία:
1. Το νερό που παράγεται από τα συστήματα RO δεν είναι απεσταγμένο, είναι πολύ καθαρό αφού έχουν αφαιρεθεί χιλιάδες επικίνδυνες αλλά αναγκαστικά και χρήσιμες ουσίες που μπορεί να περιέχει σε ποσοστά περί το 98%... Είναι σίγουρα κατάλληλο για ανθρώπινη κατανάλωση, καθώς ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας χαρακτηρίζει την Α.Ο. ως την πλέον εξελιγμένη τεχνολογία για αυτό τον σκοπό. Τα χρήσιμα συστατικά, όπως ασβέστιο, μαγνήσιο, κάλιο κλπ που περιέχει το νερό συνήθως είναι έτσι κι αλλιώς σε πολύ μικρές ποσότητες στο νερό των περισσότερων δικτύων υδροδότησης. Ο ανθρώπινος οργανισμός λαμβάνει αυτά τα στοιχεία κυρίως από άλλες τροφές (πχ όσο ασβέστιο έχει ένα ποτήρι γάλα ή όσο κάλιο έχει μια μπανάνα μπορούμε να το πάρουμε πίνοντας μερικούς τόνους από το πιο πλούσιο σε μεταλλικά στοιχεία νερό του κόσμου). Το θέμα των μεταλλικών στοιχείων έχει να κάνει περισσότερο με τη γεύση! Παρόλα αυτά υπάρχουν πολύ οικονομικά φίλτρα προσθήκης τέτοιων στοιχείων για όποιον τα θεωρεί απαραίτητα (10-20¤), που προσαρμόζονται στα συστήματα ανάστροφης όσμωσης.
2. Το νερό που προορίζεται για τα ενυδρεία καλό είναι να περάσει και από φίλτρο DI στο στάδιο μετεπεξεργασίας, οπότε η λύση είναι να γίνει μια διακλάδωση στην παροχή του συστήματος που θα μπει το DI για το τμήμα που πέφτει στο ενυδρείο και η προσθήκη μετάλλων στο τμήμα που προορίζεται για πόσιμο. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία που μπορεί να γίνει από τον οποιοδήποτε.
3. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην επιλογή του συστήματος ανάστροφης όσμωσης!!! Από την εμπειρία μου στην αγορά έχω δει εξοφρενικές εφαρμογές αλλά και κυρίως τιμές που προσφέρονται αυτά τα είδη. Δεν είναι όλα τα συστήματα ανάστροφης όσμωσης ίδια και πρέπει να ξέρουμε προηγουμένως αρκετά στοιχεία για την ποιότητα του νερού της παροχής πριν επιλέξουμε. Ένα σημαντικό στοιχείο είναι η αντλία του συστήματος που τις περισσότερες φορές είναι απαραίτητη, η προφίλτρανση, αν η συσκευή διαθέτει σύστημα back wash κλπ κλπ... τα συστήματα χωρίς αντλία με 4-5 στάδια φίλτρανσης κοστίζουν κανονικά γύρω στα 200¤, ενώ τα συστήματα με αντλία περί τα 300-400¤ αναλόγως της παραγωγική ικανότητας και τα απευθείας ροής (χωρίς δεξαμενή αποθήκευσης νερού) περί τα 600¤... ΠΡΟΣΟΧΗ μη δώσετε φράγκο παραπάνω και μην ακούτε κανέναν που υποστηρίζει ότι το σύστημα του κάνει κάτι παραπάνω και κοστίζει τα διπλά...

Είμαι στη διάθεσή σας για κάθε επιπλέον πληροφορία!
-------------------------
φίλε sllo,
το συστηματάκι που βρήκες στο e-bay φαίνεται μια χαρά (αν εξαιρέσουμε ότι το 3ο στάδιο είναι sediment φίλτρο ενώ θα ήταν καλό να είναι carbon block ή αποσκληρυντής), το μόνο που χρειάζεσαι επιπλέον είναι ένα DI για το ενυδρείο...
Όμως η συμβουλή μου είναι να μην το πάρεις από εκεί... κάθε 3-6 μήνες θα χρειάζεσαι ανταλλακτικά, χώρια τις βλάβες που μπορεί να πάθει... Που θα τα βρίσκεις???
Πάρε καλύτερα κάποιο από ένα μαγαζί στην Ελλάδα 10-20% ακριβότερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και κάποιο κεφάλι να το ρίξεις αν δε δουλεύει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos1974 : 12-12-08 στις 14:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-12-08, 16:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να προσθεσω επισης οτι η μεμβρανη της οσμωσης προσφερεται για αναπτυξη βακτηριδιων, καθοτι το νερο που φτανει εκει δεν εχει πλεον χλωριο.
Αυτες μπορει να ειναι ακινδυνες ή ακομα να τις συνηθισει ο ανθρωπινος οργανισμος (οχι ομως και οι επισκεπτες που μπορει να καταληξουν σε στενες επαφες τριτου τυπου με την τουαλετα...)
Δεν συμβαινει παντα, αλλα αν θελουμε να ειμαστε 100% εξασφαλισμενοι τοτε χρειαζεται και μια λαμπα UV στην εξοδο....

Οσο για τη χρηση DI σε ενυδρειο γλυκου νερου, κακο δεν κανει αλλα δεν προσφερει κατι επι τις ουσιας....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-12-08, 22:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παιδια μπορειτε να μου εξηγησετε αυτο?? με εμφαση στο κοκκινο χρωμα...

Το πόσιμο νερό πρέπει να είναι διαυγές, άχρωμο, άοσμο, δροσερό (θερμοκρασίας 7 - 11 βαθμών Κελσίου). Πρέπει να περιέχει μικρή ποσότητα ανόργανων αλάτων (0,5 γραμ. στο λίτρο), γιατί το καθαρό νερό χωρίς διαλυμένα άλατα είναι βλαβερό για τον οργανισμό, εξαιτίας της μεγάλης διαπιδυτότητας των κυττάρων. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο τα θαλασσινά ψάρια πεθαίνουν όταν μεταφερθούν σε γλυκό νερό και ψάρια του γλυκού νερού πεθαίνουν αμέσως μόλις τοποθετηθούν μέσα σε απεσταγμένο νερό, γιατί καταστρέφονται τα ερυθρά αιμοσφαίρια (αιμόλυση). Το πόσιμο νερό περιέχει διαλυμένο οξυγόνο, άζωτο, διοξείδιο του άνθρακα, ελάχιστα ίχνη οργανικών ουσιών, καθώς και ίχνη φυτικών μικροοργανισμών.

πηγη http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B5%CF%81%CF%8C

να μπορεσουμε να βγαλουμε το καλυτερο αποτελεσμα οσον αφορα την ποση νερου απο ΑΟ...

(δηλαδη το οτι το tds μου μετρα 000 οφειλεται στις ρητινες και αν τις βγαλω θα μπορω να πινω το νερο?)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κακη αγορα... sotos+ramona Αρχάριοι γλυκού νερού 6 21-10-08 20:12
Αγορα Α/Ο nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 27-06-07 19:12
αγορα πετρας orck Γλυκό νερό - Γενικά 12 31-12-06 10:11
Αγορα ψαριων ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 15 15-09-06 22:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05937 seconds with 14 queries