Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-11-11, 04:47   #1
Για οσους νομιζουν πως το χρυσοψαρο εχει μνημη δευτερολεπτων.
 
Το avatar του χρήστη Slevinakos
Slevinakos
Junior Member
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Thessaloniki-Xanthi
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Slevinakos Ο χρήστης Slevinakos δεν είναι συνδεδεμένος 17-11-11, 04:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Σε μια γυαλα 10 λιτρων που ειχα παλια, ειχα μαζι για διακοσμητικο ενα βραχο με μια τρυπα στην μεση για να περναει το χρυσοψαρο. Καθως αυτο αρχισε να μεγαλωνει (9 μηνες περιπου 10-12 εκατοστα μαζι με την ουρα), παρατηρησα μια μερα πως στο σωμα του ελειπαν 3-4 λεπια. Φοβηθηκα μηπως ειναι καποια αρρωστια και το παρατηρουσα ωρες. Το χρυσοψαρο επαψε να περναει απο τον βραχο, καταλαβα πως πιθανον να γδαρθηκε πανω του και ετσι αποφασισα να βγαλω την πετρα και να αφησω μονο το χαλικι. Το ψαρακι ηρεμισε. Την πρηγουμενη εβδομαδα πηρα ενα 30 λιτρο μονο χαλικι μεσα. Σημερα αποφασισα να βαλω την πετρα δοκιμαστικα και το ψαρι απεφευγε να περασει απο διπλα της. Κολουσε στο τζαμι και στο πλατος της πετρας εκανε γρηγορο κολυμπι και περνουσε στην αλλη μερια του ενυδρειου. Αυτο διηρκησε κανενα 10 λεπτο Ηταν τρομαγμενο και αγχωμενο μεχρι που την εβγαλα και ηρεμησε. Απο το σκηνικο με τα λεπια μεχρι σημερα εχει περασει τουλαχιστον 1 μηνας!
__________________
"Who are you to wave your finger" - The Pot by Tool
Εμφανίσεις: 3682
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-11, 07:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Όσοι έχουν ζήσει τα χρυσόψαρα για πολλά χρόνια, θα αναρωτιούνται γιατί υπάρχει ακόμα αυτή η εντελώς απαράδεκτη θεωρία. Απαράδεκτη, γιατί βασικά την βάζουν μπροστά οι άνθρωποι που σκοτώνουν ψάρια. Το να σκοτώσεις κάποιο ψάρι για να το φας, δε χρειάζεται να δώσεις εξηγήσεις στους περιβαλλοντολόγους.

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν πράγματι μνήμη και μάλιστα πολλών εβδομάδων. Για να το αποδείξει κάποιος αυτό, μπορεί π.χ. να αφίσει νηστικά τα ψάρια του στη λίμνη για μια εβδομάδα. Καθόλη τη διάρκεια του πειράματος, κανένας δεν πρέπει να περνάει από το σημείο της λίμνης. Υπό κανονικές συνθήκες, βάση και της θεωρίας, τα ψάρια θα σε ξεχάσουν από την πρώτη κιόλας μέρα. Για προσπαθείστε όμως να επισκεφτείτε το σημείο την 7η μέρα... και θα δείτε με τα μάτια σας! Για να έρχονται κοντά σας με τα στόματα ανοικτά, θα πει ότι ακόμα θυμούνται και σε συνδέουν με το τάισμα, ακόμα και μια εβδομάδα αργότερα.

Υποστηρίζω επίσης ότι η μνήμη τους δεν παραμένει ΜΟΝΟ στις 7 μέρες, αλλά εβδομάδες, μήνες! Κατά την διάρκεια του χειμώνα παραμένουν για αρκετούς μήνες χωρίς καθόλου τάισμα. Με την πρώτη άνωδο της θερμοκρασίας, με το που θα πλησιάσεις τη λίμνη, να σου και πάλι η ίδια συμπεριφορά!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-11, 09:20
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά έχω ζήσει τα χρυσόψαρα για 2 χρόνια.
Από το πρ'ωτο εξάμηνο και μετά έχω τα ίδια 3 χρυσόψαρα.
Όταν δεν είμαι κοντά στο ενυδρείο, κολυμπούν αμέριμνα.

Μόλις παρατηρήσουν ότι πλησιάζω, πάντα έρχονται στο συγκεκριμένο σημείο που τα ταίζω!
Μπορεί να είναι και βλακεία ή ιδέα μου, αλλά όταν τα πλησιάζει κάποιος άλλος ( μόνο εγώ τα ταίζω ) δεν αντιδρούν το ίδιο.

Τώρα έχω φθάσει σχεδόν στο σημείο να τρώνε από το χέρι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-11, 09:55
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

...αυτό ισχύει μόνο για τα χρυσόψαρα??
Τα δικά μου καρχαριάκια, πως κάθε μέρα γύρω στις 8 το βραδάκι, (ώρα φαγητού), ξέρουν, καταλαβαίνουν, το νοιώθουν...
Μαζεύονται λοιπόν κάτω απο το καπάκι της ταϊστρας και περιμένουν... ενώ τα "τσαλίμια" πάνε και έρχονται...

Αυτό γίνεται κάθε μέρα στις 9μιση το πρωί και στις 8 το βράδυ τα τελευταία 4 χρόνια.. Ρουτίνα θα πει ίσως κάποιος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-11, 10:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εδω και οι επιστημονικες μελετες που καταρριπτουν το μυθο περι ανυπαρκτης μνημης.

Memory in Zoology
1. New studies have shown that goldfish possess the power to tell time, develop a routine and have a memory of up to three months. In our experiment, we are trying to determine whether or not this new information is correct [Experiment]
2. Do goldfish contain long-term memory capabilities or the ability to remember an event or an occurrence in time? [Experiment]


Και απο τους Mythbusters επεισοδιο 11 σεζον 2004
A goldfish’s memory lasts only three seconds.
busted

Jamie trained his goldfish to recognize color patterns and complete an obstacle course under water. They remembered what Jamie had taught them over a month later and easily completed the same course without Jamie’s prompting.
Βιντεο http://dsc.discovery.com/videos/myth...-minimyth.html

Αλλες πηγες:
Dr Karl's Great Moments In Science
Goldfish Memory

http://www.abc.net.au/science/articl...mentsinscience
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04004 seconds with 15 queries