Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-05-06, 22:07
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Παρατηρήσεις

Σου συνιστώ κι εγώ τα τζάμια να είναι όλα 5άρια, για θέμα μακρόχρονης αντοχής και σιγουριάς. Εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ 3άρια, για κανένα ενυδρείο, όσο μικρό και να είναι.
Τώρα, θα σου εξηγήσω γιατί κατέληξα στη λύση του όλα κολλημένα (και σφουγγάρια και διαχωριστικά τζάμια).
Στο πρώτο που έφτιαξα, δεν τα είχα κολλήσει, αλλά τα είχα σφηνωτά. Οταν λοιπόν έβαλα τα πρώτα ψάρια - 2 μηνών Μονομάχοι - έχασα δύο ψαράκια λόγω του ότι κάποια στιγμή βρήκαν τρύπα (που δεν περίμενα ότι μπορούν να περάσουν, να φανταστείς δεν φαινόταν με το μάτι) και πέρασαν στο διαμέρισμα του Πατέρα τους που ήταν δίπλα. Ετσι λοιπόν κόλλησα τα σφουγγάρια. Αργότερα, πέρασε κι άλλο μικρό σε διπλανό διαμέρισμα, γιατί σε κάποια εργασία μετακινήθηκαν πολύ λίγο τα τζάμια, τα οποία ήταν μεν κολλημένα μεταξύ τους, όχι όμως και στα πλαινά του ενυδρείου (δες φωτό στο δικό μου ποστ για να καταλάβεις), Ευτυχώς ήμουν εκεί και το πρόλαβα.
Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι για 100% ασφάλεια, όλα θα είναι κολλημένα και τελείωσε. Για να μην υπάρχει περίπτωση σε κάποια αλλαγή νερού, σιφονάρισμα, ή άλλη εργασία να γίνει κάτι και να χάσω κανένα ψάρι (μην ξεχνάς ότι οι χώροι είναι μικροί και δυσκολεύουν τις εργασίες μέσα τους, πράγμα που καθιστά εύκολο να γίνει κάτι κάποια στιγμή...). Ετσι τα κάνω τώρα όλα κολλημένα. Αυτό δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα, γιατί δεν θα χρειαστεί να μετακινήσω κανένα Μονομάχο ποτέ από το διαμέρισμά του, εκτός από:
1. Οταν έρθει η ώρα να δοθεί.
2. Για να ζευγαρώσει (μετά όμως θα ξαναγυρίσει στο διαμέρισμά του).
Θέμα να μεγαλώνει ο χώρος τους για μένα δεν τίθεται, γιατί έχω αποφασίσει να έχω πολλούς Μονομάχους και πάντα θα είναι λιγότερα τα διαμερίσματα από τα συνολικά ψάρια (κάποιες θηλυκιές θα μένουν μαζί σε μεγαλύτερα κανονικά κοινόβια ενυδρεία). Εξάλλου δεν θεωρώ σωστό να αυξομειώνεται ο χώρος τους, γιατί μετά το μεγάλο, το μικρό θα τους δημιουργεί στρες και δεν το θέλω. Θα μάθουν εκεί και τελείωσε. Εξάλλου 5,5 λίτρα είναι καλά σχετικά...
Αυτά είναι τα δικά μου επιχειρήματα και οι λόγοι που με οδήγησαν στις συγκεκριμένες κινήσεις. Κάποιος άλλος, μπορεί να κάνει αλλιώς... Δεν είναι κακό ούτε λάθος...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 05-05-06 στις 22:11
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-05-06, 12:22
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Να προτείνω κι εγώ κάτι πολύ πιο απλό μέσα από σκέψη να μετατρέψω το ένα ενυδρείο 100 lt που μου χάρισαν μετά από λίγο καιρό. Αυτό έχει ένα εσωτερικό φίλτρο pick-up της Eheim για να βοηθάει το παλιού τύπου φίλτρο βυθού το οποίο έχει επίσεις κυκλοφορητή της Eheim.

Η σκέψη μου είναι αφού ο μονομάχος δεν χρειάζεται μεγάλη ανατάραξη στο νερό να αφήσω το φίλτρο βυθού, να βάλω λίγο χαλίκι και να βάλω 5-6 χωρίσματα από λευκό plexiglass (δεν θα είναι διαφανές) το οποίο θα στερεώνεται με βάση στο τζάμι και θα μπορεί να βγεί. Στην έξοδο του κυκλοφορητή θα μπει σωλήνας με τρύπες και έτσι θα έχω έξοδο σε κάθε tank και επιστροφή μέσω φίλτρου βυθού. Στην γωνία που θα είναι η έξοδος από τον βυθό του φίλτρου μπορεί να γίνει ένα πολύ στενό χώρισμα για να μπουν βιολογικά υλικά φιλτραρίσματος και θερμοστάτης.

Αν το κάνω θα ανεβάσω φωτό.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-05-06, 12:47
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Επειδή όμως θα αργήσω να το φτιάξω έκανα ένα σκίτσο για να εξηγήσω καλύτερα την σκέψη μου. Βέβαια μπορεί να γίνει και με περισσότερα ή λιγότερα χωρίσματα.



Ελπίζω να φανεί σε κανένα χρήσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-06-06, 18:38
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Λοιπόν αφού τέλειωσε και δουλεύει ήδη 2 εβδομάδες και αφού υποδέχτηκε και δεύτερο ψαράκι επιτυχώς ανεβάζω και φωτογραφίες. Ας δούμε λοιπόν το ενυδρείο.



Αριστερά και πίσω είναι ο χώρος του φίλτρου εφοδιασμένος με σφουγγάρι και substratpro. Φυσικά ο φωτισμός είναι μόνο μία λάμπα οικονομίας 7W Αφού ακόμα σουλεύω το καπάκι με δύο λάμπες Τ5 8W έκαστος. Εδώ έχω στηρίξει και το καθρεπτάκι για να αγριεύουν λίγο τα πνεύματα. Αριστερά φαίνεται και το παλιό σφουγγάρι από το άλλο ενυδρείο το οποίο βέβαια έχει δώσει τεράστια βοήθεια. Ο κυκλοφορητής είναι ένας μικρός περίπου 500L/h και η συνολική ποσότητα νερού του ενυδρείου πρέπει να είναι στα 35-40L.
Πάμε σε άλλη...


Εδώ φαίνεται το αριστερό διαμέρισμα (πιο μικρό από τα άλλα) και ο χώρος του φίλτρου. Α! και ένα σάπιο φύλλο το οποίο έχει ήδη αφαιρεθεί. Από μετρήσεις αμωνία 0 και NO2 μηδενικό Από την αρχή. (Τι μπορεί να κάνει ένα μικρούλη σφουγγαράκι...)



Εδώ είναι η έξοδος του σωλήνα η οποία έχει σφουγγαράκι μπροστά για να γλυτώσουμε τα τσουνάμι. Η ροή δεν μειώνεται πολύ και το νερό μένει ήρεμο όπως αρμόζει στους μονομάχους μας. Στα άλλα διαμερίσματα θα γίνουν μικρές τρυπούλες στον σωλήνα ώστε να υπάρχει μια ελάχιστη ανατάραξη για οξυγώνωση και φυσικά αποφυγή δημιουργίας του γνωστού φιλμ. Παρεπιμπτώντως (<-έτσι γράφεται?) Ο σωλήνας εσωτερικά έχει ήδη πιάσει πρασινίλα. Καμιά ιδέα?

Φυσικά απομένει να ολοκληρωθεί και το καπάκι και να μπούν και φυτά (εύκολα φυτά). Από θερμοκρασία με τις ζέστες χτύπησε μέχρι 29 βαθμούς ενώ τώρα που άλλαξε ο καιρός έπεσε στους 27 περίπου. Ο θερμοστάτης είναι στους 26 περίπου αλλά δούλεψε μόνο όταν πρωτο γέμισε το ενυδρείο. Το υπόστρωμα είναι σχετικά χοντρόκοκκο χαλίκι από λίμνη (αγορασμένο και όχι μαζεμένο) και κατάλληλο γα φυτά.

Ας δούμε και τα ψαράκια...



Αυτός ήταν και είναι ο πρώτος μου μονομάχος. Τον λέω το ψάρι και επειδή ήμουν και άπειρος αρκετά έχει τραβήξει πολλά. Έχει πάθει finrot και έχει στρεσαριστεί γενικά αρκετά. Τον έχω σχεδόν ένα χρόνο και τον είχε αγοραστεί σχετικά μεγάλος.

Ο άλλος όμως είναι τώρα η λατρεία μου.



Αυτός δεν έχει όνομα ακόμη και είναι από τη Mariel. Είναι halfmoon και είναι 6 μηνών ακόμη. Αρκετά ζωηρούλης. Αν και μάλλον στεσαρισμένος ακόμη (μόνο 2 μέρες στον καινούργιο χώρο)
Να και άλλη μία



Εδώ μου φαίνεται ότι κάνει και τις χαρακτηριστηκές λωρίδες άγχους. εσείς τι λέτε? Εγώ πρώτη φορά τις βέπω αν είναι όντως αυτό. Πάντως δεν είναι έντονο. Ελπίχω να συνηθίσει ο μικρούλης..

Αυτά είχα να πω ακούω σχόλια....
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
KAΤΑΡΑΜΕΝΗ ΤΡΙΧΩΙΔΗ ΑΛΓΗ johnny98130 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 20-11-03 02:21
Bila's tank newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 20-12-02 15:00
Plants in a rift lake tank Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:20
Jojo's 5500 litres saltwater tank Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:49
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06322 seconds with 16 queries