Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-10, 19:18
Το avatar του χρήστη kilo_me
kilo_me Ο χρήστης kilo_me δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Αθήνα,αγια παρασκευη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή Έχω πελαγώσει….

Έχω φτιάξει το καπάκι για να βάλω 4 t8 x 18W λάμπες έχω ήδη δυο.
1 Sylvania standard daylight 18 W
1 aquapor f18t8 GR 18W (αυτή έχει ροζ φωτισμό )
το ενυδρείο είναι φυτεμένο και πάει για full οι άλλες 2 λάμπες τι να είναι???
να πάρω αυτές που προτείνει η sera για φυτεμένα ? ή υπάρχει κάποια άλλη λύση?
αν έχω καταλάβει καλά τα φυτά θέλουν ένα πλήρες φάσμα φωτός για να είναι οκ? Πια/ες λάμπες το καλύπτουν αυτό ?
μου προτείνατε Sylvania GRO-LUX άλλα έχει ροζέ φωτισμό άμα οι 3 από τις 4 είναι ροζ δεν θα φαίνεται αφύσικος ο φωτισμός ?
έχει σε όλες ανακλαστήρες αυτό σημαίνει ότι έχω τον διπλό φωτισμό σε κάθε λάμπα?
επίσης το ενυδρείο είναι 80 (καθαρά) λίτρα άμα τα υπολογίζω σωστά βγαίνει 0.9W ανά λίτρο θα χρειαστώ σύστημα CO2 ? η αυτό έχει να κάνει με το τι φυτά θα έχω μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-10, 19:27
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου κατ αρχήν για φουλ φυτεμένο θα χρειαστείς σίγουρα CO2... Τώρα αυτο εξαρτάται και με τη φυτα θες να το γεμίσεις... Μετα το προβλημα του φωτισμού θα σου πρωτινά να το λύσεις με LED ( πχ. http://www.fish-street.com/maxspect_...ategory_id=118) προσφερουν πολυ ανωτερη ποιοτητα φωτισμού και ειναι και πιο οικονομικο σε αρκετες περιπτώσεις...
__________________
Ο θεος ειναι χομπιστας... Και εμεις Το καλυτερο του ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!! (gkampanis 1-9-09 22:00)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-10, 19:30
Το avatar του χρήστη kilo_me
kilo_me Ο χρήστης kilo_me δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Αθήνα,αγια παρασκευη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

έχω ήδη κάνει την εγκατάσταση στο καπάκι για λάμπες φθορισμού οπότε πρέπει να επιλέξω από εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-06-10, 21:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλες και δοκιμασμενες λαμπες για φυτεμενα ειναι η sera plant colour και η hagen flora glo.Θα προτεινα να βαλεις απο μια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-10, 00:10
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Οι καλυτερη επιλογη ειναι arcadia,1 fresh water 7500k+1 original tropical(ροζε) και θα εισαι σουπερ
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-07-10, 00:49
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καλυτερη επιλογη ειναι arcadia,1 fresh water 7500k+1 original tropical(ροζε) και θα εισαι σουπερ
θέλει πολύ συζήτηση το θέμα λάμπες και φωτισμός .... αλλα θα συμφωνήσω με τον φίλο nikotsos83 πώς οι Αrcadia είναι πολύ καλές λάμπες ... είναι ακριβές αλλά κάνουν εκπληκτική δουλεία ιδίως η fresh water της Arcadia για την original tropical τώρα έχω να πώ ότι δεν διαφέρει πολύ με την Sylvania grolux οπότε δεν τις χρησιμοποιώ πιά προτιμώ grolux
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-07-10, 01:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

¶πειροι οι συνδυασμοί με 4 λάμπες και δεν πρόκειται να βρεις ΤΗΝ απάντηση, οι γνώμες είναι όσοι και οι χομπίστες.
¶κου λοιπόν άλλη μία:

Αφού έχεις ήδη 1 Sylvania standard daylight και 1 aquapor f18t8 GR 18W (αυτή έχει ροζ φωτισμό), εγώ στην θέση σου θα πρόσθετα 1 ακόμη ροζ
(Sylvania GRO-LUX ή arcadia original tropical ή sera plant color, αδιάφορο για μένα ποιά, όποια βρεις φθηνότερη) και 1 οποιαδήποτε λευκή των 2-3
ευρώ από ηλεκτρολόγο, με ψυχρό ή θερμό λευκό φως, ανάλογα με τα γούστα σου (πχ μια ακόμη Sylvania standard daylight θα ήταν ΟΚ).

Επειδή έχω φουλ φυτεμένο με 3 Sylvania GRO-LUX και 1 λευκή, νομίζω ότι τα φυτά πηγαίνουν 5% καλύτερα, αλλά το ενυδρείο δεν βλέπεται από
την ροζίλα, οπότε θεωρώ ότι μια καλή λύση αποτελεί ο συνδυασμός 2 ροζ για τα φυτά και 2 λευκές για σένα και τα ψάρια, ασχέτως μάρκας.

Όλες οι μάρκες που σου προτάθηκαν είναι καλές, αλλά η διαφορά που θα "δεις" στα φυτά σου (αν δεις) με την μια ή την άλλη, θα είναι ελάχιστη
ή θα οφείλεται σε κάποιον άλλο παράγοντα, όχι απόλυτα ελεγχόμενο, (όπως το CO2, η λίπανση, η θερμοκρασία, η φυτόμαζα, η θέση κάθε φυτού,
το υπόστρωμα, η συχνότητα των αλλαγών κλπ), θέλω να πω ότι είναι τόσοι οι αστάθμητοι παράγοντες, που δεν μπορούμε να πούμε ότι η
τάδε λάμπα έκανε καλύτερη δουλειά από την άλλη, άδικα για μένα το ψάχνεις τόσο πολύ, βάλε 2 και 2 και δώσε βάρος στα υπόλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-07-10, 07:47
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
¶πειροι οι συνδυασμοί με 4 λάμπες και δεν πρόκειται να βρεις ΤΗΝ απάντηση, οι γνώμες είναι όσοι και οι χομπίστες.
.....................
άδικα για μένα το ψάχνεις τόσο πολύ, βάλε 2 και 2 και δώσε βάρος στα υπόλοιπα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Κράτα τις λάμπες που έχεις, και πρόσθεσε μία ροζ για φυτεμένο (μπορείς να βρεις φθηνα grolux) και μία λευκή.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θέλω να βάλω επιπλέον 1….2? λάμπες… kilo_me Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 23-06-10 19:22
Ενυδρείο στην αυλή……… yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 13-05-10 13:31
Ο Αρχάριος……και το ενυδρείο του…. NickFior Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 22-01-08 09:59
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη επάνω σε φυτά……….. Help karalioman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-01-06 00:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04521 seconds with 13 queries