Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-15, 23:36
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Μικρό (ελπίζω προσωρινό) Χρυσοψαράδικο

Γεια σε όλους.

Μιας και εδώ και λίγο καιρό διαβάζω και παίρνω συμβουλές από το φόρουμ είπα να παρουσιάσω το ενυδρείο μου.


Η ιστορία μου άρχισε πριν περίπου 2 μήνες όταν μου φέρανε δώρο ένα χρυσόψαρο σε γυάλα (3-4 λίτρα) ως δώρο για τον γιο μου.



Επειδή μου φάνηκε μικρή είπα να πάω και εγώ σε pet store να πάρω μια μεγαλύτερη για να ζήσει άνετα..
Εκεί και εφόσον περίμενα καμιά ώρα να έρθει ο ειδικός ιχθυολόγος... πήρα τελικά ένα ενυδρείο 60l που μου είπε ότι παίρνει 5-6 χρυσόψαρα (ο ιχθυολόγος που λέγαμε) με μικρό εσωτερικό φίλτρο για 50-110L και χαλίκι που μου είπε πως ότι και να πάρεις καλό είναι αλλά μην πάρεις πολύχρωμη.
Έτσι τα πήρα, πήρα και άλλα 2 χρυσόψαρα (πάλι καλά που δεν πήρα 5-6) και τα έριξα όλα μέσα στο ενυδρείο (για να φτιάξω σούπα...)

Με το αρχικό αποτέλεσμα να είναι αυτό:



Αργότερα ψάχνοντας βρήκα τα ελληνικά φόρουμ και κατάλαβα πόσο λάθος ήμουνα.
Αγοράστηκαν τεστ μετρήσεων όπου ανακάλυψα πως είχα αρχίσει να έχω μετρήσιμα νιτρικά

Η κατάσταση άρχισε να αλλάζει αρχικά βγάζοντας το διακοσμητικό και αλλάζοντας το μικρό εσωτερικό φίλτρο με ένα μεταχειρισμένο Eihem 2215 σε τιμή ευκαιρία από συνχομπίστα.
Το φίλτρο γέμισε με μπόλι από τον Τάκη (ένας είναι ο Τάκης ) και συνδέθηκε άμεσα στο ενυδρείο που πλέον έχει αυτή τη μορφή:



Η κατάσταση έχει μείνει στάσιμη προς το παρών εκτός από μικροαλλαγές (χαρτόνι στην πλάτη και σταθερή περίοδος φωτός με χρονοδιακόπτη).
Επόμενο άμεσο βήμα είναι η προσθήκη μερικών μικρών φυτών.

Τελικό σχέδιο είναι να αγοραστεί νέο μεγαλύτερο (120lt) ενυδρείο (μεταχειρισμένο ή DIY λόγω Budjet) την άνοιξη για να φιλοξενήσει σωστά τα ψαράκια μου

Αν το προγραμμα αποτύχει τα ψάρια θα χαριστούν την άνοιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-15, 23:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Χάρη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-15, 00:00
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλώς μας ήρθες και απο εμένα όλα θα πάνε καλά , κάθε αρχή και δύσκολη ... μια χαρά θα τα πάς . Έχεις χρόνο για να αλλάξεις το ενυδρείο σου , τα ψαράκια σου είναι ακόμα πολύ νεαρά (νομίζω) .
Αφού ενδιαφέρεσαι για τα χρυσοψαράκια σου είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-15, 00:08
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά!
Ναι τα ψαράκια τα έχω 2 μήνες και είμαι σίγουρος πως περνάνε πολύ καλύτερα από ότι στο συγκεκριμένο pet shop.
Όσο είναι και μικρά ο χώρος πρέπει να τους φαίνεται τεράστιος
Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου στο να αλλάξω ενυδρείο (εκτός των χρημάτων) είναι ο χώρος. Δεν υπάρχει πουθενά χώρος για μεγάλο ενυδρείο στο σπίτι με εξαίρεση το μπαλκόνι. ίσως χωρέσω ένα ενυδρείο βέβαια μήκους 1 μέτρου σε μία γωνία αλλά από την μία πλευρά είναι δίπλα το καλοριφέρ και δεν ξέρω αν κάνει...

Τέλος πάντων.. έχουμε χρόνο μέχρι την άνοιξη και έχω και άλλα θέματα να λύσω μέχρι τότε.(να πείσω την γυναίκα μου)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-15, 00:11
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DVR* Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παιδιά!
Ναι τα ψαράκια τα έχω 2 μήνες και είμαι σίγουρος πως περνάνε πολύ καλύτερα από ότι στο συγκεκριμένο pet shop.
Όσο είναι και μικρά ο χώρος πρέπει να τους φαίνεται τεράστιος
Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου στο να αλλάξω ενυδρείο (εκτός των χρημάτων) είναι ο χώρος. Δεν υπάρχει πουθενά χώρος για μεγάλο ενυδρείο στο σπίτι με εξαίρεση το μπαλκόνι. ίσως χωρέσω ένα ενυδρείο βέβαια μήκους 1 μέτρου σε μία γωνία αλλά από την μία πλευρά είναι δίπλα το καλοριφέρ και δεν ξέρω αν κάνει...

Τέλος πάντων.. έχουμε χρόνο μέχρι την άνοιξη και έχω και άλλα θέματα να λύσω μέχρι τότε.(να πείσω την γυναίκα μου)
ΚΑλως ηρθες και απο εμενα
αν σε περνει για 1 μετρο μηκος και μπορεις ικανοποιητικο πλατος και υψος τοτε θα τα κανεις να περασουν φανταστικα...οσο για τωρα θα σου ελεγα εγω προσωπικα να τα διατηρησεις ετσι χωρις πολλα εξοδα και επειτα βλεπεις..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-15, 00:25
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DVR* Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παιδιά!
Ναι τα ψαράκια τα έχω 2 μήνες και είμαι σίγουρος πως περνάνε πολύ καλύτερα από ότι στο συγκεκριμένο pet shop.
Όσο είναι και μικρά ο χώρος πρέπει να τους φαίνεται τεράστιος
Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου στο να αλλάξω ενυδρείο (εκτός των χρημάτων) είναι ο χώρος. Δεν υπάρχει πουθενά χώρος για μεγάλο ενυδρείο στο σπίτι με εξαίρεση το μπαλκόνι. ίσως χωρέσω ένα ενυδρείο βέβαια μήκους 1 μέτρου σε μία γωνία αλλά από την μία πλευρά είναι δίπλα το καλοριφέρ και δεν ξέρω αν κάνει...

Τέλος πάντων.. έχουμε χρόνο μέχρι την άνοιξη και έχω και άλλα θέματα να λύσω μέχρι τότε.(να πείσω την γυναίκα μου)
Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα το καλοριφέρ και εγω έχω ενυδρείο μπροστά απο καλοριφέρ.
Την γυναίκα σου θα την πείσεις και θα της αρέσει το αποτέλεσμα και θα το χαρούν και τα παιδιά σου .
1 μέτρο καλό μου φαίνεται είδικα άν είναι και λίγο φαρδύ και ψηλό μια χαρά θα είσαι στα λίτρα δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο θα βρείς έτοιμο στις διαστάσεις σου αλλά άντρας είσαι μπορείς να το φτιάξεις εγω με τίποτα δεν το χω
Καλή επιτυχία και πάλι θα βρεθούν πολλοί και καλοί άνθρωποι να σε βοηθήσουν
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-15, 00:29
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα το καλοριφέρ και εγω έχω ενυδρείο μπροστά απο καλοριφέρ.
Την γυναίκα σου θα την πείσεις και θα της αρέσει το αποτέλεσμα και θα το χαρούν και τα παιδιά σου .
1 μέτρο καλό μου φαίνεται είδικα άν είναι και λίγο φαρδύ και ψηλό μια χαρά θα είσαι στα λίτρα δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο θα βρείς έτοιμο στις διαστάσεις σου αλλά άντρας είσαι μπορείς να το φτιάξεις εγω με τίποτα δεν το χω
Καλή επιτυχία και πάλι θα βρεθούν πολλοί και καλοί άνθρωποι να σε βοηθήσουν
δεν ξερω αν ισχυει αλλα τα ενυδρεια εχω ακουσει οτι δεν κανει να ειναι διπλα σε καλοριφερ ,τον λογο δεν ξερω βεβαια,μπορω να υποθεσω αλλα δεν ξερω αν ισχυει οπως ειπα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-15, 00:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω αν ισχυει αλλα τα ενυδρεια εχω ακουσει οτι δεν κανει να ειναι διπλα σε καλοριφερ ,τον λογο δεν ξερω βεβαια,μπορω να υποθεσω αλλα δεν ξερω αν ισχυει οπως ειπα
Λουκά μπορεί να μην είναι καλό για τις σιλικόνες (φαντάζομαι) αλλά απο την άλλη στις εποχές που ζούμε ποιος βάζει τον θερμοστάση πάνω απο 22 βαθμούς ?? Τι θα πάθει ??
Δεν ξέρω ούτε εγω στάνταρ .... αν ξέρει κάποιος ας μας πει .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-15, 00:44
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά μπορεί να μην είναι καλό για τις σιλικόνες (φαντάζομαι) αλλά απο την άλλη στις εποχές που ζούμε ποιος βάζει τον θερμοστάση πάνω απο 22 βαθμούς ?? Τι θα πάθει ??
Δεν ξέρω ούτε εγω στάνταρ .... αν ξέρει κάποιος ας μας πει .
και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου αλλα δεν ξερω να πω σιγουρα...
και εμενα τα ιδια μου ειπανε σκεψου οταν εφτιαχνα το ενυδρειο που το εχω διπλα σε καλοριφερ,απλα εχω απομονωσει το καλοριφερ και ολα καλα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-15, 00:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου αλλα δεν ξερω να πω σιγουρα...
και εμενα τα ιδια μου ειπανε σκεψου οταν εφτιαχνα το ενυδρειο που το εχω διπλα σε καλοριφερ,απλα εχω απομονωσει το καλοριφερ και ολα καλα
χμ με βαζεις σε σκέψεις τώρα να ανησυχω λες???
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-15, 07:42
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ με βαζεις σε σκέψεις τώρα να ανησυχω λες???
αληθεια δεν ξερω,βεβαια μπορω να μαθω σημερα..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-12-15, 09:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Χάρη & καλή επιτυχία στο εγχείρημα

*αυτό με το καλοριφέρ έχει να κάνει με την επίδραση στη θερμοκρασία του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-15, 09:20
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Και εγω δεν ξερω, αλλα μια λογικη εξηγηση ειναι οτι η θερμοκρασια που βγαζει το καλοριφερ θα μπορουσε να επηρεασει τον θερμοστατη του ενυδρειου και αυτος να μην ανοιγει σωστα.Οι περισσοτεροι ομως που εχουν χρυσοψαραδικα δεν χρησιμοποιουν θερμοστατη οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-15, 11:00
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα!

Θερμοστάτη δεν εχω ακόμα αν και θα βάλω οταν αξιωθώ να πάρω και τον γνωστό κινεζικό controller.
Χτες βέβαια μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω controller DIY αλλα θέλει πολύ χρονο και αν και εχω την σχετική εμπειρια εχω χρόνια να ασχοληθώ
Σχετικά με τη γυναίκα θα ακολουθηθεί πλαγιομετωπικο σχέδιο δράσης
Αρχικά θα φτιαχτεί DIY βάση με τη δικαιολογία να μην ειναι το ενυδρείο στο τραπέζι και φουσκώσει το ξύλο...

Οπότε μετα η θέση θα υπάρχει και θα ειναι κρίμα να μη μπει αυτο το όμορφο ενυδρείο σε τιμή ευκαιρίας που βρήκα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-12-15, 12:45
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες Χάρη & καλή επιτυχία στο εγχείρημα

*αυτό με το καλοριφέρ έχει να κάνει με την επίδραση στη θερμοκρασία του ενυδρείου.
Θένκς Κλεόβουλε εντάξει δεν έχω πρόβλημα γιατι ο θερμοστάτης (ενυδρείου) είναι στο 25 .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DVR* Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα!

Θερμοστάτη δεν εχω ακόμα αν και θα βάλω οταν αξιωθώ να πάρω και τον γνωστό κινεζικό controller.
Χτες βέβαια μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω controller DIY αλλα θέλει πολύ χρονο και αν και εχω την σχετική εμπειρια εχω χρόνια να ασχοληθώ
Σχετικά με τη γυναίκα θα ακολουθηθεί πλαγιομετωπικο σχέδιο δράσης
Αρχικά θα φτιαχτεί DIY βάση με τη δικαιολογία να μην ειναι το ενυδρείο στο τραπέζι και φουσκώσει το ξύλο...

Οπότε μετα η θέση θα υπάρχει και θα ειναι κρίμα να μη μπει αυτο το όμορφο ενυδρείο σε τιμή ευκαιρίας που βρήκα
Το 'χεις , το 'χεις μια χαρά θα τα πάς
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 21-12-15 στις 12:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-12-15, 13:21
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες Χάρη & καλή επιτυχία στο εγχείρημα

*αυτό με το καλοριφέρ έχει να κάνει με την επίδραση στη θερμοκρασία του ενυδρείου.
δηλ κ.κλεοβουλε αν εγω ανοιξω το καλοριφερ διπλα στο ενυδρειο θα ανεβαζω θερμοκρασια στο νερο και δεν θα εχω θεμα με την σιλικονη σωστα?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-12-15, 13:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα εχω θεμα με την σιλικονη σωστα?
σωστά
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-12-15, 13:47
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλη αρχή.

Το καλοριφέρ μπορει να αυξοποιωσει απότομα την θερμοκρασία του νερου.Εκει εντοπίζεται κυρίως το πρόβλημα.Εγω παντως ειχα μικρο ενυδρειο περισυ κοντα(σχεδόν κολλητά) σε καλοριφέρ χωρις προβλήματα αλλα ποτε δεν το βάλαμε στο φουλ.

Ωστόσο αν σε ανυσηχει φωνάζεις έναν υδραυλικό και στο μεταφέρει λιγο πιο περα(πανω απο 25-30¤ δεν σου παιρνει με τίποτα)
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-12-15, 14:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Λιγο-πολυ, γνωστη η ιστορια σου.
Καπως ετσι ξεκινησαμε οι περισσοτεροι και τα ιδια προβληματα ειχαμε να λυσουμε.
Ολα γινονται αν θελουμε (και με τροπο ). Γι'αυτο μην ανησυχεις. Θα βρεις ακρη τελικα.

Το θεμα με το καλοριφερ εχει να κανει με τη σταθεροτητα της θερμοκρασιας.
Ενα θεμα ειναι οτι οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο, τοσο πιο ευκολα επηρεαζεται η θερμοκρασια του (και ποσοτικα και χρονικα μας ενδιαφερει).
Στα ψαρια κρυου νερου και σε ενυδρειο μικρου μεγεθους, το καλοριφερ ειναι θεμα. (αν αντιθετα ειχες δισκαδικο, θα εκανες απλα οικονομια στη θερμανση του ενυδρειου)
Εμενα παντως σε 500 λιτρα δεν εχει μεγαλη επιρροή το καλοριφερ (απο πισω μαλιστα κατα μηκος). Πχ με 2 ωρες καλοριφερ να ανεβει ενα βαθμο. Μεχρι εκει ειναι ΟΚ. Μετα? Παιζεται για ποσο καιρο θα φαινονται καλα τα πραγματα.

Για αυτο σε χωρους με ενυδρεια με χρυσοψαρα πχ σε ενα εργασιακο χωρο που λειτουργει κλιματισμος/θερμανση μονο τις ωρες εργασιες και το βραδι πεφτει πολυ η θερμοκρασια, εχουν θερμαντηρα στο ενυδρειο για να κραταει και τη νυχτα τη θεερμοκρασια σταθερη (αφηνωντας μικρη πτωση 2 βαθμους, που ειναι και φυσικη σε τοσες ωρες).
Η αλλη επλογη ειναι να εχει ψυξη την ημερα.
Φυσικα αυτα γινονται με stc 1000. Δεν μπορεις να εισαι πανω απο το ενυδρειο και να ελεγχεις συνεχεια τη θερμοκρασια.


Καλως ηρθες λοιπον και καλη συνεχεια.
Αφου σε εχει "αναλαβει" ο Τακης, θα κοιμαμαι ησυχος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-12-15, 15:08
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Γειά σου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-12-15, 15:54
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Μέτρησα τον χώρο που υπάρχει και είναι 90Χ45 (ύψος εξαρτάτε) οπότε χωράει ένα ενυδρείο περί τα 150-170lt αναλόγως το ύψος.
Οκ μετά τις γιορτές θα αρχίσει το θέμα βάση.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-12-15, 23:52
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

ενα θα σου πω εγω απλα και τπτ αλλο γτ σε εχει παρει υπεργολαβια ο κ.τακης
<χαλαρα και χωρις βιασυνες> τα εχω παθει και εγω και μου φωναζε ο κ.τακης....

Κατι ασχετο
αν οντως δεν υπαρχει θεμα με το καλοριφερ και την σιλικονη να αρχισω να το σκεφτομαι να το ανοιξω μπας και σταθεροποιησω λιγο την θερμοκρασια...
Γτ το σπιτι μου ειναι νοτιο και δεν πιανει παρα πολυ κρυο αποτομα δλδ...
Οποτε παιζει με το καλοριφερ να κανω δουλιτσα...
Σορρυ που μιλαω σε ασχετο ποστ για δικο μου θεμα αλλα μιας και το εφερε η κουβεντα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-12-15, 19:10
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και ωραία που θα προσθέσεις αληθινά φυτά. Να σου πω οτι, οι ανούβιες πιάνουν, αλλά εγώ επίσης έβαλα μικρά λογχοειδή που μοιάζουν με φυντανάκια με φύλλα σαν τα γκαζόν. Λίγα φυντανάκια, που όμως πέταξαν βλαστούς και στα μέρη που έφτασαν, δημιουργήθηκαν νεα φυτά.
Ακόμα εγώ στο στο πάνω μέρος του ενυδρείου σου θα πρόσθετα λεπτή άμμο που τους αρέσει, να την ψάχνουν! (Χαλαζιακή νομίζω την λένε, χμ).
Για το καλοριφέρ είτε μπορείς να προσθέσεις μονωτικό ανάμεσα, πρόβλημα σίγουρα μπορεί να υπάρξει τόσον όσον αφορά μεταβολές της θερμοκρασίας εντός του ενυδρείου, όσο το ότι η απότομη ζέστη που αποκτούν τα καλοριφέρ που δουλεύουν με λέβητα, μπορεί να θραύσει, να στραβώσει, να χαλάσει τα γυαλιά του ενυδρείου.
Είτε θα προέβλεπα μια κατασκευή με μονωτικό, αρκετό να μην περνάει σχεδόν καθόλου η ζέστη!
Είτε θα έκλεινα το καλοριφέρ από την βαλβίδα!
Γειά και καλή κατασκευή.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-12-15, 17:04
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για την υποστήριξη

Ο χώρος μετρήθηκε και βγήκαν οι διαστάσεις της βάσης και του ενυδρείου.
όπως το κόβω πάμε για DIY σε όλα

Πρώτα η Βάση
90 Χ 45 Χ 80
Το προτιμότερο είναι να είναι έτοιμη για sub (Αν χρειαστεί)
Έχω διαβάσει πάρα πολλά τώρα τελευταία αλλά για το πως θα γίνει τελικά έχω κάποιες ιδέες αλλά δεν έχω καταλήξει.

Σε αυτό το μήκος και με ενυδρείο περίπου 200lt πρέπει να είναι οπωσδήποτε από σίδερο ή μας κάνει και η ξύλινη αν είναι ενισχυμένη? Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι πως επειδή θα μπει στο σαλόνι πρέπει να ταιριάζει με το χρώμα του χώρου αλλιώς η γυναίκα θα μου το δώσει να το φάω

Το ενυδρείο θα είναι 90 Χ 45 Χ 50 = 200lt
Εκεί θα μετεγκατασταθούν τα χρυσόψαρα είμαστε οκ με τα λίτρα - διαστάσεις?
Μήπως θα πρέπει να φύγει ένα από τα 3 χρυσόψαρα ούτως ή άλλως?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-12-15, 17:31
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

90 μηκος ειναι λιγο μικρο.δες μηπως μπορεις να το κανεις παραπανω.καλο θα ειναι σε ολες τις περιπτωσεις.
τη βαση μπορεις να την κανεις οπως σου αρεσει εσενα.αμα θες να την κανεις απο ξυλο δεν υπαρχει προβλημα.με τη σωστη μελετη σηκωνει οτι ενυδρειο θες.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-12-15, 18:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χάρη αν θα βάλεις χρυσόψαρα, μπορεις να βάλεις μόνο Funcy, αλλιως θα είναι κοντό. Οπως ειδες και το δικο μου που ειναι 1,20 δεν θα το ελεγες μακρυ , και ειδικα να το συγκρίνεις με το μήκος που εχουν τα ψάρια μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-12-15, 18:33
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Οκ το καταλαβαίνω πως θέλει μήκος 1.20 αλλά 1.20 στο σπίτι δεν χωράει.
Μάλλον θα φύγουν τα χρυσόψαρα ούτως ή άλλως....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-12-15, 18:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DVR* Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ το καταλαβαίνω πως θέλει μήκος 1.20 αλλά 1.20 στο σπίτι δεν χωράει.
Μάλλον θα φύγουν τα χρυσόψαρα ούτως ή άλλως....
Βαλε Funcy βρε συ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-12-15, 19:51
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Αυτο που παλεύω ειναι να κρατήσω αυτά που εχω σε μεγαλυτερη γυάλα
Αν ειναι να βάλω αλλα μετα στα 200 λίτρα υπάρχουν πολλές επιλογές και τα fancy ειναι σίγουρα μια απο αυτές
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-12-15, 20:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χάρη εχεις πολλές επιλογες στα 200 λίτρα, να έχεις μόνο υποψη σου πως αν πας για φυτεμενο κρατα το υψος στα 45 εκατοστα, απο εκει και πάνω ανεβαινει το κόστος φωτισμού. Για να ξέρεις τα 45 εκατοστα υψος με 50 εκατοστα πλατος είναι το αγαπημενο μου, μπορεις να κάνεις πολυ ωραίες καταστασεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσοψαράδικο ChocolatePuma Ενυδρεία με χρυσόψαρα 147 03-07-16 14:49
Νέο χρυσοψαράδικο giotiss Χρυσόψαρα 13 07-08-13 13:06
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Προσωρινό CO2 xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-01-08 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10148 seconds with 13 queries