Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-07, 20:20
ntzianam Ο χρήστης ntzianam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: KOZANH
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αρχαριος - Αρχαριος - Αρχαριος

Γεια σε ολους.
Εχω αγορασει εδω και 2 μερες ενα ενυδρειο απο το Μαρινοπουλο (120 lt) και εχω καποιες αποριες σχετικα με το χομπι και δεν το κριβω ειμαι παρα πολυ ενθουσιασμενος με την ιδεα οτι θα εχω ενα δικο μου ενυδρειο.
1η απορια .
Ειναι καλο σαν ενυδρειο ή εχω κανει μια κακη αγορα? Ρωτω γιατι εχω διαβασει οτι θελει μετατροπες για να βαλω φυτα, δεν ειναι καλο το φιλτρο, η αντλια, κλπ. Δεν εχω σκοπο να βαλω κ τον Αμαζονιο μεσα αλλα 1-2 φυτα πιστευω οτι ειναι καλα για την αρχη. Μπορω σε αυτο το ενυδρειο?
2η απορια
Εχω διαβασει στο http://www.tsamisaquarium.gr για το στρωσιμο με αμωνια κ σκεφτηκα οτι ειναι μια καλη λυση γιατι δεν θελω να ταλαιπωρησω τα ψαρακια. Ειδα οτι πρεπει να αγορασω test kits υγρα, αμωνια 28% και αντιχλωριο. Θα χρειαστω και κατι αλλο για το στωσιμο?
3η απορια
Τι αλλα περιφεριακα χρειαζομαι εκτος απο ενα χρονοδιακοπτη? Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει σε κανενα pet shop ακομα γιατι φοβαμαι οτι θα με δει ασχετο και θα προσπαθησει να μου πουλησει ενα σωρο αχρειαστα πραγματα.
4η απορια
Τι φυτα μπορω να παρω για αρχη και ποια αμμο για αυτα τα φυτα? Απο πετρες? Φυσικα θελω να βαλω κ καποιο διακοσμητικο, υπαρχει καποιο καλο online καταστημα (κατα προτιμηση ελληνικο) ή θα ηταν καλυτερα να παω σε καποιο pet shop?

Αυτα για αρχη αλλα σιγουρα εχω και αλλες αποριες αλλα δεν θελω να σας κουρασω.

Νικος

Υ.Γ1 Αν καποιος ξερει καποιο καλο petshop στη Κοζανη να μου πει
Υ.Γ2 Συγνωμη αν η αποριες μου ειναι καπως ανακατεμενες αλλα καπω ετσι ειναι και το μυαλο μου μετα απο 2 μερες διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-07, 20:43
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntzianam Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε ολους.
Εχω αγορασει εδω και 2 μερες ενα ενυδρειο απο το Μαρινοπουλο (120 lt) και εχω καποιες αποριες σχετικα με το χομπι και δεν το κριβω ειμαι παρα πολυ ενθουσιασμενος με την ιδεα οτι θα εχω ενα δικο μου ενυδρειο.
1η απορια .
Ειναι καλο σαν ενυδρειο ή εχω κανει μια κακη αγορα? Ρωτω γιατι εχω διαβασει οτι θελει μετατροπες για να βαλω φυτα, δεν ειναι καλο το φιλτρο, η αντλια, κλπ. Δεν εχω σκοπο να βαλω κ τον Αμαζονιο μεσα αλλα 1-2 φυτα πιστευω οτι ειναι καλα για την αρχη. Μπορω σε αυτο το ενυδρειο?
2η απορια
Εχω διαβασει στο http://www.tsamisaquarium.gr για το στρωσιμο με αμωνια κ σκεφτηκα οτι ειναι μια καλη λυση γιατι δεν θελω να ταλαιπωρησω τα ψαρακια. Ειδα οτι πρεπει να αγορασω test kits υγρα, αμωνια 28% και αντιχλωριο. Θα χρειαστω και κατι αλλο για το στωσιμο?
3η απορια
Τι αλλα περιφεριακα χρειαζομαι εκτος απο ενα χρονοδιακοπτη? Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παει σε κανενα pet shop ακομα γιατι φοβαμαι οτι θα με δει ασχετο και θα προσπαθησει να μου πουλησει ενα σωρο αχρειαστα πραγματα.
4η απορια
Τι φυτα μπορω να παρω για αρχη και ποια αμμο για αυτα τα φυτα? Απο πετρες? Φυσικα θελω να βαλω κ καποιο διακοσμητικο, υπαρχει καποιο καλο online καταστημα (κατα προτιμηση ελληνικο) ή θα ηταν καλυτερα να παω σε καποιο pet shop?

Αυτα για αρχη αλλα σιγουρα εχω και αλλες αποριες αλλα δεν θελω να σας κουρασω.

Νικος

Υ.Γ1 Αν καποιος ξερει καποιο καλο petshop στη Κοζανη να μου πει
Υ.Γ2 Συγνωμη αν η αποριες μου ειναι καπως ανακατεμενες αλλα καπω ετσι ειναι και το μυαλο μου μετα απο 2 μερες διαβασμα

Κατ' αρχην Καλως ορισες.

1) Για τα λεφτα που κοστιζει,ειναι μια χαρα αγορα.Ξεκινα σιγα σιγα το στρωσιμο,και στη συνεχεια,αν χρειαστεις αναβαθμιση,ρωτας παλι
(Ισως χρειαστεις υλικα για βιολογικη φιλτρανση,αν εχεις μονο το σφουγγαρι)
2)Δεν νομιζω μεχρι να το στρωσεις,να χρειαστεις κατι αλλο εκτος των τεστ
(NH3,NO2,NO3),απλα αργοτερα τα τεστ για ph,Kh,Gh
3)Eνα θερμομετρο ισως
Κοιτα κι εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
4)Ενας καλος οδηγος για ευκολα φυτα ειναι εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
κι επισης://http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11645
Ακομα εχε υποψιν,οτι προσπαθουμε να δωσουμε στα ψαρακια μας,
οσο το δυνατον πιο φυσικο περιβαλλον.Γι αυτο λοιπον αποφασισε
τι ψαρακια σου αρεσουνε και ρωτα...
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-07, 09:50
ntzianam Ο χρήστης ntzianam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: KOZANH
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα εχε υποψιν,οτι προσπαθουμε να δωσουμε στα ψαρακια μας,
οσο το δυνατον πιο φυσικο περιβαλλον.Γι αυτο λοιπον αποφασισε
τι ψαρακια σου αρεσουνε και ρωτα...
Ευχαριστω για τις συμβουλες. Οσο για τα ψαρακια, μ'αρεσουν τα εξης:
cryptoheros nigrofasciatus
Apistogramma cacatuoides
Pseudotropheus socolofi
Pundamilia nyererei
Iodotropheus sprengerae
Hemichromis lifalili
Neolamprologus leleupi

Βασικα δεν ξερω ποια απο αυτα μπορουν να ζησουν στο ενυδρειο μου και με ποιες συνθηκες (φυτα, πετρες κλπ), ποια μπορουν να ζησουν μεταξυ τους (ειναι ολα κιχλιδες) και τελος ποσα πρεπει να εχω απο το καθε ειδος και μεχρι ποσα μπορω να βαλω μεσα?

ΝΙΚΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-07, 18:59
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

φίλε αυτά που σ"αρέσουν είναι πολύ όμορφα αλλά είναι απο διαφορετικες
λίμνες και αποδιαφορετικους ηπείρους.σου προτείνω λοιπόν να διαβάσεις
η να επισκευτεις τα ανάλογα σαιτ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-07, 22:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατα την γνωμη μου στην περιπτωση σου πρεπει πρωτα να αποφασισεις τι ειδος κιχλιδων θα βαλεις και μετα να σχεδιασεις τον τυπο ενυδρειου που θα στησεις. Εννοω οτι καποια απο τα ειδη που προανεφερες δεν ανεχονται φυτα και τα καταστρεφουν οποτε το Aquascape σε αυτη την περιπτωση θα ειναι κυριως πετρωδες με πολλες σπηλιες για κρυψωνες και λιγα ανθεκτικα φυτα οπως Crinum,Anubia,Vallisneria κλπ Αντιθετα το γενος Apistogramma θελει πυκνοφυτεμενο ενυδρειο. Η ιδια επιλογη ισως καθορισει και αλλες κρισιμες αποφασεις απο την αρχη ,οπως η χρηση υποστρωματος η οχι και ο τυπος του φωτισμου.Καλη τυχη με το στρωσιμο και παραλληλα κανε και μια ερευνα για τα ψαρακια που σε ενδιαφερουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-07, 15:01
ntzianam Ο χρήστης ntzianam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: KOZANH
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Συγνωμη να ρωτησω κατι γιατι μαλλον δεν καταλαβα. Για να ξεκινησω το στρωσιμο δεν θα πρεπει πρωτα να τοποθετησω ολα τα υπολοιπα(αμμο,πετρες,φυτα κλπ)?

Και κατι ακομα. Μηπως ειναι λιγο δυσκολο να ξεκινησω με κιχλιδες? Μηπως θα ηταν ποιο ευκολο να κανω πρωτα ενα κοινωνικο ενυδρειο και αργοτερα να ασχοληθω με κιχλιδες? Μ'αρεσουν και τα δυο ειδη εξισου. Τι να κανω?

Ευχαριστω

Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-07, 15:25
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntzianam Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη να ρωτησω κατι γιατι μαλλον δεν καταλαβα. Για να ξεκινησω το στρωσιμο δεν θα πρεπει πρωτα να τοποθετησω ολα τα υπολοιπα(αμμο,πετρες,φυτα κλπ)?

Και κατι ακομα. Μηπως ειναι λιγο δυσκολο να ξεκινησω με κιχλιδες? Μηπως θα ηταν ποιο ευκολο να κανω πρωτα ενα κοινωνικο ενυδρειο και αργοτερα να ασχοληθω με κιχλιδες? Μ'αρεσουν και τα δυο ειδη εξισου. Τι να κανω?

Ευχαριστω

Νικος
Οπως λεει κι ο φιλος Raven,πιο πανω,αποφασισε τι ειδους ενυδρειο θες να φτιαξεις,γιατι ειναι τελειως διαφορετικες οι συνθηκες.Τιμες νερου(ph,σκληροτητες),aquascaping(φυτεμενο η με βραχους και πετρα),λιτρα
που θελει καθε ψαρι και φυσικα τι εισαι εσυ διατεθειμενος να δωσεις(χρηματα για εξοπλισμο που πιθανον να χρειαστεις,χρονο ενασχολησης σου)

Καλο ειναι να δεις στις παρουσιασεις,μερικα ενυδρεια για να παρεις ιδεες και να δεις τι σου ταιριαζει περισσοτερο...
Και να 'σαι σιγουρος οτι τα παιδια εδω,θα σε καθοδηγησουν μεχρι και την πιο βασανιστικη λεπτομερεια.

Καλη συνεχεια και καλο
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΟΣ TEDDY Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-04-07 15:47
Αρχαριος s-vitzi Αρχάριοι γλυκού νερού 12 16-01-07 23:44
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36
Παραπονα Αρχαριου shadow Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 24-06-05 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05368 seconds with 13 queries