Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-11, 11:16
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΩΡΑΙΟ ΚΗΠΟ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΓΕΩΠΟΝΟ.ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΛΙΜΝΗ ΟΠΟΥ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΑ ΛΟΓΟ ΜΙΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΛΙΜΝΟΔΕΞΑΜΕΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΗ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΟΥΦΑΡΑ ΠΑΠΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 100.ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΟΤΟ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-11, 11:53
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Με μια λιμνη τοσων λιτρων μπορεις να κανεις θαυματα!Ειναι αρκετα μεγαλη και αυτο σε εσωσε απο απωλειες τοσο καιρο.Περιμενουμε φωτογραφιες οπωσδηποτε!
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-11, 13:06
Το avatar του χρήστη xristoss
xristoss Ο χρήστης xristoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-07-2011
Περιοχή: Νέα Μάκρη- Χολαργό
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

βάλε καμιά φοτό
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-11, 13:24
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

βαλε και καμια πεστροφα.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-11, 16:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Περιμενουμε φωτογραφιες σου!!!

Γραφε μονο με μικρους χαρακτηρες και οχι ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΣ γιατι ειναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-11, 17:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIKOUK Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΩΡΑΙΟ ΚΗΠΟ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΓΕΩΠΟΝΟ.ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΛΙΜΝΗ ΟΠΟΥ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΑΜΕΣΑ ΛΟΓΟ ΜΙΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΛΙΜΝΟΔΕΞΑΜΕΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΣΗ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΟΥΦΑΡΑ ΠΑΠΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΦΕΝΕΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 100.ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΟΤΟ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ
Η μη ύπαρξη φίλτρου όλο αυτό τον καιρό δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί τα λίτρα είναι όντως πάρα πολλά, μεγάλη επιφάνεια και πολύ μικρή ιχθυοφόρτωση σε σχέση πάντα με τα λίτρα. Σε τόσα πολλά λίτρα με φυτά και μόνο χρυσόψαρα μπορεί να αποφύγεις εντελώς το φίλτρο, αν και δεν θα το πρότεινα προσωπικά.

Μια σχετικά καλή κυκλοφορία, ιδιαίτερα αντλώντας νερό από το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής, σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου πιστεύω ότι επιβάλλεται, πρώτα για να σου αποδευμεύει τη λίμνη από τη λάσπη που θα κατακάθεται στον πυθμένα όπως επίσης να απορροφάται το νερό από το βάθύτερο σημείο προς οξυγόνωση και βιολογικό καθαρισμό του.

Θα ήθελα όντως να δούμε κάποιες φώτο, όπως και μερικές επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο κατασκευής, το μέγιστο βάθος, αν υπάρχει ήδη κυκλοφορία με κάποια αντλία κ.λ.π.

Καλώς όρισες στο φόρουμ, καλή διαμονή...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-07-11, 17:19
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή οι πρωτες φωτο της λιμνης μου!!!!





Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-11, 17:33
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Jesus Christ, αυτό δεν είναι λίμνη η μικρή Πρέσπα είναι !!!
Έχει και μώλο να δένει το καράβι.
Καλώς ήρθες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-11, 17:36
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή





''Εχει και μωλο για το καραβι''...χαχαχαχαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-11, 17:36
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Jesus Christ, αυτό δεν είναι λίμνη η μικρή Πρέσπα είναι !!!
Έχει και μώλο να δένει το καράβι.
Καλώς ήρθες
χεχε
Καλώς ήρθες .. Πολυ ωραία ..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-11, 18:55
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου εισαι πολυ τυχερος.Η λιμνη σου μπορει να γινει οαση,Θα σου πουν περισσοτερα οι γνωστες...Να την χαιρεσαι και καλως ορισες.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-07-11, 18:52
Το avatar του χρήστη NIKOUK
NIKOUK Ο χρήστης NIKOUK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μη ύπαρξη φίλτρου όλο αυτό τον καιρό δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί τα λίτρα είναι όντως πάρα πολλά, μεγάλη επιφάνεια και πολύ μικρή ιχθυοφόρτωση σε σχέση πάντα με τα λίτρα. Σε τόσα πολλά λίτρα με φυτά και μόνο χρυσόψαρα μπορεί να αποφύγεις εντελώς το φίλτρο, αν και δεν θα το πρότεινα προσωπικά.

Μια σχετικά καλή κυκλοφορία, ιδιαίτερα αντλώντας νερό από το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής, σε συνδυασμό με ένα φίλτρο ανοικτού τύπου πιστεύω ότι επιβάλλεται, πρώτα για να σου αποδευμεύει τη λίμνη από τη λάσπη που θα κατακάθεται στον πυθμένα όπως επίσης να απορροφάται το νερό από το βάθύτερο σημείο προς οξυγόνωση και βιολογικό καθαρισμό του.

Θα ήθελα όντως να δούμε κάποιες φώτο, όπως και μερικές επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο κατασκευής, το μέγιστο βάθος, αν υπάρχει ήδη κυκλοφορία με κάποια αντλία κ.λ.π.

Καλώς όρισες στο φόρουμ, καλή διαμονή...
Φιλε μου Βασιλη(διορθωσε με αν κανω λαθος το ονομα)καλως σας βρηκα.Οτι πληροφορια θελεις,αρκει να μου δοσεις τα φωτα σου.
Για τον τροπο κατασκευης δεν ξερω τι εννοεις.Εσκαψε το μηχανημα βαση σχεδιου,χτισαμε το νησι,στρωσαμε τα χωματα μεσα,καθαρισαμε απο πετρες,και μετα συνεργειο εστρωσε γεωυφασμα και εβαλε ενα σχετικα χοντρο υλικο σκληρο και το κολουσαν με ενα μηχανημα που εκανε κατι σαν ραφη.Το συνεργειο αυτο εχει φτιαξει τεραστιες λιμνοδεξαμενες συλογης νερου σε ολη την κρητη και η δικη μου τους φαινοταν αστεια.Την τελειωσαν σε μια μερα.Το μεγιστο βαθος ειναι 80 εκατοστα (εκ των υστερων διαβασα οτι ειναι λιγο οπως επισης μεγα λαθος οτι δεν εχουμε κανει διαβαθμισεις σε επιπεδα).Αντλια δεν εχω βαλει ακομα αν και εχω αγορασει μια πανω απο χρονο αλλα δεν εβρισκα καποιον να μου πει τι και πως πρεπει ακριβος να φτιαξω.η αντλια που εχω για να συνδεσω με το φιλτρο ειναι μια ανοξειδωτη wilo με 4500 λιτρα την ωρα στα 34 μετρα μανομετρικο.Σχετικα με το φιλτρο,βρηκα καποιον που εχει pet shop και μου προτεινε να κανω ενα φιλτρο της sera που εχει σε μεγενθυση.Ετσι λοιπον πηρα ενα πλαστικο βαρελι 200 λιτρων,του εβαλα μια μουφα πανω και μια κατω,μετα μου ειπε να βαλω διχτυ ελαιοσυλογης στον πατο σαν κουβαρι περιπου 30 εκατοστα,μετα μου εδωσε ενα υλικο της sera σαν μακαρονακι που το εμποτιζεις με ενα αλλο υλικο που λεγετε biostarter.Απο αυτο εβαλα 10 σακουλακια του λιτρου και απο πανω μια στρωση υαλοβαμβακα της sera.Δεν το εχω δουλεψει ακομα γιατι περιμενω τον ηλεκτρολογο αυριο να μου συνδεσει την αντλια.Ελπιζω να μην σε κουρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-11, 18:07
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ακόμα ένα τέτοιο μέγεθος να δω, θα πάω να γεμίσω με χώμα την γούρνα μου!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντλια και φιλτρο για 1000 λιτρα λιμνη Αντωνης Πατρα Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 11-07-11 08:42
Βοηθεια αρχαριος giorgos_kst Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 29-03-09 13:49
50 λιτρα(ΑΡΧΑΡΙΟΣ) apolonistis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 12-02-09 21:18
βοηθεια για λιμνη asteris_veroia Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 58 31-08-08 17:44
λιμνη 10000 λιτρα gutsi Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 09-09-07 20:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05492 seconds with 13 queries