Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-12, 21:19
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Γέννα Κόκατιλ

Καλησπέρα!
Στις 25 του προηγούμενου μήνα γέννησαν τα κοκατιλ μου που ειναι περίπου 3 χρονών 4μικρα μετα απο μερικές αποτυχημένες γέννες.
Μέχρι τώρα όλα καλά!
Οι γονεις ταίζουν κανονικά τα μικρά (φαντάζομαι, ακούω συνεχεια τιτιβίσματα), ενώ απο φαγητό έχουν τα αρκετα μπολάκια με σποράκια, αυγοτροφή(καλής ποιότητας με μέλι),σουπιοκόκαλο, ενω προσθέτω βιταμίνη καθε μέρα στο νερό τους.
Η φωτογραφία που ανέβασα είναι χθεσινή.
Αυτό που με ανυσηχεί είναι οτι τόσες μέρες τα μωρά και οι γονείς κατουράνε μέσα στην φωλιά, δεν είναι πιθανόν να κολλήσουν κάποια αρρώστια?
Φοβάμαι να βάλω το χέρι μου μήπως φοβηθούν και τα παρατήσουν..
Όποιες συμβουλές ευπρόσδεκτες!
Σας ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00048.jpg
Εμφανίσεις:  941
Μέγεθος:  47,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-12, 22:10
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Είχα παλιότερα βγάλει τρεις γέννες καναρίνια, μέσα στην ίδια περίοδο, από ένα ζευγάρι, στο ίδιο κλουβί. Δεν θυμάμαι ακριβώς χρονική διάρκεια, αλλά πρέπει να ήταν από τον Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούνιο. 4-5 μήνες δηλαδή. Όλο αυτό τον καιρό δεν πείραξα τίποτα από την φωλιά ή το κλουβί (εκτός από τακτικό καθάρισμα του πάτου και των δοχείων φαγητού και νερού). Πρόβλημα αντιμετώπισα μόνο με τις κόκκινες ψείρες που εμφανίστηκαν έντονα μαζί με τις ζέστες και χρειάστηκε να ψεκάσω.
Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα από τις κοτσυλιές των πουλιών σου, αλλά περίμενε να σου πει και κάποιος που ξέρει από κοκατίλ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-12, 22:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να σου ζησουν τα μικρα σου. αν τα κοκατιλ σου τρωνε σφιχτα βρασμενο αυγο...τοτε αντικατεστησε την αυγοτροφη που δινεις με αυτο. δε γινοντια συγκρισεις..απειρως καλυτερο το αυγο απο πολλες αποψεις. αν οχι συνεχισε ετσι..
μην ανησυχεις με τις κουτσουλιες...αν δεις αργοτερα οτι μαζευονται παρα πολλες..μπορεις να ριξεις λιγο πριονιδι ακομη στη φωλια (υποθετω οτι ειχες λιγο πριονιδι πριν αποθεσουν τα αυγα τους).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-12, 22:19
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Το ξέρω οτι το αυγό δεν συγκρίνεται αλλα δεν το ακουμπάνε καθόλου όσες φορές και να τους έχω βάλει!
Πριονίδι τους είχα βάλει απο πριν ζευγαρώσουν και είχα ψεκάσει και όλο το κλουβι και την φωλιά τότε με ένα σπρέι για ακάρεα.
Να ρίξω δηλαδη και άλλο πριονίδι απο πάνω απο τις κουτσουλιές?
Πάντως αν δείτε την φωτό μου φαίνετε οτι έχουν μαζέψει τις κουτσουλιές στις άκρες της φωλιάς βουναλάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-12, 22:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως το ειπες...τις μαζευουν στις ακρες.. εγω ροκανιδι ριχνω μονο αν δω οτι ειναι ανυποφορα πολλες οι κουτσουλιες. αν εχουν μαζευτει τοσες πολλες...ριξε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-12, 23:10
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

παιδια να κανω κι εγω μια ασχετη-σχετικη ερωτηση;

εχω ενα ζευγαρακι budgies εδω και ενα χρονο (το αρσενικο,περιπου 2 χρονια) και θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα:

1) αναφερατε πιο πανω το ροκανιδι.μπορω να βαζω το κοινο ροκανιδι(που βαζω και στα κουνελακια)στην βαση του κλουβιου;μεχρι τωρα ειχα μονο εφημεριδα.

2) θα ηθελα να τα κανω να ζυγαρωσουν.υπαρχει καποια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω;
περυσι την ανοιξη τους ειχα βαλει φωλια,αλλα ουτε που την ακουμπησαν!ασε που τωρα φαινεται να τα "βρηκαν".να τους την ξαναβαλω;

δεν εχω ψαχτει πολυ,παρα μονο τα της διατρφης τους και τα εχω "εκπαιδευσει" (το αρσενικο βασικα.) και τα βγαζω εξω,καθονται στο χερι μου κλπ.


ΥΓ:με συγχωρει ο φιλος που ανοιξε το θεμα με τα cocatiel.ελπιζω να μην το επισκιαζω.αν υπαρχει προβλημα,ανοιγω καινουριο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα crywolf Malawi 8 16-12-10 18:38
Γέννα stelios_ant Ζωοτόκα 6 06-06-10 15:55
Γέννα :-) lion Γατόψαρα Ν. Αμερικής 96 04-12-09 23:55
1η γέννα... sidirchris Ζωοτόκα 12 03-07-08 10:06
γέννα STAYROS18 Malawi 3 24-09-07 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04474 seconds with 14 queries