Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-07, 10:50
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Nano ενυδρειο

Ναι δεν ντρέπομαι, καμαρώνω που έχω κολήσει στην φίλη μου "όξεία ενυδρείτιδα" και που γλύτωσα ένα φιλαράκι από την γκάφα-άγνοια να αγοράσει ενυδρείο, εξοπλισμό φυτά και ψάρια και να τα βάλει όλα από την πρώτη μέρα μέσα, και να τα βλέπει να πεθαίνουν. Και οι 2 θέλουν να μπούν στο φόρουμ.
Και υπάρχει κι άλλος δραμινός που επισκέπτεται το φόρουμ και θέλει να γραφτεί. Τον ενθάρηνα πολύ, ελπίζω να το κάνει.
(καλά, smilies μόνο αυτά έχει; τίποτα ... κάτι... σαν φουσκωμένη γαλοπούλα από το καμάρι ας πούμε; )

Και τώρα η απορεία μου. Καταρχήν δεν ήξερα ότι το 5λιτρο -χωρίς φωτισμό- ενυδρειάκι μου είναι μόλις 3,3 λτ. Αφού έβαλα μέσα μια kryptocorune wendtii green, μια anubia nana και ένα java christmass, διαπιστωσα τα αληθινά λίτρα του και ότι δεν μπορώ να βάλω μέσα μονομάχο. Έχω ένα μικρό φιλτράκι που κάνει ωραίο κυμματισμό και με το πλάγιο φως του παραθύρου ωραίο εφε. Θα ήθελα όμως και κάποιο ζωντανό να κινείται μέσα. Οτιδήποτε. Ειδα και κάτι ωραίες γαριδούλες στο petshop Τι λέτε;

(ακόμα δεν μπορώ να βγάλω καλές φωτογραφίες τα ψάρια μου και το ενυδρειάκι μου για να σας τα δείξω)
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-07, 12:36
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις καμία γαριδούλα (ας με διορθώσουν οι πιο εμπειροι αν κάνω λάθος) και κανένα σαλιγκαράκι πχ apple
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-07, 12:39
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

και βεβαια..γιατι οχι..???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-07, 13:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Γαριδούλες,ναι μπορείς να βάλεις...Πρόσεξε μόνο να είναι κάποιο μικρό είδος γιατί πωλούνται και κάποια μεγαλύτερα που θέλουν αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο...Οι Cherry shrimp και οι Caridina japonica(Amano shrimp) είναι καλές επιλογές,μένουν μικρές και καμμιά φορά γεννούν κιόλας...Ότι πρέπει για δεξαμενή με moss.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-07, 14:02
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αληθεια οι γαριδες απο διατροφη τι απαιτουν αλγη μονο η και καμια ταμπλετουλα?απορια το χα και το πεταξα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-07, 15:00
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Γαριδούλες,ναι μπορείς να βάλεις...Πρόσεξε μόνο να είναι κάποιο μικρό είδος γιατί πωλούνται και κάποια μεγαλύτερα που θέλουν αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο...Οι Cherry shrimp και οι Caridina japonica(Amano shrimp) είναι καλές επιλογές,μένουν μικρές και καμμιά φορά γεννούν κιόλας...Ότι πρέπει για δεξαμενή με moss.
Κυκλοφορούνε Cherry shrimp?

Δεν έχω καταφέρει να βρώ και θέλω μερικές.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-07, 15:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Νομίζω πως έχω δει μια δυο φορές χωρίς να είμαι σίγουρος...Δεν πολυασχολούμε με γαρίδες μια και όλες αυτές που πουλάνε είναι από Ασία...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-07, 17:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οπως και ο Αμανο εξαλλου.. :P

Θελει να γραφτει? Χμμμ πες του οτι η εγγραφη στο board δεν χρεωνεται...
Τωρα για τα 3 λιτρα, αν το συνδιασεις με ενα φιλτρακι hang on back ισως και να γινεται.. Με λιγοτερα φυτά ισως...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-07, 18:22
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και ο Αμανο εξαλλου.. :P

Θελει να γραφτει? Χμμμ πες του οτι η εγγραφη στο board δεν χρεωνεται...
Τωρα για τα 3 λιτρα, αν το συνδιασεις με ενα φιλτρακι hang on back ισως και να γινεται.. Με λιγοτερα φυτά ισως...
Του το είπα, το ξέρει, εγώ είχα τρομάξει όταν πρωτοδιάβασα την λέξη συνδρομές (φτωχαδάκι και άνεργη με 2 παιδιά).
Λοιπόν για το φιλτράκι που λες δεν ξέρω τι είναι αλλά είμαι μελετηρή και θα το βρω. Έχω όμως φιλτράκι μέσα, ένα "κινέζικο για ενυδρεία μέχρι 5 λτ." όπως μου είπαν στο petshop.

Σας ευχαριστώ όλους Φοβόμουν πως η απάντηση θα ήταν : "τίποτα". Είδα κάποιες ιαπωνεζούλες. Μέχρι πόσες μπορώ να βάλω; τι θα τις ταϊζω;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-07, 19:44
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

θα της βαλεις και θα δεις αν τρωνε τσιμπολογανε καμια αλγη τυποτα αλλο μη μπορεις να τους βαζεις απο λιγη ταμπλετα βυθου

οταν ειχα φτιαξει ενα τετοιο ενυδρειοκη ειχα 3 αμανο και μονο η μια ετρωγε ταμπλετα οι αλλες ουτε που την ακουμπουσαν.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-07, 10:18
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εβαλα κι όλας 2 ιαπωνεζούλες που δεν σταματάνε από χθες να τσιμπολογάνε. Η μια μένει κρυμένη συνέχεια και η άλλη τρώει μπροστά στο τζάμι.
Δηλαδή αν τσιμπολογάνε δεν χρειάζεται να ταϊζω; Πως θα ξέρω ότι βρίσκουν τροφή και δεν μένουν νηστικές; Μόνο η κίνηση του ...τσιμπολογήματος είναι αρκετή για να είμαι σίγουρη; Εγω δεν μπορώ με το μάτι να δω άλγη, και ξύλο, πέτρες είναι ολοκαίνουρια.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-07, 10:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μπορείς να τους δώσεις κάποιο φύλλο που σαπίζει π.χ. από κάποιο φυτό από άλλο ενυδρείο σου ή να τους δώσεις ελάχιστο τρίμα από ταμπλέτα.Χωρίς φως σε αυτό το ενυδρείο δεν ξερω αν θα μπορεί να σχηματίζεται αρκετή ποσότητα άλγης για να τις θρέφει...Αν πάντως μέσα στο ενυδρειάκι υπάρχει ήδη κάποιο φυτό που σε κάποιο σημείο σαπίζει,τότε θα είναι εντάξη...Δε θέλουν τάισμα.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-07, 08:45
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να τους δώσεις κάποιο φύλλο που σαπίζει π.χ. από κάποιο φυτό από άλλο ενυδρείο σου ή να τους δώσεις ελάχιστο τρίμα από ταμπλέτα.Χωρίς φως σε αυτό το ενυδρείο δεν ξερω αν θα μπορεί να σχηματίζεται αρκετή ποσότητα άλγης για να τις θρέφει...Αν πάντως μέσα στο ενυδρειάκι υπάρχει ήδη κάποιο φυτό που σε κάποιο σημείο σαπίζει,τότε θα είναι εντάξη...Δε θέλουν τάισμα.
Έχει λίγα μικρά κομματάκια από φύλλα που σαπίζουν. Προσπαθούσα να τα βγάλω. Τώρα θα τα αφήσω.
Φωτισμό θα βάλω.

Δεν ξέρει να μου πει κανείς μέχρι πόσες μπορώ να βάλω; Θα ήταν υπερβολή να βάλω άλλες 2, δηλαδη σε 3 λτ. 4 γαριδούλες;

Και κάτι ακόμα. Χθες καμαρώνοντας τις γαριδούλες μου, η μία έκανε μιά απότομη κίνηση προς τα επάνω και σχεδόν έφτασε στην επιφάνεια του νερού. αμέσως ξανακατέβηκε, αλλά εγω φοβήθηκα μην πηδήξει έξω. Κάνουν τέτοια άλματα; Έχω πάντα το καπάκι, αλλά καμιά φορά το βγάζω για λίγο.

Προς τους moderators: μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του θέματος;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 14-02-07 στις 08:57
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-07, 08:58
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Να μην το βγάζεις το καπάκι γιατί κάνουν πολλές βόλτες αμα τους έρθει.

Εγώ έχω ένα ενυδρείο με χωρίσματα για μονομάχους και σε κάθε δωμάτιο έχω από μια γαρίδα. Προχτές 2 αποφάσισαν να αλλάξουν δωματιο και βρέθηκαν σε διπλανά. Η μία μάλιστα πρέπει να πέρασε 2 συνεχόμενα δωμάτια και όχι ένα. Για να γίνει αυτή η μετάβαση πρέπει να βγούνε από το νερό περίπου 5-6 πόντους και να περάσουν πάνω από το χώρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-07, 15:27
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην το βγάζεις το καπάκι γιατί κάνουν πολλές βόλτες αμα τους έρθει....
Ευχαριστώ πολύ. Καλά τις υποψιάστικα.


Μήπως ξέρει να μου πει κάνεις αν μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του θέματος;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-07, 18:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν μπορείς πλεον να αλλάξεις εσύ τον τίτλο του θέματος...Αν θες να αλλάξει ο τίτλος του θα πρέπει να απευθυνθείς με pm σε κάποιον από τους moderators της κατηγορίας αυτής...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-07, 13:07
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορείς πλεον να αλλάξεις εσύ τον τίτλο του θέματος...Αν θες να αλλάξει ο τίτλος του θα πρέπει να απευθυνθείς με pm σε κάποιον από τους moderators της κατηγορίας αυτής...
Ευχαριστώ και πάλι. Τι να κάνω; είμαι "στραβάδι". Έτσι δεν λέτε τους νέους και άπειρους στο στρατό; Με τέτοια e-παρέα όμως, σιγά-σιγά ξεστραβόνομαι!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-02-07, 10:45
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-02-07, 20:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Γειά σας!
Πριν λίγες μέρες πρόσεξα πάνω στο ξύλο, ένα άσπρο (ημιδιάφανο θα έλεγα) πράγμα σαν βλένα, σαν λεπτό πυκνό μυκήλιο, σαν βαμβάκι πολύ μουλιασμένο...
Θυμάμε ότι είχα δει σε άλλο ποστ να έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα. Η απάντηση ήταν ότι ίσως να έφταιγαν οι αραιές αλλαγές νερού. Κι εγώ αυτές τις μέρες παραμέλησα τις αλλαγές. Κάνω 20% κάθε 2 μέρες. Οπότε εμφανίστηκε αυτό το πράγμα.
Κι εκεί που αναρωτιώμουν πως να το καθαρίσω χωρίς να ταράξω τις γαρίδες, έδωσε τη λύση το σαλιγκάρι planorbis corneus (το λατρεύω αυτό το πλάσμα ) και το ... καταβρόχθησε όλο. Μόνο σόδα για την χώνεψη δεν ζήτησε.
Τι μπορεί να είναι τελικά;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-07, 00:43
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μπορεί να είναι τελικά;
Μύκητας
Μην σε ανησυχεί
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φτιαχνοντας ενα nano reef (log) Tricky Nano Reef 73 19-05-09 23:16
Nano Reef 80 λίτρων accnt Nano Reef 11 20-01-08 20:58
Nano fish only? joman Fish Only 44 24-08-06 08:38
Βασικες ερωτησεις για το nano reef jimismc Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 17-10-04 20:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06735 seconds with 13 queries