Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-06, 22:04
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Smile Σχέδια για νέο ενυδρείο.

Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ κι ένα χρόνο έχω σε ενυδρείο 70 λίτρων (μικτά) 3 παπαγαλόψαρα (1 αρσενικό 10 πόντους και 2 θηλυκά 7 και 5 πόντους αντίστοιχα) και δύο κλόουν.

Ο σκοπός όταν τα αγόρασα ήταν όταν μετακομίσω να τα μεταφέρω σ'ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (όταν τα αγόρασα ήταν μικρά έτσι κι αλλιώς).

Η ώρα έφτασε και τέλη Δεκεμβρίου έχουμε μετακόμιση. Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι: α) πόσα λίτρα υπολογίζετε να είναι το καινούριο για να τα φιλοξενήσει αξιοπρεπώς και β) θα ήθελα να προσθέσω ακόμη 3 ψάρια διαφορετικού είδους και ανάλογου μεγέθους οπότε σε αυτή την περίπτωση τι είδη θα προτείνατε και πόσα λίτρα θα φτάσουμε συνολικά.

Το ενυδρείο θα έχει πετρώδες aquascaping γιατί έτσι και αλλιώς τα παπαγαλόψαρα δεν τα πάνε καλά με τα φυτά.

Επίσης σκέφτομαι τους κλόουν να τους αφήσω στο παλιό με κάποια νέα σύνθεση (ακόμη δεν έχω καταλήξει) αν και δεν υπάρχει θέμα καβγάδων ανάμεσα στα παπαγαλόψαρα και τους κλόουν.

Α, να συμπληρώσω πως σε αυτή τη φάση δεν με ενδιαφέρει αναπαραγωγή (για το νέο είδος γιατί τα παπαγαλόψαρα είναι στείρα έτσι και αλλιώς)

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη parrot : 08-10-06 στις 22:13
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-06, 22:07
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Γνώμη μου είναι περίπου στα 400 λίτρα για να είναι άνετα τα ψάρια σου και να βάλεις κι άλλα συμβατά με τα ήδη υπάρχον χωρίς να αντιμετωπίσεις πρόβλημα χώρου και να τα χαζεύεις να αλλωνίζουν πέρα δώθε.
400άρι άν μπορείς λοιπόν....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-06, 08:54
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή Ένσταση

Εμένα πάλι, η γνώμη μου είναι να δώσεις τα παπαγαλόψαρα, μιας και είναι υβρίδια και ως ενσυνείδητοι χομπίστες είμαστε κατά αυτών των κινήσεων, και να βάλεις κάποιο άλλο είδος ή είδη. Φτιάξε λοιπόν ένα μεγάλο ενυδρείο (όσο μπορείς) σκέψου τι θα κάνεις με τα παπαγαλόψαρα και εμείς εδώ είμαστε
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-06, 17:46
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Δέ καταλαβαίνω γιατί τόσο μεγάλο πρόβλημα με τα παπαγαλόψαρα και τα υβρίδια στο να μήν αγοράζονται.Δέ λέω οτι θα έπαιρνα ποτέ γνωρίζοντας οτι είναι υβρίδια,το να αποτρέπω όμως και άλλους από αυτό θέτω σε ουσιαστικό θάνατο τα υβρίδια που είναι εκείνη τη στιγμή στα πετσοπ.Τα υβρίδια δέν έχουν ψυχή?Συμφωνώ απόλυτα στη λύση διαμαρτυρίας και απαγόρευσης της δημιουργίας υβριδίων.Εφόσον όμως αυτή τη στιγμή υπάρχουν κάποια που έχουν καρδούλα και χτυπάει γιατί να τα σκοτώσουμε?Δέ τους αξίζει ένα ευτυχισμένο σπίτι κι αυτών?Μήπως τα ρωτήσανε για να τα δημιουργήσουνε?
Εγώ προσωπικά όταν τα βλέπω στα πετσοπ να αγωνίζονται μέχρι και να κολυμπήσουν με πιάνει η ψυχή μου,και ειδικά στα μικρά ενυδρεία που τα βάζουν 20-30 όλα μαζί μέχρι να πουληθούν....δέ βασανίζονται?Θα προτιμούσα να τα έβλεπα τουλάχιστον άνετα από θέμα χώρου σε ένα μεγάλο ενυδρείο κάποιου χομπίστα....
Θα μου πείτε τώρα πως δέ πρέπει να αγοράζονται για να σταματήσει η παραγωγή τους....Συμφωνώ στην απαγόρευση παραγωγής τους,δέ συμφωνώ όμως να αφήσουμε τα ήδη υπάρχον στο έλεος του θεού....
Προς θεού δέ θέλω να κοντράρω τη γνώμη των αντιθέτων,εξάλλου τη γνώμη μου λέω και τη λέω επειδή τα λυπάμαι αυτά τα πλάσματα,και οποιαδήποτε άλλα υβρίδια που τα φέρνουν στον κόσμο κάποιοι <Θεοί> με σκοπό το χρήμα και αποτέλεσμα το βασανισμό των ζώων αυτών καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής τους....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-06, 21:51
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Εμένα πάλι, η γνώμη μου είναι να δώσεις τα παπαγαλόψαρα, μιας και είναι υβρίδια και ως ενσυνείδητοι χομπίστες είμαστε κατά αυτών των κινήσεων, και να βάλεις κάποιο άλλο είδος ή είδη. Φτιάξε λοιπόν ένα μεγάλο ενυδρείο (όσο μπορείς) σκέψου τι θα κάνεις με τα παπαγαλόψαρα και εμείς εδώ είμαστε
Το θέμα με τα παπαγαλόψαρα έχει αναλυθεί και σε παλαιότερο ποστ. Όταν τα αγόρασα δεν γνώριζα λεπτομέρειες αλλά τα έχω αγαπήσει και δεν σκοπεύω να τα δώσω. Το γνωρίζω πως το χόμπι είναι εναντίον των υβριδίων και δεν σκοπεύω να ξαναγοράσω τώρα που έχω πληροφόρηση.

Ωστόσο στο καινούριο ενυδρείο τα παπαγαλόψαρα θα παραμείνουν οπότε θα ήθελα οι προτάσεις ν'αφορούν την υπάρχουσα κατάσταση + 3-4 ψάρια διαφορετικού είδους.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-06, 22:45
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Με το τελευταίο τι με συμβουλέυεις ακριβώς να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-06, 22:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η απαντηση παει πιο πολυ στον Tkagem, για να ξερετε και την επισημη θεση μας. Διαβασε την τελευταια παραγραφο: Πέρα από αυτό, αν είστε από αυτούς που από άγνοια έχουν αποκτήσει τέτοια ψάρια, προσπαθήστε να τους χαρίσετε μια όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή – δεν φταίνε αυτά!

300 λιτρα ειναι ενα μινιμουμ για να αισθανονται ανετα τα παπαγαλοψαρα σου, και μπορει να φανει παραξενο, αλλά συμβατα ειδη θεωρητικα δεν υπαρχουν, μιας και τα παπαγαλοψαρα δεν υπαρχουν στην φυση για να ηταν συμβατα με καποιο αλλο ειδος.
Σιγουρα ομως θελουν πολυ ηρεμους και αργους συγκατοικους, για να μπορουν να τους ανταγωνιστουν στο ταισμα και στο κολυμπι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-06, 23:02
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
300 λιτρα ειναι ενα μινιμουμ για να αισθανονται ανετα τα παπαγαλοψαρα σου, και μπορει να φανει παραξενο, αλλά συμβατα ειδη θεωρητικα δεν υπαρχουν, μιας και τα παπαγαλοψαρα δεν υπαρχουν στην φυση για να ηταν συμβατα με καποιο αλλο ειδος.
Σιγουρα ομως θελουν πολυ ηρεμους και αργους συγκατοικους, για να μπορουν να τους ανταγωνιστουν στο ταισμα και στο κολυμπι.
Ευχαριστώ, αυτή η απάντηση όντως με βοηθά.
Όσο για την επίσημη θέση είναι γνωστή και συμφωνώ κι εγώ.
Απλά ξαφνικά αισθάνθηκα σαν κατηγορούμενος για φόνο εκ προθέσεως. Ούτε καν εξ'αμελείας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-06, 23:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εξ αμελειας μονο ...

Αν συμφωνεις θεωρητικα, βαλε κι εσυ υπογραφη - τι πιο καλή συμπαρασταση απο εναν ενεργο παθοντα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-10-06, 10:06
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Η απαντηση παει πιο πολυ στον Tkagem, για να ξερετε και την επισημη θεση μας.


Μα συμφωνώ με την απαγόρευση παραγωγής τέτοιων ψαριών και μπράβο για το http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm ,συμφωνώ και επαυξάνω και χαίρομαι που άρχισε όλο αυτό και γράφτηκε το υπόμνημα.
Με τα είδη υπάρχοντα όμως τί γίνεται?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tkagem : 10-10-06 στις 10:16
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-10-06, 15:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με τα ηδη υπαρχοντα, αν τα εχουμε παρει ηδη, φροντιζουμε να τους παρεχουμε οσο καλυτερη ζωη γινεται.

Με αυτα που υπαρχουν σαν στοκ στα μαγαζια, λυπαμαι, αλλά και αυτα ζουν στις ιδιες συνθηκες που ζουν και άλλα "νορμαλ" ψαρια - αν προκειται να "αναγκαστω" να παρω ψαρια για να τους χαρισω καλυτερες συνθηκες, προτιμω να παρω άλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-10-06, 17:34
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Σιγουρα ομως θελουν πολυ ηρεμους και αργους συγκατοικους, για να μπορουν να τους ανταγωνιστουν στο ταισμα και στο κολυμπι.
Μιας και ολοκληρώσαμε (ελπίζω) το θεωρητικό πλαίσιο της διαμάχης.... ας επιστρέψω στο αρχικό ερώτημα.

Τα blue acara http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/blueacar.htm

ή μια μικρή ομάδα από Ram cichlids http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/ramcich.htm

ταιριάζουν στην παραπάνω περιγραφή?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-11-06, 23:04
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Αυτό που λέει εδώ
http://www.timstropicals.com/Invento...ParrotInfo.asp
ότι δηλαδή συμβατοί συγκάτοικοι παπαγαλόψαρων είναι ανάμεσα σε άλλα και τα σκαλάρια σας φαίνεται σωστό?

Αν ισχύει μ'ενδιαφέρει αλλά δεν μπορώ να το φανταστώ εύκολα αν κρίνω από τον χαρακτήρα των πρώτων.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-11-06, 23:12
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μην το επιχειρήσεις καν.
Τα περισσότερα που αναφέρει ως συμβατά... μόνο συμβατά δεν είναι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-11-06, 23:19
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Το φαντάστηκα...

Να δω τελικά με τι θα τα βάλω... ευχαριστώ για την άμεση απάντηση πάντως...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08794 seconds with 13 queries