Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-08-08, 23:08   #1
Περί τύρφης ο λόγος...!
 
Το avatar του χρήστη makis206
makis206
Support Team
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος 11-08-08, 23:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Θέλω να κατεβάσω λίγο την τιμή του pH στο κοινωνικό φυτεμένο μου (125άρι), ενώ θέλω να κρατήσω σταθερές τις τιμές του KH που είναι 7 και GH που είναι 11. Τα ψαράκια μου είναι neon tetras και θέλω να πάω το pH στα 6,8 απ'τα 7,2 έως 7,4 όπως μου το δίνει το υγρό τεστ της ΑΡΙ.

Η λύση της τύρφης είναι η καταλληλότερη ; Να προτιμήσω τη χρήση του απιονισμένου νερού ή μήπως εγκατάσταση συσκευής Α/Ο (η οποία είναι σχεδόν ακατόρθωτο να βάλω αυτή τη στιγμή);

Γενικά τι παίζεται με την τύρφη ; Τοποθετείται μέσα στο φίλτρο ; Να προτιμήσω το εσωτερικό ή το εξωτερικό φίλτρο αν τελικά η θέση της ανήκει εκεί μέσα ; Πόση περίπου χρειάζεται για να φτάσω στα επιθυμητά επίπεδα την τιμή του pH σε 115 λίτρα νερού ;

Έχω κι άλλες ερωτήσεις

Χρειάζεται αντικατάσταση μετά από κάποιο διάστημα ; Συμπλήρωση ; Καθάρισμα όπως τα φίλτρα ας πούμε ; Δεν έχω δει καν πως είναι γι'αυτό ρωτάω τόσα πολλά...!

Ξέρω πως θα χρειαστεί κάλτσα ή κάτι παρόμοιο για να την βάλω μέσα, ελπίζω να μπαίνει και στο γνωστό διχτάκι της sera (το κουμπωματάκι με το ελατήριο το βγάζω και απλά δένω το κορδονάκι εννοείται ).

Ξανατονίζω το ότι θέλω να κρατήσω τις τιμές του KH και του GH στα ίδια επίπεδα οπότε δώστε ιδιαίτερη βάση σε αυτό όσοι μου κάνετε τη -μεγάλη ομολογουμένως- χάρη να με βγάλετε απ'το σκοτάδι !

Σας ζάλισα και το ξέρω, το ψάχνω όμως εδώ και αρκετές στο GAB και δεν βρήκα κάτι που να δίνει απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα.!

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 3981
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-08, 00:26
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

δεν γινεται να κρατησεις τοσο ψηλα το κεχα και να ριξεις το πεχα

και γιατι δεν θες να τα ριξεις;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-08, 07:05
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν γινεται να κρατησεις τοσο ψηλα το κεχα και να ριξεις το πεχα
και γιατι δεν θες να τα ριξεις;
Νόμιζα ότι όσο πιο ψηλά βρίσκεται η τιμή του ΚΗ ανάμεσα στο 4 και στο 10 τόσο το καλύτερο για την σταθερότητα του pH, έτσι δεν πάει ;
Δεν ήξερα ότι το ένα ήταν ανάλογο του άλλου, τουλάχιστον δεν μου το παρουσίασαν έτσι..

Καταλαβαίνω λοιπόν ότι η προσθήκη τύρφης στο φίλτρο θα ρίξει και την τιμή του ΚΗ σωστά ; Με τη γενική σκληρότητα τι γίνεται ;

Σόρρυ ρε παιδιά για την ασχετοσύνη αλλά στη χημεία ειδικά ήμουνα σκράπας και κοπανατζής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-08, 12:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Βοηθήστε τον αόματοοο....εεε... ...ασύρματο..εεε... ...άσχετοοοο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-08, 13:10
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Αφου προς το παρον δεν θα προχωρησεις στην αγορα ΑΟ καλυτερα απο το να μπλεκεις με τυρφη ειναι το απιονισμενο νερο που βρισκεις παντου. Για τουλαχιστον 8 χρονια αυτο χρησιμοποιουσα, βαρεθηκα ομως το κουβαλημα. Εσυ ομως θελεις οπως λες να κατεβασεις λιγο το PH οποτε κατα την γνωμη μου ειναι η καλυτερη λυση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-08, 13:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ένα από αυτά που προσπαθώ να καταλάβω είναι γιατί η λύση της τύρφης θεωρείται μπελάς !

Δεν έχω πρόβλημα να χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό αφού δουλεύω σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων (το παίρνω και τσαμπέξ ) όμως θεωρώ ότι το να ψάχνω συνέχεια τη σωστή αναλογία απιονισμένου/νερού βρύσης για να φέρω το pH στα επιθυμητά επίπεδα μεγαλύτερο μπλέξιμο, δεδομένου ότι αλλάζουν οι τιμές και της γενικής σκληρότητας αλλά και του KH !

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, με το pH μου να βρίσκεται στο 7,3 κατά μέσο όρο δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με τη συμπεριφορά των neon μου (κάτι που νά'ναι ορατό τουλάχιστον), θα'θελα όμως να τους φτιάξω τις ιδανικότες συνθήκες αν η λύση στον προβληματισμό μου είναι απλή (και οικονομική βεβαίως βεβαίως )

Διαβάζω λοιπόν ότι η χρήση της τύρφης κατεβάζει την τιμή του pH... αλλά δεν ξέρω πως ! Δεν ξέρω αν επιρρεάζει τις υπόλοιπες τιμές, δεν ξέρω πως χρησιμοποιείται, σε τι αναλογία, αν χρειάζεται συντήρηση/καθάρισμα/ αντικατάσταση, δεν ξέρω καν πως είναι αυτό το πράγμα !

Πελάγωσε ο νέος παιδιά, χεεελπ !

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY κύβος 25x25x25 xontros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 30-06-08 18:43
περί riccia fluitans ο λόγος Βαγγέλης (Dearangelo) Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 19-10-07 06:12
Περί διοξειδίου ο λόγος! panosaat Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 05-05-07 21:44
Περί τροφής ο λόγος stel Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-06-05 20:17
ιοντοανταλακτικές ιδιότητες της τύρφης..... tasos Γλυκό νερό - Γενικά 2 31-07-04 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05162 seconds with 13 queries