Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-11, 22:34
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή χελωνο οικογενεια μου

στις πρωτες 3φωτο τα μαναρακια μας που μεγαλωνουν αρτια,,, προστεθηκαν στην οικογενεια και αλλα δυο μωρακια(4 φωτο) πριν λιγες μερες μας τα δωρησαν τα οποια θα μεγαλωσουν επισης με ολη την φροντιδα που τους αρμωζει αντε να γινουμε και γωνεις καποια στιγμη ....(απο δικη μας γεννα)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00164.jpg
Εμφανίσεις:  1450
Μέγεθος:  49,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2394.jpg
Εμφανίσεις:  1945
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2101.jpg
Εμφανίσεις:  1461
Μέγεθος:  78,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1248.jpg
Εμφανίσεις:  1413
Μέγεθος:  60,1 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-11, 22:46
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε μου πολύ όμορφα... Ενδιαφέρομαι και εγώ για 2 τέτοια μικρά... Μπορείς να μας πεις σε τι συνθήκες τα κρατάς...??? Με τι εξοπλισμό...??? Και ποιες είναι οι ρουτίνες σου...???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-11, 23:05
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο φίλε μου πολύ όμορφα... Ενδιαφέρομαι και εγώ για 2 τέτοια μικρά... Μπορείς να μας πεις σε τι συνθήκες τα κρατάς...??? Με τι εξοπλισμό...??? Και ποιες είναι οι ρουτίνες σου...???
οι συνθηκες αλλαζουνε αναλογα το μεγεθος(αλλιως τα μικρα αλλιως τα μεγαλα) ενδυκτικα θα σου πω τα νεογνα μεγαλωσαν σε ενα ενυδρειο diy 50χ40χ20 με την στερια να λιαζωνται με 2 λαμπες θερμανσεις και uv αναμενες 12 ωρες, ενα εσωτερκιο φιλτρο,θερμοστατη τον χειμωνα και καπακι ωστε ειδικα την νυχτα να δημιουργητε υγρασια (aqua-terrarium) οι ρουτηνες αλλαγη νερου περιπου του μησου μια δυο φορες εβομαδιαια και καπου καπου εξ ωλοκληρου καθαρισμα ολα εξαρτωνται απο την τροφη και την ποσοτητα οταν τρωνε λαχανικα γινετε χαμος...προετημασια νερου σε μπετονακια με ειδικο αντιχλωριο και επιπροσθετε βιταμηνες στο νερο ...και στην τροφη οπως και συμπληρωμα ασβεστιου και βιταμηνης d3 στην τροφη ....στις πιο μεγαλες μεγαλωνει το ενυδρειο και εχω εξ φιλτρο ....
ευχαρηστω για τα καλα σου λογια ειναι ημερες τρωνε απο το χερι οπου μας βλεπουν μας ακολουθαν δεξια αριστερα χαμος αλλα περναμε πολλες ωρες καθε μερα μαζι τους
οτι πιο σιγκεκριμενο με ρωτας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1598.jpg
Εμφανίσεις:  1334
Μέγεθος:  81,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00115.jpg
Εμφανίσεις:  1209
Μέγεθος:  42,1 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-11, 23:18
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

υπεροχες οι χελωνιτσες.ειναι πολυ ομορφα τα ζωακια σου.παντως για να μην σου βρωμιζει γρηγορα το ενυδρειο μπορεις να τις ταιζεις μονιμα σε καποιο πλαστικο δοχειο κ αφου περιμενεις κανα 20λεπτο να κανουν κ την αναγκη τους να τις ξαναβαζεις πισω στο ενυδρειο η να τις βγαζεις με το δοχειο εξω στον ηλιο.γλυτωνεις ετσι πολυ κοπο απο καθαρισμα κ δεν επιβαρυνεις πολυ το φιλτρο,που αν τρωνε κ 4 χελωνιτσες κ βρωμιζουν θα ζοριστει λιγουλακι.παντως μπραβο ειναι πολυ ωραιο το σεταπ στα συνημμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-11, 23:34
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glacius80 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπεροχες οι χελωνιτσες.ειναι πολυ ομορφα τα ζωακια σου.παντως για να μην σου βρωμιζει γρηγορα το ενυδρειο μπορεις να τις ταιζεις μονιμα σε καποιο πλαστικο δοχειο κ αφου περιμενεις κανα 20λεπτο να κανουν κ την αναγκη τους να τις ξαναβαζεις πισω στο ενυδρειο η να τις βγαζεις με το δοχειο εξω στον ηλιο.γλυτωνεις ετσι πολυ κοπο απο καθαρισμα κ δεν επιβαρυνεις πολυ το φιλτρο,που αν τρωνε κ 4 χελωνιτσες κ βρωμιζουν θα ζοριστει λιγουλακι.παντως μπραβο ειναι πολυ ωραιο το σεταπ στα συνημμενα.
ευχαρηστω πολυ
οπως το πες οταν τις δινω ζωντανη τροφη την δινω εξω απο το ενυδρειο σε αλλον χωρο διοτι γινετε χαμος αλλα το αποφευγω να μη στρεσαρωνται περι του καθαρισματος σαν κλασικος ελληνας ψαχνω ευκολιες οπως προ ειπα ασχολουμαστε 2 ατομα αρκετες ωρες καθε μερα λοιπον οταν βλεπω μια ακαθαρσια απομακρινετε ακαριεα με μια αποχη η με μια μεγαλη σιριγκα και απευθιας μιωνονται οι ρηποι. το φιλτρο καθαριζετε καθε 15μερες εαν και ειναι υπερβολη.....
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-11, 23:39
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

να σου πω ακριβως τα ιδια κανω κ εγω.τις ταιζω βεβαια εκτος απο την αρχη που τις πηρα κ εχουν μαθει.αλλα εχω παρει κ εγω αποχη κ ψαρευω κ εγω οτι ακαθαρισια βρω στο μεγαλο ενυδρειο.κ εγω το φιλτρο καθε 15 το καθαριζω κ αλλαγες 30% απαραιτητως μια φορα την εβδομαδα.γενικα βρωμιζουν πολυ οι χελωνιτσες κ χρειαζονται πολυ φροντιδα κ καθαρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-11, 23:10
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο φίλε μου πολύ όμορφα... Ενδιαφέρομαι και εγώ για 2 τέτοια μικρά... Μπορείς να μας πεις σε τι συνθήκες τα κρατάς...??? Με τι εξοπλισμό...??? Και ποιες είναι οι ρουτίνες σου...???
μπαραβο φιλε....σε βλεπω σε κανα χρονο να μην εχεις που να τις βαλεις...
ετσι αρχισα και εγω...πηρα δυο στην αρχη μετα πηρα αλλες 2 να μην ειναι μονες τους μου δινει και αλλες δυο η γειτοτισσα και εγιναν συνολο 6..τις εχω σε 200αρι ενυδρειο diy με 60 λιτρα γεμισμενο...εβαλα αγγελια για χαρισμα αλλα δεν...παντως για γεννα πολυ δυσκολο σε αιχμαλωσια...διαβασε διαφορα site...απαιτουνται συγκεκριμενες συνθηκες...αμμος και ιστοριες..σε ποσα λιτρα ενυδρειο τις εχεις...?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-11, 23:15
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει τα σχετικά σε διάφορα site... Χαίρομαι που βρήκα κάποιον που ασχολιέται και μπορεί να βοηθήσει... Ποιές λάμπες χρησιμοποιείς...??? Όταν λες ιδικό αντιχλώριο και βιταμίνες φαντάζομαι πώς εννοείς αυτό που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία σωστά...???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-11, 23:28
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει τα σχετικά σε διάφορα site... Χαίρομαι που βρήκα κάποιον που ασχολιέται και μπορεί να βοηθήσει... Ποιές λάμπες χρησιμοποιείς...??? Όταν λες ιδικό αντιχλώριο και βιταμίνες φαντάζομαι πώς εννοείς αυτό που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία σωστά...???
στην διαθεση σου
αντιχλωριο της tetra reptosafe βιταμηνες πολλες και διαφορες ειδικες για υδροβιες χελωνες αλλες για το νερο κ αλλες για την τροφη λαμπες της exo-terra δες και φωτο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53785)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  T504121_p00_a01_v001.png
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  211,3 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-11, 23:38
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Θα δω τι μπορώ να βρω και θα σε ρωτάω... Δεν έχουν πρόβλημα τα σποτ με την υγρασία που είναι τόσο κοντά στο νερό...???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-07-11, 23:19
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
μπαραβο φιλε....σε βλεπω σε κανα χρονο να μην εχεις που να τις βαλεις...
ετσι αρχισα και εγω...πηρα δυο στην αρχη μετα πηρα αλλες 2 να μην ειναι μονες τους μου δινει και αλλες δυο η γειτοτισσα και εγιναν συνολο 6..τις εχω σε 200αρι ενυδρειο diy με 60 λιτρα γεμισμενο...εβαλα αγγελια για χαρισμα αλλα δεν...παντως για γεννα πολυ δυσκολο σε αιχμαλωσια...διαβασε διαφορα site...απαιτουνται συγκεκριμενες συνθηκες...αμμος και ιστοριες..σε ποσα λιτρα ενυδρειο τις εχεις...?
τις εχω δει τις δικες σου και ενα μπραβο και σε σενα ειδικα τις συνθηκες που τις δινεις
τωρα οι μεγαλες ειναι σε ενα κατοσταρη ενυδρειο με το μισο γεματο περι τα 45Lt αλλα τον αλλον μηνα με το καλο ετοιμαζω κατι καλο και μεγαλο για γενα ειμαι ενυμερωμενος μεχρι και για αμμο εχω μεριμνησει
ασχολουμαστε ηδη ενα χρονο με δαυτες και μακαρι αυριο μεθαυριο να εχουμε και παραπανω χωρο και για τεταρτο ενυδρειο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2003.jpg
Εμφανίσεις:  906
Μέγεθος:  96,3 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-11, 23:43
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
τον αλλον μηνα με το καλο ετοιμαζω κατι καλο και μεγαλο για γενα ειμαι ενυμερωμενος μεχρι και για αμμο εχω μεριμνησει
ασχολουμαστε ηδη ενα χρονο με δαυτες και μακαρι αυριο μεθαυριο να εχουμε και παραπανω χωρο και για τεταρτο ενυδρειο
μπραβο..εχεις μερακι και αυτο φενεται....!!αντε σου ευχομαι και επιτυχημενες γεννες!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια για νεο χελωνο-ενυδρειο.. john003 Άλλα ζώα 3 05-05-11 11:53
Λευκο pomeranian αναζητα οικογενεια.. boom Άλλα ζώα 23 26-02-11 23:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05728 seconds with 14 queries