Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-12, 00:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Ψαρακι με προβλημα?

Σημερα το βραδυ που πηγα να ταισω, το ενα ψαρακι (απο τα 9 cardinal tetra μου) πηγαινε καπως περιεργα, λες και δεν μπορουσε να κολυμπησει σωστα, λες και δυσκολευοτανε, η κοιλια του ειναι καπως μεγαλη και νομιζω πως ειναι το πιο μεγαλο ψαρακι απο αυτα σε μεγεθος. Μπορει να ειναι ετοιμογεννο? Τι μπορει να συμβαινει? Περιμενα να δω αν οταν σβησουν τα φωτα που πανε ολα χαμηλα και καθονται ακινητα για υπνο αν θα τα καταφερει ή θα δυσκολευτει και ειδα οτι εκατσε και αυτο οπως ολα τα αλλα ηρεμα κατω χωρις προβλημα. Χαμηλωσα και τη ροη του φιλτρου λιγο για τωρα το βραδυ. Παραθετω βιντεο για να το δειτε και να μου πειτε. Επιλεξτε 720p.

http://www.youtube.com/watch?v=bVh1Y...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-12, 00:47
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μηπως τα ταισες πολυ? αν ειναι και αυριο ετσι, παρατηρησε να δεις τι χρωμα θα ειναι τα περιτωματα.
τα cardinal εκτος οτι ειναι πολυ δυσκολο να γεννησουν στο ενυδρειο, αν τυχει και ειναι καποιο εγκυος κολυμπαει κανονικα. αυτη η συμπεριφορα στο κολυμπι μπορει να ειναι η δυσκοιλιοτητα η καποια ασθενεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-12, 00:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν πιστευω οτι τα εχω ταισει πολυ. Φαντασου 4-5 φυλλαρακια (spiroulina τροφη, ocean nutrition) το απογευμα (τριμμενα λιγο για να φανε ολα) και αλλα τοσα το βραδυ μια ωρα πριν σβησουν τα φωτα, (community τροφη, ocean nutrition).

Eχθες, ταισα μια τσιμπια grindal το βραδυ και το απογευμα ειχα βαλει 4-5 τριμμενους κοκκους για μικρα τροπικα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-12, 00:55
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ψαξε εδω μεσα στο φορουμ να βρεις αναλογες περιπτωσεις με τη δικη σου, θα καταλαβεις πιο πολλα αυριο που θα δεις το χρωμα και το σχημα των περιττωματων του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-12, 01:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οκ θα ψαξω να βρω. Εσενα σου φανηκε οκ στο βιντεο? Εχεις δει να κανουν αλλα ψαρια ετσι απο φαι?
-------------------------
Kαπως ετσι κανει οπως αυτα στο βιντεο σε αυτο το θεμα.

Εγω δεν εχω διοξειδιο ομως..
-------------------------
Διαβαζω και εδω για κατι που λεει για νηκτικη κυστη και καταποση οξυγονου κλπ. Να ειναι κατι τετοιο? Σημερα ταισα και εγω στην επιφανεια και εχω και αναταραξη.
-------------------------
Κοιταω και εδω που εχει και αρθρο για το τι ειναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 18-04-12 στις 01:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-12, 01:17
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ακριβως ετσι μου κολυμπουσαν καποτε κατι τιγρακια που ειχα μετα απο υπεβολικο ταισμα, την επομενη μερα ομως ηταν οκ και δεν το ξαναεπαθαν γιατι ταιζα νορμαλ.
το δικο σου ψαρακι αν δεν ειναι απο το πολυ φαι τοτε κατι προβλημα εχει, μπορει και νυκτικη κυστη απο καταποση ατμοσφαιρικου αερα, μπορει να ειναι και κατι αλλο δεν ξερω. γνωμη μου ειναι να περιμενεις μεχρι αυριο να δεις τι γινεται, να σου πει και κανενας πιο εμπειρος τι πρεπει να κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-14, 15:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.444
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε λιγα χρονια (τωρα μιλάω για τα φάρμακα που παίρνουν οι άνθρωποι) τα αντιβιοτικά θα ειναι ανίσχυρα μπροστα στα ανθεκτικά στελέχη ... Το κακο ειναι οτι δεν εχουν ανακαλυφθεί νέα αντιβιοτικά με αποτελεσμα να μην εχουμε καποιο "όπλο" ... Τελευταια οι παιδιάτροι και οι γιατροί εχω παρατηρήσει οτι δε γράφουν αντιβιοτικά τοσο ευκολα ... Ακομα και αν υποφέρει ο ασθενής τα αποφεύγουν ... Η ευθύνη βαρύνει ολους μας καθως τα χρησιμοποιούμε με το παραμικρό κάνοντας τα ανίσχυρα!

- η εταιρία πλασάρει ενα συγκεκριμένο φάρμακο ... Το αν θα λειτουργήσει η οχι δεν ειναι και τοσο απλο! Σε μερικα ψαρια μπορει να λειτουργήσει (που δεν εχουν παθογόνα ανθεκτικά στο συγκεκριμένο φάρμακο) ενω σε αλλα να μην ειναι αποτελεσματικό!
- αυτο ειναι το προβλημα ... Οτι για ψύλλου πήδημα η "προληπτικά" αν χρησιμοποιούμε φάρμακα υπαρχει κίνδυνος να τους αφαιρούμε απο την αποτελεσματικό τους ... Αν το συνδυάσουμε με τη πρωτη παράγραφο το προβλημα το προκαλούμε εμεις οι ίδιοι και οχι η εταιρία που το παρασκευάζει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-14, 17:20
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λιγα χρονια (τωρα μιλάω για τα φάρμακα που παίρνουν οι άνθρωποι) τα αντιβιοτικά θα ειναι ανίσχυρα μπροστα στα ανθεκτικά στελέχη ... Το κακο ειναι οτι δεν εχουν ανακαλυφθεί νέα αντιβιοτικά με αποτελεσμα να μην εχουμε καποιο "όπλο" ... Τελευταια οι παιδιάτροι και οι γιατροί εχω παρατηρήσει οτι δε γράφουν αντιβιοτικά τοσο ευκολα ... Ακομα και αν υποφέρει ο ασθενής τα αποφεύγουν ... Η ευθύνη βαρύνει ολους μας καθως τα χρησιμοποιούμε με το παραμικρό κάνοντας τα ανίσχυρα!

- η εταιρία πλασάρει ενα συγκεκριμένο φάρμακο ... Το αν θα λειτουργήσει η οχι δεν ειναι και τοσο απλο! Σε μερικα ψαρια μπορει να λειτουργήσει (που δεν εχουν παθογόνα ανθεκτικά στο συγκεκριμένο φάρμακο) ενω σε αλλα να μην ειναι αποτελεσματικό!
- αυτο ειναι το προβλημα ... Οτι για ψύλλου πήδημα η "προληπτικά" αν χρησιμοποιούμε φάρμακα υπαρχει κίνδυνος να τους αφαιρούμε απο την αποτελεσματικό τους ... Αν το συνδυάσουμε με τη πρωτη παράγραφο το προβλημα το προκαλούμε εμεις οι ίδιοι και οχι η εταιρία που το παρασκευάζει!
Γιώργο μου εμένα προσωπικά με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με τα λεγόμενά σου!

Απλά δεν δίνεται σαφής απάντηση (όχι ότι περιμένω απάντηση απλώς τα ερωτήματά μου είναι προς προβληματισμό και προς σκέψιν για όλους εμάς)..
- Έστω ότι γίνεται "προληπτικά" ή "άσκοπα" η χρήση του συγκεκριμένου φαρμάκου, δεν οφείλει η εταιρεία να διορθώσει τις παρενέργειες καθώς και την ανεπιτυχή δράση του φαρμάκου ως αποτέλεσμα των παραπάνω? Μια πολύ καλή λύση είναι να αναγράφεται μέσα στις οδηγίες ότι η χρήση του να γίνεται προσεκτικά και συνειδητοποιημένα πχ..
- Το συγκεκριμένο σκεύασμα θεωρείται αντιβιοτικό?? πολύ αμφιβάλλω μάλλον κάτι αντίστοιχο σαν το ντεπόν αναβράζον για ψάρια μου κάνει εμένα.
- Γίνεται επιτέλους να σταματήσει το φαινόμενο να "επιβάλλεται" στους χομπίστες που έχουν το παραμικρό πρόβλημα τα ψάρια τους να το χρησιμοποιούν (αυτό που λέμε για ψύλλου πήδημα)?

Υ.Γ. κι επιτέλους ας σταματήσει το moto ότι δεν επηρεάζει τη βιολογία!!!! γελάει ο κόσμος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-14, 18:06
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

φιλε μου το φαρμακο το χρησιμοποιω καιρο και κυριως σε καραντινα.
βιολογια ποτε δεν μου επειρεασε οπως και σε φιλους συνχομπιστες που εχω ρωτησει..
το φαρμακο δεν τα σπαει, αλλα σε ελαφρα ασθενεια την δουλεια του την κανει..
σιγουρα θα προτιμησω το μελαφιξ σε ασθενειες που μπορει να θεραπευσει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-14, 21:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο φάρμακο το έχω χρησιμοποιήσει 3 φορές, 2 σε φούνγκους (άσπρο χνούδι σε κογκολέζο) και 1 σε ροδόστομους με φιν ροτ με ικανοποιητικό αποτέλεσμα και κανένα προβήμα στη βιολογία, και τη 1η φορά επειδή διάβασα πως δεν επηρεάζει τη βιολογία ταίζα τα ψάρια κανονικά και τις 3 ημέρες της θεραπείας, τις επόμενες 2 για λόγους ασφαλείας δεν τα τάισα τις 3 ημέρες. Εννοείται πως σε τέτοιες περιπτώσεις κάνω μετρήσεις 2 φορες την ημέρα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-14, 21:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

+1 κι εγω ταιζα τα ψαρια στην θεραπεια και μαλιστα grindal για να δυναμωσουν
δεν ειχα μετρησιμη αμμωνια..
παντως γι αυτες τις ασθενειες που ειπες κανει μια χαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-14, 21:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Να γραψω μια ενημερωση για τα ψαρακια του φιλου:

Σημερα εκανε παλι αλλαγη νερου. Το ενα ψαρι που ειχε το προβλημα (συνολικα ειχε 8 ψαρια, 2 απεβιωσαν και ενα ειχε εμφανισει προβλημα χθες) δεν το εβρισκε ολη μερα (θα ειχε κρυφτει μεσα στη java fern) αλλα αφου αναψε το φως και περασε λιγη ωρα μετρησε 6 ψαρια και ολα κολυμπανε κανονικα (δηλαδη φαινεται να του εφυγε το προβλημα). Για να δουμε.. Παντως αυτο που βλεπει ειναι οτι καπως φοβουνται. Καθονται πισω απο μια πετρα και βγαινουν που και που. Καποια στιγμη κολυμπησαν δραστηρια και τωρα παλι που μιλησαμε, εχουν βγει ολα και κολυμπανε κανονικα.

Δεν εριξε τιποτα τελικα απο φαρμακα. Θα κανει και αυριο αλλαγη παλι, φαινεται απο οτι μου λεει να τους κανει καλο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννάει το ψαρακι μου????????? thanps Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-10-11 17:27
Ψαρακι με fin rot Χρυσανθη Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-02-11 18:38
ΨΑΡΑΚΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΡΟΖ bantourakis Αρχάριοι γλυκού νερού 5 27-09-10 12:31
SOS ψαρακι στα τελευταια του ! olga Γλυκό νερό - Γενικά 8 15-07-10 00:03
Στρωσιμο με ψαρακι angela Αρχάριοι γλυκού νερού 36 05-10-06 23:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05646 seconds with 14 queries