Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-17, 13:09
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος!

να τα χαιρεσαι τα ψαρακια!!
πολλα μπραβο απο μενα!

η ελαφροπετρα κανει.
το χαλικι δεν μ αρεσει, ισως σου βγαλει τα προβληματα που σου ειπε ο Γιωργος πιο πανω.. εχε στο νου σου να το αλλαξεις καποια στιγμη

οσο για τα λιτρα , σαν να μπηκα σε αλλο φορουμ
δεν συμφωνω με τους απο πανω, ποσο μαλλον να ειναι καθετοι καποιοι, που δεν εχουν εμπειρια με το ειδος

μια χαρα οι διαστασεις , μια χαρα κι ο αριθμος(εως εκει ομως) , ευγε απο μενα!
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τα καλά σου λόγια σου, χαίρομαι που δεν υπάρχει πρόβλημα με τα λιτρα, όσο για το χαλίκι μια απόφαση είναι να το αλλάξω δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο. Οπότε τώρα θα ανοίξω το φίλτρο να βάλω την ελαφρόπετρα (μετά από ξέπλυμα), στο ενυδρείο η μόνη έξτρα επιβάρυνση της ψαροσυνθεσης θα είναι μια προσωρινή φιλοξενία των μικρών ψαριών όταν δε θα χωράνε στο ενυδρειο- βρεφοκομείο, μέχρι να βρω κάποιον από το φόρουμ στη Θεσσαλονίκη που να τα θέλει (δωρεάν θα τα δοσω) με την προϋπόθεση να μπορέσει να τα φροντίσει σωστά. Σε ευχαριστώ και πάλι γιατί είναι αλήθεια πως χαίρομαι που τους έχω δώσει ένα καλό χώρο διαβίωσης👌
-------------------------
Μια ενημέρωση: Το σύστημα ψηξης εγκαταστάθηκε με επιτυχία (- του stc) και τώρα μου έριξε τη θερμοκρασία τριάμισι βαθμούς μέσα σε πέντε ώρες. (25.5 ) Εξαιρετικά αποτελέσματα δεν έχω παράπονο, μόνο το αισθητικό κομμάτι έχει να δουλέψω όποτε σας παραθέτω τις φωτογραφίες:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 05-07-17 στις 13:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-17, 00:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ενημέρωση: Το σύστημα ψηξης εγκαταστάθηκε με επιτυχία (- του stc) και τώρα μου έριξε τη θερμοκρασία τριάμισι βαθμούς μέσα σε πέντε ώρες. (25.5 )
ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ χωρις λογο.
Σε καποια ψαρια μπορει να μη παιζει σημαντικο ρολο, σε καποια ψαρια μπορει να τα κανει να πανε σε αναπαραγωγη, ΑΛΛΑ καποια ψαρια δεν το ανεχονται. (ο καθενας μαθαινει για το ειδος που φιλοξενει τις ιδιαιτεροτητες του)
Δεν υπηρχε αναγκη να γινει αποτομα η πτωση της θερμοκρασιας. Ευτυχως που δεν ηταν πολυ μεγαλη και ευτυχως που μιλαμε για χρυσοψαρα.
Αυτο θα χρειαζοταν αν ειχε φτασει ας πουμε 32-33C η θερμοκρασια.
Στους 29C που ειχε φτασει, δεν ηταν και σε επιπεδο κοκκινου συναγερμου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-17, 00:10
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει μαλλιασει η γλωσσα μας.
ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ χωρις λογο
Σε καποια ψαρια μπορει να μη παιζει σημαντικο ρολο, σε καποια ψαρια μπορει να τα κανει να πανε σε αναπαραγωγη, ΑΛΛΑ καποια ψαρια δεν το ανεχονται.
Δεν υπηρχε αναγκη να γινει αποτομα η πτωση της θερμοκρασιας. Ευτυχως που δεν ηταν πολυ μεγαλη.
Το ξέρω αβλεψία μου ήταν αλλά δε το περίμενα😝. Πολύ μεγάλη πτώση. Αλλά δεν περίμενα τέτοια απόδοση. Και λέω τώρα άμα την αφήσω να ξαναανεβει χειρότερα θα τα κάνω όποτε φρόντισα να κρατηθεί στη αυτά τα επίπεδα. Τώρα ο μεταβολισμός τους ήρθε πάνω κάτω αλλά θα αναρρώσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-17, 13:18
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Μια χαρα η ψυξη φιλε μου. Βρε συ Γιανναρε το λεω για ειναι πιο ανετος στις αλλαγες ο ανθρωπος. Γιαννη πιστευεις οτι 60 λιτρα για common αρκουν εαν αυτο φτασει 30-35 εκατοστα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-17, 13:19
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christoschor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα η ψυξη φιλε μου. Βρε συ Γιανναρε το λεω για ειναι πιο ανετος στις αλλαγες ο ανθρωπος. Γιαννη πιστευεις οτι 60 λιτρα για common αρκουν εαν αυτο φτασει 30-35 εκατοστα?
Δε με πειράζει φίλε μου μπορεί να βάλω μέχρι και αυτόματες αν χρειαστεί...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-17, 13:52
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τι 60 λιτρα; 300 εχει

αναλογια δεν υπάρχει για μενα.
καθε ψαρι και ενυδρείο ειναι ξεχωριστό, τα νιτρικα θα δείξουν και οι διαθεση για αλλαγες ποσα ψάρια '' σηκώνει ''
αν φτασει 35cm δεν χωράει στο ενυδρείο.. κανονικα.. μεγάλη κουβέντα...
κάτσε να φτάσει πρώτα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-17, 13:54
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
τι 60 λιτρα; 300 εχει

αναλογια δεν υπάρχει για μενα.
καθε ψαρι και ενυδρείο ειναι ξεχωριστό, τα νιτρικα θα δείξουν και οι διαθεση για αλλαγες ποσα ψάρια '' σηκώνει ''
αν φτασει 35cm δεν χωράει στο ενυδρείο.. κανονικα.. μεγάλη κουβέντα...
κάτσε να φτάσει πρώτα
Σωστά κάτσε να φτάσει και μετά θα γεμίσω το διαμέρισμα με νερό και θα είναι μια χαρά..😂😂. Μετά θα δω τι θα κάνω... Σε πόσο καιρό μπορεί αλήθεια να φτάσει περίπου, από την δικιά σου εμπειρία τα δικά σου σε πόσο καιρό μεγάλωσαν τόσο;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αθόρυβο φίλτρο για ενυδρείο 240 λίτρα με χρυσόψαρα tolisn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 39 12-07-16 20:33
Παρουσίαση κοινωνικού μου 110 λίτρα kosmas Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 48 17-02-16 09:07
270 Λίτρα Χρυσόψαρα Lth1 Ενυδρεία με χρυσόψαρα 37 21-09-15 09:47
Παρουσίαση 340 λίτρα Monsterfish GiorgosOscar Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 13-04-14 10:57
Χρυσόψαρα σε 300 λίτρα λιμνούλα Μαρκος-Φαρκωνας Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 21-08-10 23:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05215 seconds with 14 queries