Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-11, 19:36
zamatena Ο χρήστης zamatena δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2011
Περιοχή: .
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή μαχαιροψαρο

Καλησπέρα... είμαι νέος σε ότι αφορά τα ενυδρεία και ευτυχώς ή δυστηχώς έχω και ένα μαχαιρόψαρο... Εδώ και 2 μέρες συγκατοικεί και με άλλα είδη (3 ballοon,1 arseniko & 2 8ylika, 1 μονομάχο, 5 neon, 1 καρχαριάκι) Το μαχαιρόψαρο είναι από τα πρώτα που μπήκαν μαζί με τα ballon, πριν 4-5 μέρες... Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν τρώει καθόλου και κάθετα συνέχεια πίσω από τον κυκλοφορητή και δεν πάει πουθενά αλλού(ουτε όταν ρίχνω φυλλαράκια). Δοκίμασα να κλείσω τον κυκλοφορητή μήπως τον ενοχλεί αλλά πάλι δεν εφυγε από εκεί.

Υπάρχει κάποιο tip για να το κάνω έστω να φάει.. γιατί όπως πάει δεν το βλέπω να ζει για πολύ. ¨Εχω ενυδρείο 100 λίτρα


Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-11, 20:59
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

ποσες μερες το εχεις μεσα στο ενυδρειο ? αν ειναι το μαυρο ετσι κανει τις πρώτες μερες δεν τρωει , αστο θα μαθει και θα φαει καποια στιγμη.
(τωρα τι ακριβως θα φαει....... αν δεν βρεις τα νεον καμια μερα θα καταλαβεις οτι αρχισε να τρωει... )
Παλια που χα γλυκο ειχα βαλει αρκετα μαχαιροψαρα , τις πρώτες μερες ουτε μπουκια μετα απο καιρο τρωγαν απο το χερι μου.
Γενικος στο μαχαιροψαρο αρεσει να χωνεται καπου στενα , την βρηκε πισω απο τον κυκλοφοριτη και την εχει αραξει , εκει θα ειναι η μερια του.
Το βραδυ μολη κλεισεις τα φωτα θα αρχισει τις βολτες του.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-11, 22:32
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

εγω πολυ παλια που ειχα του αρεσε να καθεται μεσα σε ενα πηλινο διακοσμητικο, εβγαινε μονο στο φαγητο, γενικα ειναι ντροπαλα ψαρια, να ξερεις οτι ειναι νυκτοβιος κυνηγος! και οτι μπορει θα το φαει!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-11, 23:14
zamatena Ο χρήστης zamatena δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2011
Περιοχή: .
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.... έκανα και εγώ λίγο στο διαδύκτιο την έρευνα μου για το θέμα και με προβλημάτησε το θέμα με τα neon. Στο petshop δεν μου είπε τπτ σχετικό.
Εντομεταξύ ψιλοαπέκλεισα τα αγγελόψαρα που μου άρεσαν για χάρη των "μικρών" και τελικά ο μάχαιρας είναι το ίδιο επικύνδινος.
Είναι σίγουρο ότι θα έχω επιθέσεις από τον μάχαιρα ή μπορεί και να συνυπάρξουν αρμονικά;

Πρώτο τους βράδυ( για τα νεον). Μακάρι να μην έχω απώλειες.
Στην τελική φεύγουν τα μικρά και έρχονται αγγελόψαρα και gourami

p.s. Το μαχαιρόψαρο είναι από τη δευτέρα στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-11, 23:20
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

αν δεν τα δωσεις γρηγορα τα μικρα ...μαλον δεν θα προλαβεις να τα δωσεις θα χονευονται στην κοιλια του μαχαιρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-11, 23:25
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

τα νεον επειδη ειναι πολυ μικρα και μενουν μικρα λογικα καπια στιγμη θα τα γευματισει , εγω ειχα 2 μαχαιροψαρα μεγαλα και cardinal που ειναι πιο μεγαλοσωμα απο νεον και δεν ειχα προβλημα.
Υποθέτω οτι τα ballon ειναι πλατυ οποτε δεν μπορεις να βαλεις αγγελοψαρα γιατι θελουν χαμηλο PH , δεν συμβαδιζουν πολυ οι συνθηκες με πλατυ.
Ασε που ναι μικρο το ενυδρειο σου για αγγελοψαρα, γκουραμι μπορεις να βαλεις.

Ριξε ελαχιστη τροφη την νυχτα οταν τα αλλα ψαρια εχουν αραξει , θα πιασει πατο και λογικα θα την μυριστεί το μαχαιροψαρο.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-11, 23:32
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

ολη η συνθεση των ψαριων σου ειναι εντελως λαθος.ξεκινα να διαβαζεις αλλαξε και πετσοπ,και πες μας ποσο καιρο συνολικα τρεχει το ενυδρειο,για να βρουμε το επομενο σου λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-11, 01:52
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zamatena Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα... είμαι νέος σε ότι αφορά τα ενυδρεία και ευτυχώς ή δυστηχώς έχω και ένα μαχαιρόψαρο... Εδώ και 2 μέρες συγκατοικεί και με άλλα είδη (3 ballοon,1 arseniko & 2 8ylika, 1 μονομάχο, 5 neon, 1 καρχαριάκι) Το μαχαιρόψαρο είναι από τα πρώτα που μπήκαν μαζί με τα ballon, πριν 4-5 μέρες... Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν τρώει καθόλου και κάθετα συνέχεια πίσω από τον κυκλοφορητή και δεν πάει πουθενά αλλού(ουτε όταν ρίχνω φυλλαράκια). Δοκίμασα να κλείσω τον κυκλοφορητή μήπως τον ενοχλεί αλλά πάλι δεν εφυγε από εκεί.

Υπάρχει κάποιο tip για να το κάνω έστω να φάει.. γιατί όπως πάει δεν το βλέπω να ζει για πολύ. ¨Εχω ενυδρείο 100 λίτρα


Ευχαριστώ
Δυστηχως θες να πεις, αρχισε να διαβαζεις για να κανις ενα σοστο ενυδρειο,και μια σοστι ψαροσινθεσι, για τα λιτρα σου, δοσε και αλες πλιροφοριες,ποσο κερο το εχεις,τι φιλτρο, αν εχεις κανι μετρισις με τεστ,να κανις απαρετιτο, και τα λεμε παλι, προσπαθουμε να μιν εχουμε απολιες,και καταλαβενις τι παθενουν τα μικρα ψαρακια απο το μεγαλο μεχρι να τα καθαρισι που θα το κανι, γι αυτο θελουμε σιμβατοτιοτα για να μιν πουμε για το μονομαχο το καρχαριακιΔοσε τα ψαρια πισο στο μαγαζι και ξεκινα απο τιν αρχει.Πεστου πος τα ψαρια ετσι που μου τα εδοσες για λευκαδιτικι στραπατσαδα κανουν οχι για ενυδρειο 100 λιτ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-11, 10:42
zamatena Ο χρήστης zamatena δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2011
Περιοχή: .
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι καινούργιο... είχα για πάνω από 2 βδομάδες χρυσόψαρα για να δημιουργηθούν βακτήρια ή κάτι τέτοιο. Στη συνέχεια άρχησα να προσθέτω τροπικά... Βιολογικό δεν έχω ακόμα λόγω οικονομικών, αν και μου το προτηνε απο το πετσοπ, οπότε έχω ρίξει χύμα μακαρονάκι σε διχτάκι μέχρι να μπορέσω να πάρω βιολογικό. Αυριο κάνω την αλλαγή νερού και σε κανά 4-5 μέρες θα κάνω τις μετρήσες να δω που βρίσκομαι.

Οσο για τα ψαράκια αν εξαιρεθεί το μαχαιρόψαρο, μάλλον θα επιστραφεί, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα υπόλοιπα; Το καρχαριάκι είναι αρκετά ήρεμο και δεν ασχολείται με κανέναν, το ίδιο και ο μονομάχος.
Σε σχέση με αυτά που έχω μέσα ήδη τι πρέπει να φυγει ή τι θα μπορούσε να πάρει την θέση του μαχαιρόψαρου;

p.s. Φιλε Zalk δεν άνοιξα το topic με σκοπό το παιχνίδι ''βρες το λάθος''
Είμαι αρχάριος και απλά κάνω κάποιες ερωτήσεις. Διαβάζω όσο μπορώ αλλά τα θέματα στο forum είναι πάρα πολλά και δυστηχώς χάνεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-11, 11:25
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

ακομη και το καραχαριακι (αν ειναι το ασημι) μεγαλωνει αρκετα και θελει χωρο για κολυμπι , στρεσαρεται αν δεν κολυμπαει και χτυπαει στο τζαμι με δυναμη και προσεχετο πηδαει πολυ ευκολα εξω απο το ενυδρειο αν εχεις ανοιχτο καπακι.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-11, 11:31
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Ολοι καποτε ημασταν αρχαριοι,και καναμε παρα πολλα λαθη.Τα λαθη ομως διωρθονονται ακουγοντας τους εμπειροτερους,για να μην απαγοητευτεις μετα.Στο ενυδρειο σου ετσι οπως το εχεις στημενο,κανενα ψαρι δεν προκειτς να επιβιωσει.Οποτε αν θελεις ,δωστα ολα ,στρωστο σωστα κ,και ξεκινα απο την αρχη.Το μαχαιροψαρο φθανει και το ενα μετρο να ξερεις
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-11, 14:56
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Κοιταξε στις λιμνες αφρικης τη λιμνη τανκανικα εδω στο φορουμ δεν θα το μετανιωσεις αν τελικα σου αρεσει ανοιξε ενα θεμα εκει πως θα το στησεις.χρειαζεσαι βιολογια στο φιλτρο καποιο υλικο να απικησουν τα χρισιμα βακτηρια που δεν προλαβαν να αναπτυκθουν σε δυο βδομαδες με τα κακομοιρα χρυδοψαρα, και να γειρναει το νερο του ενυδρειου 4 φορες την ωρα.Με το στρωσιμο οτι εγινε εγινε δεν μπορουμε να κανουμε κατι, τα χρυσοψαρα δεν αντεχουν τα παντα απλος τα ταλαιπωρουμε χωρις λογο για να κανουμε τι δουλεια μας χωρις κοπο χωρις να σκεφτουμε οτι εχουν ζωη και αυτα.Το μακαρονι ειναι το βιολογικο βαλτο στο φιλτρο,τι φιλτρο εχεις ακριβος?πιο ειναι το βιολογικο που σου προτινε τι ενοεις.Μαλον θα σου τα παρει πισο τα ψαρακια αλλα πιο χαμιλα απο οτι τα πιρες ακομη και εστι σε βολευει,μην διστασεις.Μεχρι να τα κανεις αυτα που λεμε κανε μεγαλες και συχνες αλαγες νερου καθε δυο μερες ποσο μπορις πιο πολυ με αντιχλωριο που θα ετοιμαζεις πιο νωρις σε ενα καθαρο δοχειο οσο πιο νορις μπορις παλι!!Καλι συνεχεια.Και παρε ενα πΗ τεστ κΗ τεστ Νο3 τεστ Νο2 τεστ και ΝΗ3 ΝΗ+4 αμονιας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΑΧΑΙΡΟΨΑΡΟ nikos2380 Γλυκό νερό - Γενικά 8 11-05-10 20:31
μαχαιροψαρο?! meas3467 Γλυκό νερό - Γενικά 9 06-03-09 09:39
Μαχαιροψαρο! jimmy19111977 Γλυκό νερό - Γενικά 11 31-01-08 14:26
Μαχαιροψαρο parrot Γλυκό νερό - Γενικά 7 11-05-07 10:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05800 seconds with 13 queries