Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-03-12, 16:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδα ακομα κατι στο μαγαζι αυτο. Ειχε τυρφη της Sera (καλη?) και του λεω οτι κιτρινιζει το νερο και μου εδειξε ενα σκευασμα, δυστυχως δεν θυμαμαι ποιας εταιριας ουτε ονομα και μου ειπε πως αυτο το εφεραν μιας και το ζητησαν πολλοι δισκαδες, οτι αυτο αφαιρει απο το νερο ολες τις χρωστικες κλπ χωρις ομως να αφαιρει και τα καλα στοιχεια που χρειαζονται. Τιμη γυρω στα 25 ευρω και λεει το αλλαζεις καθε 6 μηνες. Δεν ξερω τωρα πως χρησιμοποιειται, αν το χρησιμοποιεις ολο ή αυτο φτανει να σου κρατησει για 1 χρονο κλπ. Ξερει κανεις κατι?
Ξερει κανεις κατι για αυτο?
-------------------------
Πηρα την τυρφη της Sera και εχω ενα ποτηρι-δοσομετριτη που μετρας υγρα, ρυζι, κακαο, αλευρι, ζαχαρη, σιμιγδαλι, ταπιοκα και αμυλα. Εγω θα ξεκινησω με 60gr σε 20 λιτρα που χωραει το βαρελι αλλα πως θα μπορω να βρω τα 60gr. Να τα υπολογισω με βαση το ρυζι που εχει ο δοσομετριτης? Η ταπιοκα τι ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 12-03-12 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-03-12, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

κοιτα εδω πως θα μετρησεις ml και gr
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-03-12, 21:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχεις δικιο, το ειχα ξεχασει αυτο.
-------------------------
Ακομα, βρηκα απο εναν ανθρωπο τον εξης τυπο για να υπολογιστει το ποσο θα παει το ph του ενυδρειου με τη χρηση τυρφης.

Α= Νερο αλλαγης

Β= Υπολοιπο νερο ενυδρειου

Γ= Συνολικος ογκος νερου (Α+Β δηλαδη)

Ph1= Νεο ph (στο νερο της αλλαγης δηλαδη)

Ph2= Υπαρχον Ph (στο ενυδρειο δηλαδη)

Ph3= Τελικο ph (στο ενυδρειο μετα την αλλαγη)

Ετσι:

Ph3= B x Ph2 + A x Ph1 προς Γ

Με βαση αυτο, εκαναν 2 υποθετικους υπολογισμους:

Υπολογισμος 1ος

Α= 15
Β= 25
Γ= 40
Ph1= 6,8
Ph2= 7,5

Και το αποτελεσμα (δηλαδη το νεο ph του ενυδρειου μετα την αλλαγη) βγηκε Ph3= 7,23.

Υπολογισμος 2ος:

Α= 20
Β= 20
Γ= 40
Ph1= 6
Ph2= 7,5

Αποτελεσμα βγηκε Ph3= 6,75.
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=10

Οποιος μπορει να βοηθησει. Ευχαριστω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 12-03-12 στις 21:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-03-12, 21:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν πρέπει να ισχύει αυτός ο τύπος (το pH δεν είναι γραμμικό).


Edit: Δες εδω αν αντέχεις!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-03-12, 13:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω. Κοιταω το θεμα που μου παρεθεσες και βλεπουμε. Και εγω δεν ειπα πως ισχυει απλα οτι καποιος μου το ειπε και το εβαλα εδω να συζητησουμε. Απο εκει και περα ο ανθρωπος αυτος μου ειπε που να δεις και τι γινεται στις αλλαγες του θαλασσινου ενυδρειου με τον υπολογισμο της αλατοτητας.
-------------------------
Δυστυχως νερο βρυσης μου εβγαλε 7,4 (δεν εχει 7,5 παει 7 - 7,2 - 7,4 - 7,6 δηλαδη και 7,5 να ειναι δεν το ξερεις φανταζομαι) αλλα νερο ενυδρειου εδειξε 7,6. Κατι ανεβαζει το ph στο ενυδρειο και δεν το θελω. Εχει μεσα αμμο, ριζες και 3 πετρες και τρεχει 3-4 μερες. Αν ειναι κατι να εχει ανεβασει το ph προλαβαινει σε αυτες τις μερες να το κανει? Μπορει να ειναι και ανω του 7,6 απλα μεχρι εκει μετραει το τεστ.

Θα ανεβασω και φωτογραφια του τυπου της πετρας μιας και εχω και εκτος ενυδρειου ιδιες να μου πειτε πως τις βλεπετε. Παντως εγω για μη ασβεστολιθικες τις πηρα. Εβαλα και σε ενα ποτηρι με νερο βρυσης ενα κομματακι απο αυτη την πετρα και ξαναμετραω σε 3 μερες να δω.


Οριστε η φωτογραφιες απο την πετρα.

Συνημμένο Αρχείο 48370
Συνημμένο Αρχείο 48371

Να επισημανω πως η πετρα ψιλοτριβεται αν την κανεις με πολυ δυναμη. Αυτο το αναφερω σε περιπτωση που παιζει ρολο παντως απο το ιδιο καταστημα η αλλη πετρα που ειχα 6 μηνες δεν ετριβε καθολου ουτε ανεβηκε το ph ποτε οσο την ειχα.
Μιας και βρηκα ανεβασμενο το ph μου στο ενυδρειο σε σχεση με αυτο που εχω στη βρυση λιγο πριν απο 8 ενω σε βρυση εχω 7,5 εβαλα μεσα στο μικρο φιλτρακι (sicce) μεσα σε καλτσον τυρφη αλλα δεν χωρεσαι ουτε ενα ποτηρακι του καφε (36g). Ελπιζω κατι να κανει και αυτο και θα βαλω και το μεγαλο το juwel biomini filter μετα που χωραει πολυ πραμα με τυρφη απλα τωρα δεν μπορω, το εχω με ενυδρειακο βαμβακι για 1-2 μερες. Λετε να ειναι η αμμος που ανεβασε το ph? Οι πετρες?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eιχα λιγη εξατμιση στο ενυδρειο και για να μη βαλω νερο βρυσης ειχα εδω και 5 μηνες αγορασμενο απο τα jumbo απιονισμενο νερο το οποιο ηταν σε δροσερο μερος και δεν ειχε ανοιχτει ποτε. Εριξα λοιπον, περιπου 1,5 λιτρο χρειαστηκε για να επαναφερω τη σταθμη εκει που ηθελα αλλα γεμισε κατι το ενυδρειο σαν φουσκαλες στην επιφανεια του νερου. Τι να ειναι? Εβγαλα τις πιο πολλες με κουταλι μετα απο τη φωτογραφια που τραβηξα για να δειτε. Δεν νομιζω οτι η φουσκαλες αυτες υπηρχαν στην επιφανεια του νερου πριν ριξω το απιονισμενο.

Φουσκαλες αριστερα πλαι και δεξια μπροστα.

Συνημμένο Αρχείο 48334
Ξαναεριξα απιονισμενο και δεν εβγαλε φουσκαλες αρα ηταν απο κατι αλλο εκεινες, ισως να το εριξα αποτομα το νερο τοτε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 13-03-12 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-03-12, 13:33
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Σε ανάλογο προβληματισμό μου για παρόμοιο φαινόμενο στα ενυδρεία μου (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=17), ο Γιώργος Κ μου είχε επισημάνει ότι στο νερό της βρύσης μετά από μερικές ώρες ανεβαίνει η τιμή του πεχά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε ενα πειραμα ... βαλε νερο απο βρυση σε ενα ποτηρι και αφησε το 2 μερες και μετρα μετα το ph
Όταν το δοκίμασα αποδείχτηκε ότι ισχύει... Δηλαδή όταν το νερό έβγαινε από τη βρύση είχε πεχά 7,6 και μετά από κάποιες ώρες ανέβαινε στο 8+
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-03-12, 19:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κοιτα. Το ενυδρειο το εχω ξαναλειτουργησει για 6 μηνες (Μαιο 2011 - οκτομβριος 2011) και μου ανεβασε ph 8 μονο τον αυγουστο λογω των συμπληρωσεων τις εξατμισης με νερο βρυσης. Εδω ουτε εχω συμπληρωσει με νερο βρυσης, τρεχει μονο 4-5 μερες και απο 7,5 εχω καπου 8 τωρα. To παλιο στησιμο ειχε την ιδια ριζα με τωρα, μια πετρα και seachem flourite για βυθο. Το λεω μηπως παιζει κατι απο την αμμο ή τις πετρες που εχω τωρα μιας και τοτε με το παραπανω στησιμο δεν ειχε ανεβει το ph. Εχθες εβαλα και σε μια κουπα μια πετρουλα μικρη σαν αυτες που εχει και μεσα το ενυδρειο. Μολις την εβαλα μετρησα 7,4 ph. Θα ξαναμετρησω και αυριο να δουμε. Βεβαια αν ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος Κ. τα πραγματα γινονται πιο πολυπλοκα, αλλα μου φαινεται παραξενο να συμβαινει, οταν στο προηγουμενο setup δεν εγινε καθολου αυτο.
-------------------------
Θα κανω τεστ με aquaforte σημερα στην αμμο και στη πετρα να δω αν κατι απο τα 2 ειναι ασβεστολιθικο. Εχω ξενερωσει λιγο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Εκτος κι αν βρισκεις στην αγορα, νερο ΑΟ.
Καποια πετσοπ πουλανε νομιζω (αλλα δεν ξερω την τιμη, σιγουρα δεν ειναι 2-3 λεπτα το λιτρο ).
Εχεις υπ'οψην σου κανενα μαγαζι να παρω να ρωτησω αν εχει?
-------------------------
Εκανα τεστ με το ph της Sera στο ποτηρι με την πετρα που ειναι 18 ωρες εκει. Εθχες με της Sera παλι οταν το εβαλα το νερο και την πετρα, το μετρησα ηταν 7,5 και σημερα παλι 7,5 βγαζει.
-------------------------
Μολις εβγαλα απο το φιλτρο της juwel το ενυδρειακο βαμβακι μιας και πλεον δεν χρειαζεται, εβγαλα την τυρφη απο το μικρο φιλτρακι της sicce και εβαλα οσο χωραει μεσα βαμβακι ενυδρειακο, ετσι για να υπαρχει λιγες μερες. Στο φιλτρο της juwel εβαλα 2 καλτσον με το καθε ενα μεσα να εχει τυρφη 1/10 του λιτρου που αν δεν κανω λαθος αντιστοιχει αυτη η ποσοτητα για 20 λιτρα. Ετσι το ενυδρειο που ειναι 40κατι λιτρα καθαρα εχει 2 τετοια καλτσον. Τα εκανα διπλα για να μπορω να αλλαξω την τυρφη οταν αυτη αρχισει να χανει την δυναμικοτητα της αλλα να μπορω να την αλλαξω μιση μιση οπως ειπε και ο delta για να μην εχω αποτομη αλλαγη στο ph. Το φιλτρο δεν θα το εχω μεσα γενικα απλα τωρα για να μου ριξει το ph που ανεβηκε και ελπιζω να βρω απο τι ανεβηκε το ph τελικα.
Βεβαια δεν ειναι και δουλεια αυτη. Και τωρα να μου ριξει το ph και να το βγαλω το φιλτρο, αν ειναι κατι μεσα που μου το ανεβαζει θα το ξανακανει και μετα.

Οτι εχετε να επισημανεται ή αν εχω κατι λαθος, περιμενω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 13-03-12 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-03-12, 21:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλε λιγη αμμο, απλωσε τη να στεγνωσει καλα και ριξε της λιγο ακουφορτε (προσοχη στις οδηγιες του, ειναι καυστικο) να δεις αν αφριζει κατ'αρχας.

Επρεπε να βαλεις στην αρχη τη μιση ποσοτητα τυρφης (τη μια καλτσα), και μετα απο 7-15 μερες (αναλογα καθε ποτε θα αλλαζεις τυρφη) να εβαζες και την αλλη, αλλα δεν πειραζει τωρα.

Οποτε θα βαζεις στο ενυδρειο τυρφη, και οχι προετοιμασια σε βαρελι?
Ποση ποσοτητα (ml ή γρ) συνολικα τυρφη θα ειναι δεν καταλαβα και σε ποσα λιτρα νερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-03-12, 21:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οχι δεν θελω να βαζω στο ενυδρειο τυρφη, οπως και το λεω πιο πανω,πιο καλα να προετοιμαζω το νερο στο βαρελι με τυρφη πριν το βαλω, απλα την εβαλα τωρα για να ριξει το ph μιας και δεν εχω και ψαρια ακομα, (εδω μ'αυτα και μ'αυτα δεν εχω ξεκινησει ουτε το στρωσιμο) ωστε να μη βαζω νεο νερο. Εβαλα 2 καλτσες και η καθε μια εχει μεσα απο 100ml τυρφη στο ενυδρειο που ειναι 40κατι λιτρα καθαρα. Το φιλτρο τωρα εχει μεσα 200ml τυρφης.

Οταν αργοτερα θα φτιαχνω στο βαρελι που ειναι 20 λιτρα, θα φτιαξω 2 καλτσον με 50ml το καθε ενα ωστε να αλλαζω μια - μια ανα 15 μερες με καινουρια τυρφη.

Εχω λιγη αμμο στεγνη σε ποτηρι και θα τις κανω το τεστ με το aquaforte καθως και στις πετρες.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-03-12, 21:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι απολυτο οτι αφριζει ενα ασβεστολιθικο υλικο με το ακουαφορτε, αλλα συνηθως ναι.
Αν αφρισει ομως ειναι σιγουρα ασβεστολιθικο.
Ας δουμε μια πρωτη εξεταση.

Αν δεν εχεις στρωσει, μη μαλακωσεις το νερο και ριξεις το πεχα.
Στρωνει πιο γρηγορα σε αλκαλικο και σκληρο νερο.
Παραγοντες 5 & 6 www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
Μετα, κατεβαζεις τις τιμες σταδιακα (αφου και τα βακτηρια ειναι ευαισθητα στις αποτομες αλλαγες παραμετρων οπως και τα ψαρια).

Ξεκινησες με 200ml σε 40 λιτρα νερο.
Καλο ειναι να ξεκιναγες οπως προτεινα στην αρχικη δοσολογια χαλαρα με 80 ml και αναλογως διορθωνες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-03-12, 21:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κατι θυμομουν οτι ειχες αναφερει οτι βοηθαει το στρωσιμο σε ph αλκαλικο και σε μεγαλη θερμοκρασια 30 βαθμους, αν και δεν μπορω να το παω τοσο λογο των φυτων που εχει μεσα. Αν βγαλω τωρα το φιλτρο με την τυρφη και το βαλω αφου στρωσει, μεχρι τοτε θα ''χαλασει'' η τυρφη? Βεβαια και τοτε, οταν στρωσει, παλι θα πρεπει να κανω κατι για να μην χαθουν τα βακτητηρια, μεχρι να ριξω το ph με την τυρφη πριν βαλω τα ψαρια, οποτε φανταζομαι πως ειναι καπως, μια η αλλη.

Εβαλα 200ml τυρφης μιας και αφου ελεγες 20-25g ανα 10 λιτρα για ξεκινημα και βλεποντας πως τα 100ml ειναι 40g ετσι εβαλα 200ml για να εχω 80g σε 40λιτρα. Σωστα δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-03-12, 22:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ml, οχι γραμμαρια.
Παράθεση:
Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :
Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.
(αυτο ισχυει μονο για τον ογκο και το βαρος της τυρφης και συγκεκριμενα αυτης που χρησιμοποιω εγω).
Τα ψαρια γιατι να τα βαλεις σε ετοιμο μαλακο νερο?
Στο πετσοπ ετσι τα εχουν? Σε βρυσης τα εχουν.
Και να πρεπει να τους κανεις και δυσκολη προσαρμογη?

Στρωσε το , βαλε τα ψαρια και μετα σταδιακα φερε τις τιμες εκει που πρεπει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-03-12, 22:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eυχαριστω delta για αλλη μια φορα. Δυστυχως την εκανα τη βλακια και εβαλα πολυ τυρφη (το δοχειο που εχω και μετραω εχει 1/20, 1/10, 1/8 και 1/4 του λιτρου...χαθηκα με τις αναλογιες, κριμα και η τυρφη που εβαλα, αν χαλαει). Τι κανω τωρα? Αν βγαλω εξω το φιλτρο με την τυρφη και το βαλω παλι οταν τελειωσει το στρωσιμο, η τυρφη αυτη θα εχει ''χαλασει''?

Τις περισσοτερες φορες, οντως σε νερο βρυσης τα εχουν. Τωρα αν σου πω, πως με φιλο μου που πηγαμε και πηρε apistogramma cacatuoides, θα με πιστεψεις οτι του ειπαμε οτι ο φιλος μου εχει 7,5 ph στο ενυδρειο του και αν θα τα πειραξει και λεει, οχι μωρε δεν θα εχουν προβλημα τα ψαρια αυτα και εγω σε νερο βρυσης τα εχω και κανει ενα τεστ μαζι μας για να το δουμε και εδειξε 6,8 θα το πιστεψεις?

Απο εκει και περα, μαλλον ετσι θα το κανω. Στρωνω, οσο στρωνω κανω και το τεστ σε αμμο και πετρες με aquaforte και βλεπω στην πορεια. Οταν στρωσει ριχνω και σταδιακα το ph, απλα μωρε δεν θελω με τα ψαρια μεσα να κανω πειραματα....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-03-12, 22:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αστη να στεγνωσει
δεν χαλαει.

Θα το πιστεψω. Βρυσης ειχε. Μονο που επεσε το πεχα γιατι θα ειχε να καθαρισει κανα αιωνα τα φιλτρα ή το βυθο (αν ειχε) ή/και ηταν φουλ φωσφορικα το νερο.
Αν δεν ηταν σιγουρος οτι ηταν βρυσης δεν θα εκανε το τεστ.
Μετα θα απορησε και ο ιδιος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-03-12, 22:29
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγινε, την αφηνω να στεγνωσει.

Απο εκει και περα, μεχρι και αυτος παραξενευτηκε για το ph του και κοιταζε μηπως εχει βαλει τιποτα τυρφη στο φιλτρο κλπ.. χαχα.

Ισως να επιλεξω και τη μεθοδο στρωσιματος με μπολι. Δεν ξερω ακομα βεβαια. Το αλλο ειχε στρωσει καλα οταν το εκανα με τροφη και κρατησε 30 μερες και δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε μετρησα αμμωνια, νο2 και για αυτο το σκεφτομαι το μπολι και δεν εχω παρει ακομα.

Αν το στρωσω κανονικα, πριν βαλω τα ψαρια, στη μεγαλη αλλαγη μολις ολοκληρωθει το στρωσιμο, θα μπορω να εχω προετοιμασει και νερο με ph 6 ας πουμε στο βαρελι και να το ριξω ωστε να πεσει αρκετα πριν βαλω τα ψαρια ή θα εχουν προβλημα τα βακτηρια και τοτε?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-03-12, 22:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειπαμε με τη σειρα:
παραμετρους νερου βρυσης - στρωσιμο - εισαγωγη ψαριων - πτωση τιμων σταδιακα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-03-12, 23:07
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγινε. Ευχαριστω και παλι.

Εβαλα στο φιλτρο τα siporax, εριξα τα βακτηρια στο νερο, εβαλα και την αποχη με 5-6 φυλλαρακια τροφης και ξεκιναμε. Βεβαια, το νερο ειναι κοντα στο 8 ph και οχι στους παραμετρους της βρυσης μου που ειναι στο 7,5 αλλα ενταξει, μολις στρωσω τα ριχνω μετα σταδιακα. Θα βρω και αυριο φανταζομαι τι ειναι αυτο που μου ανεβασε το ph.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-03-12, 23:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χμμμ ισως χρειαστει να το αδειασεις ομως,
Επρεπε να περιμενεις τα αποτελεσματα του τεστ στην αμμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-03-12, 00:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σε αυτο εχεις δικιο, αλλα ο ανθρωπος που μου την εδωσε μου ειπε οτι ειναι χαλαζιακη οποτε ελπιζω να φταινε οι πετρες. Τωρα αν ειναι η αμμος, τι να κανουμε? Παλι απο την αρχη. Ουτως ή αλλως το εχω αδειασει 2 φορες ηδη μεχρι να ειναι με την αμμο τελικα..

Να πω κατι που μου εκανε που μου εκανε εντυπωση?

Εκανα μετρησεις πριν απο λιγο ετσι για να ξερω τι τιμες εχω πρωτη μερα που ξεκιναει το στρωσιμο και οι τιμες ηταν οι εξης:

gh: 10

kh: 5

και ph 7,5 με της Sera ναι, 7,5 καθαρο χωρις να αφηνει αμφιβολιες και αμεσως κανω και με της Jbl και βλεπω πως απο εκει που μου εβγαζε πιο σκουρο μπλε ακομα απο το 7,6 τις προηγουμενες φορες μιας και μονο μεχρι εκει μετραει, ηταν 7,6 χωρις να υπονοει κατι για πιο πανω.

Να εκανε τοσο γρηγορα δουλεια η τυρφη? Μεσα σε 3 ωρες?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-03-12, 09:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nαι, αφου εβαλες τοση ποσοτητα (200ml σε 40 lt), και με καλη ροη το φιλτρο.

Οτι συμβαινει (απο αλλαγη τιμων, αναλογως χρονου, ποσοτητας τυρφης, φρεσκαδας τυρφης, ροης φιλτρου κλπ) ακομα και με λαθος κινησεις σου, καλο ειναι να το σημειωνεις για να ξερεις πως ανταποκρινεται το ενυδρειο σου.
Μετα θα κανεις τις διαδικασιες πιο ανετα και χωρις συνεχη ελεγχο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-03-12, 14:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι, τα καταγραφω ολα.

Εκανα το τεστ με το aquaforte πανω σε πλακες καρυστου. Η αμμος δεν αφρισε, οι πλακες καρυστου γυρω γυρω αφρισανε, το εκανα 2 φορες, απο λιγη ποσοτητα αμμου καθε φορα. Μετα προσπαθησα να σπασω την πετρα ωστε να το κανω σε καποιο σημειο εσωτερικο, αλλα εσπαγαν πολυ μικρα κομματια γυρω γυρω, ετσι εριξα οπως ηταν πανω της το aquaforte και ουτε αυτη αφριζε, αλλα ισως μονο να αφριζε σε καποια ασπρα σημεια που εχει, χωρις να ειμαι σιγουρος. Θα κοιταξω μηπως τη σπασω να το κανω και σε καποιο σημειο εσωτερικο. Οι πλακες παντως απο κατω παλι αφριζανε.

Edit: Εσπασα μολις και την πετρα με σφυρακι και ανοιξε στη μεση και εγινε 3 κομματια. Εριξα ακριβως στα μερη του σπασιματος αλλα δεν αφρισε τιποτα απολυτως. Ουτε καποια ασπρα κομματια που εχει οπως ειπα πριν.
-------------------------
Aν τα τεστ λενε την αληθεια, απο τι μπορει να ανεβηκε το ph? Εχω ριξει τοσες μερες 4-5 λιτρα ολα και ολα για την εξατμιση με απιονισμενο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 14-03-12 στις 14:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-03-12, 14:38
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

κατα τη γνωμη μου, το ενυδρειο σου ειναι ακομα πολυ ανωριμο και μεταβαλονται ολες οι τιμες. οι πλακες καρυστου αφου αφρισαν ειναι ασβεστολιθικες, ασχετα μετα αν δεν εγινε τιποτα. καλυτερα μην τις βαλεις μεσα αν θελεις σταδιακα να ριξεις το πεχα, τωρα για την αμμο δεν ξερω.
εγω στο δικο μου ενυδρειο με νερο απο α.ο. και βρυσης σε αναλογια 80/20 ειχα σκληροτητες gh7, kh6 και το πεχα ηταν 7,6 οσο και της βρυσης δηλαδη, χωρις να εχω κατι ασβεστολιθικο μεσα (με πολλα φυτα και ριζες). με τον καιρο ομως επεσε σταδιακα στο 6,8 χωρις να κανω τιποτα, μονο με προσθηκη diy co2 για τα φυτα και για να μην εχω αλγες. ειδικα οι τιμες του πεχα ειναι το πιο σπαστικο πραγμα στο χομπυ του ενυδρειου και θελει πολυ υπομονη.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-03-12, 14:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν τα τεστ λενε την αληθεια, απο τι μπορει να ανεβηκε το ph? Εχω ριξει τοσες μερες 4-5 λιτρα ολα και ολα για την εξατμιση με απιονισμενο.
Τα τεστ δεν λενε την αληθεια.
Οπως εγραψα πιο πριν
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι απολυτο οτι αφριζει ενα ασβεστολιθικο υλικο με το ακουαφορτε...
και με το δεδομενο οτι στη Καρυστο τα πετρωματα ειναι βασικα απο μαρμαρο, το οποιο δεν αντιδρα το ιδιο με το ακουαφορτε.
Εδω εξηγειται γιατι http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...68&postcount=2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-03-12, 14:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

@Xρηστος Ζ.

Οχι κοιτα. Τοποθετησα την πετρα πανω σε πλακες καρυστου και εκεινες αφρισαν ενω η πετρα που σε αυτην εγινε το τεστ και ειναι ιδια με αυτες που εχω στο ενδυρειο δεν αφρισε.

@Delta

Nαι, θυμαμαι οτι ειχες πει οτι υπαρχει περιπτωση ενα ασβεστολιθικο πετρωμα να μην αφρισει με το aquaforte, γιαυτο και εγραψα: ''αν τα τεστ λενε την αληθεια''.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-03-12, 14:50
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μπορεις να μας πεις τι ονομασια εχει η πετρα η να βαλεις μια φωτο?
αφου το πας για αμαζονιου με τετρα γιατι δεν το κανεις βιοτοπικο με ριζες, φυλλα και επιπλεοντα φυτα, αντε και καμμια ανουμπια? (με επιφυλαξη).
αν θες να βαλεις και πετρες μπορεις να πας σε μια μαντρα οικοδομων και να διαλεξεις πετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες (και με λιγα λεφτα).
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-03-12, 14:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Τις εχω βαλει και πιο πανω:

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....chmentid=48370

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....chmentid=48371

Τις πετρες τις εχω παρει απο πετσοπ και τις αγορασα ως μη ασβεστολιθικες. Και η αλλη πετρα η μεγαλη που ειχα στο προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου, παλι απο εκει την πηρα και δεν ειχε ανεβει ph ουτε αφρισε.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-03-12, 14:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι, θυμαμαι οτι ειχες πει οτι υπαρχει περιπτωση ενα ασβεστολιθικο πετρωμα να μην αφρισει με το aquaforte, γιαυτο και εγραψα: ''αν τα τεστ λενε την αληθεια''.
Οποτε το εργο σου ειναι ευκολο αφου η αμμος ειναι σιγουρα ΟΚ.
Βγαζεις την πετρα και τσεκαρεις στη συνεχεια τιμες κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-03-12, 15:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, αλλα και η πετρα δεν αφρισε. Με την ιδια λογικη και η αμμος δεν μπορει να μην αφρισε αλλα να ειναι ασβεστολιθικη?

Συγνωμη αν σας μπερδεψα με τις πλακες καρυστου, απλα το ανεφερα οτι πανω σε πλακες καρυστου ακουμπησα την πετρα για να κανω το τεστ και ειδα πως ειναι να αφριζει κατι και πως οχι, μιας και οι καρυστου αφριζαν ενω η πετρα οχι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου το πας για αμαζονιου με τετρα γιατι δεν το κανεις βιοτοπικο με ριζες, φυλλα και επιπλεοντα φυτα, αντε και καμμια ανουμπια? (με επιφυλαξη).
αν θες να βαλεις και πετρες μπορεις να πας σε μια μαντρα οικοδομων και να διαλεξεις πετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες (και με λιγα λεφτα).
http://img192.imageshack.us/img192/230/p1050064e.jpg

Βασικα επειδη δεν θα φυτεψω φυτα, εχω βαλει μοςς και πρεπει καπου να την πιασω καθως και riccia και γιαυτο και οι πετρες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 14-03-12 στις 15:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-03-12, 15:03
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

κανε το πειραμα που λεει ο δελτα και μετα βλεπεις. χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος μαλλον οι πετρες την κανουν τη ζημια, γιατι μου φαινονται ασβεστολιθικες, απο το σχημα και το χρωμα που εχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-03-12, 17:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

To θεμα ειναι οτι αν βγαλω τις πετρες θα πρεπει να βγαλω τα φυτα και να τα βαλω πανω στη ριζα, κατι που ειναι δυσκολο μιας και η ριζα ειναι με βεντουζες στο κατω τζαμι, κατω απο την αμμο για να κατσει, χωρις να επιπλεει και δεν μπορω να την βγαλω.

Ισως να σπασω τη μεγαλη πετρα που ειχα στο αλλο ενυδρειο και να πιασω σε αυτην τα φυτα.
-------------------------
Μπορει να ανεβασε κατι αλλο το ph λοιπον, περαν απο τις πετρες και την αμμο?

Mετρησα τωρα, μετα απο 2 μερες πλεον το ph απο το νερο στο ποτηρι που ειχα αφησει με ενα κομματι πετρας σαν αυτης του ενυδρειου και εδειξε προς το 8 νομιζω με το τεστ της Sera. Το κακο με αυτο το τεστ ειναι οτι νομιζω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 14-03-12 στις 17:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10822 seconds with 14 queries