Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-04, 00:10
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή Back to school

Υπάρχει νόμος που να καθορίζει το μέγεθος του βιολογικού φίλτρου σε λίτρα ανάλογα το ποσό του συνολικού όγκου του νερού ? και σε συνάρτυση με τη ροή που διατρέχεται ???

κάτι δηλ. σαν f = sqm * Δδεκσαμενή / ροή

Και αν δεν υπάρχει τύπος ,κάπιο αξίωμα καλό θα ήταν
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-04, 00:26
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Το ιδανικό είναι, το φίλτρο να έχει την ίδια χωριτηκότητα με το ενυδρείο αλλά επιδή αυτό είναι δύσκολο ή μάλλον αδύνατο, το φίλτρο πρέπει να έχει χορητικότητα νερού ίση με το 1/10 του ολικού όγκου νερού του ενυδρείου ή και περισσότερο αν γίνεται. Ολόκληρος ο όγκος του νερού πρέπει να περνά από το φίλτρο τουλάχιστον 3 φορές την ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-04, 00:30
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Αυτά που είπα πριν ισχύουν για το γλυκό νερό... ξέρει κάποιος αν ισχύουν και για το θαλασσινό? πιστεύω οτι ισχύουν με την διαφορά οτι το νερό μάλλον θα πρέπει να περνά περισσότερες φορές από το φίλτρο Δεν γνωρίζω και πολλά από θαλασσινό. Κάποιος έμπειρος να μας διαφωτίσει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-04, 00:48
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Νομίζω οτι η κοινή λογική σε διαπσεύδει , Αν υποθέσουμε οτι ένα ενυδρίο έχει 100λ νερό με ένα φίλτρο απο διάφορα υλικά που εχουν όγκο 100λ για να υπαρχει ικανή ροή στο φιλτρο, η αντλία θα είναι πραγματικά τεράστια και η ποσότητα των ψαριών / μικροοργανιζμων που θα πρέπει να συντηρούν ένα τέτιο φίλτρο είναι περιορισμένη απο το ποσό του νερού

μια εξίσωση είναι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-04, 01:12
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν υποθέσουμε οτι ένα ενυδρίο έχει 100λ νερό με ένα φίλτρο απο διάφορα υλικά που εχουν όγκο 100λ για να υπαρχει ικανή ροή στο φιλτρο, η αντλία θα είναι πραγματικά τεράστια
Μα αυτός είναι και ένας από τους λόγους που είναι μάλλον αδύνατο να έχουμε τέτοια φίλτρα δηλ. όγκο νερού στο φίλτρο = όγκο νερού ενυδρείου. το 1/10 όμως που έγραψα ισχύει αφου και εγώ με αυτή την αναλογία φτιάχνω τα φίλτρα στα ενυδρεία μου και ΠΟΤΕ αφού είχαν στρώσει, δεν είχα πρόβλημα με κάποια παράμετρο του νερού ή με υπερφόρτωση του φίλτρου από ακαθαρσίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-04, 02:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Απ'οσο εχω δει, νομος-κανονας δεν υπαρχει - αλλά γενικως το 1/10ο του ογκου για φιλτρο, και τουλαχιστον 3 φορες/ωρα ροη ολου του νερου , ειναι κατι που απανταται συχνα. Εξαρταται απο το φορτιο των ψαριων, και τα αλλα βοηθηματα (πχ live rock - ή πολλα φυτα σε γλυκο νερο).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-04, 16:38
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καταρχην πολυ ενδιαφερουσες αποριες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Το ιδανικό είναι, το φίλτρο να έχει την ίδια χωριτηκότητα με το ενυδρείο αλλά επιδή αυτό είναι δύσκολο ή μάλλον αδύνατο, το φίλτρο πρέπει να έχει χορητικότητα νερού ίση με το 1/10 του ολικού όγκου νερού του ενυδρείου ή και περισσότερο αν γίνεται.
H χωρητικοτητα του φιλτρου για το βιολογικο ειναι σχετικη με το τι υλικο χρησιμοποιεις και τι ροη εχεις. Δεν μπορεις να εχεις τον ιδιο ογκο φιλτρου με βιομπαλλες και τον ιδιο με siporax ή substrat!!
Συνηθως ο κανονας ειναι στο γλυκο νερο παντα ( και αναλογα το φτιαχνεται στο θαλλασινο ).

1 λιτρο siporax ή substrat κανει για 200 λιτρα νερο, για το ιδιο νερο θες 4 λιτρα μακαρονι (οχι σπαγγετι ετσι.? ), ή 15 με 20 λιτρα βιομπαλλες. Σιγουρα σας φαινεται υπερβολικο αλλα ετσι ειναι. Θα μου πειτε τωρα πως εσεις τα 200 λιτρα τα δουλευεται με λιγοτερα υλικα. Σωστο, αλλα εγω μιλαω για 200 λιτρα ΠΟΛΥ φορτομενου βιολογικα ενυδρειου, για να μην μιλησω πως το siporax κανει και denitrιfication στο νερο μας. Το εχω παρατηρησει αυτο. Εννοειτε πως το φιλτρο 1 προς 1 ειναι υπερβολη....

Οσο για την ροη το μυστικο ειναι να εχεις την ιδανικη ροη ουτε να προλαβαινουν τα βακτηριδια να κανουν δουλεια, αλλα και να μην παρακανουν και εχεις αναεροβιες ζωνες μεσα στο φιλτρο σου...Ο γενικος κανονας ειναι 1000 λιτρα ανα ωρα για καδο 5 λιτρων. Εννοειται πως τα λιτρα δεν θα ειναι σε σωληνα των 5 μετρων...
Δεν εχει νοημα να εχω 5 βακτηριδια σε 1 κομματι βιομπαλας, ενω θα μπορουσα να ειχα 20 βακτηριδια σε 1 κομματι μπαλας εφοσον η καθε βιομπαλα μπορει να παρει 40 βακρητιδια η μια (για παραδειγμα).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Αυτά που είπα πριν ισχύουν για το γλυκό νερό... ξέρει κάποιος αν ισχύουν και για το θαλασσινό? πιστεύω οτι ισχύουν με την διαφορά οτι το νερό μάλλον θα πρέπει να περνά περισσότερες φορές από το φίλτρο Δεν γνωρίζω και πολλά από θαλασσινό. Κάποιος έμπειρος να μας διαφωτίσει
Οσο για το θαλλασινο δεν εχει καμια σημασια το ποσες φορες περναει μεσα απο τον χωρο του βιολογικου σε σχεση με το γλυκο νερο. Αυτο που μετραει ομως και ειναι διαφορετικο, ειναι η ποσοτητα των υλικων που πρεπει να ειναι μεγαλυτερη. Μιση φορα περιπου περισσοτερα. Δηλαδη για 1 λιτρο siporax στο γλυκο, θελουμε 1,5 λιτρα στο θαλλασινο. Επισεις πρεπει να εχετε υποψην πως το βιολογικο στο θαλλασινο ειναι παρα πολυ ποιο δυσκολο και πολυ ποιο αργο στο να δημιουργηθει απο το γλυκο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-04, 17:20
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αρκετά κατατοπιστική τοποθέτιση
κάποιος να προσθέσει ή να διαφοροποιήσει κάτι ???

Για μαθηματικό τύπο μάλλον χλωμό ε?(οχι οτι δεν υπάρχει αλλά δεν εχει προσδιοριστεί ακόμη)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-04, 23:15
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Mια και ο Discos ανέφερε το siporax,να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου.Στο 50 λίτρων εξάγωνο ενυδρείομου,με μέτριο έωσ αρκετό bioload,και εξωτερικό φίλτρο της EHIEM ecco 2231 έχω βάλει στο ένα καλαθάκι μόνο siporax.Το φίλτρο είναι στρωμένο(αμμωνία,νιτρώδη=0)αλλά τα νιτρικά ανεβαίνουν σταθερά,αν αμελήσω τις αλλαγές νερου .Κάπου διάβασα στο διαδικτυο οτι το σιποράξ για να λειτουργήσει σαν denitrator θα πρέπει το νερό να περνάει πάρα πολύ αργά από μέσα!Καμια γνώμη επ αυτού;;Αν χρειάζεται άλλο τίτλο σαν τόπικ,παρακαλώ τον moderator να ενεργήσει ανάλογα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04169 seconds with 12 queries