Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-08, 20:24
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή ¶λλη μια προσπάθεια!!

Γεια σας και πάλι!

Ελπίζω η 3η μoυ προσπάθεια να φτιάξω ένα σωστό ενυδρείο να μην έχει την τύχη των προηγούμενων.. Μετά από αρκετό διάβασμα αποφάσισα να μην κάνω τπτ χωρίς τις συμβουλές σας. Οι φίλοι μου λένε οτι σε λίγο θα βάλουν αφίσες με τη φωτο μου στα pet-shop με λεζάντα "καταζητείται fish-killer"! Γι'αυτό please, βοηθήστε με!!

Το 60άρι μου αυτή τη στιγμή φιλοξενεί 1 ραμιρέζι και μόνο (μετά από τον σχετικά πρόσφατο θάνατο χρυσόψαρου, γκουράμι και γλείφτη από ασθένεια), μαζί με δύο ανούμπιες. Μου το είχατε πει εσείς ότι ήταν εντελώς ασύμβατα τα ψάρια μου αλλά μέχρι να αποφασίσω ποια θέλω και να μάθω κάποια βασικά πράγματα, ήταν πλέον αργά..

Οι μετρήσεις μου είναι

PH: 8
GH: 10
ΚΗ: 9
ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 5 με τεστ της api. (...είναι φυσιολογικές??)

Σκέφτομαι αφού ρίξω το ph (με τύρφη στις αλλαγές), να βάλω άλλο ένα ραμιρέζι, ένα κοπάδι cardinal tetra και κάποια αλγοφάγα(ποια προτείνετε; έχω αρκετή καφέ άλγη εδώ και 1 μήνα τώρα, από τότε που έχασα τον πλέκο).

Η δεύτερη μου απορία αφορά το βυθό. Έχω βάλει σχετικά ανοιχτόχρωμο, χοντρό και άγριο χαλίκι, το οποίο εκτός του ότι αισθητικά πλεον μου φαίνεται χάλια, αναρρωτιέμαι μήπως θα επηρρεάζει και τη ζωή των ψαριών. Σκέφτομαι να βάλω χοντρούτσικη άμμο και πιο σκουρη. Αξίζει τον κόπο η αλλαγή;

Η 3η απορία μου είναι το πότε πρέπει να αρχίζω να ρίχνω το ph. Φαντάζομαι πριν βάλω τα νέα ψάρια. Στα πετ-σοπ όμως διατηρούν το κάθε είδος στις ιδανικές συνθήκες;; Μήπως τα κρατάνε σε συνθήκες νερού βρύσης και με τη μεταφορά σε χαμηλότερο ph στρεσαριστούν;

Η 4η και τελευταία (για τώρα!!) απορία μου είναι: είναι σωστό να καθαρίζω τις πέτρες του ενυδρείου από την άλγη με ζεστό νεράκι βρύσης? Ή μήπως η βιολογία του ενυδρείου κρύβεται ακόμα και εκεί??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-08, 20:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

[quote=aggeliki_k;255478]Γεια σας και πάλι!

Ελπίζω η 3η μoυ προσπάθεια να φτιάξω ένα σωστό ενυδρείο να μην έχει την τύχη των προηγούμενων.. Μετά από αρκετό διάβασμα αποφάσισα να μην κάνω τπτ χωρίς τις συμβουλές σας. Οι φίλοι μου λένε οτι σε λίγο θα βάλουν αφίσες με τη φωτο μου στα pet-shop με λεζάντα "καταζητείται fish-killer"! Γι'αυτό please, βοηθήστε με!!

Το 60άρι μου αυτή τη στιγμή φιλοξενεί 1 ραμιρέζι και μόνο (μετά από τον σχετικά πρόσφατο θάνατο χρυσόψαρου, γκουράμι και γλείφτη από ασθένεια), μαζί με δύο ανούμπιες. Μου το είχατε πει εσείς ότι ήταν εντελώς ασύμβατα τα ψάρια μου αλλά μέχρι να αποφασίσω ποια θέλω και να μάθω κάποια βασικά πράγματα, ήταν πλέον αργά..

Οι μετρήσεις μου είναι

PH: 8
GH: 10
ΚΗ: 9
ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 5 με τεστ της api. (...είναι φυσιολογικές?? με αυτες τις καλες μετρησεις οσον αφορα αμμωνια νιτρωδη νιτρικα εχεις καλη βιολογια προφανως...στρωμενο φιλτρο..το ph θα πρεπει να το ριξεις οντως αν ειναι να κρατησεις το ραμιρεζι και να βαλεις καρτιναλς..και η σκληροτητα σου ειναι ανεβασμενη για τα ειδη αυτα αλλα δε ξερω αν εισαι διατεθιμενη να σκεφτεις την αντιστρωφη οσμωση )

Σκέφτομαι αφού ρίξω το ph (με τύρφη στις αλλαγές), να βάλω άλλο ένα ραμιρέζι, ένα κοπάδι cardinal tetra και κάποια αλγοφάγα(ποια προτείνετε; έχω αρκετή καφέ άλγη εδώ και 1 μήνα τώρα, από τότε που έχασα τον πλέκο ...οτοκυκλους θα ελεγα γιατι εχεις μονο 60 λιτρα και θα ηταν καλυτερα μικροσωμα αλγοφαγα).

Η δεύτερη μου απορία αφορά το βυθό. Έχω βάλει σχετικά ανοιχτόχρωμο, χοντρό και άγριο χαλίκι, το οποίο εκτός του ότι αισθητικά πλεον μου φαίνεται χάλια, αναρρωτιέμαι μήπως θα επηρρεάζει και τη ζωή των ψαριών. Σκέφτομαι να βάλω χοντρούτσικη άμμο και πιο σκουρη. Αξίζει τον κόπο η αλλαγή; καθε αλλαγη που κανει το ενυδρειο σου να σου φαινεται ωραιοτερο αξιζει εφοσον δεν εχει συνεπειες ασχημες στα ψαρακια....καλυτερα χοντρη αμμο γιατι στο μελλον ισως θελησεις να βαλεις κορυντορας οποτε το αγριο χαλικι θα ειναι εμποδιο...και αν μιλαμε για λαβα (αυτο εχεις?) θα ειναι δυσκολη και στο φυτεμα..

Η 3η απορία μου είναι το πότε πρέπει να αρχίζω να ρίχνω το ph. Φαντάζομαι πριν βάλω τα νέα ψάρια. οταν παρεις τα ψαρια στο ενυδρειο θα πρεπει ηδη να ειναι σταθεροποιημενες οι τιμες αρα ..ναι πριν τα βαλειςΣτα πετ-σοπ όμως διατηρούν το κάθε είδος στις ιδανικές συνθήκες;; οχι στα περισσοτερα ειδη ήπως τα κρατάνε σε συνθήκες νερού βρύσης και με τη μεταφορά σε χαμηλότερο ph στρεσαριστούν; γιαυτο θα κανεις καλη "προσαρμογη" στα ψαρια σου

Η 4η και τελευταία (για τώρα!!) απορία μου είναι: είναι σωστό να καθαρίζω τις πέτρες του ενυδρείου από την άλγη με ζεστό νεράκι βρύσης? Ή μήπως η βιολογία του ενυδρείου κρύβεται ακόμα και εκεί?? και εκει κρυβεται βιολογια αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι στο φιλτρο...δε θα κανεις ζημια αλλα σηνυθως οι πετρες φαινονται φυσικες με λιγη αλγη επανω..αναλογα τι ειδους αλγη εχεις βεβαια..και καποιες αλγες θα ειναι τροφη και για τα αλγοφαγα.[/quote]

καλη επιτυχια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-08, 21:11
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
η σκληροτητα σου ειναι ανεβασμενη για τα ειδη αυτα αλλα δε ξερω αν εισαι διατεθιμενη να σκεφτεις την αντιστρωφη οσμωση
Αν είμαι διατεθιμένη;; και μονο που την ακουω με πιάνει σύγκρυο.. Η σκληρότητα είναι ίδια με του νερού του δικτύου, φυσιολογικό δεν είναι για Αθήνα-κέντρο ή έκανα καμια πατατα με το τεστ;; Κάποια εναλλακτική, πχ με απιονισμένο νεράκι στις αλλαγές;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-08, 21:32
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggeliki_k Εμφάνιση μηνυμάτων




Σκέφτομαι αφού ρίξω το ph (με τύρφη στις αλλαγές), να βάλω άλλο ένα ραμιρέζι, ένα κοπάδι cardinal tetra και κάποια αλγοφάγα(ποια προτείνετε; έχω αρκετή καφέ άλγη εδώ και 1 μήνα τώρα, από τότε που έχασα τον πλέκο ...οτοκυκλους θα ελεγα γιατι εχεις μονο 60 λιτρα και θα ηταν καλυτερα μικροσωμα αλγοφαγα).



καλη επιτυχια
Mικρά αλγοφάγα υπάρχουν...μερικά είδη panaque και ancistrus αλλά η ύπαρξη των ramirezi τα αποκλίει.
Θα γίνει πεδίο μάχης το ενυδρείο
Μπορείς να βάλεις 2-3 apple snail...ή zebra snail ή άμα δεν κρατήσεις το ραμ κανέναν πλεκό που παραμένει μικρός.

Για το ανεβασμένο ph μπορείς να προετοιμάζεις το νερό σε ένα δοχείο με τύρφη (την ποσότητα δεν θα στην πω εγώ γιατι πειραματίζομαι με αυτό ακόμα)...έτσι θα έχεις τις τιμές που θέλεις περίπου χωρίς να χρειάζεσαι όσμωση και χωρίς να πετάς το 1/3 του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-08, 21:44
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! θα προμηθευτω τα υλικά και θα επανελθω!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-08, 20:56
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ωραίαααα, ας πούμε λοιπόν ότι πάω αύριο και αγοράζω τύρφη... Τι πρέπει να προσέξω;; (Μορφή,μαρκα..)
Απ'ό,τι έχω καταλάβει θα βάλω στη λεκάνη που προετοιμάζω το νερό κάποια ποσότητα τύρφης (πώς όμως; μέσα σε καλτσάκι;; ) και την αφήνω κάποιο χρονικό διάστημα(λεπτά; ώρες; μέρες;; )μέχρι να αποκτήσει την τιμή ph που θέλω. Μετά προσθέτω το αντιχλώριο και κάνω την αλλαγή. Εννοειται ότι μετράω το ph του ενυδρείου πριν και μετά την αλλαγή. Σχόλια μέχρι εδώ;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-08, 17:40
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το παράπονο μου θα το πω.. μια απάντηση του στυλ "λες βλακείες" θα ήταν προτιμότερη από καμμια απάντηση. Βρήκα την άκρη συνδιάζοντας πληρ/ρίες από το forum και διάφορες σελίδες, απλα ήλπιζα να με βοηθήσετε να κερδίσω λίγο (πολύτιμο) χρονο..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-08, 18:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το νοημα ειναι να μαθεις να βρισκεις την ακρη..
Απο οτι βλεπω οι ερωτησεις σου απαντηθηκαν, οσο για την τυρφη..
Ε.. περιμενουμε να βαρεθεις.

ΥΓ Κεντρα υπαρχουν πολλά, τουλαχιστον ενα σε καθε πολη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-08, 21:43
aggeliki_k Ο χρήστης aggeliki_k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: κέντρο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Έχεις δικιο, βαρέθηκα κι αρχισα τα πειράματα! Ελπίζω σε λίγες μέρες να βρω ακρη με τις αναλογίες. Ας μην είμαι και αχάριστη, έχω λύσει πολλεεεες απορίες εδω μέσα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσπάθεια Νο 2 chrisx Δίσκοι 14 29-03-07 21:06
Προσπάθεια αναπαραγωγής ... crazyio Bettas 7 29-10-06 12:33
Άλλη μία ερώτηση για κλάδεμα... Maverick Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-07-05 15:49
Άλλη μια αναγνώριση φυτού...(Bacopa monieri) Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 26-08-04 01:02
Άλλη μια γέννα... Fonamstel Ζωοτόκα 10 22-06-04 14:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05372 seconds with 13 queries