Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-07, 14:12
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Oto Negro ...

Εδώ και λίγο καιρό φιλοξενώ μια μικρή΄ομάδα από τα ψαράκια αυτά. ΄Μιας και η προσαρμογή τους τελείωσε σκεφτόμουν να τους αφιερώσω ένα μικρό tank (40Lit) που έχω ή άλλο κατάλληλου μεγέθους. Καλή φωτό ακόμη δεν μπορώ να βγάλω, αλλά είναι αυτά στο παρακάτω link: http://www.ne.jp/asahi/24/fb/aqua/aqua_frmst/photof.htm

Αναζητώ πληροφορίες για την διαμόρφωση lux διαμερίσματος για την διαμονή τους. (συνθήκες, κατάληλη διατροφή, φωτισμό, κλπ)
Κάποια link που βρήκα είναι ... πολύ γερμανικά για μένα...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-07, 14:48
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος είναι
Oxyropsis acutirostra ...
...σύμφωνα με τις πολύτιμες πληροφορίες του Kostas G., το ψάρι αυτό θέλει υψηλές θερμοκρασίες, χαμηλό pH με μαλακό νερό και όχι απαραίτητα δυνατή ροή!
Αν κάνω κάπου λάθος, ας με διορθώσει ο μετρ του είδους!
...
ΥΓ: Θέλεις ένα μικρό βιότοπο Rio Negro...!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 25-05-07 στις 17:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μάλλον πρέπει να είναι αυτός που λέει ο Γιώργος...Δεν είμαι βέβαιος όμως...
Δεν μπορώ όμως να το πώ με σιγουριά γιατί οι φωτό του site που παραπέμπεις είναι μικρές και δεν μπορώ να δω λεπτομέρειες των σχεδίων που έχει πάνω του το ψάρι αλλά και γιατί δεν είναι φωτό των δικών σου...Επίσης η βάση της ουράς μου φαίνεται λίγο πολύ ψηλή για να είναι Oxyropsis...

Πάντως,ξέροντας πως είναι από τον Negro,θα είναι μια χαρά φτιάχνοντας του έναν βιότοπο Rio Negro,λαμβάνοντας βέβαια υπόψη και τις ιδιαίτερες προτιμήσεις των Otocinclus και των συγγενών γενών του...
Ξέρεις μήπως περιοχή του ποταμού απόπου προέρχεται;Από που τον αγόρασες;Στον έδωσαν για τέτοιον ή το έψαξες και το βρήκες μόνος σου αυτό το όνομα;
Για δώσε και τα Γερμανικά link που βρήκες μπας και βγάλουμε καμμιά άκρη...
Μπράβο σου που θέλεις να τους φτιάξεις ένα lux ενυδρείο για πάρτι τους Πάντως ένα 40λιτρο είναι πολύ μικρό για αυτούς...Θέλουν ένα ενυδρείο τουλάχιστον 60πόντων,όχι λόγω μεγέθους αλλά λόγω της διατροφής τους(aufwuch eaters)που απαιτεί αρκετή επιφάνεια για να τη βρίσκουν...και είναι πιο υγειινό για αυτούς να βρίσκουν ένα μεγάλο μέρος της διατροφής τους μόνοι τους αντί να τους το προμηθεύουμε εμείς...Εμείς απλά συμπληρώνουμε με λαχανικά και φρούτα και κατεψυγμένα σκουλήκια
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-07, 14:07
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Επειδή ο φίλος caverman με πληροφόρησε για το μέρος όπου τα αγόρασε (τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως και ας μου προξένησε ένα μικρό εγκεφαλικό ), να πω ότι πλέον είμαι κάτοχος 6 υπέροχων!
Θα φροντίσω να ανεβάσω φωτό σύντομα για περισσότερα...
...
ΥΓ: Είναι αναπαραγωγής και όχι wild caught...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 29-05-07 στις 14:18 Αιτία: erase
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-07, 14:12
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Θα επανέλθω με φωτό για σωστή αναγνώριση.

Το όνομα "Oto negro" είναι αυτό που μου είπαν στο κατάστημα (Fish- Only).
Οι πληριέστερες φωτό που βρήκα στο net είναι αυτές στο link που έβαλα...

Δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο με σιγουριά. Κάποια link που μου έστειλε ο Γιώργος με φωτό απέχουν λίγο από αυτό που βλέπω.

Οκ για το 60litro αλλά αυτό με το aufwuch eaters δεν το κατάλαβα. Θα αρχίσω σιγά - σιγά με λαχανικά. Τώρα ταίζω spirulina flakes της tropika και βλέπω ότι την τρώνε...

Να συμπληρώσω ότι το όνομα αυτό το υπέδειξα στον Μάρκο ως πιθανότερο με βάση την παραπάνω ενημέρωση του Γιώργου την Παρασκευή....
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-07, 14:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ωραία,αυτό με ενδιέφερε...¶ρα θα τους αγόρασαν έτσι και οπότε μπορούμε να πούμε με αρκετή σιγουριά οτι άσχετα με το είδος και το γένος τους,η προέλευσής τους είναι το Rio Negro...Μένει τώρα να βρούμε το είδος...Τα έχω δει σε άλλο ένα κατάστημα τελευταία αυτά,στο Maki's zoo στα Βρηλίσσια...Αν μπορέσω θα περάσω από εκεί να τους ρίξω μια ματιά μια και είναι ίδια με αυτά της φωτό που έβαλες...

Aufwuch eaters είναι τα ψάρια που τρώνε άλγη μαζί με ότι αυτή περιέχει,που στη φύση και σε ενυδρεία που λειτουργούν κάποια χρόνια αυτά είναι σκουλήκια,μικρά καρκινοειδή,μικροοργανισμοί και διάφοροι άλλοι ζωντανοί οργανισμοί.Αυτά τα ψάρια στα ενυδρεία τα ταίζουμε κυρίως λαχανικά και φρούτα και 1-2 φορές την εβδομάδα τους δίνουμε και κατεψυγμένα σκουλήκια...Πράγματι μετά από λίγο καιρό τρώνε και έτοιμες τροφές αλλά καλό είναι αυτές να αποτελούν μικρό μέρος της διατροφής τους...Δεν είναι και πολύ καλές για την υγεία τους μακροχρόνια...
Περιμένω φωτό...

Υ.Γ.:Ποιόν Μάρκο εννοείες;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-07, 14:40
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ωραία, πιστεύω να καταφέρουμε να μαζέψουμε κάποιες πληροφορίες για τα ψαράκια αυτά ώστε να τα φιλοξενήσουμε όπως πρέπει.

Μάρκος είναι ο υπάλληλος που τόσο πρόθυμα με εξυπηρέτησε στο Fish-Only και μου είπε όσα γνώριζε για την προμήθεια και εισαγωγή της παρτίδας στην Ελλάδα.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-07, 14:45
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ωραία,θα το ψάξω και θα σου πώ περισσότερα σύντομα...Προς το παρόν,έχε τους ένα ελαφρώς όξινο ph και μια θερμοκρασία 25-26C μέχρι να βρούμε τις ακριβείς απαιτήσεις τους...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-07, 17:42
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τα έχω δει σε άλλο ένα κατάστημα τελευταία αυτά,στο Maki's zoo στα Βρηλίσσια...Αν μπορέσω θα περάσω από εκεί να τους ρίξω μια ματιά μια και είναι ίδια με αυτά της φωτό που έβαλες...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
...Περιμένω φωτό...
...πρώτη


...δεύτερη
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-07, 12:34
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αγόρασες και εσύ;!;!;! Δεν το είχα πρόσεξει στην προηγούμενη σου απάντηση...
Σχετικά με το οτι δεν είναι πιασμένα στο φυσικό τους περιβάλλον,δεν ισχύει.Με τίποτα...Δεν έχει γίνει ακόμα αναπαραγωγή τους σε τέτοια κλίμακα και δεν συμφέρει καθόλου οικονομικά κάτι τέτοιο για να γίνει...Απλώς ίσως έχουν αυτήν την εντύπωση επειδή τα εισάγουν ίσως από εταιρίες που πουλάνε κυρίως ψάρια αναπαραγωγής τους...Έχω ακούσει και άλλα τέτοια περίεργα και ψάχνοντας,έβρισκα πάντα αυτό το πράγμα...
Οι φωτό,καλούτσικες είναι αλλά δείχνουν το ψάρι με χρωματισμό στρεςς και δεν φαίνονται καλά τα σχέδιά του...Αν γίνεται θα ηθελα μιά τέτοια αλλά με κανονικό χρωματισμό...Και μία φωτό ράχης επίσης...Θα το ψάξω μέσα στις επόμενες μέρες όπως και να έχει πάντως...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-07, 12:57
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασες και εσύ;!;!;! Δεν το είχα πρόσεξει στην προηγούμενη σου απάντηση...
Oto Negro είναι αυτό Κωνσταντίνε...!!!
Περιμένω ενημέρωση για το Makis Zoo...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
...Σχετικά με το οτι δεν είναι πιασμένα στο φυσικό τους περιβάλλον,δεν ισχύει.Με τίποτα...Δεν έχει γίνει ακόμα αναπαραγωγή τους σε τέτοια κλίμακα και δεν συμφέρει καθόλου οικονομικά κάτι τέτοιο για να γίνει...
Μετά από συζήτηση με το κατάστημα, με ενημέρωσε πως είναι αναπαραγωγής και μάλιστα επειδή ρώτησε, δεν του δώσανε πληροφορίες για το πως το κατάφεραν...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
...Οι φωτό,καλούτσικες είναι αλλά δείχνουν το ψάρι με χρωματισμό στρεςς και δεν φαίνονται καλά τα σχέδιά του...Αν γίνεται θα ηθελα μιά τέτοια αλλά με κανονικό χρωματισμό...Και μία φωτό ράχης επίσης...
Οπότε ας περιμένω όσο χρειαστεί να αποστρεσσαριστούν και βλέπουμε...Ίσως ο φίλος caverman να έχει κάτι καλύτερο...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-05-07, 13:05
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Όχι δεν μου έκατσαν για καμιά καλή φωτό. Και έχει δίκιο ο Κώστας εάν τρομάζουν αλλάζουν περισσότερο χρώμα παρά κρύβονται. Στους δικούς μου όταν το χρώμα είναι έντονο έχω παρατηρήσει έναν ομοιόμορφο χρωματισμό σε όλο το σώμα στο χρώμα της ξανθιάς σοκολάτας....
Τους έχω μαλακώσει αρκετά το νερό και σιγά - σιγά θα αρχίσω να κατεβάζω και λίγο το PH με προσθήκη τύρφης...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-07, 12:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τελικά το όνομα Oto Negro μας βγήκε μπάφα Ψάχνωντας για αυτούς και μεταφράζοντας διάφορα γερμανικά site βρήκα τα εξής:Τα ψάρια αυτά είναι πολύ γνωστά στη Γερμανία και πωλούνται ευρέως...Είναι είδος που δεν έχει ακόμα επιστημονική περιγραφή και ανήκει πιθανώς ή στο γένος Otocinclus κάτω από το οποίο πωλείται ευρέως,ή στο γένος Hisonotus.
Προέρχεται από την Paraguay και την βόρεια Αργεντινή και προτιμά χαμηλότερες θερμοκρασίες,18-24C.Ph 5-7.Το καλό τους είναι μπορούν να αναπαραχθούν σχετικά εύκολα στην αιχμαλωσία ακολουθώντας έναν συγκεκριμμένο τρόπο και δεν είναι αβέβαιη η αναπαραγωγή τους όπως στα υπόλοιπα είδη Otocinclus...

Για να διαβάσεται μια καλή σελίδα πάνω σε αυτούς,κάντε copy αυτή τη διεύθυνση:www.remowiechert.de/otonegro.html,πατήστε εδώ,κάντε paste εκεί που λέει http:// και επιλέξτε German to English.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-07, 22:49
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Πιστεύω πως η πληροφορία σου Κωνσταντίνε δεν επηρεάζει το φίλο caverman...
Εμένα όμως...
Που θα πάει...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-07, 13:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και άλλο ακόμα ψάξιμο και να τι βρήκα...Hisonotus leucofrenatus...
Τι λέτε;Αυτός δεν είναι ο δικός σας; Επομένως προφανώς και έχει περιγραφεί απλά δεν είναι ευρέως γνωστό οτι έχει γίνει κάτι τέτοιο απότι φαίνεται...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-07, 17:43
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Νομίζω πως το 2ο λινκ που έδωσες Κωνσταντίνε δεν είναι το ίδιο ψάρι...
...
Το λέω επειδή τα oto negros έχουν στο κάτω μέρος του σώματος, πιο χαμηλά από το στόμα, ένα "σπάσιμο"...δεν είναι δηλαδή εντελώς επίπεδα από κάτω...
Τώρα εσύ θα μας πεις σίγουρα...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-07, 18:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τι εννοείς;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-07, 18:51
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Αν κοιτάξεις τη 2η φωτό που έχω ανεβάσει, το "σπάσιμο στην κάτω πλευρά του oto φαίνεται καθαρά...το ίδιο φαίνεται (όχι και τόσο καλά) στο 1ο σου λινκ...
Τώρα μη με παρεξηγείς αν δε μπορώ να τα εξηγήσω καλά...
...
Ίσως και το χρώμα τους (καφέ-κόκκινο) ταιριάζει περισσότερο στο 1ο λινκ...
...
ΥΓ: Πλέον, δυστυχώς δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία για'μένα...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-07, 09:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μπορεί και να έχεις δίκιο...Γιαυτό σας ρώτησα γιατί εσείς τα έχετε και τα βλέπετε από κοντά...ίσως να είναι λίγο πιο παχουλά αυτά των φωτό αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται απλά και μόνο στο οτι είναι ενήλικα θηλυκά με αυγά...Επίσης στις περισσότερες φωτό η γωνία που είναι τραβηγμένες δεν είναι ίδια με αυτή που τράβηξες εσύ και οπότε το σχήμα αλλάζει και δεν είναι εύκολο να δεις αυτό που λες...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-07, 13:04
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Απο τα δικά μου μάλλον κανένα δεν είναι ενήλικο αλλά θα μπορούσα να πω ότι μοιάζουν με leucofrenatus. Οι χρωματισμοί στην ουρά και στα πτερύγια είναι ίδιοι. Τώρα απο αυτά που έχω δεν μπορώ να καταλάβω για αρσενικά ή θυλικά ίσως και γιατί δεν είναι και καλοταισμένα.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-07, 22:03
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Αν εξαιρέσει κανείς τις δυο διαφορές, συμφωνώ απόλυτα με τον πρωλαλήσαντα caverman...
Οπότε, αν το χρώμα είναι λόγω στρες, θα αλλάξει και ίσως (λογικά) να σκουρύνει...
Τώρα αν το "σπάσιμο" του σώματος είναι στην ουσία άδειο στομάχι, ο Κωνσταντίνος μπορεί να μας διαφωτίσει...
...
ΥΓ: Να πω πως δεν είμαι σίγουρος για τίποτα, απλά να βγάλουμε μια άκρη...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-06-07, 10:06
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οπότε, αν το χρώμα είναι λόγω στρες, θα αλλάξει και ίσως (λογικά) να σκουρύνει...
Ήδη ένα απο τα δικά μου όταν συχνάζει πάνω σε ένα μεγάλο ξύλο που έχω δεν τον διακρίνεις καθόλου. Τόσο καλό καμουφλάζ. Μόνο όταν κουνηθεί παίρνεις χαμπάρι. Και φυσικά δεν διακρίνω βούλες ένα ενιαίο χρώμα βλέπω...
Τώρα και όσον αφορά τις θερμοκρασίες ακόμη δεν έχω καταλήξει σε τι να τους βάλω....
Σε σχέση με το φαγητό μου παρουσιάζουν φοβερή κινητικότητα όταν ταίζω...πράγμα που σημαίνει ότι ή έχουν προηγηθεί μεγάλες "πείνες" ή η θερμοκρασία που τους έχω (25-26) είναι υψηλή...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-06-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Οτι από τα 2 και να είναι(που πιστεύω πως είναι το ίδιο,χωρίς να είμαι σίγουρος όμως...),18-24C είναι οι θερμοκρασίες που θέλουν...Κράτα τα στους 23 και θα είναι εντάξη...Το οτι έχουν προηγηθεί μεγάλες πείνες είναι σίγουρο...

Γιώργο,εννοείς οτι η κοιλιά είναι προς τα έξω σε αυτά των φωτό που σας έδωσα;Αν εννοείς αυτό,έτσι πρέπει να είναι αυτά τα ψάρια και έτσι θα γίνουν και τα δικά σας σιγά σιγά...(πιο λίγο βέβαια,τα θηλυκά μόνο τόσο μεγάλη κοιλιά και μόνο όταν έχουν αυγά...).
Το χρώμα,πρέπει να το δείτε στις ίδιες συνθήκες(καλός φωτισμός,πάνε σε φύλλο φυτού...) για να πέιτε...Και εκεί όμως πάλι μπορεί να διαφέρει ανάλογα μετη διάθεση...Το πιο ασφαλές για την αναγνώριση είναι να ψάξεται για τα σχέδια που έχουν τα ψάρια των φωτό,στα δικά σας ψάρια...Αν είναι ίδια,αυτά έχετε...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-06-07, 13:04
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο,εννοείς οτι η κοιλιά είναι προς τα έξω σε αυτά των φωτό που σας έδωσα;
Ήθελα να πω ότι σε ψάρια πεινασμένα και κακοταϊσμένα για μεγάλο χρονικό διάστημα, αν η κοιλιά τους μπαίνει προς τα μέσα (όπως στους ανθρώπους), τότε το "σπάσιμο" είναι άδειο στομάχι και όχι σωματική ιδιομορφία... Caverman στα δικά σου είναι έτσι όπως τα δικά μου στη 2η φωτό...?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο ασφαλές για την αναγνώριση είναι να ψάξεται για τα σχέδια που έχουν τα ψάρια των φωτό,στα δικά σας ψάρια...Αν είναι ίδια,αυτά έχετε...
Νομίζω πως αυτό που είπε νωρίτερα ο φίλτατος caverman ισχύει...:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τα δικά μου...θα μπορούσα να πω ότι μοιάζουν με leucofrenatus. Οι χρωματισμοί στην ουρά και στα πτερύγια είναι ίδιοι...
Βέβαια το κατά πόσο το δικό μου μάτι θα πιάσει τις διαφορές...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-06-07, 13:15
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν το ''σπάσιμο'' είναι σε εκείνη την περιοχή,τότε λογικά σε λίγες μέρες με καλό τάισμα δεν θα πρέπει αν υπάρχει...Ναι και στους pleco μπαίνει μέσα εκείνο το μέρος αν έχουν πολύ καιρό να φάνε...
Για ψάξτε πάλι για τα σχέδια...Μόνο όταν είστε απολύτως σίγουροι οτι είναι τα ίδια σε όλες τις λεπτομέρειες(από χρώμα ίριδας μέχρι σχεδιάκια στο σώμα και ιδιαιτερότητες στο σχήμα των πάντων )τότε μπορείτε να πείτε με σιγουριά ''αυτό έχω'' και θα έχει γίνει σωστή αναγνώριση...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Rio Negro Genirous Ιστοσελίδες στο Internet 9 28-03-07 13:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08299 seconds with 13 queries