Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Υφάλμυρο νερό > Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος

Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος Παράμετροι, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-13, 21:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή ερωτηση περι αλατοτητας και οχι μονο

επειδη απο βδομαδα θελω να αρχισω να προσθετω αλατι στο ενυδρειο με το mahachai,και επειδη δεν εχω ιδεα του τι παιζεται με τα αλατια,εχω μερικες ερωτησεις.

καταρχην απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης,οι μονες τεκμηριωμενες τιμες αλατοτητας που εχω βρει για τα συγκεκριμενα ψαρια,ειναι αυτες:

"Field Notes:Betta mahachaiensis lives in brackish waters, some quite heavily polluted; pH at catch sites 6.87–7.80, salinity 1.1–10.6 ppt. "
http://www.mapress.com/zootaxa/2012/f/zt03522p060.pdf


πρωτη ερωτηση.
οι τιμες απο 1.1ppt εως 10.6ppt πως μεταφραζονται στην αλατοτητα που θα μετρησω με το ρεφρακτομετρο?
υποψιν πως δεν εχω δει στη ζωη μου ρεφρακτομετρο ποτε,ουτε ξερω πως λειτουργει.
ρωταω γιατι σε ολα τα θαλασσινα και υφαλμηρα για τα οποια εχω διαβασει,βλεπω τιμες σε μορφη 1005,1010...κλπ...

πως μεταφραζονται λοιπον οι τιμες απτο αρθρο, σε αυτη τη μορφη?

δευτερη ερωτηση.
υπαρχει τροπος να υπολογισει καποιος σε 60 λιτρα νερο, τι τιμη αλατοτητας θα δωσει μια συγκεκριμενη ποσοτητα αλατιου?

αν πχ βαλω μια κουταλια του γλυκου για καθε 4 η 5 γαλονια νερου,οπως αναφερεται εδω:

"Salinity: Their native waters are somewhat brackish, and even captive generations seem to thrive and breed best with some salt in the water. 1 teaspoon per 4-5 gallons seems to be the desired amount for breeding. (They will live in fresh water easily, but are much less likely to breed in the total absence of salt.) "
http://everything2.com/title/Betta+sp.+Mahachai

πως θα ξερω τι αλατοτητα θα μου δωσει?
μην το κανω παστο το ψαρι!

τριτη ερωτηση:
τι ρεφρακτομετρο να παρω(η μηπως ειναι υδρομετρο?),και τι αλατι να παρω?
ο ντιμης (και οχι μονο)αποτι ειδα σε παρουσιαση υφαλμηρου,εβαζε θαλλασινο.
το ενυδρειακο η το τυροκομικο υποθετω πως δεν κανει(?...)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-13, 01:49
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Σε εχω http://www.hamzasreef.com/Contents/C...Conversion.php Απο 1.0008 εως 1.008
Αλατι οποιοδηποτε αρκει, αν πας σε θαλασσινο να μην παρεις με προσθετα μεσα που εχουν για τα κοραλια εκτος αυτου ειναι και ακριβα
Η διαφορα στο ρεφρακτομετρο ειναι οτι μετραει την αλατοτητα ανεξαρτητα απο την θερμοκρασια του νερου το υδρομετρο μεταβαλει την ενδειξη με βαση την θερμοκρασια του νερου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-13, 20:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω,θα το διαβασω μετα που θα γυρισω σπιτι.νομιζω το ιδιο λινκ μου εδωσε και ο μαβερικ στο αλλο θεμα.πηρα ενα υδρομετρο της σερα γιατι μονο αυτο βρηκα να ξεκιναει απο χαμηλα η κλιμακα του.αν και αμφιβαλω οτι θαναι ιδιαιτερα αξιοπιστο αλλα τεσπα...
θα διαβασω το αρθρο μετα και θα επανελθω
-------------------------
το ειδα το λινκ,ευχαριστω.αυτο ειχα κοιταξει κιεγω
αν θελει κανεις να εξηγησει και πως λειτουργει το υδρομετρο της σερα?...
http://www.sera.de/gr/sera-produktwe...ydrometer.html

Υδρόμετρο

Για εύκολη παρακολούθηση της πυκνότητας του θαλασσινού νερού. Η αλατότητα (περιεκτικότητα σε αλάτι) μπορεί να προσδιοριστεί από την μέτρηση της πυκνότητας. Εφόσον η αλατότητα στο θαλασσινό νερό του ενυδρείου πρέπει να παραμένει σταθερή, το νερό του ενυδρείου, συνεπώς, θα πρέπει αν ελέγχεται συχνά. Γεμίστε ένα αρκετά ψηλό ποτήρι με το προς έλεγχο νερό, τοποθετήστε μέσα σε αυτό το υγρόμετρο, και αφού σταθεροποιηθεί διαβάστε την ακριβή ένδειξη ανάλογα με την βύθισή του.

και πως θα υπολογισω ποσο αλατι θα ριξω στο ενυδρειο?θα αρχισω να ριχνω στο ενυδρειο και μετα θα μετραω στο ποτηρι μεχρι να πετυχω αυτο που θελω?(υποθετω...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 30-12-13 στις 20:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-13, 01:23
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παρακαλω, εγω που ειχα ακριβως το ιδιο απλα το εριχνα μεσα στο νερο της αλλαγης που ειχα προετοιμασει απο την προηγουμενη μερα με κυκλοφορητη μεσα (μιας και αργει να διαλυθει στο νερο το αλατι),εκλεινα τον κυκλοφορητη και μετρουσα στους 25C κελσιου την αλατοτητα εκανα την αλλαγη και μετα μετραγα και του ενυδρειου για καλο και κακο, αξιοπιστια δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ειχα ρεφρακτομετρο για να δω αν εχει αποκλιση, σιγουρα παιζει ρολο η θερμοκρασια του νερου αλλη μετρηση θα παρεις στους 23 και αλλη στους 27 βαθμους αν ειναι σημαντικη η διαφορα δεν θυμαμαι γιατι παει καιρος οι θαλασσινοι ξερουν καλυτερα.Αλατι κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο μη ριξεις μπορει να καψεις τα κουκλακια, διαλυμενο σε νερο και μεσα.Το πιο σημαντικο θεμα ειναι πως θα κανεις την προσαρμογη σε υφαλμυρο?Δηλαδη κατα ποσο ποσοστο ανεχεται σταδιακα την αυξηση

Χοντρικα και αν η μνημη μου δεν με απαταει 1 κιλο αλατι στους 25 βαθμους κελσιου στα 30 λιτρα νερο δινει αλατοτητα 1025

Επισης η μετρηση σου ειναι στην επιφανεια του νερου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-13, 07:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

tsui ευχαριστω πολυ για τις υποδειξεις.για τη διαλυση του αλατιου αυτο ειχα υποψη να κανω.πρωτα σε νερο δηλαδη κ μετα μεσα

το πιο σοβαρο θεμα ειναι αυτο που ειπες.πως θα γινει η προσαρμογη.
απτη μια οπως ειχε γραψει ο raven σενα θεμα του,μπορει ενα ψαρι να βρεθει ξαφνικα απο αλμηρο σε γλυκο η απο υφαλμηρο σε γλυκο,αλλα απτην αλλη,ειχε απαντησει και ο delta σωστα σαυτο,οτι εκανε προσαρμογη μονο του το ψαρι κανοντας βολτες

υποθετω οτι θα πρεπει να γινει σιγα σιγα για σιγουρια.καλυτερα να ξεκινησω απο πολυ χαμηλα.
απτην αλλη,οταν κανουμε μπανιο τα ψαρια σε αλατι,κανει κανεις προσαρμογη;εγω δεν θυμαμαι να εχει χρειαστει να το κανω ποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-14, 03:28
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Αν εννοεις εξω απο το ενυδρειο μην ξεχνας οτι οταν την ακουσει απο το σοκ το επιστρεφεις στο ενυδρειο και συνερχετε αν το αφησεις στο αλατονερο δε νομιζω να την βγαλει καθαρη το μονο ειδος ψαριου που εχω βρει να μην εχει θεμα σε αποτομες αλλαγες απο γλυκο εως και θαλασσινο πανω απο 1025 ειναι μονο το http://www.seriouslyfish.com/species...cyanodorsalis/
ευσεβης μελλοντικος ποθος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-14, 12:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραια ψαρια...

ναι δεν εχεις αδικο για το μπανιο...
δεν ξερω,ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.νομιζω θα ξεκινησω απο πολυ χαμηλα,μια κουταλια αλατι σε ολα τα λιτρα και θα συνεχισω να προσθετω μεχρι να φτασω την αναλογια που λενε ολοι.μιση κουταλια ανα 4-5 γαλονια δηλαδη.

αλλιως δεν προκειται να κανω τιποτα γιατι δεν εχω απαντηση απο πουθενα.

μετα υποθετω θα προσθετω το αλατι στο βαρελι της αλλαγης.
θα δουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-14, 00:56
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ετσι σιγα σιγα και ολα καλα θα πανε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-14, 19:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για βοηθηστε λιγο οποιος μπορει γιατι δεν προκειται να βγαλω ακρη μονος μου νομιζω...

το πυκνομετρο η υδρομετρο η οπως σκ... λεγεται αυτο το πραμα της sera()
εχει διαβαθμιση απο 1,00(πανω πανω)και φτανει μεχρι 1,04.
ενδιαμεσα,αναμεσα στις τιμες 1,02 και 1,03 εχει και δυο κοκκινες ενδειξεις,(Ν και Α) υποθετω οτι αυτα ειναι για το θαλασσινο.

εγω πως διαολο θα το μετρησω τωρα το αλατι?
αν βαλω αλατι στο ενυδρειο και παρω μετρηση κατευθειαν στο ενυδρειο,μου δειχνει διαφορετικη τιμη αποτι αν βαλω το ιδιο νερο σε ποτηρι και μετρησω στο ποτηρι.

και τι σοι τιμη ειναι το 1,02 κλπ?
εγω θελω salinity 1003 με 1005.
ιδανικα 1003 για ναναι λιγο πιο φιλικο προς τα φυτα το νερο.

τι κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-01-14, 20:05
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Εχει διαφορα αν το βαλεις και μετρησεις σε ποτηρι με το να μετρησεις στο βαρελι ή στο ενυδρειο και αυτο προφανως συμβαινει γιατι ειναι αλλος ο ογκος του νερου στο ποτηρι αλλος στο βαρελι και αλλος στο ενυδρειο.Ειχα και εγω στην αρχη αγορασει αυτο της sera και οταν πηρα ρεφρακτομετρο και τα συγκρινα μιλαμε οτι ειναι η μερα με τη νυχτα...Με το ρεφρακτομετρο μπορεις να παρεις μετρηση απο οπουδηποτε αφου βαζεις δυο τρεις σταγονες μονο σε σχεση με το sera που πρεπει να το βυθισεις καπου.Εγω παντως βαζω στα 20 λιτρα 666 γραμμαρια αλατι και μου βγαζει περιπου 1023-1024 αλατοτητα.Επισης να ξερεις πως οσο το νερο στο ενυδρειο εξατμιζεται αυξανεται και η αλατοτητα αρα θα πρεπει να προσθετεις νερο αν θες να την κρατας σε συγκεκριμενα επιπεδα...Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-14, 20:22
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

off topic

George αν χρειαστείς ΑΟ μπορώ να στην δανείσω!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-14, 22:02
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
για βοηθηστε λιγο οποιος μπορει γιατι δεν προκειται να βγαλω ακρη μονος μου νομιζω...

το πυκνομετρο η υδρομετρο η οπως σκ... λεγεται αυτο το πραμα της sera()
εχει διαβαθμιση απο 1,00(πανω πανω)και φτανει μεχρι 1,04.
ενδιαμεσα,αναμεσα στις τιμες 1,02 και 1,03 εχει και δυο κοκκινες ενδειξεις,(Ν και Α) υποθετω οτι αυτα ειναι για το θαλασσινο.

εγω πως διαολο θα το μετρησω τωρα το αλατι?
αν βαλω αλατι στο ενυδρειο και παρω μετρηση κατευθειαν στο ενυδρειο,μου δειχνει διαφορετικη τιμη αποτι αν βαλω το ιδιο νερο σε ποτηρι και μετρησω στο ποτηρι.

και τι σοι τιμη ειναι το 1,02 κλπ?
εγω θελω salinity 1003 με 1005.
ιδανικα 1003 για ναναι λιγο πιο φιλικο προς τα φυτα το νερο.

τι κανω?
Σε νοιωθω και εγω οταν το πρωτοπηρα ψαχνομουν το 1,02 μεταφραζεται σε 1,020 και το 1,03 σε 1,030 οι τιμες ενδιαμεσα ειναι για θαλασσινο οπως σωστα υπεθεσες

Το 1003 που θες να πετυχεις ειναι απο επανω που ειναι η μετρηση 1,00 η τριτη γραμμουλα προς τα κατω εκει δηλαδη πρεπει να ειναι η επιφανεια του νερου πρεπει δηλαδη να βυθιστει ολο το πυκνομετρο και να περισσευουν απο εξω 2 γραμμες η τριτη θα ειναι στην επιφανεια του νερου με κλειστο το φιλτρο
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-14, 01:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ ρε παιδια,ναστε καλα.βοηθησατε πολυ!
τουλαχιστον τωρα ξερω για ποιο πραγμα να κοιταξω και που

George ευχαριστω.δεν νομιζω οτι θα χρειαστω προς το παρον.θα σου πω

κιεγω σκεφτηκα οτι λογω του ογκου νερου δεν ητανε ιδια η μετρηση,αλλα φοβηθηκα να προσθεσω αλατι στο ενυδρειο χωρις να ειμαι σιγουρος.
εβαλα μονο δυο κουταλιες του γλυκου σε ολα τα λιτρα αφου το διελυσα πρωτα σε νερο απτο ενυδρειο.

σκεφτομαι οτι μαλον ειναι καλυτερα και για τα ψαρια αν συνεχισω να προσθετω ελαχιστο καθε φορα τωρα αυτη τη βδομαδα,μετρωντας παραλληλα και προσθετωντας λιγο και στο νερο της αλλαγης που θα κανω το σαβ/κο.

καλυτερα λιγοτερο και πιο αργα παρα μεγαλυτερη ποσοτητα και πιο γρηγορα.
εχω την εντυπωση πως καλυτερα θα ειναι αν παρω θαλασσινο αλατι ομως,γιατι περιεχει και αλλα στοιχεια αποτι το ενυδρειακο της api.τουλαχιστον αποτι εχω διαβασει....
νομιζω θαναι πιο "φυσικο"...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-14, 01:55
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

κιεγω σκεφτηκα οτι λογω του ογκου νερου δεν ητανε ιδια η μετρηση
εχω την εντυπωση πως καλυτερα θα ειναι αν παρω θαλασσινο αλατι ομως,γιατι περιεχει και αλλα στοιχεια αποτι το ενυδρειακο της api.τουλαχιστον αποτι εχω διαβασει....
νομιζω θαναι πιο "φυσικο"...
Για το υπογραμμισμενο δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ισχυει γιατι το διαλυμα ειναι ιδιο ειτε μετρησεις ενα ποτηρι ειτε ενα τονο παραμενει ιδιο, παραγοντες που σιγουρα επηρεαζουν την μετρηση ειναι το κυριοτερο η θερμοκρασια στα πυκνομετρα, σιγουρα το ρεφρακτομετρο ειναι ποιο ακριβες.

Περιεχουν εξτρα στοιχεια που βοηθουν τα κοραλλια πχ της tropicmarin εκτος απο το κοστος που ειναι ποιο υψηλο δε γνωριζω εαν ενεχει κινδυνους για τα mahachai σου.Αν επαιρνα θαλασσινο θα πηγαινα στης redsea που ειναι πιο http://www.redseafish.com/red-sea-salts/red-sea-salt/<<light>>
και ποιο οικονομικο αν δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-01-14, 02:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα περασω αυριο παλι απτο μαγαζι καποια στιγμη να δω τι αλατια εχει γιατι νομιζω ειδα redsea σημερα αλλα δεν ειμαι σιγουρος,γιατι ητανε σε σακουλα και οχι σε κουβα.θα δω αυριο.με το πυκνομετρο,μου φαινεται θα συνεχισω να προσθετω σιγα σιγα στο ενυδρειο και θα μετραω στο ενυδρειο,γιατι δεν βλεπω να βγαζω ακρη στα ποτηρια.

πιστευω πως αν γινει αργα σταδιακα το "αλατισμα"δεν θα εχω θεμα,καποια στιγμη θα πετυχω την τιμη που θελω.και καλυτερα μικροτερη παρα μεγαλυτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-01-14, 02:55
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Σε σακούλα είναι η 2 κιλή συσκευσια αυτό έχεις δει το ίδιο είναι με την αλατοτητα μην αγχώνεσαι σιγά σιγά και μετά θα το πηγαίνεις στον αυτόματο αλλά και πιο πολύ αλατοτητα να τύχει μια φορά προσθέτεις λίγο νερό και το επαναφέρεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση περι τεστ nio1981 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 07-12-13 20:35
ερωτηση προς μποσταναδες και οχι μονο broson Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 19-06-12 14:47
Ερωτηση περι φιλτρου mantharas2001 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 11-04-09 19:06
Ερωτηση περι φιλτρου DIMITRIS72 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 12-02-09 09:15
Ερωτηση περι MOONSTONE nkmyrtos Γλυκό νερό - Γενικά 11 05-07-06 23:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07592 seconds with 15 queries