Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-13, 17:28
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Κιχλίδες διατροφή

Γεια σας!

Λέω να πάρω κανα δυο κιχλίδες και θα ήθελα να μου προτείνεται 2-3 τροφές. Λέω να πάρω lemon κιχλίδες αλλά φαντάζομαι πως οι κιχλίδες τρώνε όλες πάνω κάτω τα ίδια, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-13, 17:56
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!

Λέω να πάρω κανα δυο κιχλίδες και θα ήθελα να μου προτείνεται 2-3 τροφές. Λέω να πάρω lemon κιχλίδες αλλά φαντάζομαι πως οι κιχλίδες τρώνε όλες πάνω κάτω τα ίδια, σωστά;
λαθος φιλε μου.δεν τρωνε ολες τα ιδια.υπαρχουν ειδη φυτοφαγα αποκλειστικα οπως αυτες της αφρικης κ υπαρχουν κ σαρκοφαγα ειδη απο αμερικη.επισης το ονομα lemon δε λεει τιποτα απο μονο του.δωσε περισσοτερεσ πληροφοριες οπως την κανονικη ονομασια του ψαριου κ θα μπορεσουμε να σε κατατοπισουμε καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-13, 18:05
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
λαθος φιλε μου.δεν τρωνε ολες τα ιδια.υπαρχουν ειδη φυτοφαγα αποκλειστικα οπως αυτες της αφρικης κ υπαρχουν κ σαρκοφαγα ειδη απο αμερικη.επισης το ονομα lemon δε λεει τιποτα απο μονο του.δωσε περισσοτερεσ πληροφοριες οπως την κανονικη ονομασια του ψαριου κ θα μπορεσουμε να σε κατατοπισουμε καλυτερα
Χμμ δε το γνώριζα αυτό. Στο νου μου έχω αυτά τα ψαράκια.

http://www.seriouslyfish.com/species...logus-leleupi/

Επίσης είναι εύκολα να τα βρω στα pet shop ή να επιλέξω κάποιο άλλο είδος κιχλίδας;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-13, 18:11
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμ δε το γνώριζα αυτό. Στο νου μου έχω αυτά τα ψαράκια.

http://www.seriouslyfish.com/species...logus-leleupi/

Επίσης είναι εύκολα να τα βρω στα pet shop ή να επιλέξω κάποιο άλλο είδος κιχλίδας;
αυτος εισαι.αρα μιλαμε για τα leleupi.το ειδος αυτο ζει στην λιμνη ταγκανικα κ αν δεν κανω λαθος δεν ειναι αποκλειστικα φυτοφαγο που σημαινει οτι πρεπει να του παρεχεις μια ποικιλια απο τροφες φυτικης αλλα κ πρωτεινουχας τροφης.εχω δει κατα καιρους να φερνουν τετοια ψαρακια τα μαγαζια οποτε μ ελιγη υπομονη κατι θα βρεις.σε τι ενυδρειο θα τα βαλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-13, 18:24
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Έχω ένα ενυδρείο 96 λίτρων μεικτά και σκέφτομαι να βάλω 2. Ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Θα το διακοσμήσω με άμμο, πέτρες και μια ρίζα. Δε θέλω φυτά για αυτό διάλεξα αυτά τα ψάρια τα οποία, απ' ότι διάβασα δεν είναι απαραίτητα τα φυτά.

Βασικά ψάχνω ψάρια τα οποία να μην χρειάζονται φυτά (όπως τα leleupi) και λίγο μεγαλούτσικα. Υπάρχουν παρόμοια ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-13, 18:39
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα ενυδρείο 96 λίτρων μεικτά και σκέφτομαι να βάλω 2. Ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Θα το διακοσμήσω με άμμο, πέτρες και μια ρίζα. Δε θέλω φυτά για αυτό διάλεξα αυτά τα ψάρια τα οποία, απ' ότι διάβασα δεν είναι απαραίτητα τα φυτά.

Βασικά ψάχνω ψάρια τα οποία να μην χρειάζονται φυτά (όπως τα leleupi) και λίγο μεγαλούτσικα. Υπάρχουν παρόμοια ψάρια;
εχω την εντυπωση οτι τα ψαρακια αυτα πανε χαρεμακι δηλαδη ενα αρσενικο με δυο τρια θυληκα τουλαχιστον.φυτα δε θα χρειαστεις, μονο αμμο κ πετρες.επισης δε θα χρειστεις κ τη ριζα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-13, 18:52
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Στο link που έδωσα πιο πάνω λέει σε 70 λίτρα νερό μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι από αυτά. Η ρίζα δε νομίζω ότι θα τα κάνει κακό. Την έχω που την έχω λέω να τη βάλω, να μην είναι μέσα όλο πέτρα.

Περιμένω πάντως να μου πει κάποιος 2-3 τροφές που θα χρειαστώ κατά προτίμηση ή από petcumulus ή από aquristic.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-13, 18:55
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο link που έδωσα πιο πάνω λέει σε 70 λίτρα νερό μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι από αυτά. Η ρίζα δε νομίζω ότι θα τα κάνει κακό. Την έχω που την έχω λέω να τη βάλω, να μην είναι μέσα όλο πέτρα.

Περιμένω πάντως να μου πει κάποιος 2-3 τροφές που θα χρειαστώ κατά προτίμηση ή από petcumulus ή από aquristic.

Ευχαριστώ!
η ριζα πιθανον να σου μαλακωνει το νερο εστω κ λιγο κατι που δε το θες με τιποτα με τα συγκεκριμενα ψαρια.επισης δεν ταιριαζει κ με το βιοτοπο τους ο ποιος αποτελειται απο αμμο κ πετρες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-13, 18:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Τα leleupi είναι κυρίως σαρκοφάγα (μια φορά την εβδομάδα καμιά φυτική τροφή κάνει καλό).
Είναι κυρίως μοναχικά ψάρια και φτιάχνουν ζευγάρι μόνο την περίοδο αναπαραγωγής. Μπάινουν είτε σε ζευγάρι είτε σε χαρέμι.
Τα 96 λίτρα μικτά θα βολέψουν ένα ζευγάρι νεαρά, αλλά είναι λίγα για ενήλικα ψάρια που θέλουν 150-200 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-13, 18:59
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα leleupi είναι κυρίως σαρκοφάγα (μια φορά την εβδομάδα καμιά φυτική τροφή κάνει καλό).
Είναι κυρίως μοναχικά ψάρια και φτιάχνουν ζευγάρι μόνο την περίοδο αναπαραγωγής. Μπάινουν είτε σε ζευγάρι είτε σε χαρέμι.
Τα 96 λίτρα μικτά θα βολέψουν ένα ζευγάρι νεαρά, αλλά είναι λίγα για ενήλικα ψάρια που θέλουν 150-200 λίτρα.
Χμμ οκ! Κάποια άλλα ψάρια που να χρειάζονται ίδιο περιβάλλον (πέτρες, άμμο, ρίζα) γνωρίζετε; Δεν έχω κόλλημα με τα συγκεκριμένα απλά θέλω η διακόσμηση να είναι αυτή και να ταιριάζει με τα ψάρια για να νιώθουν σαν το φυσικό του περιβάλλον και να είναι χαρούμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-13, 20:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Θα πρότεινα ένα ζευγάρι Julidochromis transcriptus (που μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα) ή J.ornatus ή J.dickfeldi ή J.marlieri (πιο δύσκολο να βρεθούν).
¶λλες επιλογές θα μπορούσαν να είναι:
- μια ομάδα Lamprologus multifasciatus ή L.similis (θέλουν πολλά κελύφη)
-ένα ζευγάρι Νeolamprologus brevis (πέτρες και λίγα κελύφη)
-ένα ζευγάρι ή χαρέμι Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell" (πέτρες και λίγα κελύφη)
-ένα ζευγάρι Neolamprologus caudopunctatus (πέτρες και λίγα ή καθόλου κελύφη) -δύσκολο είδος για αρχάριο όμως
κλπ
Όλα τα παραπάνω θέλουν ποιοτικές τροφές πλούσιες σε ζωική πρωτείνη και αραιά λίγο φυτική. Θα φάνε λαίμαργα και γκρίνταλ ή αρτέμιες (χρήσιμες για την ανάπτυξη των μικρών).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-13, 20:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σε 96 λιτρα, απο Αφρικη θα πηγαινα μονο στη λιμνη Tanganyika, που εχει καποια μικροσωμα ειδη που μπορουν να ζησουν καλα σε λιγα λιτρα:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473

Με τις περισσοτερες μεγαλοσωμες κιχλιδες, θα εχεις προβλημα χωρου σε περιπτωση αναπαραγωγης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-13, 21:13
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Θα κάνω μια έρευνα αγοράς και στα μαγαζιά να δω τι υπάρχει και όταν αποφασίσω σε ποια ψάρια θα καταλήξω, θα επιστρέψω με τις απορίες μου!

Θέλω να καταλήξω κάπου σίγουρα για να ξέρω τι να πάρω ακριβώς και τι να κάνω από εκεί και πέρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Red Eye Tetra διατροφή silve992 Διατροφή 1 13-11-12 22:01
Διατροφή Οscar Vtecakias Διατροφή 11 27-12-11 19:33
Σχετικα με την διατροφή! AlexDuke Ζωοτόκα 8 22-11-05 15:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05331 seconds with 13 queries