Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-12, 09:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή Απορία για λιμνούλα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988
Καλημέρα θα ήθελα να φτιάξω μια λιμνούλα στο χωριό μου (παλατίτσια ημαθίας ) και θα ήθελα να σε ρωτήσω αναλόγως τι ψάρια θα ήθελα να βάλω μέσα πρέπει να χτίσω και ανάλογα την λιμνούλα μου? το μέρος που σκεύτομαι να το κάνω έχει διαστάσεις 3μέτρα πλάτος 4-5 μήκος και το ύψος λογικά θα είναι όσο μπορώ να σκάψω (ελπίζω πάνω απο δύο μέτρα) επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω να καταγράφω τώρα τις χειμερινές θερμοκρασίες για να ξέρουμε πάνω κάτω πόσο κρύο κάνει κτλ για να ρυθμίσουμε το βάθος ώστε να ζούνε τα ψάρια με ασφάλεια?
Κατ' αρχάς να πω ότι η περίοδος που διάλεξες να ξεκινήσεις τη λίμνη σου είναι πολύ ακλή μιας και θα απαιτηθεί αρκετό διάστημα ώσπου να έχει αποπερατωθεί το κομμάτι που θα υποδεκτεί τα ψάρια. Καλός καιρός για να βάλεις ψάρια είναι η άνοιξη.

Το μήκος, πλάτος και βάθος που σκέφτεσαι να την φτιάξεις είναι βασικά κλασικές διαστάσεις μικρών τεχνητών συστημάτων για κοι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988
Επίσης για ψάρια δεν ξέρω ακόμα τι θα ήθελα να βάλω μέσα αλλά σκεύτομαι ή γατόψαρα ή τούρνες ( επειδή είναι σαν κροκόδειλοι) ή οξύρυγχους που είναι σαν καρχαρίες ή πέστροφες και κανένα τσιρόνι σκεύτομαι να βάλω και να τα αφίσω να μεγαλώσουνε να τερματίσουνε σε κιλά και βάρος κτλ
Σε τέτοιο μήκος (4-5 μέτρα), προσωπικά δεν θα σε συμβούλευα να βάλεις οξύρρυγχους, γιατί:
1. απαιτούν περισσότερο χώρο
2. συνεχή υποστήριξη γερής αεραντλίας
3. καλύτερα να αποφύγεις τα φυτά, γιατί σε περίπτωση που θα μπλεκεί σε ρίζες ή βλαστούς, δεν μπορεί να κολυμπήσει προς τα πίσω. Με αυτό τον τρόπο χάνονται πάρα πολλά τέτοια ψάρια κάθε χρόνο, ακόμα και σε πολύ μεγαλύτερα τεχνητά συστήματα. Πρόβλημα, θα μπορούσε να προκύψει ακόμα και με την υπερβολική ανάπτηξη τριχοειδές άλγης.

Για τα γατόψαρα να γνωρίζεις ότι πρόκειται για ψάρια του πυθμένα που ελάχιστο θα τα χαίρεσαι σε τέτοιο βάθος. Αν π.χ. δεν χρησιμοποιήσεις UV στα δύο μέτρα βάθος, θα είναι αδύνατο να τα εντοπίσεις καν. Το καμουφλάζ και οι χρωματισμοί τους και μόνο τα κάνει σχεδόν αθέατα!

Οι τούρνες (Esox lucius) είναι σαρκοφάγα, άρα τίποτε άλλο δεν μπορείς να βάλεις μαζί τους. Επίσης όμως πρόκειται για ψάρι με χρωματισμούς όμοιους με αυτούς που θα εμφανιστούν στον πυθμένα και τα τοιχώματα της λίμνης σου με αποτέλεσμα να μην τα χαίρεσαι. Μπορεί να είναι πολύ όμορφα ψάρια, αλλά να μην ξεχνάς ότι θα είσαι σε θέση να τα βλέπεις μόνο από πάνω.

Οι πέστροφες από την άλλη, απαιτούν πολύ καλή ποιότητα νερού, συχνές αλλαγές και μεγάλη ροή. Είναι ψάρια που μπορούν να ευδοκιμήσουν ακόμα και σε γρήγορα ρυάκια ή μικρά ποταμάκια, άρα μπορείς να καταλάβεις ότι απαιτούν και υψηλά ποσοστά οξυγόνου στο νερό. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν έχω σχεδόν καθόλου γνώσεις για αυτό το συγκεκριμένο ψάρι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988
Για να πώ την αλήθεια σκευτόμουνα για κόι (τα γριβάδια δηλαδή) αλλά άκουσα ότι είναι υβρίδια τροποποιημένα σε εργαστήρια κτλ και ξενέρωσα...
Ποιός σε έχει ενημερώσει γι' αυτό το πράγμα? Τα κοι ή nishikigoi καλύτερα είναι ψάρια που εντελώς φυσικά και συμπτωματικά έχουν αναπτύξει τα χρώματα και τους συνδυασμούς που έχουμε σήμερα, εκτός κάποιων εξαιρέσεων όπου όντως έχουμε υβρίδια. Πιό συγκεκριμένα, τα γνωστότερα υβρίδια που υπάρχουν και στη δική μας αγορά είναι τα ghost και τα butterfly.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988
Έχεις καμία συμβουλή να μου δώσεις για το πάτωμα της λίμνης ? και με τι υλικά να φτιάξω τη λιμνούλα με τσιμέντο θα φτιάξω τα τοιχώματα ?
Αυτό έχει να κάνει καθαρά με την υπομονή σου, το πορτοφόλι σου και τη θέληση σου να δουλέψεις και εσύ ο ίδιος. Μπορεί π.χ. να φτιάξεις κάτι με καλής ποιότητας λάινερ EPDM, όπου βασικά θα έχεις τελειώσει γρήγορα ή κάτι με μπετόν, όπου θα έχεις μόνημα την εγγύηση στεγανότητας...

Κλείνοντας, για να αναφέρω περισσότερα πράγματα, καλό είναι να καταλήξεις πρώτα στα ψάρια που θα ήθελες να φιλοξενήσεις. Πάντως, αν και όλες οι επιλογές σου είναι ψάρια που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν σε μια λιμνούλα, εντούτοις υπάρχουν πράγματα που πρέπει να προσέξεις, αλλά και πράγματα που πρέπει να αγοράσεις για να στηρίξουν το σύστημα σου.

Καλή συνέχεια και είμαι στη διάθεση σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-12, 12:43
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ο φιλος απο πανω εχει δικιο σε αυτα που λεει οσον αφορα τα ειδη που θελεις να βαλεις μεσα.τα εν λογω ψαρια τα εχω σπουδασει (δασοπονος).
ο οξυρυγχος οταν ενιληκιωθει δεν θα χωραει να στριψει,οι πεστροφες απαιτουν αριστη ποιοτητα νερου,ασε που γινονται και αυτες τερατακια οταν ζουν σε ποταμια με αργη ροη νερου η σε λιμνες (εχω πιασει στη λιμνη του μορνου πεστροφα 10 κιλα και φτανουν και αρκετα παραπανω).ασε που οσο μεγαλωνουν γινονται και καννιβαλοι τρωγοντας το ιδιο τους το ειδος και κρατανε περιοχες.(σοβαρα,εγω ψαρευω με ψευτικο δολωμα απομιμιση πεστροφας).
οι τουρνες ειναι πολυ αγρια ψαρια και μπορει να τρωγονται και μεταξυ τους.
και ποιος σου ειπε οτι το γριβαδι ειναι τροποποιημενο εργαστηριακα ψαρι?
προτιμησε καλυτερα χρυσοψαρα η κοι θα ειναι η καλυτερη επιλογη και θα δωσουν χρωμα στη λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-12, 18:09
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, για τα κόι για να πώ την αλήθεια είχα διαβάσει ένα άρθρο ότι σε ιδιοτικές λίμνες βάζουνε οι ιδιοκτήτες υβρίδια κόι για να μεγαλώσουνε πολύ εύκολα κτλ και με το χαζό μου μιαλό νόμιζα ότι όλα θα ήτανε υβρίδια χεχ , επίσης θα ήθελα να ρωτήσω οι πέστροφες ή οι οξύρυγχοι ή τα γατόψαρα σε πόσο καιρό θα γίνουνε πάνω απο 10κιλά ? σκεύτομαι να κάνω και τούνελ απο τσιμέντο ώστε τα ψάρια να τα έχουνε σαν φωλιά ή να κρύβοναι θα τους κάνω καλό αν κάνω τούνελ ? έχω πάρα πολλύ ελεύθερο χρόνο δεν φοβάμαι καθόλου την δουλειά και την κούραση λευτά σαν κανονικός άνθρωπος έχω (ενοώ ότι δεν έχω πάρα πολλά είμαι σε νορμάλ πλαίσια δηλαδή) θα ήθελα να μάθω και τα κόι σε πόσο καιρό θα τερματίσουνε στο μεγάλωμά τους (δηλαδή σε πόσα χρόνια θα γίνουνε στο μέγιστο των κιλών τους)? ένα άλλο πράγμα που με απασχολεί είναι το πώς μπορεί να γίνει η αλλαγή νερού δηλαδή αν μπορεί κανένας να μου πεί αν βάλω μια σωλήνα νερού με βάνα απο τον πάτο της δεξαμενής πόσο βάθος πρέπει να έχει ώστε να γίνει σαν υπόνομος με την ένοια ότι το νερό θα φεύγει κάτω στο υπέδαφος ? και άν κάποιος ξέρει το βάθος παίζει μεγάλο ρόλο στο χρόνο ανάπτυξης των ψαριών ? δηλαδή αν έχω βάθος 2 μέτρα και υποθετικά το ψάρι σε ένα χρόνο γίνει μισό κιλό άν είχα βάθος 4 μέτρα στον ίδιο χρόνο το ίδιο ψάρι θα γινότανε το διπλάσιο ένα κιλό (δηλαδή αναλόγως του βάθους) ? συγνώμη για τις πάρα πολλές ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω και ποιόν άλλον να ρωτήσω χεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-12, 19:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Χρήστο, τα ψάρια που αναφέρεις δεν τα πολυγνωρίζω, εκτός από το διάβασμα που είχα κάνει παλαιότερα γι΄αυτά όταν ξεκινούσα για λίμνη. Ειδικά οι οξύρυγχοι είναι πολύ δύσκολα ψάρια που απαιτούν πολλά πράγματα ταυτόχρονα, πράγμα που θα σου ανεβάσει πολύ τον προϋπολογισμό. Πρόκειται για πολύ μεγάλα συστήματα με ανάλογη φίλτρανση.

Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις λοιπόν με τα κοι, που φαινομενικά θεωρούνται ευκολότερα από όσα ψάρια έχεις αναφέρει και μετέπειτα μετά από μελέτη, βλέπεις και προχωράς στα πιο δύσκολα.

Επειδή είναι πολλά αυτά που πρέπει να μάθεις ακόμα και για τα κοι (nishikigoi) και από τα λεγόμενα σου πας για τσιμέντο, μπορείς να πας εδώ από την αρχή όπου θα βρεις πολλές-πολλές πληροφορίες μαζεμένες.

Για ερωτήματα είμαι πάντα ση διάθεση σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 21-01-12 στις 20:16
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-12, 23:56
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν εχω ασχοληθει με λιμνες και δεν ξερω αν χρειαζεται να γινεται αλλαγη νερου σε μια λιμνη (πιστευω πως οχι δεν χρειαζεται).αυτο που θελει προσοχη ειναι η φιλτρανση.
οσον αφορα τα ψαρια σου λεω πως καλυτερα μην ασχοληθεις με οξυρυγχους, πρωτον γινονται πραγματικα τερατα και η λιμνη σου ειναι μικρη και δευτερον θα εχουν ακριβη συντηρηση (π.χ. διατροφη).εκτος απο αυτο εχω την εντυπωση οτι ο οξυρυγχος ειναι απαγορευμενο ψαρι.
οι πεστροφες θελουν αριστη ποιοτητα και πολυ καλα οξυγονομενο νερο,δεν αντεχουν και την παραμικρη ρυπανση.ο βιοτοπος της πεστροφας αποτελειται απο πετρες και βραχους, οπου κρυβεται μεσα στα κοιλωματα και στις σπηλιες που δημιουργουνται, και απο αμμο στην οποια σκαβει στην περιοδο της αναπαραγωγης για εναποθεση των αβγων.με σωστες συνθηκες μπορει να φτασει σε βαρος 10 κιλων περιπου σε 5-6 χρονια.το βαθος που λες παιζει ρολο αλλα η λιμνη σου θα ειναι 2 μετρα οποτε ειναι μια χαρα.
αν θελεις οπωσδηποτε να βαλεις στη λιμνη καποιο απο αυτα τα ψαρια καλυτερα να βαλεις πεστροφες και να την διαμορφωσεις καταλληλα με πολλους μεγαλους βραχους για να δημιουργουνται σπηλιες και δωσε μεγαλη προσοχη στο νερο (φιλτρανση).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-12, 10:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω ασχοληθει με λιμνες και δεν ξερω αν χρειαζεται να γινεται αλλαγη νερου σε μια λιμνη (πιστευω πως οχι δεν χρειαζεται).αυτο που θελει προσοχη ειναι η φιλτρανση.
Κι όμως, χρειάζεται και η αλλαγή νερού και είναι μάλιστα σημαντική, ιδιαίτερα σε περίπτωση πολλών ψαριών για να ελέγχονται τα νιτρικά. Συνήθως όμως, όλα τα τελευταίου τύπου φίλτρα για λίμνες, με την εβδομαδιαία τους καθαριότητα, συμβάλλουν ταυτόχρονα και στην αλλαγή φρέσκου νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος απο αυτο εχω την εντυπωση οτι ο οξυρυγχος ειναι απαγορευμενο ψαρι.
Δεν είναι απαγορευμένο ψάρι, αλλά στην αγορά υπάρχουν πολλά υβρίδια και διασταυρώσεις των ειδών.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-12, 18:32
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Οσο και αν ακουγεται παραξενο το βαθος δεν παιζει κανενα ρολο στην αναπτυξη των κοι!
Η αν θελετε, ελαχιστο ρολο παιζει....

Αυτο που εχει τεραστια σημασια για την αναπτυξη ενος κοι ειναι:

1ον: Πολλα λιτρα και αναλογια ανα ψαρι (βαρος) με μεγαλη επιφανεια

2ον: Αρκετο διαλυμενο οξυγονο στο νερο

3ον: καλη ποιοτητα νερου, με μικρες αλλαγες καθε εβδομαδα

4ον: Καλη και σωστη βιοδοιηθηση

5ον: Σωστη διατροφη

Φυσικα υπαρχουν κι'αλλα πραγματα που πρεπει να κανουμε αλλα με τα πιο πανω που ειναι και τα βασικα, τα ψαρια θα μεινουν μακρια απο το stress και θα ευδοκιμησουν.

Με οτιδηποτε αλλο απλα τα ψαρια θα αγωνιζονται να επιβιωσουν και φυσικα θα μεινουν στασιμα η στην καλυτερη των περιπτωσεων θα μεγαλωναν.....καπως.

Τεραστια σημασια εχει και η γενετικη αλλα η περισοτεροι χομπιστες θα σας πουν οτι ειναι ευχαριστημενοι με ενα μεγεθος 60 εως 65 εκατοστα.....

Σχετικα με το βαθος ειναι πολλοι αυτοι που πιστευουν οτι παιζει μεγαλο ρολο αλλα αυτο δεν ισχυει....υπαρχουν αρκετα αρθρα επι τουτου.

Τα κοι ειναι αξιοθαυμαστα ψαρια και τα θαυμαζουμε για τους υπεροχους τους χρωματισμους και για την εξαιρετικη τους κοινωνικοτητα. Αν κανεις τη λιμνη με περισσοτερο βαθος απο 2 μετρα, ενδεχομενος και να μην τα βλεπεις συχνα. Ακομα και τα 2 μετρα που λες, για μενα ειναι υπερβολη. Μεγαλα βαθη κανουν οι Εγγλεζοι και οι Ιαπωνες λογω του οτι υπαρχουν περιοχες με βαρετους χειμωνες μεγαλης διαρκειας.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-12, 08:27
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλημέρα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αυτές τις ημέρες θα πάρω ένα τέστ να κάνω στο νερό να δώ τα αποτελέσματα για να ξέρουμε τι ψάρια θα μπορούσανε να ζήσουνε μέσα, για να πώ την αλήθεια έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με το είδος των ψαριών (σκευτόμουνα ποιό πολλύ πέστροφες γιατί γίνονται και τεράστια ψάρια) επίσης ανακάληψα ένα ιχθυοτροφείο που πουλάει και κίτρινες πέστροφες (golden trout) απο θερμοκρασίες στο χωριό πιάνει αρκετές φορές πάγο (τα περισότερα πρωινά βλέπω σαν πάχνη λίγο πάγο στον κήπο στα χόρτα και μερικές λακούβες με νερό είναι πάγος αλλά είναι ρυχές αυτές οι λακούβες , θα μετρήσω ακριβώς θερμοκρασίες και θα σας πώ )
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-12, 16:53
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπέρα έκανα το τέστ για το νερό σε μία λιμνούλα (πλαστική) που έχω καραβίδες μέσα τα αποτελέσματα ήτανε
Ph= 7,2
KH= 10d
nitrite NO2=0
nitrate NO3= 100
GH>21

αυτές οι ενδείξεις είναι καλές για τις καραβίδες μου ? πέστροφες θα ζούνε σε τέτοιες τιμές νερού ?
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-12, 08:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
...για να πώ την αλήθεια έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με το είδος των ψαριών (σκευτόμουνα ποιό πολλύ πέστροφες γιατί γίνονται και τεράστια ψάρια)
Φίλε Χρήστο, το "τεράστια" είναι μια λέξη που λες συνέχεια, αλλά σε σύγκριση με τα άλλα ψάρια που σε ενδιαφέρουν, οι πέστροφες δεν είναι πιο μεγάλα ψάρια από τα υπόλοιπα. Τουλάχιστον στο τελικό τους μέγεθος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης ανακάληψα ένα ιχθυοτροφείο που πουλάει και κίτρινες πέστροφες (golden trout) απο θερμοκρασίες στο χωριό πιάνει αρκετές φορές πάγο (τα περισότερα πρωινά βλέπω σαν πάχνη λίγο πάγο στον κήπο στα χόρτα και μερικές λακούβες με νερό είναι πάγος αλλά είναι ρυχές αυτές οι λακούβες , θα μετρήσω ακριβώς θερμοκρασίες και θα σας πώ )
Το θέμα Χρήστο δεν είναι ο πάγος και οι θερμοκρασία τον χειμώνα, αλλά η θερμοκρασία το καλοκαίρι. Όταν πρόκειται για μεγάλη δεξαμενή εξωτερικού χώρου με μέση θερμοκρασία νερού στους 20 βαθμούς, τότε θα σου έλεγα με σιγουριά ότι ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να την προσεγγίσεις καν κατακαλόκαιρα.

Έχω λίμνη 13,500 λίτρα, με κάποια πράγματα που έχω φτιάξει περιμετρικά έχω κρατήσει τη θερμοκρασία στους 11 βαθμούς, αλλά το καλοκαίρι φτάνει και στους 28, χωρίς να δέχεται μάλιστα άμεση ηλιακή ακτινοβολία. Το νερό Χρήστο, δεν συμβαδίζει πάντα με τη θερμοκρασία της ατμόσφαιρας, ασχέτως αν τη μια μέρα έχουμε 20 βαθμούς και την άλλη 9. Το νερό σε μεγάλες συγκεντρώσεις μεταβάλλει τη θερμοκρασία του αργά και σταθερά!

¶ρα, το καλοκαίρι είναι το πρόβλημα γι' αυτό το ψάρι! Τί θερμοκρασίες προσεγγίζετε το καλοκαίρι στην περιοχή που ζείς?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα αποτελέσματα ήτανε
Ph= 7,2
KH= 10d
nitrite NO2=0
nitrate NO3= 100
GH>21

αυτές οι ενδείξεις είναι καλές για τις καραβίδες μου ? πέστροφες θα ζούνε σε τέτοιες τιμές νερού ?
Χρίστο η γενική σου σκληρότητα είσαι σίγουρος ότι είναι τόσο ψηλά? Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το νερό του δείγματος είναι προϊόν κάποιου πηγαδιού ή διάτρυσης.

Ένα πολύ ενδιαφέρον δημοσίευμα για το ψάρι είναι αυτό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τονίζουν και ξανατονίζουν την απόλυτη ποιότητα του νερού και την μεγάλη οξυγόνωση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-12, 08:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Επανέρχομαι με αυτό!
Βρήκα τους πιο πάνω βοηθητικούς πίνακες. Δες καλά τον πίνακα των θερμοκρασιών στα Τρίκαλα και πες μου αν ανταποκρίνεται στο περίπου και στην περιοχή όπου ζεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-12, 16:54
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπέρα οι τιμές θερμοκρασίας κτλ είναι σχεδόν ίδιες με του χωριού μου
έκανα το τέστ άλλες δύο φορές και βγήκανε τα ίδια αποτελέσματα απο την πρώτη φορά για τα PH κτλ , το νερό νομίζω απο όπου να ναί πέρνει νερό για αυτό μάλλον η σκληρότητα του ( GH ) έχει τέτοιες υψηλές τιμές, αυτό μπορώ να το αλλάξω κάπως ?
επίσης σκεύτομαι η ροή του νερού να είναι συνεχόμενη , αν η ροή γίνει συνεχόμενη (και πηγαίνει σε υπόνομο το νερό που φεύγει) νομίζω δεν θα έχει με τις θερμοκρασίες πρόβλημα λόγω συνεχόμενης ροής η καλήτερη λύση δεν είναι η συνεχόμενη ροή ?
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Φωτογραφίες από την λιμνούλα μου iacovos Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 70 23-05-10 21:41
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Φτιάχνω την λιμνούλα μου! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 105 11-06-07 13:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06502 seconds with 13 queries