Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-03, 12:54
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Φωτισμός και φυτά - Αρχικά αποτελέσματα kai απορίες

Σιγά - σιγά θα ήθελα να αρχίσω να αναφέρω τα αποτελέσματα από το 200λτ που στήνω.

Πρώτα από όλα (και για τους ακόμη πιο νέους από εμένα), σημειώνω ΑΚΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ (πάνω σε αυτά δουλεύω ακόμη).

Λοιπόν, καταρχήν ο φίλος BILAS είχε δίκιο ως προς της τιμές.
Αγόρασα το AQUARIUS AQUA DREAM 100X40X50 (200 ΛΙΤΡΑ) 240 ευρώ με 2 λάμπες 30w και στεγανά ακροφύσια.
Τζάμια 7μμ.
Καθαρό μετά από υπόστρωμα περίπου 150 λιτρα.

Θα έπρεπε να πάρω το AQUARIUS GENESIS 100 101X41X50(200 λίτρα) 150,00 χωρίς λάμπες. Με την διαφορά των 90 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ΠΟΛΛΕΣ λάμπες και μετασχηματιστές.

Anyway. Σε ένα κατάστημα πίσω από το ΙΚΑ στην Πειραιώς βρήκα GRO-LUX και οτιδήποτε άλλο θελήσετε για φθορισμό. Ένας πολλή καλός κύριος, έτοιμος να εξυπηρέτηση. Στεγανά ακροφύσια δεν είχε, όμως μου έδωσε κάτι μπριζούλες (μικρές άσπρες για φθορίου λάμπες). επίσης πήρα και clips για τις λάμπες.

Στα ενσωματωμένα ακροφύσια έβαλα τις daylight OSRAM που είχε το ενυδρείο. Έκανα τρυπούλες στο καπάκι και στερέωσα με βιδούλες τα clips για τις extra λάμπες (μια σε κάθε πλευρά). Οι έξτρα λάμπες είναι μία GROLUX SYLVANIA πίσω και μια coolwhite SYLVANIA μπροστά. Λάμπες, μετασχηματιστές, ακροφύσια, και καλώδια αν θυμάμαι καλά έκανα καμιά 20ευρώ.

Τις ενώσεις τις τράβηξα όλες μακριά από το καπάκι, και τους μετασχηματιστές τους έχω στο πάτωμα. Οπτικά μόνο οι 4 βίδες φαίνονται στο καπάκι και τα καλώδια φεύγουν από πίσω και σε πλεξούδα προς τα κάτω. Τα στάρτερς είναι στο αέρα λίγο πριν το πάτωμα.

Οι ανακλαστήρες του ενυδρείου ήταν για κλάματα (άσπρο πλαστικό) τους οποίους επικάλυψα με αλουμινόχαρτο, όπως επίσης και κάθε άλλη επίπεδη επιφάνεια που μπορούσα.

Φυτά: Από το δεύτερο meeting του GAB είχα πάρει κορυφές από :
Ceratophyllum το οποίο πάει πολύ καλά και πολύ γρήγορα
Lemna minor (μάλλον κατά λάθος ) που και αυτή πάει πολύ καλά.
Hygrophila polysperma με mixed results. Αναπτύσσεται μεν , όπου θέλει δε. Θα την ήθελα να πηγαίνει προς τα πάνω αντί για δεξιά αριστερά και να ψάχνει να χώσει νέες ρίζες.
Hydrocotyle leucocephala (μία ρίζα), την έχω πιάσει στο υπόστρωμα και μεγαλώνει αρκετά καλά.

Είμαι λίγο μπερδεμένος με τις Limnophila ( πια είναι πια). Η μία ανοίγει φύλλα κάθε 4 cm περίπου διαμετρήματος 3-4cm. Πρέπει να είναι η aquatica. Μεγαλώνει πιο γρήγορα από τις άλλες. Τα νέα φύλλα στην αρχή ροδίζουν λίγο.

H δεύτερη (μία μόνο ρίζα) είναι πιο αργή, έχει πιο γνήσιο πράσινο, τα φύλλα βγαίνουν πιο πυκνά καθέτως και το βράδυ κλείνουν. Αυτή μου κάνει για sessiflora.

Τέλος, έχω μία ρίζα από μάλλον australis. Φουντωτή, πράσινη ανοικτή, πιο αργή, με μεγαλύτερο διάμετρο στα φύλλα 6-7 cm.

Οι φίλοι που τα έφεραν ας βοηθήσουν.

Από τον φίλο λουλουδά τις γειτονιάς μου, πήρα 4 γλαστράκια (τζάμπα, τα κρατάει σε μεγάλα πλαστικά ποτήρια και μάλλον τα είχε για πέταμα).Σημειώνω ότι τα γλαστράκια ήταν και πήλινα που βυθίζονται!!!!!
Το ένα είναι Bacopa monnieri, πάει πολύ καλά (έφτασε στην κορυφή ).
To δεύτερο πρέπει να είναι Hygrophila polysperma sunset. Έχει το ίδιο φύλλο με την Hygrophila polysperma σε σχήμα και μέγεθος, αλλά τα φύλλα που βγαίνουν τώρα στην κορυφή είναι κατακόκκινα. Άλλη μια διαφορά είναι ότι ο μίσχος είναι κάθετος σε αντίθεση με την Hygrophila polysperma που πάει όπου θέλει. Όποιος ξέρει κάτι ας μας το πει.

Τα άλλα δύο γλαστράκια ακόμη δεν έχω καταφέρει να τα εξακριβώσω.

Στο ενυδρείο έχω ακόμη valisneria, cryptokoryne και anubia απο το παλιό 15λτ ενυδρείο (το οποί έγινε νοσοκομειακό). Και το μόνο που αγόρασα είναι ένα γλαστράκι java fern.

Φωτογραφίες μόλις είμαι αφενός ικανοποιημένος, αφετέρου δανειστώ ψηφιακή.

Για CO2 έγραψα σε άλλο post.

Για φυτά και φωτος, όλο αναφέρουμε την tropica, αλλά εμένα μου αρέσουν οι φώτος εδώ:

http://www.dennerle.de/pflanzen/Pflanzensuche_e.asp
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-03, 14:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Απο την περιγραφη των Limnophila, η πρωτη ειναι sesiiliflora και η δευτερη aquatica. (Αναποδα).
Το αλλο φυτο που περιγραφεις ειναι μαλλον Eusteralis stellata (οχι australis) - κυκλοφορουσε κι αυτο αφειδως στο meeting.
Οι Ηygrophila ισως "φευγουν" προς το πλαι γιατι ειναι κατω απο πολυ φως.

Πολυ μ'αρεσε η περιγραφη σου - keep up the good work!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-03, 15:09
maddruid Ο χρήστης maddruid δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maddruid Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην maddruid
Προεπιλογή

Θα μπορουσες να μου περιγράψεις την πατέντα για να βάλεις τις 2 έξτρα λάμπες; Εχω το ίδιο ενυδρείο Aqua Dream μόνο που το δικό μου είναι των 80 εκ. Επίσης θα μπορούσες να μας πει τι ακριβώς χρειαζόμαι για να φτιάξω ένα συστημα λάμπας. Τι εξαρτήματα και πως ακριβώς πάνε οι συνδέσεις;

Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-03, 16:07
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Thanks Tolis.

Maddruid , είναι πολύ απλά τα πράγματα. Αν το δικό σου έχει φως, δες τι μήκος έχουν οι λάμπες για να πάρεις άλλες δύο. Αν δεν έχεις, τότε μέτρησε εσωτερικά το κάλυμμα να δούμε τι χωράει . Υπολόγισε κανά δύο πόντους που θα χρειαστείς για τα βύσματα που περιγράφω εγώ.

Τις λάμπες τις τοποθέτησα παράλληλα με τις άλλες δύο. Το κάπακι από το ενυδρείο χωρίζει σε δύο κοιλότητες με μία λάμπα στο καθένα και εσωτερικά έχει ένα κλειστό τμήμα που έχει τους δικούς του μετασχηματιστές.

Υλικά: 2 λάμπες, 2 μετασχηματιστές, 2 starter, 1 μπρίζα , 3-4 μέτρα καλώδιο, 4 βύσματα για τις λάμπες (μικρά, άσπρα , κουμπώνουν πάνω στα άκρα της λάμπας, ίσα – ίσα καλύπτουν τις ακίδες, 4 clip για τις λάμπες (αυτά που αγκαλιάζουν τις λάμπες και τις κρατάνε στη θέση τους, δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα), βίδες και παξιμαδάκι Χ 4 για τα clips.

Μέτρα και ξαναμέτρα που και πως θα μπούνε καλύτερα οι λάμπες (παράλληλα, να μην ακουμπάνε, κλπ.). Τρύπα και βίδωσε τα klip.

Ζήτησε από εκεί που θα αγοράσεις τις λάμπες να σου κάνουν ένα σχεδιάκι για το πως συνδέονται. Με τα λόγια θα σε μπερδέψω.

Για να στεγανοποιήσεις τα βύσματα και τις επαφές, κάπου στο board περιγράφουν κάτι με κουτάκι από film.

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-03, 16:40
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Για να στεγανοποιήσεις τα βύσματα και τις επαφές, κάπου στο board περιγράφουν κάτι με κουτάκι από film.

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=384
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-03, 21:19
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vsavvas

Υλικά: 2 λάμπες, 2 μετασχηματιστές, 2 starter, 1 μπρίζα , 3-4 μέτρα καλώδιο, 4 βύσματα για τις λάμπες (μικρά, άσπρα , κουμπώνουν πάνω στα άκρα της λάμπας, ίσα – ίσα καλύπτουν τις ακίδες, 4 clip

Αυτά.
α ρε ΣΑΒΒΑ ποσες φορες πρεπει να πω(( 2λαμπες και ενας μετασχηματιστης)) ???????
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-03, 22:39
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Εδω εχει και συνδεσμολογιες (και αλλα).......
http://misty.com/people/don//f-lamp.html#wd9a

Μαddruid λυση ειναι το σχημα για <Fluorescent Lamps in Series>....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-03, 08:30
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

"Hygrophila polysperma με mixed results. Αναπτύσσεται μεν , όπου θέλει δε. Θα την ήθελα να πηγαίνει προς τα πάνω αντί για δεξιά αριστερά και να ψάχνει να χώσει νέες ρίζες".


Να εισαι χαρουμενος που σου παει δεξια και αριστερα.Αυτο ειναι το ιδανικο απλωμα για το συγκεριμενο φυτο.
Εαν αρχισει να πλεκει προς τα πανω καποια στιγμη θα σου ανεβει ψηλα και πλεξιμο στο μπλεξιμο η βαση απο κατω θα σαπισει διοτι δεν θα την βλεπει το φως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-03, 00:09
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Re: Φωτισμός και φυτά - Αρχικά αποτελέσματα kai απορίες

Οι ανακλαστήρες του ενυδρείου ήταν για κλάματα (άσπρο πλαστικό) τους οποίους επικάλυψα με αλουμινόχαρτο, όπως επίσης και κάθε άλλη επίπεδη επιφάνεια που μπορούσα

Είναι όμως αρκετό ;Η κατασκευή του ενυδρείου μου είναι τετοια ωστε να φωτίζονται κάθετα τα 3/5 της συνολικής επιφάνειας.Μήπως πρέπει να αγοράσω ανακλαστήρες;Υπάρχουν στην αγορά;
Φωτισμός
2x18 watt στα 144lt[/quote]
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-03, 00:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Re: Φωτισμός και φυτά - Αρχικά αποτελέσματα kai απορίες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
.Μήπως πρέπει να αγοράσω ανακλαστήρες;Υπάρχουν στην αγορά;
[/quote]

Φυσικα...λεφτα να εχεις...και οτι θελεις υπαρχει !!!
Ριξε μια ματια στα online shops που αναφερονται αλλου ή στο :
http://www.arcadia-uk.com/en/130fluo...eflectors.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-03, 18:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

chris θα ήταν προτιμότερο να βάλεις κι άλλες λάμπες παρά να αγοράσεις ανακλαστήρες. Βασική προϋπόθεση όμως να σου επιτρέπει το καπάκι να κάνεις την πατέντα σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-03, 20:14
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Οι ανακλαστηρες δεν βοηθουν στην αυξηση της ποσοτητας του φωτος ;;
Ρωταω γιατι εβαλα στο εσωτερικο απο το καπακι μου αυτοκολλητη ταινια αλουμινιου για να αυξησω την ενταση του φωτος (2 Arcadia 18W+18W σε 112 λτ ) αλλα μαυριζει και θελει να την ξεκολλησω και να βαλω αλλη
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-03, 21:36
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Kοίτα να δεις
Η ποσοτητα του φωτος που βγαινει απο τις λαμπες ειναι στάνταρ
Αλλα το φως που βγαίνει απο το πάνω μέρος των λαμπών-προς το καπακι παει χαμένο.
Γι΄αυτό βάζεις τους ανακλαστήρες, ώστε να κατευθύνεις το φως προς τα κάτω-ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-03, 13:46
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΜΑΥΡΙΖΕΙ η αλλουμινοταινια???
παραξενο πολυ παραξενο, για κοιτα μηπως βρεις αλλη μαρκα.
ενας αλλος λογος που την βαζουμε ειναι για να περιορηζουμε τις απωλειες απο το φως
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-03, 14:49
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

και το αλουμινοχαρτο μαυρίζει - να δοκιμάσω brasso;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-03, 14:55
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vsavvas
και το αλουμινοχαρτο μαυρίζει - να δοκιμάσω brasso;
δεν θα το ελεγα, καλυτερα βρες καποια αλλη αλουμινοταινια, απο καποιο μαγαζι με ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ ΥΛΙΚΑ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-03, 13:40
stav99 Ο χρήστης stav99 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2003
Περιοχή: Feres/evros
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Τωρα δεν ξέρω τι θα πείτε αλλα εγω κόλησα καθρέφτη στο καπάκη κατω απο της λάμπες και ειμαι πολυ ευχαριστιμένος μ'αυτο!! :P


Ήτανε λάθος:
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-03, 13:50
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Απλα ο καθρεφτης πιανει πιο ευκολα αλατα απο το νερο που εξατμιζεται.Σε τι υψος ειναι απο την σταθμη του νερου και τις λαμπες
Εμενα η αλλουμινοταινια που βαζω στα καπακια μου για πανω απο ενα χρονο δεν εχω προβληματα.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-03-03, 14:05
stav99 Ο χρήστης stav99 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2003
Περιοχή: Feres/evros
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

5 cm απο τις λάμπες και 10 cm απο το νερο!!

Το αποτέλεσμα είναι αψογο πάντως
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-03, 20:42
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav99
Τωρα δεν ξέρω τι θα πείτε αλλα εγω κόλησα καθρέφτη στο καπάκη κατω απο της λάμπες και ειμαι πολυ ευχαριστιμένος μ'αυτο!! :P


Ήτανε λάθος:

καλη λυση για οποιον εχει ορεξη να σχοληθει λιγο παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06444 seconds with 12 queries