Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-21, 13:09
KounGeo22 Ο χρήστης KounGeo22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2020
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 10
Talking Μονομαχος σε 60 λιτρα

Αρχικα θελω να πω μια καλησπερα στα παιδια του φορουμ.
Επειτα απο 3 χρονια αποχης απο το 'αθλημα',γινεται παλι μια δυναμικη επιστροφη με αυτα τα υπεροχα ψαρακια τους gladiators
Λοιπον να τα παρω απο την αρχη,19 χρονων φοιτητης αποφασισα να μην περιμενω μεχρι να καταφερω κυριως οικονομικα για κατι μεγαλυτερο και κατα προτιμηση για τα θαλασσινα βασανα
Υπαρχει ενα ενυδρειο 60 λιτρα μονο με το καπακι χωρις τιποτα αλλο,θελω σιγα σιγα να το κανω ενο ΜΕΓΑΑΛΟ σπιτι για εναν αρχοντα μονομαχο.
Απλα επειδη οταν ημουν μικροτερος παντα προσπαθουσα να διαβαζω και να μαθαινω για το χομπι αλλα υπηρχαν πολλααα λαθη καταλαβαινετε ουτε μετρησεις νερου ουτε φυσικα φυτα τιποτα.
Θα παω σημερα το απογευμα σε ενα πετ σοπ της γειτονιας να δω τι παιζει με τις τιμες για θερμοστατη,φιλτρο,αντλια ,υποστρωμα,αμμο,για τα φυτα που θα προστεθουν,τεστ για τις παραμετρους του νερου,ενδεχομενως για λαμπα του ενυδρειου.
Λογο του ενθουσιασμου που υπαρχει θελω και τις δικιες σας γνωμες αν ειναι δυνατο να προστεθουν και καποια αλλα ψαρακια που ο μονομαχος να τα πηγαινει καλα,γνωριζω οτι σε τοσο λιγα λιτρα ειναι κατι δυσκολο αλλα εχω δει και απο αλλα παιδια στο φορουμ οτι εχει γινει μια αρμονικη συγκατοικηση!
Αυτα απο εμενα περιμενω τις απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-21, 21:09
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλη αρχη σε 60 λιτρα μπορείς να κανεις καλο ξεκίνημα, ετσι αρχισα και εγω με αυτα τα λιτρα.

Μονομαχο αρσενικος μπορεί να τα παει καλα μπορεί και οχι με αλλα ψαρια. Θεωρω ότι σε δεσμευει και εαν οπως λες θες να κανεις σωστες κινησεις το βασικό είναι να μη βιαστεί ς.Ακομα και μονομαχινες να βαλεις παλι ισως να βγει καποια κυριαρχη και να πεφτει ξυλο.

Αναλογα με την ιχθυοφορτιση θα παει και το φιλτρο. Για 60 λιτρα μην ασχοληθείς με εσωτερικο καν, πας για εξωτερικο κατευθειαν.

Θα χρειαστείς και θερμαντήρα εαν πας για μονομαχο( ενω εαν βαλεις κρυου νερού ψαρια δεν θα χρειαστεί).
Εαν βαλεις και φυτα καλο θα ναι να μπει και υποστρωμα φυτων που θα δωσει πολλες επιλογες μελλοντικα

Οι Αμερικανοί λενε κατι σοφο:

"Buy it nice or buy it twice!"
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-21, 20:05
KounGeo22 Ο χρήστης KounGeo22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2020
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μετα απο μια βολτα στα πετ σοπ της πολης αποφασισα να μην βαλω μονο ενα ψαρακι.Θα ξεκινησω καινουργιο θεμα να μου προτεινουν τα παιδια τι διαφορετικο μπορω να κανω στα λιτρα που εχω και ποιες ειναι οι επιλογες μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-21, 20:10
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Για αρχαριος για αρχη θα σου πρωτινά πρωτα να διαβασεις τα υπομνηματα για αρχαριους .Νομιζω με τα Γκαμπυ για αρχη καλα ειναι να δεις και γονο απο αυτα .Μερικα φυτα θα τα ηθελαν συγουρα .Αν αλλαξεις παλι γνωμη και πας σε betta ρωτα με οτι θελεις θα σου πω τα παντα για αυτα .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-21, 18:51
manoskrt Ο χρήστης manoskrt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2017
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Σε ένα 40 λίτρων ενυδρείο έχω ένα αρσενικό betta crowntail. Έχω θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 26 βαθμούς και μία anubias.
Πρίν βάλω το ψαράκι έβαλα αντιχλώριο στο νερό και Sera Bio-Nitrivec. Τo ψαράκι το πήρα απο pet shop και το έχω περίπου μια εβδομάδα. Απο το μαγαζί μου είπαν ότι ο μονομάχος χρειάζεται πιο μαλακό νερό απο αυτό της βρύσης και μου έδωσε ενα Betta H2O Conditioner ώστε να κατεβάσω το ph του νερού...
Ψάχνοντας- διαβάζοντας στο net με προβλημάτισε αν αυτό το πρόσθετο (conditioner) στο νερό μπορεί να είναι αποτελεσματικό και θέλω να ρωτήσω αν δεν κατεβαίνει το ph του νερού είναι επικίνδυνο για την υγεία του ψαριού...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομαχος σε 30 λιτρα petros Bettas 8 09-01-13 19:07
Μονομαχος 20 λιτρα... imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 12 17-05-08 18:59
Μονομαχος 20 λιτρα...B imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 9 07-05-08 18:40
30 λιτρα με μονομαχους. Isidoros Bettas 3 12-01-06 19:21
6 λιτρα για μονομαχο dracula7 Bettas 12 16-12-05 18:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03692 seconds with 15 queries